Blog o bieganiu sBIEGACZA - porady, ćwiczenia, diety dla biegaczySFERA BIEGACZA
 • Polski
 • English
Facebook sBIEGACZ Instagram sBIEGACZ Szukaj
> Pistolet do masażu — jak używać tego sprzętu?

Pistolet do masażu — jak używać tego sprzętu?

Data aktualizacji 05.05.2023

Przeczytasz w 9 minut

Pistolet do masażu — jak używać tego sprzętu?

Budzisz się na drugi dzień po solidnym treningu i… wolałbyś się jednak nie budzić. Mięśnie od stóp do głów bolą do szaleństwa, włókna są napięte jak struny, a Ty zaczynasz wątpić, czy ruch to zdrowie. Brzmi znajomo? Rozwiązaniem może być pistolet do masażu. Jak używać tego typu akcesorium, kiedy i po co — tutaj dowiesz się wszystkiego. Przeczytaj zanim kupisz swój pistolet!

Co to za urządzenie?

Urządzenie zwane pistoletem masującym jest… dokładnie tym! To akcesorium elektryczne umożliwiające głęboki masaż mięśni, powięzi i ścięgien poprzez wytwarzanie drgań. Konstrukcja pistoletu jest zwieńczona zaokrągloną, zaostrzoną lub płaską końcówką. Ta głowica wykonuje drobne, szybkie uderzenia. Przykładasz ją do napiętego mięśnia, a przesyłana siła oddziałuje na włókna, szybko je rozluźniając.

przykładowy pistolet masujący z okrągłą głowicą
Przykładowy masażer.

Swoim wyglądem rzeczywiście przypomina pistolet. Obsługujesz go jedną ręką, bez niczyjej pomocy. Jest bardzo wygodny w użyciu. W przeciwieństwie do sesji rolowania czy automasażu dłońmi, do używania pistoletu nie trzeba wolnej przestrzeni.

Występuje także pod nazwą masażer pneumatyczny lub pistolet wibracyjny. Z angielskiego (i często używanego na polskim rynku) – massage gun.

Co daje używanie pistoletu masującego?

To samo, co zwykły masaż. Pomaga rozluźnić przykurczone mięśnie, pozbyć się napięciowych bólów, zwiększyć mobilność i elastyczność włókien. Usprawnia przepływ krwi w głębokich warstwach tkanek, co sprzyja regeneracji zmęczonych muskułów.

Dzięki masażom będziesz lżej odczuwał potreningową bolesność i sztywność. Po całym dniu w pozycji siedzącej pozbędziesz się spięć w obrębie kręgosłupa oraz barków. Ponadto, zastosowanie pistoletu na mocno spięte punkty ciała zwiększy Twoją mobilność, co przełoży się na wygodę przy wykonywaniu ćwiczeń.

Dla kogo jest taki sprzęt?

Pistoletu masującego może używać każdy kto ma problem z napiętymi mięśniami. Nie zastąpi profesjonalnego masażu w wykonaniu specjalisty, ale do domowych zastosowań na co dzień sprawdza się doskonale. Używając masażera, rozluźnisz spięte partie w kilka minut.

Sięgają po niego przede wszystkim sportowcy. Różne formy masażu są dla nich sposobem na ulgę w bólu potreningowym oraz usprawnienie regeneracji. Pistolet to doskonałe narzędzie do tego celu — uratuje Cię po wyczerpującym treningu i zawodach, na których dałeś z siebie wszystko.

Biegacz z pewnością skorzysta, zaopatrując się w pistolet do masażu. Jak używać tego sprzętu krok po kroku dowiesz się w dalszej części.

Po pistolet powinni sięgnąć także prowadzący siedzący tryb życia. Po całym dniu siedzenia przed komputerem, czy prowadzenia samochodu, rozluźniający masaż przyniesie ulgę napiętym plecom i kończynom. Sprzęt zyskuje na popularności z każdym miesiącem, jako obowiązkowe wyposażenie każdego dbającego o swoje samopoczucie.

