Jak zacząć biegać i zmienić swoje życie dzięki temu, że […]
Data aktualizacji 15.06.2022
Przeczytasz w 8 minut
Marszobiegi to coś dla każdego, kto pragnie zwiększyć swoją aktywność fizyczną! Temat ten często pojawia się gdy mowa o biegowych początkach. Nada się dla każdego, komu kondycja nie pozwala na rozpoczęcie pełnoprawnych treningów biegowych. Sprawdzi się także jako forma aktywności dla osób starszych, ale nie tylko! Marszobiegi – dla kogo są najlepszym pomysłem?
Jak sugeruje nazwa, marszobieg to taka forma treningu, w której okres biegania jest przeplatany z maszerowaniem.
Jak działa marszobieg? Wygląda to na przykład w taki sposób, że przez 4 minuty biegniesz, następne 2 maszerujesz, potem kolejne 4 minuty biegu, 2 marszu i tak dalej. Za uniwersalny uznaje się właśnie taki wzór – bieg dwa razy dłuższy niż marsz.
Nie zapominaj, że każda forma aktywności, także trening marszobiegowy jest wyłącznie dla Ciebie i ma Ci sprawiać przyjemność. Nie musi być odbywany ze stoperem w ręce. Możesz po prostu biec tak długo jak dasz radę, a w razie potrzeby przechodzić do marszu. Jak często trenować marszobiegi?
Przyjmuje się, że dla osiągnięcia zauważalnych efektów powinno się stawiać na przynajmniej 3 sesje treningowe w tygodniu.
Marszobieg dla początkujących biegaczy? To bardzo dobry pomysł, gdy postanowisz po latach lenistwa ruszyć się z kanapy! Taka forma ruchu jest dużo mniej wymagająca i oczywiście o wiele lepsza niż żadna.
Zdecydowanie tak – warto! Marszobiegi pomogą Ci poprawić kondycję na tyle, by było możliwe rozpoczęcie pełnoprawnych treningów biegowych, nastawionych na sukcesywne poprawianie wyników.
Częstym błędem początkujących biegaczy jest nastawienie ,,wszystko albo nic”. Próbują od pierwszych dni narzucić sobie najwyższe tempo, nie znając podstaw poprawnej techniki biegowej oraz ignorując sygnały ze strony organizmu.
W najlepszym razie szybko się zniechęcają i wracają przed telewizor. W najgorszym, na kanapie przymusowo sadza ich poważna kontuzja.
Rozpoczęcie regularnego biegania to bardzo duże wyzwanie. Marszobieg dla początkującego biegacza przygotuje go na nie nie tylko pod względem fizycznym, ale i psychicznym. Potrzeba chwili, by przyzwyczaić się do zakwasów i koniecznością pokonywania zmęczenia w trakcie aktywności fizycznej.
Marszobieg na odchudzanie to dobry pomysł dla osób zmagających się z nadwagą. Nadmierne kilogramy nie ułatwiają wymagających treningów fizycznych.
Po zdecydowaniu się na zrzucenie masy ciała wdrożenie treningów marszobiegowych zamiast, jak wspomniano wyżej, rzucać się z motyką na Słońce, może przynieść naprawdę imponujące rezultaty.
Intensywne bieganie? To musi poczekać, aż Twoje BMI wskaże wartość w okolicy 25 – granica normy i nadwagi. W przypadku dużej nadwagi rozpoczynanie treningów biegowych jest wręcz niezalecane!
Chodzi o obciążenie kolan – nawet u drobnych osób muszą bardzo ciężko pracować podczas biegu. Przed ,,prawdziwym” bieganiem zaleca się zrzucenie przynajmniej kilku kilogramów. Ilu? Najlepiej jeśli określi to dietetyk prowadzący Twoją kurację redukcyjną.
Pamiętaj, że im większa nadwaga, tym bardziej powinieneś udać się do specjalisty, zamiast samodzielnie, bez potrzebnej wiedzy eksperymentować z dietą i ćwiczeniami!
