Blog o bieganiu Sbiegacza.pl - porady, ćwiczenia, diety dla biegaczy
> Trening > Ćwiczenia z gumą dla biegaczy, czyli po co i jak ćwiczyć z gumą

Ćwiczenia z gumą dla biegaczy, czyli po co i jak ćwiczyć z gumą

Data publikacji 03.09.2019

Przeczytasz w 9 minut 3827 wyświetleń

Ćwiczenia z gumą dla biegaczy, czyli po co i jak ćwiczyć z gumą

Gumy oporowe, taśmy czy też opaski do ćwiczeń – każdy rodzaj gum daje świetne urozmaicenie podczas treningu i pobudza szereg różnych mięśni. Ćwiczenia z gumą w świecie fitness są już bardzo popularne. W świecie biegaczy również coraz bardziej doceniane. Zapewne, gdy dowiesz się paru rzeczy o gumach, to także i Ty będziesz chciał zacząć z nimi ćwiczyć. Dzięki nim będziesz mógł biegać coraz lepiej, szybciej i dłużej oraz przede wszystkim zdrowo i bez kontuzji. Ćwiczenia z gumami sprawdzają się świetnie również jako narzędzie do rehabilitacji. 

Po co są ćwiczenia z gumą dla biegaczy?

Z gumami oporowymi zrobisz świetny trening wzmacniający. Oczywiście możesz ćwiczyć również bez nich. Natomiast to z gumami jest nieraz łatwiej pobudzić odpowiednie mięśnie, czy też po prostu zaangażować więcej mięśni oraz mięśnie głębokie. Dzięki nim z łatwością zwiększysz obciążenie swojego treningu wzmacniającego (lub też je zmniejszysz!). Są idealne do przeprowadzenia treningu funkcjonalnego. Czyli takiego, który pomoże Ci wzmocnić wszystkie grupy mięśniowe, bez ich nadmiernego budowania i przyrostu wagi. Przecież biegacz musi być zwinny, lekki, a zarazem silny i wytrzymały.

Gumy do rozciągania przyjdą Ci z pomocą również wtedy, gdy jesteś po kontuzji lub w trakcie rehabilitacji. Z nimi poprawisz funkcjonalność stawu kolanowego czy biodrowego. Nakierują Twój aparat ruchowy na odpowiednie tory.

Ponadto ćwiczenia z gumami sprawią, że:

 • będziesz się lepiej rozciągał – pomogą Ci zwiększyć zakres ruchu i utrzymać prawidłową sylwetkę przy niektórych ćwiczeniach rozciągających, szczególnie gdy jesteś początkujący.
 • wykonasz trening na poprawę szybkości – poprzez zaczepienie odpowiedniej gumy o inną osobę lub stabilny punkt.
 • będziesz zapobiegał kontuzjom – tak, jak każdy trening wzmacniający i rozciągający. Z gumami zrobisz to lepiej, ponieważ umożliwiają skupienie się na niektórych mięśniach, które często są pomijane podczas treningów.
 • dasz mięśniom dodatkowy, inny bodziec do rozwoju – wdrożysz nieco inną formę ruchu, która pozwoli odpocząć Twoim mięśniom od ciągłych powtarzalnych schematów ruchowych, przez co zwiększy się ich zakres ruchu i kondycja.

Co zyskasz, włączając do swojego treningu ćwiczenia z gumami?

Wdrażając do swojego treningu odpowiednie ćwiczenia z gumami, będziesz mógł:

 • poprawić stabilizację,
 • pobudzić mięśnie głębokie,
 • odbudować mięśnie i przywrócić ich odpowiednią funkcjonalność,
 • zachować równowagę mięśniową,
 • poprawić wytrzymałość, siłę, szybkość oraz technikę biegu,
 • zwiększyć zakres ruchu,
 • zapobiegać kontuzjom, a nawet je leczyć.

Dlatego też warto zaopatrzyć się w parę gum i dodać je do swojego arsenału treningowego.

guma do rozciągania

Ćwiczenia z gumami – zalety

 • Mając jedną, dwie gumy do rozciągania możesz w zakresie kilkunastu/kilkudziesięciu kilogramów zmieniać obciążenie, bez konieczności posiadania hantli o danych obciążeniach.
 • Możesz je łatwo schować do kieszeni, plecaka i wziąć na wakacje czy w biegową trasę.
 • Łatwo dopasujesz stopień trudności pod siebie.
 • Łatwo je przymocujesz do innych rzeczy.
 • Są wielokrotnego użytku.
 • Zrobisz z nimi trening na całe ciało.
 • Przy jednym ćwiczeniu pracuje wiele mięśni m.in. mięśnie głębokie.
 • Taśmy pomogą Ci utrzymywać wyprostowaną sylwetkę podczas rozciągania.

