Blog o bieganiu sBIEGACZA - porady, ćwiczenia, diety dla biegaczySFERA BIEGACZA
  • Polski
  • English
Facebook sBIEGACZ Instagram sBIEGACZ Szukaj
> Jakie kijki do nordic walking wybrać? Poradnik 

Jakie kijki do nordic walking wybrać? Poradnik 

Data aktualizacji 06.12.2022

Przeczytasz w 6 minut

jakie kijki do nordic walking poradnik wyboru

Nordic walking to doskonały wstęp do przygody ze sportem. Żeby zacząć chodzić z kijkami, nie musisz mieć żadnej kondycji. Wystarczy Ci odrobina chęci, wiedza jak chodzić z kijkami, wygodne buty i oczywiście kijki. Dzisiaj zajmiemy się tym ostatnim – jakie kijki do nordic walking wybrać? Sprawdź nasz krótki poradnik, a nie zawiedziesz się zakupionym sprzętem!

Kijki do nordic walking a kijki trekkingowe

Na wstępie wyjaśnijmy jedną z najważniejszych rzeczy, które trzeba wiedzieć kupując sprzęt do nordic walking. Kijki do chodzenia, a kijki trekkingowe, to różne rodzaje kijów. Nie można używać ich wymiennie. Na zakupach trzeba uważać, bo niestety wiele sklepów traktuje nazwy bardzo luźno…

Podstawowa różnica to rękojeść. Wybierz kije, które na rękojeści mają zamontowaną pół-rękawicę ciasno przylegającą do dłoni. Sama rękojeść jest mała i cienka, dobrze leżąca w nawet w bardzo małej dłoni. Z kolei w kijach trekkingowych rękojeść jest znacznie grubsza, by wędrowiec mógł się na niej mocno oprzeć. Zamiast rękawiczki, są tutaj długie paski.

Druga różnica – grot. W kijkach do nordic walkingu grot jest krótki. Przeznaczono je do maszerowania po płaskim terenie, asfalcie i ubitej ścieżce. Przeznaczono je właśnie do spacerów – nie do wysokogórskich wyczynów. Na wyprawach trekkingowych zaś, kijek to trzecia noga. Mocno zaostrzony, długi grot wbija się w podłoże, zapewniając wędrowcowi bezpieczeństwo na trudnych odcinkach. 

Trzecia różnica – ciężar. Nordic walking – kijki lekkie, by ręka nie męczyła się podczas ciągłego machania. Trekking – kijki masywne, jak najwytrzymalsze.

To tylko podstawowe różnice – niuansów jest znacznie więcej.

Kijki do nordic walking – jakie wybrać? Takie z rękawiczką i krótkim grotem – nie sugeruj się nazwami w sklepach internetowych. Nie istnieje coś takiego, jak ,,kijki trekkingowe do nordic walking”.

Jakie kijki do nordic walking? Materiał

Kijki do nordic walking cechuje lekkość. Nie można się na nich opierać, bo łatwo o złamanie. Zaprojektowano je z myślą o lekkim odpychaniu się w łatwym terenie.

Najpopularniejszym i najtańszym wariantem są kijki aluminiowe. Aluminium jest względnie ciężkie, ale na krótki marsze zajmujące 40-60 minut sprawdzi się w zupełności. Na plus jest także sztywność materiału – dobrze oddaje energię podczas marszu. To dobry wybór dla początkujących, którzy jeszcze uczą się techniki i nie są pewni, czy nordic walking przypadnie im do gustu. Jeśli zdecydujesz, że ten sport jednak nie jest dla Ciebie, stracisz 50-80 złotych.

nordic walking kijki jakie wybrać na miękkiej ścieżce

Znacznie lżejsze, ale i bardziej giętkie, jest włókno szklane. Włókno szklane to propozycja dla osób, które chcą jak najbardziej odciążyć ręce, równocześnie nie obciążając portfela. Kijki z tego materiału kosztują więcej niż aluminiowe modele. Na długie marsze dla bardziej zaawansowanych chodziarzy, kompozyt szklany będzie odpowiedni.

Najlepszym i równocześnie najdroższym materiałem jest kompozyt węglowy. Włókno węglowe łączy dwie najważniejsze cechy w nordic walkingu – lekkość oraz sztywność. Jeśli jesteś zdecydowany na nordic walking, kijki węglowe nie zawiodą. O ile nie jest Ci straszna cena, bez wahania stawiaj na ten kompozyt – będzie wiernie służyć przez lata i setki przemaszerowanych kilometrów

Na rynku dostępne są też kijki do nordic walking z mieszanek włókna szklanego i węglowego. Im więce włókna węglowego, tym lepiej.

Jakie kijki do nordic walking – z regulacją czy bez?

