Blog o bieganiu Sbiegacza.pl - porady, ćwiczenia, diety dla biegaczy
> Buty do biegania > Jak wybrać buty do biegania w terenie? I czym się różnią od butów szosowych?

Jak wybrać buty do biegania w terenie? I czym się różnią od butów szosowych?

Data publikacji 17.04.2019

Przeczytasz w 7 minut 1493 wyświetleń

Jak wybrać buty do biegania w terenie? I czym się różnią od butów szosowych?

Wybór odpowiednich butów terenowych jest znacznie trudniejszy, niż wybór odpowiednich butów na asfalt.

Dlaczego?

Asfalt, chodniki, czy ubite drogi praktycznie wszędzie są takie same. Wykonywany na nich ruch stopy będzie jednostajny. W prawdziwym terenie jest już inaczej. Błoto, piasek, zbiegi, skały – na każdy z tych rodzajów podłoża będziesz potrzebował innych butów, aby biegać w pełni bezpiecznie.

Czym dokładnie różnią się buty do biegania w terenie od tych na asfalt? Jak dobrać takie buty, aby sprawdzały się na danej trasie i zapewniały bezpieczeństwo i duży komfort podczas biegu? Właśnie tego dowiesz się poniżej.

Kiedy wybrać buty do biegania w terenie?

Buty do biegania w terenie wybierz wtedy, gdy:

  • planujesz biegać maratony, ultramaratony w terenie: po górach, lasach,
  • przeważnie biegasz w terenie podczas różnych warunków pogodowych, zbaczasz z wytyczonych, udeptanych ścieżek,
  • nieraz biegasz po piasku (być może nawet wydmach), skałach, czy nawet na przełaj po trawie i liściach.
  • podczas biegu pokonujesz przewyższenia, jak i zbiegi, które nie raz mogą być śliskie.

Buty do biegania w terenie nie będą Ci potrzebne, gdy:

Jeżeli zazwyczaj biegasz po asfalcie, a od czasu do czasu chcesz pobiegać w terenie przy ładnej pogodzie, gdy na trasie nie ma błota, a ścieżka jest ubita, to wystarczą Ci buty szosowe. Będą odpowiednie nawet wtedy, gdy wybierzesz trasę szutrową (pod warunkiem, że na podeszwie będzie dobrej jakości guma, w którą nie będą się wbijać kamienie). Buty asfaltowe wystarczą Ci również, gdy wciąż biegasz tą samą szeroką, ubitą leśną ścieżką, a Twój krok jest taki sam – stopa nie wygina się przez korzenie drzew, nierówności, błoto itp.)

4 Cechy butów do biegania w terenie, które odróżniają je od butów szosowych

I MNIEJSZA AMORTYZACJA:

Ścieżki terenowe są mniej twarde niż chodniki i asfalt. Dlatego też w takich butach jest potrzebna mniejsza amortyzacja. Taka amortyzacja, jaka jest w butach szosowych może sprawić, że w terenie (biegając po górach, błocie, czy na przełaj) nie będziesz odpowiednio dobrze czuł podłoża, po którym stąpasz, przez co możesz łatwo ulec kontuzji.

II INNA BUDOWA BIEŻNIKA

Buty szosowe często mają mało gumy i dużo pianki, aby były lekkie. W butach terenowych podeszwa prezentuje się nie tylko inaczej pod względem wizualnym, ale również pod względem wykonania. W butach terenowych będzie królowała guma z mniej lub bardziej agresywnym bieżnikiem. Czytając artykuł do końca dowiesz się, jak dobrać bieżnik pod teren, po którym zamierzasz biegać.

III BRAK WZMOCNIEŃ DLA PRONATORÓW

Dla przypomnienia:

Pronator to osoba, która biegając / chodząc stawia stopę do wewnątrz, co skutkuje tym, że prawie cała szerokość stopy ląduje na podłożu. To czy jesteś pronatorem możesz łatwo uzgodnić na podstawie obserwacji swoich starych butów, lub obecnych. Jeżeli (patrząc na nie od tyłu) ich podeszwa po wewnętrznej stronie jest cieńsza, bardziej starta, a ta po zewnętrznej uwypuklona, to oznacza, że właśnie jesteś pronatorem (być może tak zaawansowanym, że masz płaskostopie).

W każdym razie buty asfaltowe dla pronatorów mają dodatkową stabilizację – ich podeszwa od wewnętrznej strony jest wzmocniona.

W butach trailowych nie ma dodatkowej stabilizacji dla pronatorów, ponieważ stopa na górskich, czy leśnych ścieżkach i tak upada pod różnymi kątami (inaczej pronuje). Dlatego wzmocnienie to jest niepotrzebne.