O ile kobieta jest zdrowa, zajście w ciążę nie oznacza wielomiesięcznej przerwy od aktywności fizycznej. Lżejsza forma treningu – marszobiegi – pozwoli zachować dobrą kondycję i poprawi samopoczucie.
Wszystko zależy od kondycji kobiety przed ciążą – jeśli dużo, regularnie trenowała, konieczne jest co prawda ograniczenie intensywności wysiłku, ale nie tak drastyczne jak mogłoby się wydawać.
Gdy jednak przyszła mama nie należała do aktywnych osób, rozpoczynanie biegowej ,,kariery” w tym okresie nie jest najlepszym pomysłem. Zaznaczmy – gdy mowa o bieganiu w ciąży oraz aktywności tuż po porodzie, wszystko musi odbywać się za aprobatą, pod kontrolą lekarza.
Jeżeli zdecydujesz się na marszobiegi w ciąży czy w okresie poporodowym, koniecznie miej towarzystwo. W razie jakiegokolwiek pogorszenia samopoczucia, w pobliżu powinien być ktoś jeszcze. Nawet dla kobiety zupełnie zdrowej ciąża i połóg są rewolucją, której skutki mogą dać o sobie znać wobec wystawienia na dodatkowy wysiłek.
Marszobiegi w trakcie karmienia piersią? Zmniejszenie intensywności treningów, gdy zmagasz się z bolesnością i cięzarem piersi jest świetną decyzją. Pamiętaj tylko, że do uprawiania sportu w okresie laktacji zawsze potrzebujesz dobrze dobranego, mięsskiego stanika, zapewniającego stabilizację.
Nigdy nie jest za późno na rozpoczęcie aktywnego trybu życia! Regularnie odbywany trening marszobiegowy i generalnie aktywność fizyczna zmniejsza między innymi ryzyko chorób układu krążenia.
Poza tym świetnie poprawia samopoczucie i pozwala utrzymać ciało w dobrej formie – ta jest na wagę złota niezależnie od metryki!
Przed przystąpieniem do treningów należy skonsultować się z lekarzem, aby wykluczyć wszelkie przeciwwskazania. Warto znaleźć sobie towarzystwo to wspólnych marszobiegów – wtedy będzie jeszcze przyjemniej!
W przypadku osób starszych, niemających przeciwwskazań zdrowotnych tak samo jak u młodych biegaczy bez doświadczenia jak najbardziej możliwe jest przejście do pełnoprawnych treningów biegowych.
Marszobiegi dla seniorów można poprzedzić nordic walkingiem lub slowjoggingiem. To jeszcze lżejsze formy aktywności, które w ogóle nie uwzględniają zwiększania tempa.
Wszechobecność siłowni i klubów fitness z jednej strony pomaga rozpocząć aktywne życie, z drugiej jednak może nieco rozleniwiać. Klub fitness rozleniwia! Tak, to możliwe!
Wyjaśniamy o co nam chodzi – bieganie na bieżni, nawet o wyższym nachyleniu, będzie mniej wymagające fizycznie niż biegi w terenie. Zapaleni ,,siłowniowi biegacze” jak ognia wystrzegają się trudniejszej trasy na świeżym powietrzu.
Oczywiście, każdy trenuje tak jak chce, jeżeli jednak od jakiegoś czasu ćwiczysz na bieżni i czujesz że możesz więcej, marszobieg terenowy to coś wartego spróbowania. Nie zniechęcisz się bólem stóp i rozpoczniesz dalszy etap swojej sportowej przygody.
Marszobieg na 3000 m zmęczy Cię bardziej, niż bieganie na bieżni przez 5 kilometrów, ale będzie warto. Może przed tobą świetlana kariera ultramaratończyka? Tylko zejdź wreszcie z tej płaskiej trasy donikąd!
