Blog o bieganiu sBIEGACZA - porady, ćwiczenia, diety dla biegaczySFERA BIEGACZA
  • Polski
  • English
Facebook sBIEGACZ Instagram sBIEGACZ Szukaj
> Adidas Pureboost – najnowszy model. Kiedy warto wybrać te buty?

Adidas Pureboost – najnowszy model. Kiedy warto wybrać te buty?

Data aktualizacji 13.01.2022

Przeczytasz w 9 minut

Adidas Pureboost – najnowszy model. Kiedy warto wybrać te buty?

Rynek ze sprzętem dla biegaczy rośnie w Polsce z każdym rokiem. Coraz więcej osób przekonuje się, że bieganie to świetny sposób na zachowanie formy i modelowanie sylwetki. Rośnie więc liczba osób, które szukają butów do biegania.

Dziś sklepowe półki wręcz uginają się od nowych modeli. Jednym z nich są buty Adidas Pureboost. Niemiecki producent chciał stworzyć uniwersalny i wszechstronny model, który spełni oczekiwania większości biegaczy. Jednocześnie opis produktu głosi, że został zaprojektowany z myślą o szybkim biegu.

Czy to zadanie udało się zrealizować? Na rynku pojawiają się kolejne modele tego obuwia. Najnowszy, z jesieni 2021 roku, to Adidas Pureboost 21. To buty treningowe, które rzucają wyzwanie rywalom ze Stanów Zjednoczonych – na przykład modelowi Nike Zoom Fly.

Jak buty Adidas Pureboost spisują się w praktyce? Czy faktycznie nadają się do różnego rodzaju treningów? Przeanalizowaliśmy zalety i wady najnowszego modelu z tej serii.

Adidas Pureboost – najnowszy model. Z czego są wykonane buty Adidas Pureboost 21?

Buty Adidas Pureboost 21 robią dobre pierwsze wrażenie. Widać, że są skończonym projektem wykonanym z dbałością o detale. Stylistyką cholewki nawiązują do klasycznych butów sportowych, z jakich od lat znana jest niemiecka firma.

Jednocześnie można zauważyć, że wyróżniają się szeroką cholewką. Widać to zarówno w przedniej, jak i tylnej części buta. Cała cholewka jest wykonana z tekstylnych materiałów. Część jej zawartości to materiał Primegreen. To linia tworzyw wysokiej jakości, które powstają z recyklingu. Producent zapewnia, że co najmniej 50 procent materiałów wykorzystanych przy produkcji cholewki pochodzi właśnie z materiałów wtórnych.

Na przodzie cholewki podstawowym tworzywem jest siateczka. Widać na niej spore perforacje. Nieco mniej jest ich tylko w bezpośredniej okolicy krawędzi podeszwy.

Bardziej “mięsisty” i wypełniony materiał znajduje się w okolicach kołnierza butów. Wzmocnienia z pianki, które stabilizują but i poprawiają komfort, widać przede wszystkim na bokach kołnierza.

Adidas Pureboost to model, który wyróżnia się również wysokim zapiętkiem, który zwęża się ku górze. Równie wysoko usytuowany jest dość długi język butów. Konstrukcję tego modelu uzupełnia solidny system wiązań.

Na butach znajdziemy jednak również niewielkie fragmenty z tworzywa sztucznego. Są obecne w formie charakterystycznych dla Adidasa trzech pasków. Logotyp niemieckiej firmy znajduje się na obu bokach cholewki. Znak Adidasa, już z podpisem, jest też obecny w postaci pieczęci na wierzchu języka.

Wnętrze buta i podeszwa

Wnętrze butów Adidas Pureboost jest wyprofilowane tak, by zapewnić biegaczowi jak największą wygodę. Ma ją gwarantować tekstylna wyściółka, która pokrywa wewnętrzną stronę cholewki.

O komfort dbają także wypełnienia w okolicach kołnierza. Do stopy ma się dopasowywać także stosunkowo wąski język.

Charakterystyczną cechą butów Adidas Pureboost jest natomiast brak wkładki. Stopa jest usytuowana bezpośrednio na podeszwie, co nie wszystkim może odpowiadać. Dla biegaczy przyzwyczajonych do wkładki rozwiązaniem jest zakup butów o pół numeru większych niż zazwyczaj. Wtedy bez problemu zmieści się w nich zewnętrzna wkładka.

