Jak zacząć biegać i zmienić swoje życie dzięki temu, że […]
Data aktualizacji 14.11.2019
Przeczytasz w 10 minut
Marzy Ci się bieganie po porodzie, ale nie wiesz, jakie ćwiczenia po porodzie możesz wykonywać? Powrót do formy niestety nie jest łatwy. Czasem może przysporzyć wiele irytacji, jeśli podejdzie się do niego w zły sposób i bez odpowiedniego nastawienia. Oczywiście każda mama chce jak najszybciej wrócić do (chociaż) namiastki życia sprzed ciąży. A więc cieszyć się dobrą figurą i kondycją. Jeśli sporo biegałaś przed ciążą, a może nawet w jej trakcie, to teraz pewnie chcesz jak najszybciej znowu wybiec na swoje stare trasy. Bieganie w ciąży to jedno, natomiast dziś pokażemy Ci przykładowe ćwiczenia po porodzie, które powinna wykonywać każda świeżo upieczona mama. A w szczególności Ty, jeśli chcesz powrócić do swoich biegowych treningów.
Jak zapewne zauważyłaś, Twoje ciało po porodzie jest inne. I to nie tylko na zewnątrz, ale również w środku. Przede wszystkim Twoje mięśnie są bardzo osłabione, a stawy wciąż elastyczne. Dlatego musisz zacząć od ich odpowiedniego wzmacniania, aby przywrócić im prawidłowe napięcie.
Ponadto zarówno ćwiczenia w połogu, jak i po połogu poprawią Twoje samopoczucie i zredukują stres, jaki na pewno Ci towarzyszy w tych pierwszych miesiącach nowej ważnej roli.
Tak jak już wcześniej wspomnieliśmy – na ćwiczenia po porodzie jesteś gotowa (zarówno na ćwiczenia w połogu jak i ćwiczenia po połogu) po przyzwoleniu lekarza. Chcąc przystąpić do ćwiczeń po połogu, musisz również uprzednio zbadać swoje mięśnie proste brzucha. A raczej to, czy nie występuje u Ciebie ich rozejście. Możesz zrobić to w prosty sposób sama.
Pamiętaj: mięśnie z czasem twardnieją. Im dłużej zaczekasz z wizytą u fizjoterapeuty, tym trudniej będzie zamknąć rozejście mięśni prostych brzucha.
Połóż się na plecach z ugiętymi nogami. Dłonie ułóż na środku brzucha wzdłuż przebiegu kresy białej. Podnieś lekko głowę do klatki piersiowej. Zrób wdech, wydech i zbadaj palcami, czy pomiędzy mięśniami występuje przerwa. Jeśli możesz między mięśnie włożyć 1, 2 lub 3 palce, oznacza to, że będziesz musiała skonsultować się z fizjoterapeutą. On zaś pokaże Ci krok po kroku odpowiednie ćwiczenia, które pomogą Ci zamknąć to rozejście.
Jeśli tylko czujesz jakikolwiek ból przy wykonywaniu ćwiczeń lub też zamiast przypływu energii czujesz się osłabiona, to przerwij swój trening. To jest ten etap, w którym organizm potrzebuje się regenerować, dlatego też ćwiczenia po porodzie nie powinny doprowadzać do zmęczenia mięśni, bólu czy Twojego dyskomfortu.
A teraz przejdźmy już do sedna. Jak w takim razie wyglądają ćwiczenia po porodzie, które pomogą stworzyć odpowiednią bazę pod dalsze właściwie i bardziej intensywne treningi? Musisz wiedzieć, że na tym etapie nie ma mowy o żadnym dodatkowym obciążeniu. Ćwiczysz tylko i wyłącznie z własnym ciałem. Tętno również nie powinno być zanadto podwyższone.
UWAGA: W poniższych ćwiczeniach ilość powtórzeń jest tylko sugerowana. Jeśli nie czujesz się na siłach, by zrobić ich aż 10, to zmniejsz tę liczbę.
Pamiętaj: Nic na siłę. Wykonując poniższe ćwiczenia, nie możesz czuć zmęczenia.
Leżąc na łóżku, ugnij nogi w kolanach. Ręce ułóż wzdłuż tułowia. Weź spokojny wdech, a następnie na wydechu zacznij zaciskać MDM, tak jakbyś chciała powstrzymać się od oddawania moczu lub gazów czy też zassać je do środka. Na długim wydechu je rozluźnij. Ponieważ masz ćwiczyć wytrzymałość tych mięśni, a nie siłę, to ważna jest ilość powtórzeń. Spróbuj zrobić 10.
Na początku możesz w ogóle tych mięśni nie czuć, natomiast z czasem zaczniesz mieć nad nimi coraz lepszą kontrolę.
Uruchamiając przy oddechu mięsień poprzeczny, pomagasz sobie również w zamykaniu rozejścia kresy białej. Przywróci to również odpowiednie napięcie mięśni brzucha. Chcąc takie ćwiczenie wykonywać w połogu, to rób to po uprzedniej konsultacji z lekarzem / fizjoterapeutą połogowym.
