Blog o bieganiu sBIEGACZA - porady, ćwiczenia, diety dla biegaczy
  • Polski
  • English
Facebook sBIEGACZ Instagram sBIEGACZ Szukaj
> Buty do biegania > Nike Air Zoom Structure – najnowszy model. Czy skutecznie wspierają stopę?

Nike Air Zoom Structure – najnowszy model. Czy skutecznie wspierają stopę?

Data publikacji 01.01.2022

Przeczytasz w 9 minut 2038 wyświetleń

Nike Air Zoom Structure – najnowszy model. Czy skutecznie wspierają stopę?

Każdy biegacz nieco inaczej stawia stopę. Wynika to z różnych przyzwyczajeń, ale także urazów, jakie przebył przez lata. Nasze stopy różnią się jednak również kształtem.

Wystarczy porównać kilka odcisków stóp, by zauważyć, że ich podeszwy bywają inaczej zbudowane. Mało jest stóp idealnie neutralnych – przeważa pronacja i supinacja. Przy czym stopę w jakimś stopniu pronującą posiada większość ludzi.

Pronacja związana jest również z kątem pomiędzy kością piszczelową a stopą. Ten typ stopy oznacza, że w trakcie biegu czy chodzenia przetacza się nieco do wewnątrz. W związku z tym działają na nią inne siły niż przy stopie idealnie neutralnej.

To może powodować nierównomierne obciążenie mięśni, ale także nierówne ścieranie się obuwia. Stąd pomysł, by dla “pronujących” biegaczy zaprojektować specjalne buty. Właśnie taka idea przyświecała projektantom Nike Air Zoom Structure.

Czy udało im się ją skutecznie wcielić w życie? Przyjrzeliśmy się bliżej plusom i minusom najnowszego modelu – Structure 24.

Nike Air Zoom Structure – najnowszy model. Z czego są wykonane buty Nike Air Zoom Structure 24?

Najnowsze buty Air Zoom Structure są obuwiem dość masywnym i mięsistym. Wyróżniają się zwartą budową. Nie sprawiają wrażenia butów lekkich ani elastycznych.

Przynajmniej ta druga opinia okazuje się jednak tylko złudzeniem. W rzeczywistości bowiem buty dobrze reagują na nacisk i łatwo się zginają. Pomagają w tym specjalne rowki w przedniej części buta.

Przód cholewki wykonany jest z elastycznego meshu. To jeden z rodzajów popularnej siateczki, którą często spotyka się w butach do biegania. Na noskach obuwia znajdziemy również delikatne perforacje.

Im jednak dalej od przodu butów, tym stają się one bardziej zbite i mięsiste. Taką właśnie konstrukcję ma język. Nad nim znajdują się solidne wiązania.

Jednocześnie jednak język jest bardzo miękki i przyjemny w dotyku. W podobny sposób można opisać kołnierz. Zresztą zewnętrzna siatka butów również jest przyjemnie gładka.

Na tle reszty buta najbardziej wyróżnia się tkana pięta. Wieńczy ją delikatnie wyprofilowany, miękki zapiętek. W kluczowych miejscach butów splot cholewki jest zdecydowanie bardziej gęsty. To czyni ją stabilniejszą, ale również cieplejszą. Na bokach pięty znajdziemy też paski z materiału odblaskowego.

Wnętrze buta i podeszwa

Wewnątrz buty również okazują się bardzo gładkie. Dotyczy to właściwie całej wyściółki obuwia. Bardzo miękka jest także podszewka wokół pięty. Jednocześnie producent zapewnia, że to bardzo trwałe rozwiązanie.

Pierwszy kontakt z omawianymi butami będzie więc bardzo przyjemny. Będą zdecydowanie bardziej miękkie i elastyczne niż choćby model Nike Air Zoom Structure 22. Miękka jest również tekstylna wkładka, która znajduje się w środku.