Za amortyzację w tym modelu odpowiada system Boost. To warstwa wykonana z TPU, czyli termoplastycznego poliuretanu, który dla lepszego zwrotu energii został podzielony na mnóstwo mikroskopijnych kapsułek. Boost jest rozłożony na całej szerokości podeszwy, choć najwięcej jest go oczywiście pod piętą.

Na podeszwie zewnętrznej znajdziemy z kolei gumę. Bieżnik składa się z charakterystycznych, okrągłych wypustek, umieszczonych na strukturze przypominającej siatkę. Widać przez nią dolną część podeszwy środkowej. Wypustki rozkładają się równomiernie na całej podeszwie.

Warto zwrócić uwagę, że podeszwa butów Pureboost, podobnie jak ich cholewka, jest wyraźnie szersza niż w przypadku większości biegowych modeli. Z tyłu i na bokach przodostopia wyraźnie wystaje poza obręb cholewki.

Design butów Adidas Pureboost 21

Jak już wspomnieliśmy, buty Adidas Pureboost wyglądem nawiązują do tradycyjnych modeli obuwia sportowego niemieckiej marki. Kolorystyka jest nieco bardziej zróżnicowana. Obecnie model Pureboost 21 w wersji męskiej jest dostępny w trzech wariantach kolorystycznych.

czarne buty adidas pureboost 21
Buty Adidas Pureboost 21, wersja czarna, źródło: Strona producenta Adidas

Podstawowa opiera się na czarnej cholewce. Czerń widzimy również we wnętrzu buta oraz na większości jego podeszwy. Trzy paski na bokach cholewki są białe. Mimo wszystko kolorystykę tej wersji trudno jednak uznać za tradycyjną.

Zdecydowanie urozmaicają ją bowiem kolory, które znalazły się na bokach podeszwy. Jej większość stanowi mocny błękit. Na pięcie obecne są jeszcze trzy dodatkowe kolory – żółty, czerwony i zielony. Błękit pojawia się również na tylnej krawędzi spodów butów.

buty męskie białe adidas pureboost 21
Buty Adidas Pureboost 21, wersja biała, źródło: Strona producenta Adidas

Druga wersja męska jest biała. Dzięki temu na cholewce jeszcze lepiej widać perforacje siateczki. Dla kontrastu, tym razem logotyp Adidasa jest czarny.

Trzecią barwą obecną w tym wariancie jest czerwień, a konkretnie odcień Solar Red. Jego akcenty pojawiają się na cholewce, w tym kolorze jest utrzymane także wnętrze buta. Czerwona jest również tylna część bieżnika.

oliwkowe buty adidas pureboost 21
Buty Adidas Pureboost 21, wersja oliwkowa, źródło: Strona producenta Adidas

Trzeci kolor Adidas Pureboost 21 jest nieco mniej standardowy. Buty posiadają bowiem oliwkową cholewkę z czarnymi paskami. Reszta jest już bardziej klasyczna. Boki podeszwy zewnętrznej wymalowano na biało. Bieżnik jest czarny, z niewielkim jaśniejszym panelem na krawędzi pięty.

Męskie buty Adidas Pureboost 21 można kupić w rozmiarach 36-48.

Adidas Pureboost damskie – kolorystyka

buty dla kobiet adidas pureboost
Buty Adidas Pureboost 21, wersja czarna damska, źródło: Strona producenta Adidas

Niemiecki producent przygotował także trzy wersje kolorystyczne butów Pureboost 21 dla kobiet. W tym przypadku również dostępna jest wersja z czarną cholewką, ale zaprojektowana nieco inaczej niż ta dla panów. Paski na cholewce są tutaj błyszczące, w kolorze Night Metallic.

Na cholewce widać też akcenty z jasnego różu. Ten sam kolor spotkamy we wnętrzu butów, a także na tylnej krawędzi bieżnika. Reszta gumy na spodzie butów jest czarna, a bok podeszwy biały.

białe damskie obuwie adidas pureboost
Buty Adidas Pureboost 21, wersja biała damska, źródło: Strona producenta Adidas

Białe buty Pureboost 21 dla biegaczek również mają nieco inny charakter niż jasna cholewka dla mężczyzn. Tym razem but jest utrzymany w odcieniu Cloud White. Paski na cholewce są szare, konkretnie jest to kolor Dash Grey. Paski dobrze widać również w ciemności. Od bieli minimalnie odcina się też kremowa krawędź tylnej części bieżnika.

adidas puerboost różowe dla kobiet
Buty Adidas Pureboost 21, wersja różowa, źródło: Strona producenta Adidas

Trzecia wersja damskich Pureboost 21 to z kolei cholewka w delikatnym różu. To kombinacja dwóch stonowanych odcieni – Ambient Blush i Halo Blush. Na cholewce wybijają się białe paski Adidasa.