Połóż się na plecach z ugiętymi nogami. Stopy oprzyj o podłogę lub łóżko. Dłonie ułóż na kolcach biodrowych przednich. Następnie zjedź palcami nieco w dół i na skos w kierunku pachwin. Podwiń lekko miednicę, tak jakbyś chciała pępek przykleić do kręgosłupa. Poczujesz pod palcami wyraźne napięcie. Weź wdech, w taki sposób, aby żebra rozsunęły się na bok. A następnie wydech, podczas którego możesz jeszcze aktywować MDM. Rozluźnij się po 3 sekundach i zrób około 6 powtórzeń.
Połóż się z wyprostowanymi nogami. Następnie:
Ugnij nogi w kolanach. Zginaj palce stóp tak, jakbyś chciała nimi zebrać jakiś przedmiot leżący na łóżku/podłodze. Zrób 10-15 powtórzeń.
Złącz ze sobą dłonie na wysokości klatki piersiowej i mocno ściśnij, tak jakbyś chciała zgnieść w nich orzech lub inną rzecz. Przedramiona mają tworzyć ze sobą prostą linię. Utrzymuj uścisk parę sekund, a następnie ściągając do siebie łopatki, połóż ugięte ręce do boku, tak by otworzyć klatkę piersiową ku górze.
Rób także:
Stań przy poręczy łóżka lub przy ścianie i oprzyj się o nią ręką tak, by nie stracić równowagi podczas wykonywania ćwiczenia. Wspinaj się lekko na palce, a następnie przejdź na pięty. Potem podrepcz w miejscu, odrywając stopy od podłogi.
Wbrew pozorom, po porodzie spacer nie jest niczym łatwym. Spróbuj się przespacerować po pokoju tak, aby nie szurać stopami. Staraj się być wyprostowana i patrz przed siebie. Gdy poczujesz się pewniej i nic Cię nie będzie bolało, staraj się wyżej unosić kolana.
Spacer będzie również ważnym treningiem przez cały okres połogu. Zadbaj o to, aby Twoje spacery nie ograniczały się tylko do takich kiedy pchasz wózek. Staraj się w miarę możliwości wychodzić na 5-10 minutowy spacer (lub dłuższy w zależności od samopoczucia i możliwości) sama lub z partnerem, który popcha wózeczek z dzieckiem.
Poniższe ćwiczenia (od numeru I do V) po konsultacji lekarskiej możesz zacząć wykonywać jeszcze w okresie połogu. Resztę wykonuj również po pozwoleniu lekarza, ale już po okresie połogu. Rób po 10 powtórzeń.
Połóż się z ugiętymi kolanami, stopami opartymi o podłoże i rękami ułożonymi wzdłuż tułowia. Następnie unieś biodra do góry razem z tułowiem, tak by opierać się tylko na stopach, barkach, głowie. Przytrzymaj tę pozycję 2-3 sekundy, a następnie opuść biodra.
Stań w rozkroku na szerokość bioder. Zrób półprzysiad schodząc do około 45 stopni. A następnie ponownie się wyprostuj.
To zawsze skuteczne ćwiczenie na ból pleców. Przejdź do klęku podpartego. Kolana mają być pod biodrami, a dłonie pod barkami. Z wdechem wygnij plecy ku górze, a z wydechem opuść je na dół. Nie pogłębiaj jednak za bardzo tego ruchu w dół, ponieważ po ciąży Twój odcinek lędźwiowy i tak pozostaje w nadmiernej lordozie.
Pozostań dalej w klęku podpartym. Palce stóp trzymaj zadarte. Lewą ręką i prawą nogą zrób niewielki krok do przodu, a następnie wróć do pozycji wyjściowej. Potem zrób ten mały kroczek prawą ręką i lewą nogą. Gdy poczujesz się pewnie, możesz zwiększać ilość kroków do przodu i w tył.
Połóż się z ugiętymi nogami i stopami opartymi o podłoże. Ręce ułóż wzdłuż tułowia. Unieś ugiętą nogę wraz z przeciwległą ręką (palce mają iść ku sufitowi). Z wdechem wyprostuj nogę w kolanie, jak i biodrze, a rękę daj to tyłu za głowę. Z wydechem z powrotem unieś rękę ku sufitowi, a nogę zegnij w biodrze i w kolanie (tak by były zgięte pod kątem prostym). Po wykonaniu 10 powtórzeń zmień nogę i rękę.
Poniżej proponowane kolejne ćwiczenia możesz wykonywać wtedy, gdy:
Skup się na dokładnym wykonywaniu ćwiczenia, a nie na szybkości. Stań prosto. Ręce ułóż na biodrach. Zrób duży krok do boku, dostaw drugą nogę, tak by stać w rozkroku na szerokości bioder. Zrób półprzysiad. Wyprostuj się, zrób krok w drugą stronę i ponownie zrób płytki przysiad.
Stań koło ściany czy krzesła, o które możesz się oprzeć jedną ręką. Następnie unoś jedną nogę do boku. Nie unoś jej wysoko, wystarczy do kąta 45 stopni. W górze przytrzymaj ją na sekundę, po czym powoli opuść z powrotem.
