Blog o bieganiu sBIEGACZA - porady, ćwiczenia, diety dla biegaczySFERA BIEGACZA
 • Polski
 • English
Facebook sBIEGACZ Instagram sBIEGACZ Szukaj
> Garmin Venu 2 i Venu 3 – zmiany. Czy warto dopłacić do nowego modelu?

Garmin Venu 2 i Venu 3 – zmiany. Czy warto dopłacić do nowego modelu?

Data aktualizacji 12.09.2023

Przeczytasz w 9 minut

Garmin Venu 2 i Venu 3 – zmiany. Czy warto dopłacić do nowego modelu?

Garmin Venu 2 to smartwatch sportowy, który spokojnie można zaliczyć do technosportowych hitów. Od niedawna ma jednak potężną konkurencję – swojego najmłodszego brata. Venu 3 ujrzał światło dzienne 30 sierpnia 2023 roku. Poprzednik – Garmin Venu 2 – ukazał się 22 kwietnia 2021 roku. W świecie sportowej technologii prawie dwa i pół roku to szmat czasu. Jak Garmin Venu 3 prezentuje się na tle dwójki? Co poprawiono, co dodano i czy warto dopłacić za to kilka stówek? Przeczytaj!

Misja zegarków z kolekcji Garmin Venu

Garmin przyzwyczaił nas do kreatywnych pomysłów na nowe funkcjonalności, szczegółowych monitoringów parametrów pracy ciała i zastępowania osobistego trenera. Z różnymi zegarkami tej marki biegają zawodowcy na światowym poziomie. Serii Garmin Venu nie da się jednak nazwać smartwatchami czysto sportowymi – to smartwatche do prowadzenia zdrowego trybu życia, nie tylko do trenowania. 

Garmin Venu to zegarki dla aktywnych, którym zależy na świetnej kondycji pod każdym względem. Venu mają sprawdzać się zarówno na treningach, jak i podczas całego dnia i nocy – tak żebyś dbał o siebie 24 godziny na dobę. Dlatego, w smartwatchu znajdziemy masę funkcji sportowych i przynajmniej drugie tyle aplikacji lifestylowych.

Design Garmin Venu 2 i najnowszej odsłony

Lifestylowe przeznaczenie serii Venu widać na pierwszy rzut oka. Design kolekcji nie przypomina sportowych kombajnów – jest delikatny, z dopracowanymi detalami estetycznymi. Koperta jak również sam wyświetlacz prezentują się bardzo elegancko. Ten smartwatch pasuje i na trening, i do półformalnego stroju. Możesz wymienić silikonowy pasek na inny kolor, lub zastąpić go paskiem skórzanym.

Różnice w konstrukcji obu zegarków są marginalne. Tu i tu mamy okrągłą obudowę ze stali nierdzewnej i obudowę z tworzywa wzmocnionego włóknem szklanym. Wyświetlacze są dotykowe.

Garmin Venu 2 jest dostępny w dwóch wymiarach – 40 mm i 45 mm, Garmin Venu 3 w 41 mm i 45 mm. Koperta trójki jest 0,1-0,2 milimetra cieńsza, waga niższa o 2 gramy. W obu szkiełko Gorilla Glass. Żadnych różnic, które dałoby się zauważyć gołym okiem…

porównanie wyglądu garmin venu 2 i 3
Venu 2 vs Venu 3 na pierwszy rzut oka. Źródło: oficjalny sklep producenta Garmin.

…dopóki nie spojrzymy na wyświetlacz. Garmin Venu 3 ma rozdzielczość 454 x 454 pikseli. Poprzednia wersja oferuje 416 x 416 pikseli. Na tak niewielkiej powierzchni, jak wyświetlacz zegarka, ta różnica jest mocno zauważalna.

Oba zegarki mają dostępne polskie wersje językowe.

Funkcje sportowe w Garmin Venu 3 i poprzedniku – co starego, co nowego?

Zacznijmy od omówienia funkcji sportowych. Pamięta, że by w pełni skorzystać z treningowego potencjału obu zegarków (jak i innych Garminów), trzeba używać aplikacji treningowo-społecznościowej Garmin Connect.