Czy pistolet do masażu rozbija tłuszcz?

Wiele się mówi o antycellulitowych, czy wręcz odchudzających walorach tego sprzętu… Owszem, masaże pomagają na cellulit, bo poprawiają ukrwienie w problematycznych partiach, ale nie zastąpią zmiany trybu życia. Pistolet można potraktować jako wspomagacz w walce z cellulitem — ale tylko wspomagacz.

Co do odchudzania — masaż to nie liposukcja. Od samego masowania nie schudniesz, co najwyżej ujędrnisz skórę, ale tłuszcz pozostanie na swoim miejscu. 

Co można masować pistoletem?

Pistolet jest przeznaczony do tkanek miękkich — mięśni, ścięgien, przyczepów i powięzi. Wymasujesz nim w zasadzie każdą miękką część ciała, m.in. uda, spody stóp, pośladki, ramiona, czy mięśnie po bokach kręgosłupa. Nie należy używać pistoletu na kościach czy stawach. Tam, gdzie twardo, masaż nie wchodzi w grę.

Dobór końcówki pistoletu

Pistolety są wyposażone w zestawy wymiennych końcówek o różnym kształcie i materiale. Pierwszym krokiem jest dobór odpowiedniej dla masowanej partii. W podstawowy zestaw wchodzi 5 końcówek. 

 • okrągła, wykonana przeważnie z utwardzonej pianki. Cechuje ją średnia intensywność masażu i uniwersalność. Okrągłą końcówką rozmasujesz każdą partię mięśniową. Od niej też najlepiej zacząć swoje testy masowania. 
 • płaska z wypustkami, służąca poprawie ukrwienia w dużych partiach, wywiera umiarkowany nacisk
 • pocisk/szpiczasta, do małych partii i wyjątkowo mocno napiętych punktów
 • poduszka powietrzna, wykonująca lekki masaż delikatnych części
 • widełki/rozgałęziona, do długich mięśni, szczególnie dobra do masowania wzdłuż kręgosłupa czy ścięgna Achillesa
głowice do pistoletu masującego rodzaje
Końcówki, jakie mogą zwieńczać pistolet do masażu. Jak używać? Najpierw wybrać odpowiednią do planowanego masażu.

Na rynku są również bardziej rozbudowane modele z dodatkowymi zakończeniami. Znajdziesz wśród nich między innymi:

 • długą końcówkę w kształcie łuku przeznaczoną do rozmasowywania obszernych partii. Bezcenna na uda i brzuch!
 • łopatkę (przypominającą bardziej szpatułkę do naleśników) służącą do bardzo głębokiego rozmasowywania. Jest cienka na końcu, siła wibracji skupia się więc na małej powierzchni i uderza mocno w mięsień. Działa to podobnie jak przy pocisku, ale z racji szerokości sprawniej opracujesz nią duże partie.
 • płaską końcówkę w kształcie litery T, bez wypustek, z twardego tworzywa — zamiennik końcówki okrągłej, dla tych, którzy potrzebują mocniejszych doznań.
 • końcówkę o kilku długich odnóżach, przypominającą kwiat lub odwróconego pająka. Taka konstrukcja wywiera masujący nacisk na kilka punktów w obrębie spiętego mięśnia. Przydaje się w opracowywaniu dużych partii.

Producenci prześcigają się w pomysłach na końcówki, toteż poszukując swojego pistoletu, zastanów się, czego faktycznie potrzebujesz. Co bardziej szczerzy fizjoterapeuci mówią wprost — wystarczy nawet tylko jedna głowica, ta okrągła, by rozmasować co trzeba.

Dotknij każdej posiadanej końcówki. Różnią się miękkością. Im twardsza głowica, tym mocniejsze doznania. Kiedy masz pistolet i końcówki przed sobą, zastanów się, którą partię chcesz masować i dobierz odpowiednią końcówkę. 