Gumy do ćwiczeń – rodzaje

 1. Gumy oporowe – występują w formie dużej pętli o obwodzie ok 2 metrów. Ich guma jest solidna: gruba i szeroka. Takie najczęściej można spotkać na siłowni. W zależności od ich grubości, czy też szerokości, będą stawiać inny opór. I tak najcieńsza może stawiać opór o wartości 2-6 kg, a ta najgrubsza/najszersza: 45-159 kg. Tak więc jest to całkiem spory przedział możliwego do wykorzystania obciążenia.
 2. Gumy mini band – również mają formę pętli, tylko że o wiele mniejszej, bo ich obwód wynosi ok. 50 cm. Są o wiele cieńsze niż gumy oporowe i dlatego też stawiają nieporównywalnie mniejszy opór: od 2 kg do 12 kg.
 3. Taśmy pilates/fitness – to po prostu taśmy o długości około 150-200 cm. Ich zakres oporów jest przybliżony do oporów stawianych przez mini bandy. Wszystko zależy od szerokości, grubości taśmy oraz od producenta. Taśmy te można również kupować w całych rolkach, gdzie jest nawinięte aż 50 metrów gumy (lub więcej). Takie rozwiązanie pozwala na przycinanie taśmy na taką długość, jaką akurat potrzebujesz do danego ćwiczenia z gumami, co jest bardzo wygodne i pomocne. Maksymalny opór stawiany przez taką gumę zależy od producenta. Spokojnie można znaleźć taką, która stawia 16 kg oporu.
 4. Rezystory prędkości – to gumy wykorzystywane do treningu szybkościowego, do trenowania przyśpieszania i zwinności. Na ich końcach są specjalne uchwyty, które umożliwiają łatwe zaczepienie gumy o nogę i inny stabilny przedmiot. Ich długość nieraz wynosi dwa metry. Niekiedy w zestawie są specjalne pasy. Po zapięciu pasa na talii podpina się do niego jedną końcówkę takiego rezystora.

Gumy dla biegacza

Inne ćwiczenia z gumami i inny trening wykonuje się z każdym rodzajem gumy. Z pewnością biegaczowi najbardziej przydadzą się taśmy i rezystory prędkości. Taśmy łatwo możesz zamienić na mini bandy. Wystarczy, że zwiążesz ze sobą końcówki takiej gumy w odpowiedniej dla Ciebie odległości. Oczywiście nie oznacza to, że gumy oporowe czy mini bandy Ci się w ogóle nie przydadzą. Wręcz przeciwnie – przydadzą! Gumy oporowe będą dla Ciebie wspaniałą pomocą przy nauce podciągania. A podciąganie zaś da biegaczowi mocne plecy, ręce i brzuch, które dla dobrego biegacza są niezbędne.

Jaki opór wybrać?

Jeżeli jesteś zupełnie początkujący w treningu siłowym lub chcesz używać gumy w celach rehabilitacyjnych, to wybieraj mniejsze opory, jakie stawiają taśmy fitness/pilates. Jednak, gdy chcesz się za pomocą gumy nauczyć podciągać czy też zrobić dobry trening siłowy i nie jesteś początkujący, to zaopatrz się w gumy oporowe, które stawiają większy opór niż te 10-15 kg.

Ćwiczenia z gumą dla biegaczy – 8 przykładów

Abyś mógł się przekonać o przydatności omawianych gum, poniżej przedstawiamy przykładowe ćwiczenia z gumami dla biegaczy.

Ćwiczenia z gumą oporową dla biegaczy

I ĆWICZENIE NA PLECY (GÓRNY ODCINEK)

Przymocuj gumę do drążka do podciągania o drzewo lub inny przedmiot, który jest stabilny i nie poruszy się w trakcie ćwiczenia. Następnie stań w rozkroku, tak by stopy były rozstawione na szerokości bioder. Chwyć gumę. Musi być ona wstępnie rozciągnięta, więc stań w odległości co najmniej 1,5 kroku od punktu zaczepienia.

Stój prosto, tak by łopatki były lekko ściągnięte do siebie. Ręce mają być nieco ugięte w łokciach, a dłonie rozstawione na szerokość klatki piersiowej i być na jej wysokości. Zacznij przyciągać gumę do klatki piersiowej, prowadząc zginające się łokcie na boki i mocno ściągając łopatki do tyłu.