Do nordic walking lepiej wybrać kijki bez regulacji, dopasowane na stałe do wzrostu posiadacza. Regulacja szybko się wyrabia przy tysiącach uderzeń o ziemię na każdym treningu. Ponadto, łamania zaburzają stabilność kijka. A jak już wiesz – im sztywniejszy, stabilniejszy, tym lepszy.

Kiedy mimo wszystko opłaca się wybrać kijki składane do nordic walking? Kijki z regulacją sprawdzą się, gdy maszerujesz niewiele. Niestety, częste, długie treningi znacznie skrócą żywotność kijów. Nieocenione będą także, gdy musisz zaoszczędzić miejsce. Ostatnia grupa – osoby, które chcą dzielić kijki z innym chodziarzem i nie w smak im kupowanie dwóch par stałych kijów.

Kijki do nordic walking – jakie wybrać? Dopasowanie do wzrostu

Nordic walking – kijki do chodzenia mają rozmiary co 5 centymetrów. To, jaki powinieneś wybrać, zależy od Twojego wzrostu. Możesz bardzo łatwo obliczyć długość mnożąc swój wzrost x 0,68 i zaokrąglając w górę. Przykładowo, osoba o wzroście 172 centymetry:

172 x 0,68 ≈ 117 cm ≈ kijek 120 cm 

Zawsze lepiej, jeśli kijki są odrobinę za długie niż za krótkie. W razie konieczności chwycisz rękojeść odrobinę niżej. Na krótkie kije natomiast, nie poradzisz nic.

Kijki do nordic walking – jakie wybrać, gdy masz możliwośc przymiarki? W sklepie stacjonarnym załóż rękawiczkę, oprzyj kijek o podłogę i zobacz, jak układa się Twoja ręka. Łokieć powinien być zgięty pod kątem 90-95 stopni. Zrób sobie krótki spacer po sklepie, trzymając się poprawnej techniki nordic walkingu. 

Kijki do nordic walking proste czy gięte?

Dla amatora nordic walking, kijki proste będa w sam raz. Modele gięte przeznaczone są dla bardzo doświadczonych. Początkujący chodziarz nie zauważy różnicy między kijami giętymi a prostymi, więc tylko przepłaci na specjalistycznym modelu.

Kijki do nordic walking – jakie wybrać? Rękojeść

Najprzyjemniejsza w użytkowaniu jest rękojeść korkowa. Korek pot z dłoni, jest lekki i miękki. Od korka nie nabawisz się odcisków. Rękojeść musi być wyprofilowana w taki sposób, aby kijek wygodnie leżał Ci w dłoni w każdej fazie marszowego ruchu.

Najważniejsza jest jednak pół-rękawiczka. Najlepiej byłoby ją przymierzyć, by mieć gwarancję, że dobrze się układa na Twojej dłoni. Dostępne są różne rozmiary rękawiczek. Postaw na warianty z regulacją i rzepami umożliwiającymi bezbłędne dopasowanie. Konstrukcja powinna opinać rękę – latająca rękawiczka doprowadzi Cię do białej gorączki jeszcze zanim na dobre się rozgrzejesz.

jakie kijki do nordic walking rękawiczka na rękojeści

Nordic walking – kijki ze ściętym czy ostrym grotem?

Mimo że sprzęt do nordic walking – kijki – nie służą do wysokogórskich wspinaczek, na rynku masz do wyboru modele ostro zakończone, jak i ścięte na płasko. Różnica leży w przyczepności.

Jeśli chcesz maszerować po płaskim terenie, na asfalcie, ubitej ścieżce, bez śniegu i lodu, wystarczą kijki ścięte na płasko. To również bezpieczniejsza opcja do nauki techniki. Każdy świeżo upieczony chodziarz przynajmniej raz gorzko spudłował, wbijając kijek zdecydowanie za blisko stopy.

Na zimowy nordic walking, kijki z zaostrzonym grotem sprawdzą się lepiej. Nie będą się ślizgały – lód i ubity śnieg nie zakłócą Twojej techniki. Niestety, groty zaostrzone nie nadają się na kostkę brukową (wpadają w szczeliny), a przez to że są cienkie szybciej się zużywają. Dość często trzeba je wymieniać w sklepie sportowym.

Początkującemu chodziarzowi radzimy postawić na kijki ścięte, ze żłobionym grotem, ale bez ostrego zakończenia. Jeśli chcesz zacząć maszerować zimą, przy wyborze trasy zwróć uwagę na śliskość podłoża i po prostu nie chodź po lodzie..