Jeżeli w trakcie masażu stwierdzisz, że końcówka Ci nie odpowiada, zmień ją. Każde ciało jest inne — na odczuwanie masażu wpływa m.in. stopień wytrenowania. Dobór głowicy trzeba po prostu przetestować i dzięki temu wybrać swoje ulubione.

Jak korzystać z pistoletu do masażu?

Uruchom pistolet dopiero po założeniu końcówki. Wybierz intensywność — będzie różna w zależności od sprzętu. Najlepiej zacząć od najniższej i ewentualnie zwiększyć intensywność wibracji, jeżeli doznania nie będą dla Ciebie wystarczające. Masażera możesz używać na gołe ciało lub przez ubranie — jak Ci wygodniej, końcówki są z gładkiego materiału, więc dadzą radę sprawnie się przesuwać także po szorstkim

Po ustawieniu odpowiadającej Ci intensywności przyłóż głowicę do interesującej Cię partii mięśniowej. Powoli przesuwaj głowicę wzdłuż mięśnia. Nie ustawiaj końcówki równolegle czy po skosie — droga głowicy powinna jak najlepiej naśladować ułożenie włókien. 

U zmęczonych sportowców wysoka intensywność wibracji bywa pożądana z uwagi na mocne napięcie głębokich warstw. Jeżeli potrzebujesz mocniejszego uderzenia, podkręć moc, zamiast dociskania końcówki do ciała na siłę. Na partiach gdzie jest dużo kości i cienka warstwa tkanek miękkich (np. nadgarstek, środek klatki piersiowej) zmniejsz intensywność masażu.

Jeszcze jeden, a w zasadzie podstawowy punkt w tym, jak używać pistoletu do masażu: skoncentruj się na swoim ciele. Czucie mięśni i ścięgien to podstawa w automasażu. Zawsze robi się go w dużej mierze na wyczucie. Przez cały czas głęboko, rytmicznie oddychaj, by przy okazji zrelaksować się psychicznie.

pistolet do masażu - jak używać na kręgosłupie
Czasami przyda się pomocnik! Zauważ, że do masażu kręgosłupa wykorzystano widełkową głowicę.

Ile masować się pistoletem?

Bez pośpiechu. Przesuwaj powolutku, miejsce w miejsce, poświęcając na każdy mięsień 30-120 sekund. Im większa, bardziej spięta partia, tym dłuższa chwila będzie potrzebna, by poczuć w niej całkowity komfort.

Kiedy trafisz na punkt, w którym szczególnie mocno czujesz bolesne napięcie, przytrzymaj głowicę. 20-30 sekund powinno wystarczyć, by poczuć rozluźnienie. Potem jedziesz dalej. Rozmasuj cały mięsień, nie tylko w miejscu, w którym czułeś napięcie. Równoległe rozluźnienie włókien zawsze jest wskazane, nawet jeśli wydaje Ci się, że nie ma takiej potrzeby. 

Jak często używać pistoletu? Jeżeli robisz to poprawnie i często jesteś pospinany, możesz to robić nawet codziennie.

Kiedy używać pistoletu masującego?

Masaż pistoletem warto przeprowadzać w ramach rozgrzewki. Może być jej częścią, ale pamiętaj, że nie zastąpi ćwiczeń rozciągania dynamicznego. Przed bieganiem czy treningiem uzupełniającym traktuj pistolet jako narzędzie służące zwiększeniu mobilności, w komplecie z tradycyjnymi ćwiczeniami rozgrzewającymi.

Pistoletu używaj po treningu, do rozluźniania zmęczonych mięśni. Zrób to jeszcze przed rozciąganiem statycznym ostatecznie studzącym mięśnie.

Część użytkowników sięga po pistolet nawet w trakcie treningu. Robią to, gdy mają problem z mobilnością trenowanej partii. Kilkadziesiąt sekund masażu zablokowanego punktu pomaga przywrócić mu pełny zakres ruchu.