Wykonuj ruch powoli, zrób 10-15 powtórzeń.

ćwiczenia z gumami na Millennium Bridge

II ĆWICZENIE NA BRZUCH ( MIĘŚNIE SKOŚNE)

Guma do rozciągania ma być tak samo zamocowana jak w poprzednim ćwiczeniu. Tym razem stań w rozkroku, bokiem względem punktu zaczepienia. Chwyć końcówkę gumy w obie dłonie, tak aby:

 • guma była mniej więcej na wysokości klatki piersiowej,
 • ręce były lekko ugięte w łokciach, a więc guma była w odległości około 40 cm od klatki piersiowej.

Następnie wykonuj ruch do boku, nieco ku sobie i w dół, ku boku brzucha. Pilnuj przy tym, aby nie wykręcać się na boki. Ma pracować głównie Twój brzuch, który trzyma równowagę i ręce.

Również wykonaj po 10-15 powtórzeń.

Ćwiczenia z gumą mini band dla biegaczy

Gumy typu mini bands są najbardziej popularne wśród biegaczy. Oto parę przykładów ich użycia:

III ĆWICZENIA NA NOGI (WZNOSY BIODER Z ODWODZENIEM)

W tym jednym ćwiczeniu zaangażujesz mięsień pośladkowy, odwodziciele, oraz mięśnie dna miednicy.

Połóż się na plecach z ugiętymi w kolanach nogami. Załóż mini band tak, aby był na wysokości ud, tuż powyżej kolan. Ręce połóż swobodnie wzdłuż tułowia. Podnieś biodra do góry, tak by wraz z Twoimi udami i tułowiem stanowiły jedną linię, a następnie wykonaj ruch kolan w bok. Aby powrócić do pozycji wyjściowej przybliż kolana ponownie do siebie, a następnie opuść biodra. Jednak nie kładź ich na podłożu, dopóki nie wykonasz 15-20 powtórzeń.

IV MONSTER WALK

Coś na pośladki i czworogłowe uda.

Załóż gumę na wysokości kolan, stań w rozkroku na szerokość bioder. Zrób półprzysiad, tak by kolana były skierowane nieco na zewnątrz. Napnij pośladki i mięśnie brzucha, a następnie wykonaj krok odstawno-dostawny w bok. Po parę kroków w jedną i drugą stronę.

Zrób po 20 powtórzeń.

ćwiczenia z kolorową taśmą

Ćwiczenia z taśmą dla biegaczy

Ćwiczenia z taśmą mogą służyć zarówno do rozciągania, jak i wzmacniania mięśni. A oto przykładowe ćwiczenia:

V ĆWICZENIE NA ODCINEK BIODROWO-LĘDŹWIOWY

Przywiąż taśmę o nogę ciężkiego, stabilnego stołu lub na dole pnia drzewa, tak by znajdowała się ona na wysokości kostki. W powstałą pętlę włóż jedną nogę (taśma ma być na wysokości kostki) i odsuń się od punktu zaczepienia na odległość ok. 1-1,5 kroku (tak by taśma była wstępnie naciągnięta). Stań tyłem do taśmy. A nogę, o którą zaczepiona jest taśma, daj lekko ugiętą w kolanie do tyłu, podpierając się na palcach tej stopy. Następnie uginając tę nogę bardziej w kolanie, podnieś do góry, aby w efekcie końcowym:

 • udo było na wysokości biodra,
 • a kolano było zgięte pod kątem prostym.

Wykonaj ten ruch 15 razy.

VI ĆWICZENIE STOPY I MIĘŚNIA PISZCZELOWEGO

To jedno z tych ćwiczeń pozwalające bardziej zaangażować mięśnie, które zazwyczaj są gdzieś pomijane, zapomniane, angażowane w niewielkim stopniu. Czyli mięsień piszczelowy przedni oraz prostownik palców.

Usiądź z wyprostowanymi nogami, a końcówki taśmy chwyć w dłonie. W powstałą pętle włóż stopę. Taśma ma się znajdować na palcach i nieco na podbiciu. Stopa ma być zadarta ku górze. Następnie wykonaj ruch stopy ku dołowi, a potem unieś ją z powrotem ku górze.

Zrób 15 powtórzeń.

VII ROZCIĄGANIE MIĘŚNI KULSZOWO-GOLENIOWYCH Z TAŚMĄ

Tak, jak to już było wspomniane, ćwiczenia z taśmą mogą pomóc przy rozciąganiu, tym samym zastępując pasek do jogi.

