Piłka nożna to nie tylko rozgrywki klubowe czy wielkie imprezy […]
Data aktualizacji 05.05.2023
Przeczytasz w 9 minut
Budzisz się na drugi dzień po solidnym treningu i… wolałbyś się jednak nie budzić. Mięśnie od stóp do głów bolą do szaleństwa, włókna są napięte jak struny, a Ty zaczynasz wątpić, czy ruch to zdrowie. Brzmi znajomo? Rozwiązaniem może być pistolet do masażu. Jak używać tego typu akcesorium, kiedy i po co — tutaj dowiesz się wszystkiego. Przeczytaj zanim kupisz swój pistolet!
Urządzenie zwane pistoletem masującym jest… dokładnie tym! To akcesorium elektryczne umożliwiające głęboki masaż mięśni, powięzi i ścięgien poprzez wytwarzanie drgań. Konstrukcja pistoletu jest zwieńczona zaokrągloną, zaostrzoną lub płaską końcówką. Ta głowica wykonuje drobne, szybkie uderzenia. Przykładasz ją do napiętego mięśnia, a przesyłana siła oddziałuje na włókna, szybko je rozluźniając.
Swoim wyglądem rzeczywiście przypomina pistolet. Obsługujesz go jedną ręką, bez niczyjej pomocy. Jest bardzo wygodny w użyciu. W przeciwieństwie do sesji rolowania czy automasażu dłońmi, do używania pistoletu nie trzeba wolnej przestrzeni.
Występuje także pod nazwą masażer pneumatyczny lub pistolet wibracyjny. Z angielskiego (i często używanego na polskim rynku) – massage gun.
To samo, co zwykły masaż. Pomaga rozluźnić przykurczone mięśnie, pozbyć się napięciowych bólów, zwiększyć mobilność i elastyczność włókien. Usprawnia przepływ krwi w głębokich warstwach tkanek, co sprzyja regeneracji zmęczonych muskułów.
Dzięki masażom będziesz lżej odczuwał potreningową bolesność i sztywność. Po całym dniu w pozycji siedzącej pozbędziesz się spięć w obrębie kręgosłupa oraz barków. Ponadto, zastosowanie pistoletu na mocno spięte punkty ciała zwiększy Twoją mobilność, co przełoży się na wygodę przy wykonywaniu ćwiczeń.
Pistoletu masującego może używać każdy kto ma problem z napiętymi mięśniami. Nie zastąpi profesjonalnego masażu w wykonaniu specjalisty, ale do domowych zastosowań na co dzień sprawdza się doskonale. Używając masażera, rozluźnisz spięte partie w kilka minut.
Sięgają po niego przede wszystkim sportowcy. Różne formy masażu są dla nich sposobem na ulgę w bólu potreningowym oraz usprawnienie regeneracji. Pistolet to doskonałe narzędzie do tego celu — uratuje Cię po wyczerpującym treningu i zawodach, na których dałeś z siebie wszystko.
Biegacz z pewnością skorzysta, zaopatrując się w pistolet do masażu. Jak używać tego sprzętu krok po kroku dowiesz się w dalszej części.
Po pistolet powinni sięgnąć także prowadzący siedzący tryb życia. Po całym dniu siedzenia przed komputerem, czy prowadzenia samochodu, rozluźniający masaż przyniesie ulgę napiętym plecom i kończynom. Sprzęt zyskuje na popularności z każdym miesiącem, jako obowiązkowe wyposażenie każdego dbającego o swoje samopoczucie.
Wiele się mówi o antycellulitowych, czy wręcz odchudzających walorach tego sprzętu… Owszem, masaże pomagają na cellulit, bo poprawiają ukrwienie w problematycznych partiach, ale nie zastąpią zmiany trybu życia. Pistolet można potraktować jako wspomagacz w walce z cellulitem — ale tylko wspomagacz.
Co do odchudzania — masaż to nie liposukcja. Od samego masowania nie schudniesz, co najwyżej ujędrnisz skórę, ale tłuszcz pozostanie na swoim miejscu.
Pistolet jest przeznaczony do tkanek miękkich — mięśni, ścięgien, przyczepów i powięzi. Wymasujesz nim w zasadzie każdą miękką część ciała, m.in. uda, spody stóp, pośladki, ramiona, czy mięśnie po bokach kręgosłupa. Nie należy używać pistoletu na kościach czy stawach. Tam, gdzie twardo, masaż nie wchodzi w grę.
Pistolety są wyposażone w zestawy wymiennych końcówek o różnym kształcie i materiale. Pierwszym krokiem jest dobór odpowiedniej dla masowanej partii. W podstawowy zestaw wchodzi 5 końcówek.