Możesz rozmasować nim zakwasy. Uważaj z intensywnością — zacznij zawsze od najniższej, wybierz głowicę z miękką końcówką. Wymiany końcówek na twardsze oraz podkręcanie siły maszyny trzeba podeprzeć solidnym wyczuciem. Po prostu bądź ostrożny i działaj w granicach komfortu. Mięśnie uszkodzone wysiłkiem potrzebują szczególnej delikatności. 

Sięgnij po pistolet także w ciągu dnia, gdy spędziłeś dużo czasu w niezmiennej pozycji. Czujesz się ociężały, spięty, starszy o 20 lat. Rozmasowując kręgosłup, ramiona i kończyny końcówką sprawiającą Ci największą satysfakcję, w mig odżyjesz.

pistolet do masażu — jak używać na ramionach
Przykurczone ramiona, ręce zmęczone treningiem lub pracą? Przyda się masowanie!

JAK NIE używać pistoletu do masażu?

Z powyższej części dowiedziałeś się już wiele na temat błędów. Podsumujmy je i dodajmy kilka często popełnianych.

Tego NIE rób z pistoletem masującym:

 • Nie dociskaj końcówki w obrębie mięśnia na siłę, nie kręć nią. Masz się masować wibracjami, nie głowicą.
 • Nie trzymaj głowicy przy mięśniach w nieskończoność. Na duże partie wystarczą 2 minuty, na najmniejsze 30 sekund. Kiedy poczujesz rozluźnienie, sprawa jest załatwiona, przechodź od razu do masowania następnej partii.
 • Żadnych chaotycznych ruchów. Tylko spokojne przejeżdżanie wzdłuż mięśni.
 • Nie przejeżdżaj po kościach.
 • Nie masuj głowy.
 • Nie masuj skóry z siniakami, skaleczeniami i otarciami.
 • Nie masuj kontuzjowanych partii (chyba że każe Ci to robić fizjoterapeuta).
 • Nie należy używać pistoletu bez konsultacji z lekarzem, jeżeli cierpisz na schorzenia układu ruchu.

Czy można masować brzuch pistoletem?

Używanie pistoletu do rozluźnienia mięśni brzucha jest dozwolone. Należy jednak zachować ostrożność — lepiej nie używać na brzuchu najwyższej intensywności. Mocne uderzenia mogą niekorzystnie oddziaływać na organy wewnętrzne, zwłaszcza u osób o niskim poziomie tkanki tłuszczowej. 

Pistoletu na brzuch nie mogą używać kobiety w ciąży lub osoby po operacjach w obrębie jamy brzusznej.

Jak używać pistoletu do masażu poprawnie — podsumowanie

Masz już swój pistolet do masażu? Oto jak używać go tak w skrócie:

 • dobierz końcówkę, zamontuj i włącz
 • kiedy upewnisz się, że intensywność i końcówka Ci odpowiadają, powoli przesuwaj głowicę wzdłuż mięśnia
 • w punktach mocnego napięcia przytrzymaj głowicę dłużej, przez 20-30 sekund
 • używaj pistoletu w porze okołotreningowej i po kilku godzinach spędzonych w jednej pozycji — wtedy gdy czujesz napięcie mięśni. Rozmasowując zakwasy bądź delikatny
 • nie traktuj pistoletem kości, głowy, kontuzjowanych i pokaleczonych miejsc
 • skoncentruj się na czuciu swojego ciała w każdym momencie masażu
jak używac pistoletu do masażu - masowanie płaską końcówką
Tutaj użyto akurat płaskiej końcówki.

I pamiętaj — pistolet nie odchudza. Odchudza tylko dieta i ćwiczenia… a po solidnych ćwiczeniach na odchudzanie na pewno przyda się masaż 😉


Każdemu biegaczowi przyda się pistolet do masażu. Jak używać go w poprawny sposób? Z pewnością już dobrze to wiesz. Testuj końcówki, zaczynaj od małych intensywności i nigdzie się nie spiesz. Poprawnie przeprowadzony masaż będzie rewolucją w Twojej regeneracji, ale trzeba się do niego solidnie przyłożyć.