IV MOCNIEJSZY MATERIAŁ CHOLEWKI

Buty terenowe są zazwyczaj lepiej wykonane niż buty do biegania po asfalcie. Zauważysz to szczególnie w mocniejszej siateczce, z której wykonana jest cholewka. Ma to zapobiegać jej szybszemu przecieraniu, pomimo różnorodnego ruchu stopy. W butach dobiegania po górach są również wzmocnienia na przodzie, aby ochronić przed uderzeniami w kamienie.

Jak wybrać odpowiednie buty do biegania w terenie: na góry, lasy, błoto, czy piasek?

Przy wyborze odpowiednich butów największą rolę odgrywa przede wszystkim odpowiedni bieżnik. Dlatego na nim musisz się skupić najbardziej.

Buty do biegania po górach

Na początku ustal po jakich konkretnie górach będzie przebiegała trasa. Niestety, ale na bieganie po Bieszczadach, czy Beskidach sprawdzi się zupełnie inny but, niż na bieg przez Sudety i Tatry.

Biegając przez Bieszczady, czy Beskidy nieraz będziesz musiał się zmierzyć z błotem. Dlatego jeżeli interesują Cię buty na takie warunki, to przejdź do poniższego akapitu: Buty do biegania w terenie błotnistym.

Natomiast w tym akapicie dowiesz się, jak przezwyciężyć trudy twardego, skalistego terenu.

Wybierasz się na maraton Karkonoski, Gór Stołowych, czy też ultramaraton Granią Tatr? A może po prostu spędzasz w tych rejonach urlop, podczas którego planujesz biegać po tych górach?

W takim razie Twoje buty muszą spełniać poniższe warunki:

  • bieżnik składa się z klocków o dużej średnicy i płaskiej powierzchni, które są w miarę gęsto ułożone. Zapewnia tym samym duże tarcie pomiędzy powierzchnią skały, a bieżnikiem,
  • podeszwa ma być sztywniejsza niż w butach do terenu grząskiego, czy na asfalt,
  • cholewka musi ochraniać przed obtarciami, do których łatwo dochodzi wśród skał. A więc musi być mocniejsza, wykonana z trwalszego materiału,
  • zabudowany i wzmocniony przód ochroni stopę przed uderzeniami o kamienie i korzenie.

Buty do biegania w terenie błotnistym

Te buty sprawdzą się nie tylko w błocie, ale również w innym miękkim terenie, takim jak piasek, czy śnieg i inny grząski teren. Wybierz te buty również wtedy, gdy zamierzasz biegać po Bieszczadach, czy Beskidach, ponieważ właśnie w tych górach nieraz zbiega się po grząskim podłożu.

A więc czym cechują się buty na teren grząski?

  • Bieżnik zbudowany jest z długich kołków o małej średnicy, które są luźno (nie gęsto) rozstawione. Dzięki temu but wbija się w miękki teren i zapewnia biegaczowi stabilność. Ponadto rzadkie rozstawienie kołków powoduje szybkie oczyszczanie się podeszwy. A więc błoto nie zatrzyma się pomiędzy wystającymi elementami. Tym samym nie narazi Cię na ślizgi i zjazdy, tak jak mógłby zrobić to buty o gęstym rozstawieniu tychże elementów.
  • Mają miękka podeszwę. Jak myślisz, co jest łatwej wyrwać z lepkiego błota? Sztywną, czy miękką podeszwę? Miękką, ponieważ będzie ona też lepiej współpracować ze stopą.

Buty do biegania po lesie

Las to liście, korzenie, trawa, błoto.

Czym powinny charakteryzować się buty na takiej trasie?

Zasadniczo w lesie trasy często są pokryte miękką ściółką, a więc dobrze się sprawdzą buty opisane powyżej (do biegania w terenie błotnistym). Możesz zwrócić uwagę, na to aby cholewka była nieco wyższa, co zapobiegnie wpadaniu do buta igliwia, czy też piasku.

Jeżeli w lesie po którym biegasz dominują ubite ścieżki oraz szutr, to postaw na buty, w którym bieżnik ma małe klocki (niższe niż te na błoto) gęsto rozmieszczone.

Na trasie biegu jest błoto, skały, a nawet piasek:

Co masz wybrać, gdy Twoja trasa wiedzie i przez skały i przez błoto? Tak to przecież bywa w górach. Nieraz w dolnych partiach nawierzchnia jest miękka i błotnista, a w wyższych zaczynają się skały i twarde podłoże.