Niżej jest już bardziej klasycznie. Biel na bokach podeszwy zewnętrznej, czerń na bieżniku. I jasnoróżowy panel na tylnej krawędzi podeszwy.

Buty Adidas Pureboost 21 dla kobiet można kupić w rozmiarach 36-44. Jeszcze więcej wersji kolorystycznych mają pokrewne temu modelowi buty Adidas Pure Boost X.

Jak buty Pureboost pomagają w trakcie biegu?

Model Pureboost wyróżnia się prostą konstrukcją. Nie ma w nim ekstrawaganckich poduszek czy prześwitujących fragmentów materiału. Pod tym względem wyróżnia się być może podeszwa zewnętrzna, ale akurat spodów butów w trakcie biegu nie widać.

Jeszcze lepiej buty Adidas Pureboost prezentują się pod kątem udogodnień dla biegaczy. Oczekiwania większości z nich powinien spełnić komfort, jaki gwarantuje ten model. Niektórzy bieganie w tych butach porównują do “chodzenia w powietrzu”. Jest to bowiem but miękki i sprężysty.

Buty są wygodne dzięki przyjaznej konstrukcji podeszwy i cholewki. Ich wnętrze jest miękkie i przytulne. Biegacz może być zaskoczony, jak dużo miejsca i swobody będzie mieć w nich jego stopa. Można będzie bez problemu poruszać palcami. Jednocześnie but niewiele traci na stabilności i nie powinien sprawiać pod tym względem problemów.

Cholewka cechuje się także dobrą oddychalnością. Stopa nie powinna się w niej pocić nawet w bardzo wysokich temperaturach. Ten efekt wspomaga niewielka waga butów Pureboost. 298 gramów to bardzo dobry wynik dla obuwia biegowego z taką amortyzacją. Te buty z pewnością nie będą ciążyć na nogach.

Skoro już mowa o podeszwie, system amortyzacji Boost spisuje się bardzo dobrze. Adidas przekonuje, że to technologia, która zapewnia największy zwrot energii z uderzenia o podłoże. Każdy powinien poczuć to na własnych nogach – buty Adidas Pureboost są naprawdę bardzo sprężyste.

Dynamikę butów wspiera również 8 mm drop. Nie jest przesadnie duży, ale w delikatny sposób zachęca do przyspieszenia.

Jednocześnie amortyzacji jest na tyle dużo, że można spokojnie biegać po asfaltowych i betonowych trasach. Mimo wszystko stopy będą czuć nawierzchnię, po której się poruszają. A to dlatego, że w modelu 21 znalazło się trochę mniej pianki bezpośrednio pod piętą. Zdaniem producenta ma to jednak poprawiać nawigację stóp.

Podeszwa pozostaje jednak miękka, a zarazem elastyczna. Buty Pureboost wspierają także stabilny bieg. Nie chodzi tutaj jedynie o przyczepność bieżnika, choć ta jest na dobrym poziomie i na suchym, i na mokrym asfalcie. Atutem jest tutaj szerokość podeszwy. Dzięki niej kroki są bardzo stabilne.

Do tego buty Adidas Pureboost dobrze trzymają się podłoża nawet na ostrych zakrętach. Zapewniają świetną równowagę między responsywnością a komfortem.

Technologie w butach Adidas Pure Boost

Zdecydowanie najważniejszym rozwiązaniem obecnym w tym modelu jest technologia Boost. To system amortyzacyjny o dużym zwrocie energii. Tajemnicą jest zmniejszenie standardowych granulek TPU na zdecydowanie drobniejsze części. Świetnie akumulują energię, a potem błyskawicznie ją oddają.

Kapsułki Boost cechują się także dużą trwałością. Zachowują swoje właściwości nawet w niskich temperaturach. Nic dziwnego, że od 2013 roku Adidas cały czas mocno stawia na ten system.