Mogą Ci się spodobać:

25 10.2023
Polar Pacer i Pacer Pro – który kupić do biegania? Charakterystyki modeli

Polar Pacer i Pacer Pro – który kupić do biegania? Charakterystyki modeli

Polar Pacer – ta propozycja fińskiego giganta gości na nadgarstkach […]

27 09.2023
Jaki sprzęt do ćwiczeń w domu przyda się biegaczowi? Lista naprawdę opłacalnych

Jaki sprzęt do ćwiczeń w domu przyda się biegaczowi? Lista naprawdę opłacalnych

Jaki sprzęt do ćwiczeń w domu warto mieć, gdy do […]

21 09.2023
Odzież rowerowa na sezon jesienny – jak ją skompletować?

Odzież rowerowa na sezon jesienny – jak ją skompletować?

Gdy kończy się lato, zarówno biegacze, jak i kolarze oraz […]

12 09.2023
Garmin Venu 2 i Venu 3 – zmiany. Czy warto dopłacić do nowego modelu?

Garmin Venu 2 i Venu 3 – zmiany. Czy warto dopłacić do nowego modelu?

Garmin Venu 2 to smartwatch sportowy, który spokojnie można zaliczyć […]

17 07.2023
Bluzy z nadrukiem własnym do biegania – jak wybrać odpowiedni model?

Bluzy z nadrukiem własnym do biegania – jak wybrać odpowiedni model?

Bluzy z nadrukiem własnym to jeden z ulubionych rodzajów odzieży […]

16 06.2023
Odpowiednia odzież do ćwiczeń, czyli jaka?

Odpowiednia odzież do ćwiczeń, czyli jaka?

Regularna aktywność fizyczna jest kluczowa do zachowanie organizmu w dobrej […]

01 06.2023
Ręcznik dla sportowca – jaki wybrać dla biegacza?

Ręcznik dla sportowca – jaki wybrać dla biegacza?

Ręcznik dla sportowca przyda się każdemu, kto na poważnie traktuje […]

10 05.2023
Tania bieżnia do domu – ranking 5 najlepszych do 3000 zł

Tania bieżnia do domu – ranking 5 najlepszych do 3000 zł

Własna bieżnia przyda się przez cały rok – czy to […]

08 05.2023
Pistolet do masażu – ranking 5 najlepszych modeli 

Pistolet do masażu – ranking 5 najlepszych modeli 

Pistolet do masażu to poręczna maszyna, która szybko rozluźni napięte […]

05 05.2023
Pistolet do masażu — jak używać tego sprzętu?

Pistolet do masażu — jak używać tego sprzętu?

Budzisz się na drugi dzień po solidnym treningu i… wolałbyś […]

20 03.2023
T-shirt kontra singlet. zalety i wady najważniejszych koszulek dla biegaczy

T-shirt kontra singlet. zalety i wady najważniejszych koszulek dla biegaczy

Regularne treningi biegowe to świetny sposób na to, by zadbać […]

01 03.2023
Nerka – praktyczny dodatek dla biegacza

Nerka – praktyczny dodatek dla biegacza

Dla większości kobiet i mężczyzn smartfon czy karta płatnicza stanowią […]

03 02.2023
Co zabrać na morsowanie? Niezbędnik morsującego biegacza

Co zabrać na morsowanie? Niezbędnik morsującego biegacza

Morsowanie wymaga odwagi, otwartości na nowe doświadczenia, wiedzy i… odrobiny […]

23 01.2023
Bielizna termoaktywna nie tylko do biegania od Gatta Active

Bielizna termoaktywna nie tylko do biegania od Gatta Active

Na trening w zimie nie wystarczy się ubrać ,,po prostu […]

19 01.2023
Bielizna termoaktywna do biegania? – tylko Brubeck

Bielizna termoaktywna do biegania? – tylko Brubeck

Dobrej jakości bielizna termoaktywna to podstawa wyposażenia każdego biegacza. Dlaczego […]