Ważne parametry! Jeżeli chodzi o długość pracy na baterii w trybie smartwatcha – w Garmin Venu 2 jest to do 11 dni, w trójce 14 dni. W obu zegarkach możesz transportować muzykę – masz na to 8 GB pamięci. Klasa wodoszczelności – w obu wersjach 5 ATM, czyli bez obaw można z nimi pływać.

Nowa wersja Garmin Venu ma więcej aplikacji sportowych. U poprzednika znalazło się ich około 25, w Venu 3 jest już ponad 30. Różnorodność dyscyplin z pewnością przypadnie do gustu osobom lubiącym próbować nowych sportów. Jest oczywiście bieganie, trening siłowy, jazda na rowerze czy pływanie – wszystko co najważniejsze.

garmin venu starszy i nowszy interfejsy
Zaszły spore zmiany w prezentacji interfejsu. Źródło: oficjalny sklep producenta Garmin.

Animowane wskazówki treningowe są w obu wersjach. Korzystając z aplikacji Garmin Connect możesz zgrywać na zegarek ćwiczenia i ustawiać własne plany treningów. W trójce jest także nieodłączny Garmin Coach, który poprowadzi Cię do wymarzonych wyników na dystansach od 5 kilometrów do półmaratonu. Na przestrzeni dnia zegarki będą stale monitorować Twoją aktywność – liczbę kroków, czas intensywnego wysiłku, ogólny czas w ruchu.

garmin venu 2 w trybie treningowym - widok interfejsu
W Venu 2 tryb treningu siłowego i biegowy Garmin Coach wygląda tak. W trójce interfejs jest estetycznie poprawiony. Źródło: oficjalny sklep producenta Garmin.

Nowością jest pomiar mocy kolarskiej – Garmin Venu 3 można sparować z czujnikiem pomiarowym, by dokładnie określić, ile energii wydałeś na rowerze. Funkcja ta może być bardzo interesująca dla przygotowujących sie do triathlonu czy duathlonu.

Dodano wskazówki na temat efektu treningu – dowiesz się, czy Twoja sesja treningowa przełożyła się na wytrzymałość, posłużyła budowaniu siły, a może zadziała regeneracyjnie. Dowiesz się przy tym, ile czasu potrzebuje Twój organizm na zregenerowanie się. Dzięki takim udogodnieniom zapobiegniesz przemęczeniu i przetrenowaniu – zwłaszcza przed zbliżającym się sezonem, gdy dokręcasz śrubę.

garmin venu 3 efekty treningu na ekranie
Dzięki wskazówkom Venu 3 lepiej zrozumiesz, jak trening wpływa na Twoje ciało. Źródło: oficjalny sklep producenta Garmin

Jest też nowość, która szczególnie zainteresuje biegaczy. Garmin postarał się o poprawienie dokładności czujnika tętna. W Venu 3 zastosowano więcej diod (6, w poprzedniku 2) o w szerokim rozmieszczeniu, co ma skutkować dokładniejszym prześwietlaniem tkanek. System pulsometru jest taki sam, jak m.in. w Garmin Fenix 7 Pro. Precyzja garminowych czujników zawsze była na wysokim poziomie, za co sprzęt nieodzownie zbiera pochwały – plus za to, że marka nie osiada na laurach w tematach pomiarowych.

diody dwóch modeli garmin venu
Układ diod do pomiaru tętna. Źródło: oficjalny sklep producenta Garmin.

Podsumowując. Garmin Venu 3 ma:

 • więcej aplikacji sportowych
 • dokładniejszy czujnik tętna
 • wskazówki na temat efektu treningowego
 • określenie potrzebnego czasu regeneracji
 • opcję sparowania z miernikiem mocy rowerowej
 • nieco dłuższy czas pracy na baterii

Nie zmieniło się to, co najważniejsze w Garminach – Garmin Coach, zgrywanie ćwiczeń z Garmin Connect, monitoring aktywności, przenoszenie muzyki i wodoszczelność umożliwiająca bezpieczne pływanie.

Funkcje regeneracyjne Garmin Venu 3

Po treningu czas na regenerację – i w tym temacie najnowsza odsłona szaleje pod względem dodanych funkcjonalności.