Czasem warto zrobić marszobiegi na bieżni, manipulując kątem nachylenia. Trening na bieżni może być intensywny, jeśli tylko mu na to pozwolisz i nie będziesz podpierał się rękami!
Na marszobiegi na bieżni jest czas podczas upalnych dni. Wysoka temperatura nie sprzyja zdrowemu bieganiu – nie mówiąc już o komforcie.
Marszobiegi na bieżni to dobry pomysł również dla alergików. W okresie pylenia, pozostanie z dala od niekorzystnych czynników środowiskowych jest warte rezygnacji z ,,łapania słońca”.
A może cardio po treningu siłowym? Jeśli dbasz o sylwetkę, a nie lubisz biegać – lub po sesji dźwigania nie masz już na to siły – wskocz na bieżnię na strefie cardio. Marszobiegi pomogą Ci spalić zbędne kalorie, bez całkowitego wyczerpania.
W karierze biegowej niejednokrotnie stanąłęś (lub staniesz) przed widmem kontuzji. Dla sprawnego powrotu do formy warto pomyśleć właśnie o marszobiegach, zamiast od razu stawiać na intensywne treningi. Ciało na spokojnie ,,przypomni” sobie aktywność, unikniesz także ryzyka odnowienia kontuzji – zdrowie jak zawsze jest na pierwszym miejscu.
Marszobiegi terenowe dla biegaczy to także stała praktyka osób przygotowujących się do wydłużenia trasy. Niezależnie od stażu biegowego, organizm musi być dostosowany do podejmowanych wyzwań – nic na siłę! Przeplatanie biegu z marszem to z oczywistych przyczyn także technika uskuteczniana przez czynnych maratończyków podczas zawodów.
Jedna z najpopularniejszych technik treningowych – bieganie metodą Gallowaya – polega właśnie na marszobiegach. Marszobiegi pomogą Ci przebyć pierwszy maraton i wyprzedzić wielu rywali. Przeplatanie biegu marszem oddala zmęczenie na długich dystansach. Zobaczysz metę zanim zdążysz zwątpić w swoje siły.
Marszobiegi wykonują nawet zawodowcy, w ramach treningu regeneracyjnego. Bieganie na zakwasach nie jest ani przyjemne, ani korzystne dla układu ruchu. Przyjemny marszobieg na 3000 m nie zakłóci regeneracji mięśni po kilku seriach intensywnych biegów. Pomoże natomiast przewietrzyć głowę!
Możesz trenować tylko przed zaśnięciem? Marszobieg na 3000 m będzie lepszym wyborem, niż intensywny bieg na 10 kilometrów. O ile spokojny bieg relaksuje i ułatwia zasypianie, trudny i wymagający rozbudza.
Na co dzień biegasz, ale tym razem później wróciłeś z pracy? Zamiast biec ,,na łeb, na szyję”, by zdążyć z pokonaniem zwykłego dystansu, postaw na terenowe marszobiegi. Rozluźnij się, posłuchaj szumu drzew. Twoje ciało przyjmie to dużo lepiej, niż intensywną sesję. Po wszystkim, zjedz lekki posiłek, połóż się spać i pozwól organizmowi na regenerację.
Marszobiegi to treningi wytrzymałościowe. Spodziewaj się poprawy wydolności i samopoczucia psychicznego. Twoje serce będzie lepiej pracować, mózg się dotleni, a kości wzmocnią, by być przygotowanymi na intensywniejsze wyzwania. Pamiętaj tylko, by zadbać o dietę. Mięśnie trenowane potrzebują więcej białka.
Marszobiegi w terenie i na bieżni przynoszą podobne rezultaty, co pełnoprawne bieganie, a w przeciwieństwie do niego, nadają się dla każdego.
Marszobiegi – efekty w postaci spalenia tłuszczu i wzmocnienia mięśni zauważysz w lustrze już po kilku tygodniach treningów. Baw się dobrze, a ciało podziękuje Ci za troskę doskonałą sprawnością mimo upływu dekad! Maratony można biegać nawet w podeszłym wieku, ale przygodę z aktywnością fizyczną trzeba zacząć jak najszybciej. Dlaczego nie od marszobiegów?