Na rynku są również bardziej rozbudowane modele z dodatkowymi zakończeniami. Znajdziesz wśród nich między innymi:
Producenci prześcigają się w pomysłach na końcówki, toteż poszukując swojego pistoletu, zastanów się, czego faktycznie potrzebujesz. Co bardziej szczerzy fizjoterapeuci mówią wprost — wystarczy nawet tylko jedna głowica, ta okrągła, by rozmasować co trzeba.
Dotknij każdej posiadanej końcówki. Różnią się miękkością. Im twardsza głowica, tym mocniejsze doznania. Kiedy masz pistolet i końcówki przed sobą, zastanów się, którą partię chcesz masować i dobierz odpowiednią końcówkę.
Jeżeli w trakcie masażu stwierdzisz, że końcówka Ci nie odpowiada, zmień ją. Każde ciało jest inne — na odczuwanie masażu wpływa m.in. stopień wytrenowania. Dobór głowicy trzeba po prostu przetestować i dzięki temu wybrać swoje ulubione.
Uruchom pistolet dopiero po założeniu końcówki. Wybierz intensywność — będzie różna w zależności od sprzętu. Najlepiej zacząć od najniższej i ewentualnie zwiększyć intensywność wibracji, jeżeli doznania nie będą dla Ciebie wystarczające. Masażera możesz używać na gołe ciało lub przez ubranie — jak Ci wygodniej, końcówki są z gładkiego materiału, więc dadzą radę sprawnie się przesuwać także po szorstkim
Po ustawieniu odpowiadającej Ci intensywności przyłóż głowicę do interesującej Cię partii mięśniowej. Powoli przesuwaj głowicę wzdłuż mięśnia. Nie ustawiaj końcówki równolegle czy po skosie — droga głowicy powinna jak najlepiej naśladować ułożenie włókien.
U zmęczonych sportowców wysoka intensywność wibracji bywa pożądana z uwagi na mocne napięcie głębokich warstw. Jeżeli potrzebujesz mocniejszego uderzenia, podkręć moc, zamiast dociskania końcówki do ciała na siłę. Na partiach gdzie jest dużo kości i cienka warstwa tkanek miękkich (np. nadgarstek, środek klatki piersiowej) zmniejsz intensywność masażu.
Jeszcze jeden, a w zasadzie podstawowy punkt w tym, jak używać pistoletu do masażu: skoncentruj się na swoim ciele. Czucie mięśni i ścięgien to podstawa w automasażu. Zawsze robi się go w dużej mierze na wyczucie. Przez cały czas głęboko, rytmicznie oddychaj, by przy okazji zrelaksować się psychicznie.
Bez pośpiechu. Przesuwaj powolutku, miejsce w miejsce, poświęcając na każdy mięsień 30-120 sekund. Im większa, bardziej spięta partia, tym dłuższa chwila będzie potrzebna, by poczuć w niej całkowity komfort.
Kiedy trafisz na punkt, w którym szczególnie mocno czujesz bolesne napięcie, przytrzymaj głowicę. 20-30 sekund powinno wystarczyć, by poczuć rozluźnienie. Potem jedziesz dalej. Rozmasuj cały mięsień, nie tylko w miejscu, w którym czułeś napięcie. Równoległe rozluźnienie włókien zawsze jest wskazane, nawet jeśli wydaje Ci się, że nie ma takiej potrzeby.
Jak często używać pistoletu? Jeżeli robisz to poprawnie i często jesteś pospinany, możesz to robić nawet codziennie.
Masaż pistoletem warto przeprowadzać w ramach rozgrzewki. Może być jej częścią, ale pamiętaj, że nie zastąpi ćwiczeń rozciągania dynamicznego. Przed bieganiem czy treningiem uzupełniającym traktuj pistolet jako narzędzie służące zwiększeniu mobilności, w komplecie z tradycyjnymi ćwiczeniami rozgrzewającymi.
Pistoletu używaj po treningu, do rozluźniania zmęczonych mięśni. Zrób to jeszcze przed rozciąganiem statycznym ostatecznie studzącym mięśnie.
Część użytkowników sięga po pistolet nawet w trakcie treningu. Robią to, gdy mają problem z mobilnością trenowanej partii. Kilkadziesiąt sekund masażu zablokowanego punktu pomaga przywrócić mu pełny zakres ruchu.