W takim przypadku warto postawić na buty do biegania po skałach. Buty te lepiej się sprawdzą w błocie, niż buty „do błota” na skale. Skała nie wybaczy bieżnika z wysokimi rzadko rozstawionymi kołkami o małej średnicy. Po prostu taka podeszwa nie da Ci dobrej przyczepności, co może się dla Ciebie źle skończyć. Dodatkowo będzie się ona szybko ścierać i niszczyć. Natomiast te same buty również nieźle sobie poradzą w błocie.

Jeżeli jednak nie możesz się zdecydować, to producenci mają dla Ciebie propozycje butów o bieżniku uniwersalnym, który sprawdzi się w różnych warunkach.

Jesteś osobą początkującą, wiesz że będziesz biegał w terenie skalistym, błotnistym, i piaszczystym, a w dodatku nie chcesz (czy też nie możesz sobie na to pozwolić) wydawać pieniędzy więcej, jak na jedną parę?

Buty z bieżnikiem uniwersalnym spełnią Twoje oczekiwania. Gdy już przejdziesz na wyższy poziom zaawansowania w bieganiu i będziesz chciał startować w zawodach po określonych nawierzchniach, to wtedy warto zainwestować w buty do konkretnej trasy. Bieg będzie bardziej bezpieczny, komfortowy, a Twoje wyniki się poprawią.

Mogą Ci się spodobać:

19 09.2022
Zaczynasz przygodę z bieganiem? Buty do biegania dla początkujących

Zaczynasz przygodę z bieganiem? Buty do biegania dla początkujących

Pierwsze buty do biegania mogą sprawić, że pokochamy aktywne formy […]

27 07.2022
Asics Gel Lyte – recenzja butów biegowych od Asics

Asics Gel Lyte – recenzja butów biegowych od Asics

Buty do biegania męskie i damskie muszą być przede wszystkim […]

12 07.2022
Supinacja i pronacja stóp – co to znaczy dla biegacza?

Supinacja i pronacja stóp – co to znaczy dla biegacza?

Jakby wybieranie butów do bieganie nie było wystarczająco trudne… Supinacja […]

01 07.2022
Buty Inov-8 Trailtalon 290 – wady i zalety modelu

Buty Inov-8 Trailtalon 290 – wady i zalety modelu

Inov-8 Trailtalon 290 to jeden z flagowców brytyjskiego giganta obuwniczego. […]

27 06.2022
Jak wybrać buty do biegania, by naprawdę pokochać jogging?

Jak wybrać buty do biegania, by naprawdę pokochać jogging?

Dobre buty do biegania to podstawa i musi się z […]

26 06.2022
Salomon Sense Ride 4 – co cechuje ten model?

Salomon Sense Ride 4 – co cechuje ten model?

Salomon Sense Ride 4 to kolejna odsłona trailowej serii kultowego […]

15 06.2022
Buty do biegania Puma Deviate Nitro – charakterystyka treningowca z płytką

Buty do biegania Puma Deviate Nitro – charakterystyka treningowca z płytką

Buty do biegania, w których będziesz mógł… latać? Puma Deviate […]

10 06.2022
Buty do biegania z palcami czyli Vibram Five Fingers. Czy są naprawdę warte uwagi?

Buty do biegania z palcami czyli Vibram Five Fingers. Czy są naprawdę warte uwagi?

Bieganie łączy ludzi… a dziwne buty do biegania ich dzielą. […]

07 06.2022
Buty Salomon na asfalt? Salomony dla miejskich biegaczy – charakterystyki modeli

Buty Salomon na asfalt? Salomony dla miejskich biegaczy – charakterystyki modeli

Marka Salomon od lat 90 tworzy niezawodne buty do biegania […]

03 06.2022
Saucony Guide 15 – jak prezentuje się ta propozycja?

Saucony Guide 15 – jak prezentuje się ta propozycja?

Saucony Guide 15 to nowiutka propozycja jednej z flagowej serii […]

01 06.2022
Buty Kalenji Kiprun Long 2 – tanie i dobre, czy tylko tanie?

Buty Kalenji Kiprun Long 2 – tanie i dobre, czy tylko tanie?

Tanie buty do biegania, które nie obcięły ceny kosztem jakości […]

21 05.2022
Używane buty do biegania – tak czy nie?

Używane buty do biegania – tak czy nie?

Dobry sprzęt za niewielkie pieniądze? Kto by się nie skusił! […]

19 05.2022
Jak wybrać odpowiednie buty do biegania?

Jak wybrać odpowiednie buty do biegania?

Wybór odpowiedniej pary butów do biegania może może być trudnym […]

14 05.2022
Nike Air Huarache – buty bez Swoosha. Czy nadają się do biegania?

Nike Air Huarache – buty bez Swoosha. Czy nadają się do biegania?