Siądź z wyprostowanymi i złączonymi nogami. Taśmę przeprowadź za stopami, a końcówki chwyć w obie dłonie. Następnie pochylaj się ku stopom, utrzymując wyprostowane plecy – taśma Ci w tym pomoże, bo nie będziesz musiał trzymać stóp rękami, a będziesz to robił poprzez gumę. Gdy poczujesz rozciąganie, to wytrzymaj 20 sekund, a następnie pogłęb pozycję.

Ćwiczenie z rezystorem prędkości

VIII BIEG DO KUBECZKÓW

Rozstaw 3 kubeczki w jednej linii w odstępie ok 1,5-2 metrów od siebie. Końcówkę rezystora prędkości zaczep o coś stabilnego 3 metry od środkowego kubeczka. Stań przy punkcie zaczepienia i podepnij drugą końcówkę rezystora o pas brzuszny. Następnie wykonuj bieg od punktu zaczepienia do kubeczka lewego, środkowego i prawego, za każdym razem wracając do miejsca punktu zaczepienia.

Odległość pomiędzy kubeczkami, jak i od punktu zaczepienia do poszczególnych kubeczków zależy od długości gumy/rezystora w wstanie spoczynku, jak i w maksymalnym rozciągnięciu oraz od tego, jak duży opór chcesz pokonać. Pamiętaj – im bardziej rozciągnięta guma, tym większy opór do pokonania.

Mogą Ci się spodobać:

04 10.2022
Trening kalisteniczny – dla biegacza bez sprzętu! Zalety i przykładowy plan

Trening kalisteniczny – dla biegacza bez sprzętu! Zalety i przykładowy plan

Trening biegacza to nie tylko przemierzanie kolejnych kilometrów. Żeby kompleksowo […]

29 09.2022
Treningi na bieżni – jak się za to zabrać? 10 wskazówek

Treningi na bieżni – jak się za to zabrać? 10 wskazówek

Treningi na bieżni to świetna alternatywa dla biegania w terenie. […]

29 09.2022
Jaki jest najskuteczniejszy sposób na odchudzanie? Sprawdź!

Jaki jest najskuteczniejszy sposób na odchudzanie? Sprawdź!

Pragniesz zrzucić kilka zbędnych kilogramów i chcesz zadbać o swoje […]

26 09.2022
Ile kalorii spalamy podczas codziennych czynności? 10 zamienników treningu 

Ile kalorii spalamy podczas codziennych czynności? 10 zamienników treningu 

Nie chce Ci się iść na trening? Więc zaraz znajdziemy […]

14 09.2022
Biegi górskie – jak się przygotować? Poradnik miejskiego biegacza

Biegi górskie – jak się przygotować? Poradnik miejskiego biegacza

Góry to potęga – tylko najlepiej przygotowani mogą zmierzyć się […]

14 09.2022
Bieganie na czczo – tak czy nie?

Bieganie na czczo – tak czy nie?

Trening biegowy rano, przed pracą, to dla wielu sportowców najlepszy […]

12 09.2022
Przygotowanie do półmaratonu – jak je skutecznie zrealizować?

Przygotowanie do półmaratonu – jak je skutecznie zrealizować?

Chcesz zostać maratończykiem? Wkrótce możesz być w połowie drogi do […]

07 09.2022
Ile biegać, żeby schudnąć? 5 kg, 10 kg i więcej

Ile biegać, żeby schudnąć? 5 kg, 10 kg i więcej

Bieganie to wspaniały sport. Niesie ze sobą wiele korzyści – […]

07 09.2022
Bieg na orientację – co to za wyzwanie i jak się przygotować?

Bieg na orientację – co to za wyzwanie i jak się przygotować?

Biegasz w terenie? Więc mamy dla Ciebie pomysł na fantastyczne […]

07 09.2022
Dowiedz się, czym są treningi EMS oraz czy to, coś dla Ciebie!

Dowiedz się, czym są treningi EMS oraz czy to, coś dla Ciebie!

Jesteś osobą aktywną i lubisz sport? A może jakiś czas […]

29 08.2022
Jaki sport uprawiać? Bo bieganie to nie wszystko!

Jaki sport uprawiać? Bo bieganie to nie wszystko!

Trafiłeś na portal dla biegaczy. W żadnym wypadku jednak, nie […]

29 08.2022
Jak biegać na bieżni elektrycznej? Poznaj pięć najważniejszych zasad

Jak biegać na bieżni elektrycznej? Poznaj pięć najważniejszych zasad

Bieżnie elektryczne do jeden z najpopularniejszych rodzajów sprzętu cardio. Umożliwia […]

25 08.2022
Jak polubić bieganie? 10 rad dla nieprzekonanych

Jak polubić bieganie? 10 rad dla nieprzekonanych

Bieganie jest przyjemne – miliony biegaczy codziennie dowodzą tego na […]

19 08.2022
Ultramaraton – co to za bieg i jak zostać ultrasem?