Marszobieg zamiast biegania – kiedy warto? Zawsze wtedy, gdy kondycja nie pozwala na rozpoczęcie pełnoprawnych biegowych treningów.
To dobry pomysł także wtedy, gdy postanowisz zrzucić kilka kilogramów, wrócić do formy po kontuzji, przygotować się do zwiększenia dystansu lub trudności treningu.
Wobec braku przeciwwskazań zdrowotnych, marszobieg sprawdzi się także w okresie ciąży i połogu oraz jako typ aktywności dla seniorów.
Kiedy warto zacząć marszobiegi? Zawsze!
Na aktywność fizyczną nigdy nie jest za późno! Już wiesz, że marszobiegi są odpowiednie dla dojrzałych osób. A czy po 50. urodzinach można zacząć nie tylko marszobiegać, ale też… po prostu biegać? Przeczytaj: Bieganie po 50-tce – czy jest już za późno by zacząć?
Mogą Ci się spodobać:
Jak zacząć biegać i zmienić swoje życie dzięki temu, że […]
Technika biegania wcale nie jest rzeczą łatwą ani oczywistą, jak […]
Bliski kolega biegania… a może jednak nie aż tak bliski? […]
Canicross to kwintesencja międzygatunkowej współpracy sportowej. Pies to najlepszy przyjaciel […]
Rozgrzewka przed bieganiem to obowiązkowy punkt bezpiecznego i przyjemnego treningu. […]
Miliony osób, które chcą zrzucić zbędne kilogramy, rozważa bieganie – […]
Tempo biegu to jeden z najważniejszych parametrów treningowych, zaraz obok […]
Wpisując „Runmageddon” w przeglądarkę internetową, zobaczysz zdjęcia ubłoconych, uśmiechniętych ludzi. […]
Częstotliwość treningów – to jedna z kwestii, które najczęściej męczą […]
Odwodnienie organizmu grozi każdemu biegaczowi, który jeszcze nie opracował optymalnej […]
Ćwiczenia na siłowni to ważny i bardzo korzystny składnik budowania […]
Trening na czczo wzbudza kontrowersje niezależnie od dyscypliny. Czy jest […]
Plank – rodzaje klasycznej deski pozwalają ćwiczyć wręcz bez sięgania […]
Kontuzje kolana to temat zyskujący na znaczeniu u każdego, komu […]
Trening core musi znaleźć się w każdym biegowym planie. To […]
Ćwiczenia na ramiona to dla biegacza obowiązkowy element doskonalenia formy. […]
Trening w domu bez sprzętu może od czasu do czasu […]
Trening na uda powinien robić każdy biegacz. Dzięki niemu poprawisz […]
Półmaraton – czas amatora, który można uznać za dobry, to […]
Bieżnia lekkoatletyczna znajduje się w większości miast. Wygląda imponująco, toteż […]
Ćwiczenia z piłką gimnastyczną to przydatne elementy biegowego treningu uzupełniającego. Wystarczy […]
Ekstremalny bieg z przeszkodami, który rocznie przyciąga coraz więcej ludzi. […]
Bieganie to wspaniały sport. Niesie ze sobą wiele korzyści – […]
Wiekszośc sportowców wie, że tętno u biegacza jest podstawowym wskaźnikiem […]
Czasem tydzień jest zbyt krótki, żeby zmieścić w nim wszystkie […]
Jak biegać szybciej — to pytanie zwykle zadają sobie bardziej […]
Jako biegacz pewnie zdajesz sobie sprawę z roli, jaką odgrywają […]
Rozciąganie po bieganiu jest świetnym sposobem na po treningowy relaks […]
Treningi na bieżni to świetna alternatywa dla biegania w terenie. […]
Biegać dalej, szybciej, mocniej, bez krzty zmęczenia. Marzenie! W przeciwieństwie […]