Co rano dostajesz szczegółowy raport snu. Dowiesz się z niego ile rzeczywiście spałeś, ile głębokiego snu masz za sobą i jaką regenerację zagwarantowała noc. To pomaga w wyznaczaniu sobie planów treningowych na rozpoczynający się dzień. Funkcja raportu porannego nie była dostępna w Garmin Venu 2 (trzeba było się doklikać do danych snu), niektórzy mogą ją znać z innych zegarków tej marki.

Venu 3 dokłada do puli funkcji regeneracyjnych asystenta snu. Spersonalizowane wskazówki pomagają wyrabiać dobre nawyki przekładające się na poprawę jakości nocnego wypoczynku.

widok na ekran garmin venu z asystentem snu
Asystent snu mierzy Twój poziom energii i na tej podstawie daje sugestie dla kolejnej nocy. Źródło: oficjalny sklep producenta Garmin.

Najnowsza wersja Garmin Venu monitoruje drzemki w ciągu dnia. Informuje, jakie korzyści dla organizmu przyniosła chwila snu i na podstawie zbieranych pomiarów pomaga zoptymalizować plan wypoczynkowy.

Interesujący i przydatny dla wielu użytkowników będzie asystent jet lagu. Zegarek liczy strefy czasowe pokonane samolotem, uprzedza jak uciążliwego jet lagu się spodziewać. Co najważniejsze – podsuwa praktyczne wskazówki radzenia sobie z czasowym przesunięciem, byś po podróży szybko stanął na nogi.

Na ten moment nie sposób powiedzieć, jak na dokładność monitorowania snu przekłada się udoskonalenie czujnika tętna w Venu 3. Można spodziewać się jeszcze większej precyzji. Oby tak było – we śnie liczy się każde uderzenie serca, a że praca pompki zwalnia, zegarek musi być superczuły, by trafnie ją mierzyć.

zegarek garmin venu pomiary energii
Do kompletu, dzięki pomiarowi snu zegarek przez cały dzień pokazuje stan Twojej wewnętrznej baterii. Źródło: oficjalny sklep producenta Garmin.

Podsumowując – Garmin Venu 3 zyskuje względem poprzednika:

 • – asystenta snu
 • – monitoring drzemek
 • – asystenta jet lagu dla podróżujących
 • – przejrzyste poranne raporty snu, nie trzeba się dokopywać do danych ręcznie
 • – potencjał na dokładniejsze pomiary jakości snu dzięki ulepszonemu czujnikowi tętna

Usprawnienia lifestylowe w nowym Garmin Venu

Obie wersje Venu pozwalają na płatności zbliżeniowe przez system Garmin Pay. Odbierają również powiadomienia z telefonu. Trójka umożliwia wyświetlanie wiadomości wraz ze zdjęciami, co nie było dostępne w Venu 2.

Wersja Venu 3 ma wbudowany głośnik i mikrofon, dzięki którym mozesz odbierać i wykonywać połączenia telefoniczne z zegarka. Te opcje nie są obecne w podstawowej wersji Garmin Venu 2 – da się tylko odrzucić połączenie z wiadomością tekstową (w Venu 2 Plus są połączenie głosowe, ale to już inny zegarek).

zegarek garmin venu najnowszy - połączenia
Z Venu 3 odbierzesz telefon i załatwisz najważniejsze sprawy w biegu. Źródło: oficjalny sklep producenta Garmin

Garmin dba również o bezpieczeństwo swoich użytkowników. Zegarki Venu w obu wersjach zapisują lokalizację i w razie wykrycia wypadku wysyłają powiadomienie do alarmowych kontaktów. Użytkownik może również wywołać powiadomienie ręcznie.

moduł bezpieczeństwa w zegarku Venu 2
Funkcja alertu bezpieczeństwa może Cię dosłownie uratować. Jest dostępna w Venu 2 (na zdjęciu) i Venu 3. Źródło: oficjalny sklep producenta Garmin.

Wielki plus dla Garmina za dodatnie trybu wózka inwalidzkiego. Spory ukłon w stronę osób niepełnosprawnych – bo tryb nie tylko jest, ale jest starannie wykonany. Venu 3 mierzy liczbę pchnięć w ciągu dnia, monitoruje zmiany wagi i proponuje użytkownikom dostosowane treningi.