Wyprostuj się, wciągnij lekko brzuch, tak by mięśnie były napięte. Podnoś na zmianę to jedną, to drugą nogę. Po uniesieniu nogi, udo wraz ze zgiętym kolanem mają tworzyć kąt prosty z biodrem. Gdy poczujesz się pewniej możesz przyśpieszyć, aż dojdziesz do biegu w miejscu. Pracy nóg ma towarzyszyć synchroniczna praca rąk. Ręce zgięte w łokciach, mają poruszać się wzdłuż tułowia. Wytrzymaj ok. 20-30 sekund w biegu, a w marszu 60 sekund.
Takie pompki nie angażują bardzo brzucha. Są też dobrym wstępem do normalnych pompek. Przejdź do klęku podpartego. Kolana mają być pod biodrami i lekko rozchylone. Zaś dłonie pod barkami. Łopatki ściągnij lekko ku sobie, a miednice podwiń tak, jakbyś chciała pępek przybliżyć do kręgosłupa. Pozwoli Ci to utrzymać proste plecy i zredukuje wygięcie w odcinku lędźwiowym.
Chcąc przejść do coraz bardziej zaawansowanej pompki odsuwaj kolana coraz bardziej w tył od bioder, aż przejdziesz całkowicie do pozycji w której podpierasz się na stopach i rękach. Zrób 5-10 powtórzeń, w zależności od Twoich sił.
Pozostań w klęku podpartym. Kolana ponownie mają się znajdować pod biodrami, a dłonie pod barkami. Głowa ma być w neutralnej pozycji, a plecy proste. Równocześnie unieś przed siebie lewą rękę i prawą nogę tak, by tworzyły z plecami jedną linię (były równolegle do podłoża). Przytrzymaj je w tej pozycji 2 sekundy, po czym opuść. W następnym powtórzeniu podnieś prawą rękę i lewą nogę.
Powracaj do formy ostrożnie i z wielkim wyczuciem. Pamiętaj, że jeśli zbyt wcześnie przystąpisz do intensywnych ćwiczeń, bez uprzedniego przygotowania i zregenerowania organizmu, to mogą Ci między innymi grozić:
Dlatego reaguj na to co „mówi” Ci ciało i nie stroń od konsultacji z lekarzem.
Mogą Ci się spodobać:
Jak zacząć biegać i zmienić swoje życie dzięki temu, że […]
Technika biegania wcale nie jest rzeczą łatwą ani oczywistą, jak […]
Bliski kolega biegania… a może jednak nie aż tak bliski? […]
Canicross to kwintesencja międzygatunkowej współpracy sportowej. Pies to najlepszy przyjaciel […]
Rozgrzewka przed bieganiem to obowiązkowy punkt bezpiecznego i przyjemnego treningu. […]
Miliony osób, które chcą zrzucić zbędne kilogramy, rozważa bieganie – […]
Tempo biegu to jeden z najważniejszych parametrów treningowych, zaraz obok […]
Wpisując „Runmageddon” w przeglądarkę internetową, zobaczysz zdjęcia ubłoconych, uśmiechniętych ludzi. […]
Częstotliwość treningów – to jedna z kwestii, które najczęściej męczą […]
Odwodnienie organizmu grozi każdemu biegaczowi, który jeszcze nie opracował optymalnej […]
Ćwiczenia na siłowni to ważny i bardzo korzystny składnik budowania […]
Trening na czczo wzbudza kontrowersje niezależnie od dyscypliny. Czy jest […]
Plank – rodzaje klasycznej deski pozwalają ćwiczyć wręcz bez sięgania […]
Kontuzje kolana to temat zyskujący na znaczeniu u każdego, komu […]
Trening core musi znaleźć się w każdym biegowym planie. To […]
Ćwiczenia na ramiona to dla biegacza obowiązkowy element doskonalenia formy. […]
Trening w domu bez sprzętu może od czasu do czasu […]
Trening na uda powinien robić każdy biegacz. Dzięki niemu poprawisz […]
Półmaraton – czas amatora, który można uznać za dobry, to […]
Bieżnia lekkoatletyczna znajduje się w większości miast. Wygląda imponująco, toteż […]
Ćwiczenia z piłką gimnastyczną to przydatne elementy biegowego treningu uzupełniającego. Wystarczy […]
Ekstremalny bieg z przeszkodami, który rocznie przyciąga coraz więcej ludzi. […]
Bieganie to wspaniały sport. Niesie ze sobą wiele korzyści – […]
Wiekszośc sportowców wie, że tętno u biegacza jest podstawowym wskaźnikiem […]
Czasem tydzień jest zbyt krótki, żeby zmieścić w nim wszystkie […]
Jak biegać szybciej — to pytanie zwykle zadają sobie bardziej […]
Jako biegacz pewnie zdajesz sobie sprawę z roli, jaką odgrywają […]
Rozciąganie po bieganiu jest świetnym sposobem na po treningowy relaks […]
Treningi na bieżni to świetna alternatywa dla biegania w terenie. […]
Biegać dalej, szybciej, mocniej, bez krzty zmęczenia. Marzenie! W przeciwieństwie […]