Pod nią, w podeszwie środkowej, znajdują się dwa systemy amortyzacyjne. Większość stanowi pianka EVA w modelu CMP 010. W przedniej części butów, pod śródstopiem, towarzyszy jej gazowa poduszka.

Podeszwa zewnętrzna jest natomiast wykonana z gumy. W kluczowych dla przyczepności miejscach znajduje się twarda guma węglowa. Jest obecna zwłaszcza na utwardzonej i wzmocnionej pięcie. Oprócz tego, na śródstopiu, znajdziemy tak zwaną wdmuchiwaną gumę Blown Rubber. To zdecydowanie bardziej miękka mieszanka.

Bieżnik butów Structure charakteryzuje się podłużnymi kołkami w przedniej części butów. W okolicach pięty mamy do czynienia z charakterystycznym wycięciem w kształcie łzy i długimi panelami. Wysokość podeszwy w tym miejscu to 27 milimetrów.

Design butów Nike Air Zoom Structure 24

Wygląd butów Structure 24 jest utrzymany w klasycznym stylu. To buty biegowe, które nie będą wizualnie się wyróżniać. Główny nacisk Nike położyło bowiem na cechy funkcjonalne. Zajmiemy się nimi za chwilę.

nike air zoom structure 24
Buty Nike Air Zoom Structure 24, wersja ze srebrnym logo, źródło: Strona producenta Nike

Wcześniej na moment zatrzymajmy się przy kolorystyce obuwia. W podstawowej wersji mamy do czynienia po prostu z butem czarno-białym. Klasycznie dla Nike, czarną cholewkę urozmaica biały logotyp firmy i napis na języku. Biały jest bok podeszwy zewnętrznej, wypustki bieżnika czarne.

W drugiej wersji kolorystycznej układ jest bardzo podobny. Tyle tylko, że czerń jest nieco głębsza – to odcień Off Noir. Znak Nike na cholewce jest natomiast w kolorze metalicznego srebra. Sama biel też jest nieco przyciemniona – to odcień Pure Platinum.

męskie air zoom structure 24
Buty Nike Air Zoom Structure 24, wersja granatowa, źródło: Strona producenta Nike

Nieco inny jest dopiero trzeci wariant kolorystyczny butów Air Zoom Structure 24. W tym przypadku cholewka jest bowiem utrzymana w kolorze ciemno niebieskim. A dokładniej w odcieniu Thunder Blue. Ma on przywoływać na myśl barwę burzowych chmur.

Tył cholewki przechodzi jednak w czerń. Logotyp Nike oraz boki podeszwy są białe. Bieżnik to z kolei przede wszystkim jasny odcień brązu. W tylnych panelach przechodzi jednak w ciemny granat – odcień Dark Obsidian.

Męskie buty Air Zoom Structure 24 można kupić w rozmiarach 38,5-49,5.

Buty Structure 24 damskie – kolorystyka

buty nike air zoom structure 24 damskie
Buty Nike Air Zoom Structure 24, wersja klasyczna, źródło: Strona producenta Nike

Trzy wersje kolorystyczne Nike zaserwowało również biegaczkom. W pierwszym wariancie niczym nie różnią się od modelu dla mężczyzn. Również tutaj postawiono na klasyczną, czarno-białą kompozycję.

air zoom structure 24 ze złotym logotypem
Buty Nike Air Zoom Structure 24, wersja czarna rozjaśniona, źródło: Strona producenta Nike

Różnicę i model dedykowany kobietom dostrzeżemy dopiero w drugiej wersji. I tutaj zmiany są jednak niewielkie. Najbardziej w oczy uderza oczywiście logotyp Nika. Ma on kolor metalicznego złota – odcień Metallic Gold Coin.