Obie wersje Garmin Venu śledzą poziom stresu – Venu 3 może mieć tutaj większy potencjał, niż dwójka, bo stres wpływa na tętno, a w nówce czujnik jest dokładniejszy. Oba modele pozwalają rejestrować spożycie wody oraz generować raporty do przedstawienia swojemu lekarzowi.

A skoro już o stresie – trójka ma dwie funkcjonalności, które zdecydowanie przydadzą się osobom żyjącym w nerwach. Rozbudowana aplikacja z ćwiczeniami oddechowymi oraz aplikacja do medytacji. Znajdziesz tutaj drobiazgowe wskazówki dla treningów relaksacyjnych, wyciszających przed snem i w napiętych momentach dnia. Venu 2 ma mniej rozbudowany system treningów oddechowych i nie ma w nim medytacji.

Podsumowując – Garmin Venu 3 dokłada do funkcjonalności Venu 2:

 • asystenta głosowego
 • tryb wózka inwalidzkiego
 • odczytywanie wiadomości wraz ze zdjęciami
 • aplikacja do medytowania
 • sporo ćwiczeń relaksacyjnych
 • połaczenia głosowe

Podsumowując – i Garmin Venu 2 i jego nowszy kolega, pozwolą zostawić smartfona w domu, a trójka jeszcze Ci pogada.

Garmin Venu 2 kontra Garmin Venu 3 – czy warto dołożyć kasy?

W oficjalnym sklepie producenta starsza wersja Venu (podstawowa, nie Plus) kosztuje 399 Euro. Venu 3 to już koszt 499 Euro, co pi razy drzwi daje 450 złotych przebitki. [stan na wrzesień 2023]

Niestety, jest to całkiem spora różnica, na co narzekają nawet inni recenzenci przychylni Garminowi. Za te 100 Euro jesteś w stanie sprawić sobie jako-taki zegarek sportowy od mniej profesjonalnej firmy. Z drugiej jednak strony, Venu 3 rzeczywiście oferuje użytkownikom sporo nowości.

Czy warto? Uważamy, że sens dokładania do nowszego modelu zależy wyłącznie od osobistych potrzeb. Dobry sen jest bezcenny, medytacja potrafi odmienić codzienne funkcjonowanie, a ulepszenie czujników tętna zawsze przyjmujemy z otwartymi ramionami.

Jednakże, jeśli:

 • rezygnujesz z drzemek w ciągu dnia,
 • rzadko podróżujesz samolotem,
 • zdjęcia w odczytywanych wiadomościach mogą poczekać aż wrócisz z treningu,
 • żadna rozmowa telefoniczna nie jest ważniejsza od biegu,
 • nawet nie wiesz jak uruchomić asystenta głosowego w swoim smartfonie, bo totalnie go nie używasz,
 • świetnie się wysypiasz,
 • nie chcesz medytować, lub już wiesz jak to robić

to część funkcji, za które zapłacisz, będzie dla Ciebie zwyczajnie bezużyteczna – użyjesz ich co najwyżej z ciekawości.

Funkcja najważniejsze dla zwykłego biegacza w obu Garmin Venu są takie same:

 • szczegółowe monitorowanie treningów, zapisy w aplikacji Garmin Connect
 • Garmin Coach podsuwający plany treningowe pod konkretne cele
 • dokładne mierzenie parametrów pracy ciała (w Venu 2 czujnik tętna tez jest świetny, tak w kazdym Garminie)
 • śledzenie całodziennej aktywności
 • pomiary parametrów snu i istotne sugestie regeneracyjne
 • moduł bezpieczeństwa z wysyłaniem powiadomień i lokalizacji do kontaktów alarmowych
 • pomiar poziomu stresu i ćwiczenia oddechowe
 • 8 GB miejsca na muzykę
 • płatności zbliżeniowe Garmin Pay
 • odbieranie powiadomień ze smartfona

I wielu biegaczom to w zupełności wystarczy!

Na płatności zbliżeniowe i pobieranie muzyki z popularnych platform streamingowych pozwalają oba modele. Na zdjęciu Venu 2. Źródło: oficjalny sklep producenta Garmin.

Garmin Venu 2 to świetny zegarek dla biegacza. Mimo iż od premiery upłynęło 2,5 roku, wciąż jest solidną propozycją na rynku sportowej elektroniki. Znajdziesz w nim wszystko, czego potrzeba biegaczowi, by dobrze potrenować, zregenerować się, odstresować i zostawić smartfona w mieszkaniu.