Nordic walking – kijki. Materiał grotu

Co do materiału grotu – współcześnie w grotach kijków producenci najczęściej wykorzystują widię, czyli węglik spiekany. Widia powstaje z węglików metali, m.in. wolframu, tytanu i chromu. Węglik spiekany jest dobry – nie trzeba szukać alternatyw. Na najtwardsze trasy, grot warto zabezpieczyć gumową nakładką, by przedłużyć jego żywotność.

Nordic walking – kijki z amortyzacją czy bez?

Część producentów decyduje się zastosować w swoich kijkach system anti-shock. Jednakże, przy rekreacyjnych marszach, kiedy masz zdrowe nadgarstki i łokcie taki system jest zbędny

Anti-shock czasem jest jednak na wagę złota. Na system amortyzacyjny trzeba stawiać przy wybieraniu kijków dla osób zmuszonych by minimalizować przeciążenie górnych kończyn. Anti-shock pochłonie część wstrząsów generowanych po uderzeniu grotem w twarde podłoże.

Kijki do nordic walking – jakie wybrać? Amortyzowane, jeśli obawiasz się o łokcie i nadgarstki (to pewniejszy wybór zwłaszcza dla seniorów). Anti-shock nie będzie Ci potrzebny jeśli ręce działają bez zarzutu.


Jakie kijki do nordic walking wybrać? Wiesz już wszystko na temat doboru kijków – wybierz swój model, przymierz i ruszaj, aby doskonalić technikę chodzenia. Trening czyni mistrza!

Mogą Ci się spodobać:

09 09.2024
Historia i Ewolucja Obuwia Piłkarskiego

Historia i Ewolucja Obuwia Piłkarskiego

Obuwie piłkarskie, znane również jako korki, odgrywa kluczową rolę w […]

22 08.2024
Przewodnik zakupowy: Najlepsze modele słuchawek bezprzewodowych do treningu

Przewodnik zakupowy: Najlepsze modele słuchawek bezprzewodowych do treningu

Jeśli zastanawiasz się, jakie słuchawki bezprzewodowe są najlepsze do treningu, […]

26 07.2024
Okulary przeciwsłoneczne Oakley, czyli na sportowo i stylowo!

Okulary przeciwsłoneczne Oakley, czyli na sportowo i stylowo!

Okulary przeciwsłoneczne amerykańskiej marki Oakley to nie tylko modny dodatek, […]

25 10.2023
Polar Pacer i Pacer Pro – który kupić do biegania? Charakterystyki modeli

Polar Pacer i Pacer Pro – który kupić do biegania? Charakterystyki modeli

Polar Pacer – ta propozycja fińskiego giganta gości na nadgarstkach […]

27 09.2023
Jaki sprzęt do ćwiczeń w domu przyda się biegaczowi? Lista naprawdę opłacalnych

Jaki sprzęt do ćwiczeń w domu przyda się biegaczowi? Lista naprawdę opłacalnych

Jaki sprzęt do ćwiczeń w domu warto mieć, gdy do […]

21 09.2023
Odzież rowerowa na sezon jesienny – jak ją skompletować?

Odzież rowerowa na sezon jesienny – jak ją skompletować?

Gdy kończy się lato, zarówno biegacze, jak i kolarze oraz […]

12 09.2023
Garmin Venu 2 i Venu 3 – zmiany. Czy warto dopłacić do nowego modelu?

Garmin Venu 2 i Venu 3 – zmiany. Czy warto dopłacić do nowego modelu?

Garmin Venu 2 to smartwatch sportowy, który spokojnie można zaliczyć […]

17 07.2023
Bluzy z nadrukiem własnym do biegania – jak wybrać odpowiedni model?

Bluzy z nadrukiem własnym do biegania – jak wybrać odpowiedni model?

Bluzy z nadrukiem własnym to jeden z ulubionych rodzajów odzieży […]

16 06.2023
Odpowiednia odzież do ćwiczeń, czyli jaka?

Odpowiednia odzież do ćwiczeń, czyli jaka?

Regularna aktywność fizyczna jest kluczowa do zachowanie organizmu w dobrej […]

01 06.2023
Ręcznik dla sportowca – jaki wybrać dla biegacza?

Ręcznik dla sportowca – jaki wybrać dla biegacza?

Ręcznik dla sportowca przyda się każdemu, kto na poważnie traktuje […]

10 05.2023
Tania bieżnia do domu – ranking 5 najlepszych do 3000 zł

Tania bieżnia do domu – ranking 5 najlepszych do 3000 zł

Własna bieżnia przyda się przez cały rok – czy to […]

08 05.2023
Pistolet do masażu – ranking 5 najlepszych modeli 

Pistolet do masażu – ranking 5 najlepszych modeli 

Pistolet do masażu to poręczna maszyna, która szybko rozluźni napięte […]

05 05.2023
Pistolet do masażu — jak używać tego sprzętu?