Jaśniejsza jest jednak także cholewka. Nie tylko dlatego, że tu i ówdzie zamiast czerni pojawia się antracyt. Mocniej przebija się na niej biel. Widać ją w przedniej części cholewki, spod czarnej siateczki.

jasne buty air zoom structure
Buty Nike Air Zoom Structure 24, wersja różowa, źródło: Strona producenta Nike

Zdecydowanie najbardziej oryginalną ze wszystkich wersji butów Structure 24 jest ostatnia z propozycji dla kobiet. Tym razem mamy bowiem do czynienia z cholewką na bazie bardzo jasnego różu. To odcień Light Soft Pink. Uzupełniają go elementy w delikatnej szarości, konkretnie Grey Fog.

Róż i szarość jest obecna również na bieżniku. Do tego dochodzi biel boków podeszwy zewnętrznej. W ten sposób powstały buty bardzo jasne, przeciwieństwo czarnej cholewki. To zdecydowanie delikatniejsze kolory.

Damskie buty Nike Air Zoom Structure 24 można kupić w rozmiarach 35,5 – 44,5.

Jak buty Nike Air Zoom Structure pomagają w czasie biegu?

Czas jednak przejść do najważniejszych cech butów Structure. W jaki sposób pomagają pronującym stopom? Najważniejsza jest pod tym względem konstrukcja pięty oraz podeszwy środkowej.

W pięcie znalazła się specjalna osłona przeciwuderzeniowa. Dzięki temu konstrukcja została wzmocniona. Ale też but zyskał dodatkową amortyzację. Czuć ją przede wszystkim w momencie przetaczania się buta. Taka konstrukcja to wyraźna pomoc dla biegaczy z pronacją. Dzięki temu łatwiej im bowiem poradzić sobie z nierównym prowadzeniem stopy.

Podeszwa środkowa została z kolei skonstruowana tak, by stopa nie przetaczała się do środka. Po wewnętrznej stronie mamy więc nieco więcej pianki i generalnie amortyzacji. Wszystko jest jednak bardzo elastyczne, kontrola prowadzenia stopy odbywa się bez sztywnych słupków czy innych wstawek. 

Jak już wspomnieliśmy, sama amortyzacja butów Structure 24 jest zbudowana na bazie dwóch systemów. Większość wypełnienia stanowi pianka CMP 010. Od najpopularniejszej pianki Nike, czyli React, odróżnia ją nieco konstrukcja. Omawiana pianka jest nieco bardziej miękka i gąbczasta. Mimo to w butach nie będziemy się zapadać.

Dba o to m.in. poduszka Zoom Air. Jest szczelnie otoczona przez piankę, dlatego system amortyzacyjny jest spójny. Sama poduszka gazowa znajduje się bliżej przodu butów. To ona gwarantuje sprężystość kroków. Odpowiada za zwrot energii. Jest jednak mniejsza niż na przykład w butach Nike Air Zoom Vomero.

Wygoda i wytrzymałość

W porównaniu do modelu Nike Air Zoom Structure 23, 24. odsłona serii zyskała nieco na dynamice. Drop pozostał bez zmian, to 8 mm. W stabilnym, ale i elastycznym biegu pomagają z pewnością wspomniane już rowki na przodzie i bokach butów.

Stopa w butach Structure będzie dobrze się trzymać, ma zapewnioną odpowiednią blokadę. Pomaga w tym stabilna pięta, ale i nowa wkładka. Dzięki niej stopa nie przesuwa się w bucie. Dodatkowo stopę blokuje mięsisty język.

Do zalet tego modelu z pewnością można zaliczyć wygodę i wytrzymałość. Oprócz miękkiej wyściółki Nike chwali się, że zaprojektowało bardziej przewiewną cholewkę. Miały w tym pomóc podpowiedzi biegaczy. A specjalna strefa chłodzenia ma szczególnie pomagać stopom nadpronującym.

Za wytrzymałość odpowiada natomiast przede wszystkim guma z podeszwy zewnętrznej. Twarda guma węglowa jest odporna na ścieranie. Dlatego w butach Nike Structure 24 można przebiec nawet i tysiąc kilometrów. Cała cholewka również jest solidna i trwała.