Garmin Venu 3 nie jest odgrzewanym kotletem. To udoskonalona wersja, sama w sobie warta wyższej ceny. Najważniejszymi plusami są nowe funkcje regeneracyjne, możliwość wykonywania połączeń głosowych i unowocześniony czujnik tętna.

To, czy zdecydować się na dopłatę zależy jednak od indywidualnych potrzeb. Poznałeś nowe funkcjonalności, więc możesz spokojnie przemyśleć, jak dalece wpisują się w Twój styl życia.

Mogą Ci się spodobać:

25 10.2023
Polar Pacer i Pacer Pro – który kupić do biegania? Charakterystyki modeli

Polar Pacer i Pacer Pro – który kupić do biegania? Charakterystyki modeli

Polar Pacer – ta propozycja fińskiego giganta gości na nadgarstkach […]

27 09.2023
Jaki sprzęt do ćwiczeń w domu przyda się biegaczowi? Lista naprawdę opłacalnych

Jaki sprzęt do ćwiczeń w domu przyda się biegaczowi? Lista naprawdę opłacalnych

Jaki sprzęt do ćwiczeń w domu warto mieć, gdy do […]

21 09.2023
Odzież rowerowa na sezon jesienny – jak ją skompletować?

Odzież rowerowa na sezon jesienny – jak ją skompletować?

Gdy kończy się lato, zarówno biegacze, jak i kolarze oraz […]

12 09.2023
Garmin Venu 2 i Venu 3 – zmiany. Czy warto dopłacić do nowego modelu?

Garmin Venu 2 i Venu 3 – zmiany. Czy warto dopłacić do nowego modelu?

Garmin Venu 2 to smartwatch sportowy, który spokojnie można zaliczyć […]

17 07.2023
Bluzy z nadrukiem własnym do biegania – jak wybrać odpowiedni model?

Bluzy z nadrukiem własnym do biegania – jak wybrać odpowiedni model?

Bluzy z nadrukiem własnym to jeden z ulubionych rodzajów odzieży […]

16 06.2023
Odpowiednia odzież do ćwiczeń, czyli jaka?

Odpowiednia odzież do ćwiczeń, czyli jaka?

Regularna aktywność fizyczna jest kluczowa do zachowanie organizmu w dobrej […]

01 06.2023
Ręcznik dla sportowca – jaki wybrać dla biegacza?

Ręcznik dla sportowca – jaki wybrać dla biegacza?

Ręcznik dla sportowca przyda się każdemu, kto na poważnie traktuje […]

10 05.2023
Tania bieżnia do domu – ranking 5 najlepszych do 3000 zł

Tania bieżnia do domu – ranking 5 najlepszych do 3000 zł

Własna bieżnia przyda się przez cały rok – czy to […]

08 05.2023
Pistolet do masażu – ranking 5 najlepszych modeli 

Pistolet do masażu – ranking 5 najlepszych modeli 

Pistolet do masażu to poręczna maszyna, która szybko rozluźni napięte […]

05 05.2023
Pistolet do masażu — jak używać tego sprzętu?

Pistolet do masażu — jak używać tego sprzętu?

Budzisz się na drugi dzień po solidnym treningu i… wolałbyś […]

20 03.2023
T-shirt kontra singlet. zalety i wady najważniejszych koszulek dla biegaczy

T-shirt kontra singlet. zalety i wady najważniejszych koszulek dla biegaczy

Regularne treningi biegowe to świetny sposób na to, by zadbać […]

01 03.2023
Nerka – praktyczny dodatek dla biegacza

Nerka – praktyczny dodatek dla biegacza

Dla większości kobiet i mężczyzn smartfon czy karta płatnicza stanowią […]

03 02.2023
Co zabrać na morsowanie? Niezbędnik morsującego biegacza

Co zabrać na morsowanie? Niezbędnik morsującego biegacza

Morsowanie wymaga odwagi, otwartości na nowe doświadczenia, wiedzy i… odrobiny […]

23 01.2023
Bielizna termoaktywna nie tylko do biegania od Gatta Active

Bielizna termoaktywna nie tylko do biegania od Gatta Active

Na trening w zimie nie wystarczy się ubrać ,,po prostu […]