Nike Huarache to klasyk wśród propozycji tej marki. Zwalają z […]

11 05.2022
Adidas Springblade – funkcjonalne, czy tylko designerskie?

Adidas Springblade – funkcjonalne, czy tylko designerskie?

Adidas Springblade to historia z 2013 roku. Miały być rewolucją […]

03 05.2022
Buty do biegania – oryginał czy podróbka? Dowiedz się jak to rozpoznać!

Buty do biegania – oryginał czy podróbka? Dowiedz się jak to rozpoznać!

Chcesz kupić markowe buty do biegania od słynnego producenta? Nie […]

26 04.2022
Buty do biegania z egzoszkieletem – przyszłość biegania czy tylko ciekawostka?

Buty do biegania z egzoszkieletem – przyszłość biegania czy tylko ciekawostka?

Nowoczesne buty do biegania coraz częściej wyglądają jak wyjęte z […]

21 04.2022
New Balance Fresh Foam Tempo – dla jakich biegaczy będą idealne?

New Balance Fresh Foam Tempo – dla jakich biegaczy będą idealne?

Marki New Balance nie trzeba nikomu przedstawiać! Ich odzież i […]

18 04.2022
Inov-8 Mudclaw 300 – skąd wzięła się ich popularność?

Inov-8 Mudclaw 300 – skąd wzięła się ich popularność?

Inov-8 Mudclaw 300 – o tej propozycji słyszał każdy biegacz […]

15 04.2022
Asics Gel Nimbus – jak prezentuje się najnowszy model? Sprawdzamy Nimbus 24!

Asics Gel Nimbus – jak prezentuje się najnowszy model? Sprawdzamy Nimbus 24!

Asics Gel Nimbus 24 to świeżutka propozycja, która ujrzała światło […]

11 04.2022
Saucony Endorphin – co cechuje buty z tej serii?

Saucony Endorphin – co cechuje buty z tej serii?

Endorfiny – to one dodają nam sił podczas każdego treningu […]

18 03.2022
Buty do biegania. Damskie modele w niskiej cenie dla początkujących biegaczek

Buty do biegania. Damskie modele w niskiej cenie dla początkujących biegaczek

Czy tanie buty do biegania damskie to dobry pomysł? Bieganie […]

11 03.2022
Adidas Duramo – najnowszy model. Czy warto postawić na ten model w codziennym treningu?

Adidas Duramo – najnowszy model. Czy warto postawić na ten model w codziennym treningu?

Na co zwracasz uwagę przy wyborze butów do biegania? Profesjonalni […]

04 03.2022
Adidas Runfalcon – najnowszy model. Kto powinien sięgnąć po te buty?

Adidas Runfalcon – najnowszy model. Kto powinien sięgnąć po te buty?

Buty sportowe Adidasa to już klasyka. Mnóstwo osób używa ich […]

25 02.2022
Adidas Solar Boost – najnowszy model. Jak poradzą sobie z różnymi wyzwaniami biegowymi?

Adidas Solar Boost – najnowszy model. Jak poradzą sobie z różnymi wyzwaniami biegowymi?

Przy poszukiwaniu butów do biegania często mamy mocno sprofilowane oczekiwania. […]

19 02.2022
Adidas Supernova – najnowszy model. Czy zakup tańszych butów do biegania ma sens?

Adidas Supernova – najnowszy model. Czy zakup tańszych butów do biegania ma sens?

Kiedy stawiamy na najdroższe modele butów do biegania, takie jak […]

17 02.2022
Adidas Ultraboost – najnowszy model. Jak spisuje się but zaprojektowany wyłącznie przez kobiety?

Adidas Ultraboost – najnowszy model. Jak spisuje się but zaprojektowany wyłącznie przez kobiety?

Sport przez lata był domeną mężczyzn. Zawody w boksie, rzucie […]

13 02.2022
Wkładki do biegania – czym różnią się od zwykłych?

Wkładki do biegania – czym różnią się od zwykłych?

O butach do biegania mówi się co niemiara nawet na […]

07 02.2022
Adidas Galaxy – najnowszy model. Czy warto postawić na wielofunkcyjne buty do biegania?

Adidas Galaxy – najnowszy model. Czy warto postawić na wielofunkcyjne buty do biegania?

Regularne pojawianie się na biegowych trasach zazwyczaj idzie w parze […]

27 01.2022
Buty do biegania z amortyzacją. Technologie w butach do biegania

Buty do biegania z amortyzacją. Technologie w butach do biegania

Wyścig technologiczny wśród producentów obuwia do biegania trwa od lat. […]

X

Zapisz się na newsletter

i bądź na biężaco z poradami dla biegacza

Zapisuję się