Możesz rozmasować nim zakwasy. Uważaj z intensywnością — zacznij zawsze od najniższej, wybierz głowicę z miękką końcówką. Wymiany końcówek na twardsze oraz podkręcanie siły maszyny trzeba podeprzeć solidnym wyczuciem. Po prostu bądź ostrożny i działaj w granicach komfortu. Mięśnie uszkodzone wysiłkiem potrzebują szczególnej delikatności.
Sięgnij po pistolet także w ciągu dnia, gdy spędziłeś dużo czasu w niezmiennej pozycji. Czujesz się ociężały, spięty, starszy o 20 lat. Rozmasowując kręgosłup, ramiona i kończyny końcówką sprawiającą Ci największą satysfakcję, w mig odżyjesz.
Z powyższej części dowiedziałeś się już wiele na temat błędów. Podsumujmy je i dodajmy kilka często popełnianych.
Tego NIE rób z pistoletem masującym:
Używanie pistoletu do rozluźnienia mięśni brzucha jest dozwolone. Należy jednak zachować ostrożność — lepiej nie używać na brzuchu najwyższej intensywności. Mocne uderzenia mogą niekorzystnie oddziaływać na organy wewnętrzne, zwłaszcza u osób o niskim poziomie tkanki tłuszczowej.
Pistoletu na brzuch nie mogą używać kobiety w ciąży lub osoby po operacjach w obrębie jamy brzusznej.
Masz już swój pistolet do masażu? Oto jak używać go tak w skrócie:
I pamiętaj — pistolet nie odchudza. Odchudza tylko dieta i ćwiczenia… a po solidnych ćwiczeniach na odchudzanie na pewno przyda się masaż 😉
Każdemu biegaczowi przyda się pistolet do masażu. Jak używać go w poprawny sposób? Z pewnością już dobrze to wiesz. Testuj końcówki, zaczynaj od małych intensywności i nigdzie się nie spiesz. Poprawnie przeprowadzony masaż będzie rewolucją w Twojej regeneracji, ale trzeba się do niego solidnie przyłożyć.
Mogą Ci się spodobać:
Piłka nożna to nie tylko rozgrywki klubowe czy wielkie imprezy […]
Decyzja między bieganiem a treningiem w domu może być trudniejsza, […]
Koszulki do biegania z długim rękawem to nie tylko element […]
Obuwie piłkarskie, znane również jako korki, odgrywa kluczową rolę w […]
Jeśli zastanawiasz się, jakie słuchawki bezprzewodowe są najlepsze do treningu, […]
Okulary przeciwsłoneczne amerykańskiej marki Oakley to nie tylko modny dodatek, […]
Polar Pacer – ta propozycja fińskiego giganta gości na nadgarstkach […]
Jaki sprzęt do ćwiczeń w domu warto mieć, gdy do […]
Gdy kończy się lato, zarówno biegacze, jak i kolarze oraz […]
Garmin Venu 2 to smartwatch sportowy, który spokojnie można zaliczyć […]
Bluzy z nadrukiem własnym to jeden z ulubionych rodzajów odzieży […]
Regularna aktywność fizyczna jest kluczowa do zachowanie organizmu w dobrej […]
Ręcznik dla sportowca przyda się każdemu, kto na poważnie traktuje […]
Własna bieżnia przyda się przez cały rok – czy to […]
Pistolet do masażu to poręczna maszyna, która szybko rozluźni napięte […]
Budzisz się na drugi dzień po solidnym treningu i… wolałbyś […]
Regularne treningi biegowe to świetny sposób na to, by zadbać […]
Dla większości kobiet i mężczyzn smartfon czy karta płatnicza stanowią […]
Morsowanie wymaga odwagi, otwartości na nowe doświadczenia, wiedzy i… odrobiny […]
Na trening w zimie nie wystarczy się ubrać ,,po prostu […]
Dobrej jakości bielizna termoaktywna to podstawa wyposażenia każdego biegacza. Dlaczego […]
Aplikacje do biegania mają pomagać podczas treningu. Dzięki nim będziesz […]
Jeśli jesteś zwolennikiem stosowania nowych technologii w bieganiu, bieganie z […]
Szukasz kurtki? Znalazłeś… i to niejedną! Kurtki 4F to setki […]
Nordic walking to doskonały wstęp do przygody ze sportem. Żeby […]
Smartwatch Suunto 7 ukazał się na rynku w styczniu 2020 […]
Włączasz muzykę. Biegniesz, biegniesz… i zwalniasz, bo musisz przystanąć by […]
Święta, urodziny, podziękowania – okazji do obdarowania znajomego biegacza nie […]
Skarpetki kompresyjne do biegania to przykład sprzętu, wokół którego narosło […]
Prawdziwi miłośnicy biegania nie zatrzymują się bez względu na porę […]