19 01.2023
Bielizna termoaktywna do biegania? – tylko Brubeck

Bielizna termoaktywna do biegania? – tylko Brubeck

Dobrej jakości bielizna termoaktywna to podstawa wyposażenia każdego biegacza. Dlaczego […]

27 12.2022
Aplikacje do biegania – 6 najlepszych aplikacji dla biegaczy

Aplikacje do biegania – 6 najlepszych aplikacji dla biegaczy

Aplikacje do biegania mają pomagać podczas treningu. Dzięki nim będziesz […]

21 12.2022
Pulsometr do biegania na klatkę piersiową – ranking 5 najlepszych modeli

Pulsometr do biegania na klatkę piersiową – ranking 5 najlepszych modeli

Jeśli jesteś zwolennikiem stosowania nowych technologii w bieganiu, bieganie z […]

15 12.2022
Kurtki 4F – jak wybrać odpowiedni model? 

Kurtki 4F – jak wybrać odpowiedni model? 

Szukasz kurtki? Znalazłeś… i to niejedną! Kurtki 4F to setki […]

06 12.2022
Jakie kijki do nordic walking wybrać? Poradnik 

Jakie kijki do nordic walking wybrać? Poradnik 

Nordic walking to doskonały wstęp do przygody ze sportem. Żeby […]

06 12.2022
Zegarek Suunto 7 – czy warto wybrać akurat ten model? Mocne i słabe strony

Zegarek Suunto 7 – czy warto wybrać akurat ten model? Mocne i słabe strony

Smartwatch Suunto 7 ukazał się na rynku w styczniu 2020 […]

06 12.2022
Słuchawki bezprzewodowe do biegania – 5 zaawansowanych modeli

Słuchawki bezprzewodowe do biegania – 5 zaawansowanych modeli

Włączasz muzykę. Biegniesz, biegniesz… i zwalniasz, bo musisz przystanąć by […]

05 12.2022
Prezent dla biegacza i biegaczki – co kupić na różne okazje?

Prezent dla biegacza i biegaczki – co kupić na różne okazje?

Święta, urodziny, podziękowania – okazji do obdarowania znajomego biegacza nie […]

01 12.2022
Skarpetki kompresyjne do biegania – czy serio coś dają? Badania naukowe

Skarpetki kompresyjne do biegania – czy serio coś dają? Badania naukowe

Skarpetki kompresyjne do biegania to przykład sprzętu, wokół którego narosło […]

15 11.2022
Softshell do biegania – jaki wybrać?

Softshell do biegania – jaki wybrać?

Prawdziwi miłośnicy biegania nie zatrzymują się bez względu na porę […]

30 10.2022
Dres męski – 3 wskazówki, jak wybrać właściwy model do biegania

Dres męski – 3 wskazówki, jak wybrać właściwy model do biegania

Bieganie to jedna z najbardziej uniwersalnych aktywności fizycznych. Nie wymaga […]

26 10.2022
Lumeny, IPX i diody, czyli dwa słowa o czołówkach

Lumeny, IPX i diody, czyli dwa słowa o czołówkach

Latarka to na wszelkich dalekich wyprawach, trekkingach czy nawet zwykłym […]

25 10.2022
Softshell – kurtka do zadań specjalnych!

Softshell – kurtka do zadań specjalnych!

Jesienią treningi na świeżym powietrzu mogą być naprawdę przyjemne. Wystarczy […]

25 10.2022
Czym powinny charakteryzować się najlepsze zegarki do biegania?

Czym powinny charakteryzować się najlepsze zegarki do biegania?

Prowadzisz aktywny tryb życia i biegasz niemal każdego dnia? Jeśli […]

18 10.2022
Guma oporowa – co warto wiedzieć?

Guma oporowa – co warto wiedzieć?

Guma oporowa to taśma do ćwiczeń, która jest wykorzystywana do […]

17 10.2022
Klasyczny T-shirt, czyli cichy bohater drugiego planu

Klasyczny T-shirt, czyli cichy bohater drugiego planu

Kwestia wyboru ubrań dotyczy zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Jeśli […]

X

Zapisz się na newsletter

i bądź na biężaco z poradami dla biegacza

Zapisuję się