Wady butów Pure Boost Adidas

W każdych butach znajdzie się kilka wad i z modelem Adidas Pureboost nie jest inaczej. Najbardziej prozaicznym problemem może być wychwalana przez nas wcześniej szerokość butów. Niektóre osoby z bardzo wąskimi stopami mogą czuć w nich bowiem zbyt dużo luzu. Wtedy pięta nie będzie w pełni stabilna.

Warto też pamiętać, że cholewka, która dobrze dopasowuje się do skarpetek, przy bieganiu bez nich może być nieco szorstka. Osoby bez wysokich skarpet może również drażnić wysoki zapiętek.

Minusem butów jest również ich szybkie przemakanie. Dotyczy to przede wszystkim systemu Boost. Dość łatwo nasiąka wodą, przez co bieganie w deszczu staje się nieprzyjemne. W dodatku przez brak wkładki czujemy tę nasiąkniętą warstwę bezpośrednio pod stopą.

Dyskomfort w butach Adidas Pureboost może też czuć część osób biegających “z pięty”. Podeszwa modelu w tym miejscu nie jest przesadnie wysoka. Charakterystyka biegu jest 

U kogo buty Adidas Pureboost sprawdzą się najlepiej?

Adidasowi udało się jednak rzeczywiście stworzyć wszechstronny but treningowy, który znajdzie zastosowanie na wielu płaszczyznach. Dobrze nadaje się do codziennych treningów. System Boost jest wytrzymały, Pureboost długo zachowają więc odpowiednią jakość.

Nadają się zarówno do biegów w rekreacyjnym tempie, jak i mocniejszych, tempowych treningów. Najlepiej będzie się spisywać w biegach do 10-15 kilometrów. Nada się i na dłuższe trasy, ale wtedy lepiej zaopatrzyć się w dodatkową wkładkę.

Nie jest to but startowy, ale można w nim uzyskać niezłe tempo. Jego konstrukcja wspiera bieganie “ze śródstopia”, można więc w nim ćwiczyć technikę.

To model idealny na lato, zapewnia bowiem świetną oddychalność. Można go też zarekomendować biegaczom o szerokiej stopie. Jest dedykowany przede wszystkim stopom neutralnym, ale biegacze z lekką pronacją i supinacją również się w nim odnajdą.

Adidas Pureboost są przeznaczone do biegów szosowych. Zapewnią jednak dobrą przyczepność na większości utwardzonych ścieżek. Ich prosta konstrukcja nada się jednak też na inne treningi lub siłownię.

To również rozwiązanie dla biegaczy, którzy cenią ekologię. 50 procent materiałów na produkcję cholewki pochodzi z recyklingu. Producent zapewnia, że buty nie zawierają na nowo wyprodukowanego poliestru.

Źródło pobrania zdjęcia głównego: Strona producenta Adidas

Mogą Ci się spodobać:

11 01.2024
Nike i zimowy bieg – jak wybrać idealne buty do biegania w chłodniejsze dni?

Nike i zimowy bieg – jak wybrać idealne buty do biegania w chłodniejsze dni?

Zimowa outdoorowa aktywność to nie lada wyzwanie, ale również szansa […]

08 12.2023
Jakie buty wybrać do biegania?

Jakie buty wybrać do biegania?

Wybór odpowiednich butów do biegania jest kluczowy, jeśli trening ma […]

07 09.2023
Buty do biegania męskie na asfalt – 5 cech bez których ani rusz

Buty do biegania męskie na asfalt – 5 cech bez których ani rusz

Buty do biegania męskie na asfalt to bardzo szeroka kategoria […]

31 08.2023
Jakie buty do biegania męskie wybrać, biorąc pod uwagę dystans i nawierzchnię?

Jakie buty do biegania męskie wybrać, biorąc pod uwagę dystans i nawierzchnię?

Buty to podstawowe akcesorium każdego biegacza. Odpowiednio dobrane chronią przed […]

02 08.2023
Asics – buty do biegania. Szosowe i terenowe kolekcje marki – charakterystyki

Asics – buty do biegania. Szosowe i terenowe kolekcje marki – charakterystyki

Ascis – buty do biegania tej marki pokonują najdłuższe dystanse […]

07 07.2023
Jak buty do biegania pomogą Ci uniknąć kontuzji?

Jak buty do biegania pomogą Ci uniknąć kontuzji?