Bieżnik w butach Structure okazuje się bardzo uniwersalny. Poradzi sobie nie tylko na suchej, ale i na mokrej nawierzchni, a nawet na śniegu. Model Structure 24 jest dość podobny do 23. Powstała jednak z pewnością zrównoważona konstrukcja o dobrej amortyzacji.

Technologie w butach Nike Air Zoom Structure

W butach Structure znajdziemy kilka technologicznych rozwiązań. Pierwsze to poduszka Zoom Air. Gaz znajduje się w otoczce z cienkich syntetycznych włókien. Poduszki w najnowszych butach Nike mają niższy profil niż dawniej. Oddają energię,. gwarantują sprężysty krok. A przy okazji minimalizują ryzyko skręcenia stawu skokowego.

Na podeszwie znajdziemy także ciekawy rodzaj gumy w technologii Blown Rubber. To miękka guma wdmuchiwana. Znajduje się w przedniej części podeszwy. Wspomaga sprężystość gazowej poduszki. Jest bardzo elastyczna.

W specjalnej technologii wykonano także siateczkę cholewki. To materiał Engineered Mesh. Dzięki niemu cholewka jest lekka i wytrzymała. Największa zaleta to jednak ponownie elastyczność.

elastyczne air zoom structure
Buty Nike Air Zoom Structure 24 to gwarancja elastycznych kroków, źródło: Strona producenta Nike

Wady butów Nike Structure

Buty Nike Structure 24 dobrze spełniają swoje zadanie. Uważny użytkownik w każdym modelu dostrzeże jednak kilka wad. Pierwszą może być niedostateczna wentylacja. Mimo perforacji, systemów chłodzenia i siateczki, w tych butach latem może być gorąco.

Ulepszona wersja butów o numerze 24 cechuje się także nieco większą wagą. 312 gramów to niemało, niektórzy mogą odczuć to przy dłuższym  wybieganiu.

Mimo że Structure 24 zyskało na dynamice, nie będzie też nadawać się do szybkich biegów. Zdecydowanie nie jest to obuwie startowe. Nie rozwiniemy w nim maksymalnej prędkości.

U kogo buty Nike Air Zoom Structure sprawdzą się najlepiej?

Buty Nike Air Zoom Structure to obuwie treningowe. Buty są przeznaczone na nawierzchnie twarde. Świetnie spisują się na asfalcie oraz betonie. Są stworzone z myślą o miejskich ścieżkach. To w takich warunkach najlepiej widać wszystkie ich zalety.

Zachowują dobrą przyczepność nawet na śliskiej nawierzchni. Z tego powodu często bywają określane butami na okres jesienno-zimowy. Predestynuje je do tego również wzmocniona cholewka, w której powinno być ciepło.

Przede wszystkim jednak to buty Nike dobrze przystosowane do stóp pronujących. Pięta i podeszwa środkowa faktycznie wspierają biegaczy z taką tendencją. Ze względu na dobrą amortyzację model Nike Structure 24 można polecić także biegaczom z nadwagą.

W modelu Structure 24 można decydować się nawet na długie wybiegania. To buty treningowe, z których można korzystać przy codziennych treningach. Najlepiej sprawdzają się na średnich i dłuższych dystansach, a także w czasie biegów regeneracyjnych.

W cholewce tych butów zmieszczą się nawet szerokie stopy. Nie jest bowiem przesadnie ciasna. Ze względu na wygodę i klasyczny wygląd można z nich z powodzeniem korzystać również na co dzień.

Źródło pobrania zdjęcia głównego: Strona producenta Nike

Mogą Ci się spodobać:

07 09.2023
Buty do biegania męskie na asfalt – 5 cech bez których ani rusz

Buty do biegania męskie na asfalt – 5 cech bez których ani rusz

Buty do biegania męskie na asfalt to bardzo szeroka kategoria […]

31 08.2023
Jakie buty do biegania męskie wybrać, biorąc pod uwagę dystans i nawierzchnię?