Ultramaraton – co to za bieg i jak zostać ultrasem?

Ultramaraton – to słowo przyprawia o zawrót głowy najbardziej wytrawnych […]

12 08.2022
Bieganie czy rower – która aktywność jest lepsza?

Bieganie czy rower – która aktywność jest lepsza?

Chcesz zmienić swój styl życia na aktywniejszy, schudnąć i poprawić […]

09 08.2022
Duathlon – co to i jak się do niego przygotować?

Duathlon – co to i jak się do niego przygotować?

A więc stało się. Bieganie to już za mało, a […]

14 07.2022
Kolana biegacza – jak wzmocnić i dbać? 10 sposobów

Kolana biegacza – jak wzmocnić i dbać? 10 sposobów

Kolana biegacza to jeden z jego motorów napędowych. Gdy się […]

07 07.2022
Spalanie mięśni – jak mu zapobiec u biegacza? 3 główne zasady

Spalanie mięśni – jak mu zapobiec u biegacza? 3 główne zasady

Bieganie to doskonała pomoc w zrzucaniu zbędnych kilogramów. Niemniej, trzeba […]

30 06.2022
Schłodzenie po bieganiu – po co i jak je przeprowadzać?

Schłodzenie po bieganiu – po co i jak je przeprowadzać?

O tym, że przed bieganiem trzeba się rozgrzać, wiedzą wszyscy. […]

28 06.2022
Praca rąk podczas biegania – dlaczego jest tak istotna?

Praca rąk podczas biegania – dlaczego jest tak istotna?

Na naszym blogu wiele mówimy o wzmacnianiu ramion i zwracaniu […]

27 06.2022
Pocenie się podczas biegania w upale – jak zwiększyć komfort biegu?

Pocenie się podczas biegania w upale – jak zwiększyć komfort biegu?

Pocenie się podczas biegania to najbardziej naturalna rzecz na świecie. […]

24 06.2022
Trening na skakance – co daje biegaczowi i jak skakać na skakance?

Trening na skakance – co daje biegaczowi i jak skakać na skakance?

Skakanka to świetne narzędzie treningowe dla małych dziewczynek… i dla […]

20 06.2022
Książki o bieganiu – 20 najciekawszych pozycji

Książki o bieganiu – 20 najciekawszych pozycji

Książki dla biegaczy, mogłoby się wydawać, są niczym innym jak […]

20 06.2022
Jak przygotować się do treningu?

Jak przygotować się do treningu?

Wiele osób, które wykonują regularnie ćwiczenia, szuka sposobu na bardziej […]

17 06.2022
Kadencja w biegu – jak wpływa na Twoje wyniki?

Kadencja w biegu – jak wpływa na Twoje wyniki?

Biegacz bez techniki… będzie biegaczem maksymalnie tydzień. W najlepszym razie, […]

15 06.2022
Marszobiegi zamiast biegania. Kiedy warto się na nie zdecydować?

Marszobiegi zamiast biegania. Kiedy warto się na nie zdecydować?

Marszobiegi to coś dla każdego, kto pragnie zwiększyć swoją aktywność […]

10 06.2022
Bieganie metodą Gallowaya – na czym polega?

Bieganie metodą Gallowaya – na czym polega?

,,Bieganie metodą Gallowaya” to nie tylko książka słynnego olimpijczyka. To […]

08 06.2022
Niewidomi sportowcy – biegacze. Jak trenują?

Niewidomi sportowcy – biegacze. Jak trenują?

Miłość do sportu nie zna bariery niepełnosprawności. Słabowidzący i niewidomi […]

06 06.2022
Przedtreningówka przed bieganiem – suplementy dodające mocy na trasie

Przedtreningówka przed bieganiem – suplementy dodające mocy na trasie

Są takie dni, w których już ruszenie się z kanapy […]

06 06.2022
Ćwiczenia z gumami dla biegaczy – 10 łatwych, skutecznych i przyjemnych propozycji

Ćwiczenia z gumami dla biegaczy – 10 łatwych, skutecznych i przyjemnych propozycji

Biegaczu! Masz już swój komplet gum oporowych? Jeśli nie – […]

X

Zapisz się na newsletter

i bądź na biężaco z poradami dla biegacza

Zapisuję się