27 12.2022
Aplikacje do biegania – 6 najlepszych aplikacji dla biegaczy

Aplikacje do biegania – 6 najlepszych aplikacji dla biegaczy

Aplikacje do biegania mają pomagać podczas treningu. Dzięki nim będziesz […]

21 12.2022
Pulsometr do biegania na klatkę piersiową – ranking 5 najlepszych modeli

Pulsometr do biegania na klatkę piersiową – ranking 5 najlepszych modeli

Jeśli jesteś zwolennikiem stosowania nowych technologii w bieganiu, bieganie z […]

15 12.2022
Kurtki 4F – jak wybrać odpowiedni model? 

Kurtki 4F – jak wybrać odpowiedni model? 

Szukasz kurtki? Znalazłeś… i to niejedną! Kurtki 4F to setki […]

06 12.2022
Jakie kijki do nordic walking wybrać? Poradnik 

Jakie kijki do nordic walking wybrać? Poradnik 

Nordic walking to doskonały wstęp do przygody ze sportem. Żeby […]

06 12.2022
Zegarek Suunto 7 – czy warto wybrać akurat ten model? Mocne i słabe strony

Zegarek Suunto 7 – czy warto wybrać akurat ten model? Mocne i słabe strony

Smartwatch Suunto 7 ukazał się na rynku w styczniu 2020 […]

06 12.2022
Słuchawki bezprzewodowe do biegania – 5 zaawansowanych modeli

Słuchawki bezprzewodowe do biegania – 5 zaawansowanych modeli

Włączasz muzykę. Biegniesz, biegniesz… i zwalniasz, bo musisz przystanąć by […]

05 12.2022
Prezent dla biegacza i biegaczki – co kupić na różne okazje?

Prezent dla biegacza i biegaczki – co kupić na różne okazje?

Święta, urodziny, podziękowania – okazji do obdarowania znajomego biegacza nie […]

01 12.2022
Skarpetki kompresyjne do biegania – czy serio coś dają? Badania naukowe

Skarpetki kompresyjne do biegania – czy serio coś dają? Badania naukowe

Skarpetki kompresyjne do biegania to przykład sprzętu, wokół którego narosło […]

15 11.2022
Softshell do biegania – jaki wybrać?

Softshell do biegania – jaki wybrać?

Prawdziwi miłośnicy biegania nie zatrzymują się bez względu na porę […]

30 10.2022
Dres męski – 3 wskazówki, jak wybrać właściwy model do biegania

Dres męski – 3 wskazówki, jak wybrać właściwy model do biegania

Bieganie to jedna z najbardziej uniwersalnych aktywności fizycznych. Nie wymaga […]

26 10.2022
Lumeny, IPX i diody, czyli dwa słowa o czołówkach

Lumeny, IPX i diody, czyli dwa słowa o czołówkach

Latarka to na wszelkich dalekich wyprawach, trekkingach czy nawet zwykłym […]

25 10.2022
Softshell – kurtka do zadań specjalnych!

Softshell – kurtka do zadań specjalnych!

Jesienią treningi na świeżym powietrzu mogą być naprawdę przyjemne. Wystarczy […]

25 10.2022
Czym powinny charakteryzować się najlepsze zegarki do biegania?

Czym powinny charakteryzować się najlepsze zegarki do biegania?

Prowadzisz aktywny tryb życia i biegasz niemal każdego dnia? Jeśli […]

18 10.2022
Guma oporowa – co warto wiedzieć?

Guma oporowa – co warto wiedzieć?

Guma oporowa to taśma do ćwiczeń, która jest wykorzystywana do […]

17 10.2022
Klasyczny T-shirt, czyli cichy bohater drugiego planu

Klasyczny T-shirt, czyli cichy bohater drugiego planu

Kwestia wyboru ubrań dotyczy zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Jeśli […]

X

Zapisz się na newsletter

i bądź na biężaco z poradami dla biegacza

Zapisuję się