Jakie buty do biegania męskie wybrać, biorąc pod uwagę dystans i nawierzchnię?

Buty to podstawowe akcesorium każdego biegacza. Odpowiednio dobrane chronią przed […]

02 08.2023
Asics – buty do biegania. Szosowe i terenowe kolekcje marki – charakterystyki

Asics – buty do biegania. Szosowe i terenowe kolekcje marki – charakterystyki

Ascis – buty do biegania tej marki pokonują najdłuższe dystanse […]

07 07.2023
Jak buty do biegania pomogą Ci uniknąć kontuzji?

Jak buty do biegania pomogą Ci uniknąć kontuzji?

Nie trzeba być profesjonalnym biegaczem ani startować w maratonach, by […]

04 05.2023
Buty Salomon do biegania. Który model wybrać?

Buty Salomon do biegania. Który model wybrać?

Firma Salomon od lat utrzymuje mocną pozycję na rynku obuwniczym. […]

28 04.2023
Jakie muszą być buty do biegania po asfalcie?

Jakie muszą być buty do biegania po asfalcie?

Buty do biegania po mieście muszą chronić Twoje stawy przed […]

26 04.2023
Jak prawidłowo czyścić i dbać o buty do biegania?

Jak prawidłowo czyścić i dbać o buty do biegania?

Z jednej strony utrzymywanie czystego obuwia jest niezbędne, aby jego […]

19 04.2023
Źle dobrane buty do biegania. Jak rozpoznać błąd?

Źle dobrane buty do biegania. Jak rozpoznać błąd?

Wybór butów do biegania powinien być przemyślaną decyzją. By dobrać […]

31 01.2023
Za duże buty – co robić, by dało się w nich biegać?

Za duże buty – co robić, by dało się w nich biegać?

Stało się. Obawiałeś się, że buty do biegania będą za […]

26 01.2023
Nike Wildhorse. Jak sprawdzi się w lesie i w górach?

Nike Wildhorse. Jak sprawdzi się w lesie i w górach?

Większość polskich biegaczy wciąż stawia na treningi na twardej, równej […]

26 01.2023
Nike React Infinity Run. Czy rzeczywiście pomagają w unikaniu kontuzji?

Nike React Infinity Run. Czy rzeczywiście pomagają w unikaniu kontuzji?

Kontuzje są zmorą wszystkich sportowców. Dotyczy to nie tylko profesjonalistów, […]

26 01.2023
Adidas Duramo. Czy warto postawić na ten model w codziennym treningu?

Adidas Duramo. Czy warto postawić na ten model w codziennym treningu?

Na co zwracasz uwagę przy wyborze butów do biegania? Profesjonalni […]

25 01.2023
Nike Air Zoom Alphafly. Jak te buty spisują się na trasie?

Nike Air Zoom Alphafly. Jak te buty spisują się na trasie?

By osiągać najlepsze rezultaty potrzebny jest najlepszy sprzęt. Podstawą są […]

25 01.2023
Nike ZoomX Vaporfly. Kto powinien  wybrać najpopularniejsze buty startowe na świecie?

Nike ZoomX Vaporfly. Kto powinien wybrać najpopularniejsze buty startowe na świecie?

Na rynku biegowym co kilka miesięcy pojawiają się nowe propozycje, […]

24 01.2023
Adidas Solar Boost. Jak poradzą sobie z różnymi wyzwaniami biegowymi?

Adidas Solar Boost. Jak poradzą sobie z różnymi wyzwaniami biegowymi?

Przy poszukiwaniu butów do biegania często mamy mocno sprofilowane oczekiwania. […]

19 01.2023
Adidas Runfalcon. Kto powinien sięgnąć po te buty?