Pistolet do masażu — jak używać tego sprzętu?

Budzisz się na drugi dzień po solidnym treningu i… wolałbyś […]

20 03.2023
T-shirt kontra singlet. zalety i wady najważniejszych koszulek dla biegaczy

T-shirt kontra singlet. zalety i wady najważniejszych koszulek dla biegaczy

Regularne treningi biegowe to świetny sposób na to, by zadbać […]

01 03.2023
Nerka – praktyczny dodatek dla biegacza

Nerka – praktyczny dodatek dla biegacza

Dla większości kobiet i mężczyzn smartfon czy karta płatnicza stanowią […]

03 02.2023
Co zabrać na morsowanie? Niezbędnik morsującego biegacza

Co zabrać na morsowanie? Niezbędnik morsującego biegacza

Morsowanie wymaga odwagi, otwartości na nowe doświadczenia, wiedzy i… odrobiny […]

23 01.2023
Bielizna termoaktywna nie tylko do biegania od Gatta Active

Bielizna termoaktywna nie tylko do biegania od Gatta Active

Na trening w zimie nie wystarczy się ubrać ,,po prostu […]

19 01.2023
Bielizna termoaktywna do biegania? – tylko Brubeck

Bielizna termoaktywna do biegania? – tylko Brubeck

Dobrej jakości bielizna termoaktywna to podstawa wyposażenia każdego biegacza. Dlaczego […]

27 12.2022
Aplikacje do biegania – 6 najlepszych aplikacji dla biegaczy

Aplikacje do biegania – 6 najlepszych aplikacji dla biegaczy

Aplikacje do biegania mają pomagać podczas treningu. Dzięki nim będziesz […]

21 12.2022
Pulsometr do biegania na klatkę piersiową – ranking 5 najlepszych modeli

Pulsometr do biegania na klatkę piersiową – ranking 5 najlepszych modeli

Jeśli jesteś zwolennikiem stosowania nowych technologii w bieganiu, bieganie z […]

15 12.2022
Kurtki 4F – jak wybrać odpowiedni model? 

Kurtki 4F – jak wybrać odpowiedni model? 

Szukasz kurtki? Znalazłeś… i to niejedną! Kurtki 4F to setki […]

06 12.2022
Jakie kijki do nordic walking wybrać? Poradnik 

Jakie kijki do nordic walking wybrać? Poradnik 

Nordic walking to doskonały wstęp do przygody ze sportem. Żeby […]

06 12.2022
Zegarek Suunto 7 – czy warto wybrać akurat ten model? Mocne i słabe strony

Zegarek Suunto 7 – czy warto wybrać akurat ten model? Mocne i słabe strony

Smartwatch Suunto 7 ukazał się na rynku w styczniu 2020 […]

06 12.2022
Słuchawki bezprzewodowe do biegania – 5 zaawansowanych modeli

Słuchawki bezprzewodowe do biegania – 5 zaawansowanych modeli

Włączasz muzykę. Biegniesz, biegniesz… i zwalniasz, bo musisz przystanąć by […]

05 12.2022
Prezent dla biegacza i biegaczki – co kupić na różne okazje?

Prezent dla biegacza i biegaczki – co kupić na różne okazje?

Święta, urodziny, podziękowania – okazji do obdarowania znajomego biegacza nie […]

01 12.2022
Skarpetki kompresyjne do biegania – czy serio coś dają? Badania naukowe

Skarpetki kompresyjne do biegania – czy serio coś dają? Badania naukowe

Skarpetki kompresyjne do biegania to przykład sprzętu, wokół którego narosło […]

15 11.2022
Softshell do biegania – jaki wybrać?

Softshell do biegania – jaki wybrać?

Prawdziwi miłośnicy biegania nie zatrzymują się bez względu na porę […]

30 10.2022
Dres męski – 3 wskazówki, jak wybrać właściwy model do biegania

Dres męski – 3 wskazówki, jak wybrać właściwy model do biegania

Bieganie to jedna z najbardziej uniwersalnych aktywności fizycznych. Nie wymaga […]

26 10.2022
Lumeny, IPX i diody, czyli dwa słowa o czołówkach

Lumeny, IPX i diody, czyli dwa słowa o czołówkach

Latarka to na wszelkich dalekich wyprawach, trekkingach czy nawet zwykłym […]

25 10.2022
Softshell – kurtka do zadań specjalnych!

Softshell – kurtka do zadań specjalnych!

Jesienią treningi na świeżym powietrzu mogą być naprawdę przyjemne. Wystarczy […]

X

Zapisz się na newsletter

i bądź na biężaco z poradami dla biegacza

Zapisuję się