Adidas Runfalcon. Kto powinien sięgnąć po te buty?

Buty sportowe Adidasa to już klasyka. Mnóstwo osób używa ich […]

18 01.2023
Nike Downshifter. Do jakich biegów nadają się najlepiej?

Nike Downshifter. Do jakich biegów nadają się najlepiej?

Mimo rozwoju technologii, prostota często bywa w cenie. Nie zawsze […]

07 11.2022
Buty do biegania po górach – jakie powinny być?

Buty do biegania po górach – jakie powinny być?

Buty do biegania w górach muszą być przemyślanym zakupem. Warunki […]

20 10.2022
Adidas Adizero – błyskawice od Adidasa! Boston 11 i Adios Pro 3

Adidas Adizero – błyskawice od Adidasa! Boston 11 i Adios Pro 3

Adidas Adizero to kolekcja, którą Adidas po raz kolejny chce […]

19 09.2022
Zaczynasz przygodę z bieganiem? Buty do biegania dla początkujących

Zaczynasz przygodę z bieganiem? Buty do biegania dla początkujących

Pierwsze buty do biegania mogą sprawić, że pokochamy aktywne formy […]

27 07.2022
Asics Gel Lyte – recenzja butów biegowych od Asics

Asics Gel Lyte – recenzja butów biegowych od Asics

Buty do biegania męskie i damskie muszą być przede wszystkim […]

12 07.2022
Supinacja i pronacja stóp – co to znaczy dla biegacza?

Supinacja i pronacja stóp – co to znaczy dla biegacza?

Jakby wybieranie butów do bieganie nie było wystarczająco trudne… Supinacja […]

01 07.2022
Buty Inov-8 Trailtalon 290 – wady i zalety modelu

Buty Inov-8 Trailtalon 290 – wady i zalety modelu

Inov-8 Trailtalon 290 to jeden z flagowców brytyjskiego giganta obuwniczego. […]

27 06.2022
Jak wybrać buty do biegania, by naprawdę pokochać jogging?

Jak wybrać buty do biegania, by naprawdę pokochać jogging?

Dobre buty do biegania to podstawa i musi się z […]

26 06.2022
Salomon Sense Ride 4 – co cechuje ten model?

Salomon Sense Ride 4 – co cechuje ten model?

Salomon Sense Ride 4 to kolejna odsłona trailowej serii kultowego […]

15 06.2022
Buty do biegania Puma Deviate Nitro – charakterystyka treningowca z płytką

Buty do biegania Puma Deviate Nitro – charakterystyka treningowca z płytką

Buty do biegania, w których będziesz mógł… latać? Puma Deviate […]

10 06.2022
Buty do biegania z palcami czyli Vibram Five Fingers. Czy są naprawdę warte uwagi?

Buty do biegania z palcami czyli Vibram Five Fingers. Czy są naprawdę warte uwagi?

Bieganie łączy ludzi… a dziwne buty do biegania ich dzielą. […]

07 06.2022
Buty Salomon na asfalt? Salomony dla miejskich biegaczy – charakterystyki modeli

Buty Salomon na asfalt? Salomony dla miejskich biegaczy – charakterystyki modeli

Marka Salomon od lat 90 tworzy niezawodne buty do biegania […]

03 06.2022
Saucony Guide 15 – jak prezentuje się ta propozycja?

Saucony Guide 15 – jak prezentuje się ta propozycja?

Saucony Guide 15 to nowiutka propozycja jednej z flagowej serii […]

01 06.2022
Buty Kalenji Kiprun Long 2 – tanie i dobre, czy tylko tanie?

Buty Kalenji Kiprun Long 2 – tanie i dobre, czy tylko tanie?

Tanie buty do biegania, które nie obcięły ceny kosztem jakości […]

X

Zapisz się na newsletter

i bądź na biężaco z poradami dla biegacza

Zapisuję się