Nie trzeba być profesjonalnym biegaczem ani startować w maratonach, by […]

04 05.2023
Buty Salomon do biegania. Który model wybrać?

Buty Salomon do biegania. Który model wybrać?

Firma Salomon od lat utrzymuje mocną pozycję na rynku obuwniczym. […]

28 04.2023
Jakie muszą być buty do biegania po asfalcie?

Jakie muszą być buty do biegania po asfalcie?

Buty do biegania po mieście muszą chronić Twoje stawy przed […]

26 04.2023
Jak prawidłowo czyścić i dbać o buty do biegania?

Jak prawidłowo czyścić i dbać o buty do biegania?

Z jednej strony utrzymywanie czystego obuwia jest niezbędne, aby jego […]

19 04.2023
Źle dobrane buty do biegania. Jak rozpoznać błąd?

Źle dobrane buty do biegania. Jak rozpoznać błąd?

Wybór butów do biegania powinien być przemyślaną decyzją. By dobrać […]

31 01.2023
Za duże buty – co robić, by dało się w nich biegać?

Za duże buty – co robić, by dało się w nich biegać?

Stało się. Obawiałeś się, że buty do biegania będą za […]

26 01.2023
Nike Wildhorse. Jak sprawdzi się w lesie i w górach?

Nike Wildhorse. Jak sprawdzi się w lesie i w górach?

Większość polskich biegaczy wciąż stawia na treningi na twardej, równej […]

26 01.2023
Nike React Infinity Run. Czy rzeczywiście pomagają w unikaniu kontuzji?

Nike React Infinity Run. Czy rzeczywiście pomagają w unikaniu kontuzji?

Kontuzje są zmorą wszystkich sportowców. Dotyczy to nie tylko profesjonalistów, […]

26 01.2023
Adidas Duramo. Czy warto postawić na ten model w codziennym treningu?

Adidas Duramo. Czy warto postawić na ten model w codziennym treningu?

Na co zwracasz uwagę przy wyborze butów do biegania? Profesjonalni […]

25 01.2023
Nike Air Zoom Alphafly. Jak te buty spisują się na trasie?

Nike Air Zoom Alphafly. Jak te buty spisują się na trasie?

By osiągać najlepsze rezultaty potrzebny jest najlepszy sprzęt. Podstawą są […]

25 01.2023
Nike ZoomX Vaporfly. Kto powinien  wybrać najpopularniejsze buty startowe na świecie?

Nike ZoomX Vaporfly. Kto powinien wybrać najpopularniejsze buty startowe na świecie?

Na rynku biegowym co kilka miesięcy pojawiają się nowe propozycje, […]

24 01.2023
Adidas Solar Boost. Jak poradzą sobie z różnymi wyzwaniami biegowymi?

Adidas Solar Boost. Jak poradzą sobie z różnymi wyzwaniami biegowymi?

Przy poszukiwaniu butów do biegania często mamy mocno sprofilowane oczekiwania. […]

19 01.2023
Adidas Runfalcon. Kto powinien sięgnąć po te buty?

Adidas Runfalcon. Kto powinien sięgnąć po te buty?

Buty sportowe Adidasa to już klasyka. Mnóstwo osób używa ich […]

18 01.2023
Nike Downshifter. Do jakich biegów nadają się najlepiej?

Nike Downshifter. Do jakich biegów nadają się najlepiej?

Mimo rozwoju technologii, prostota często bywa w cenie. Nie zawsze […]

07 11.2022
Buty do biegania po górach – jakie powinny być?

Buty do biegania po górach – jakie powinny być?

Buty do biegania w górach muszą być przemyślanym zakupem. Warunki […]

20 10.2022
Adidas Adizero – błyskawice od Adidasa! Boston 11 i Adios Pro 3

Adidas Adizero – błyskawice od Adidasa! Boston 11 i Adios Pro 3

Adidas Adizero to kolekcja, którą Adidas po raz kolejny chce […]

19 09.2022
Zaczynasz przygodę z bieganiem? Buty do biegania dla początkujących

Zaczynasz przygodę z bieganiem? Buty do biegania dla początkujących

Pierwsze buty do biegania mogą sprawić, że pokochamy aktywne formy […]

27 07.2022
Asics Gel Lyte – recenzja butów biegowych od Asics

Asics Gel Lyte – recenzja butów biegowych od Asics

Buty do biegania męskie i damskie muszą być przede wszystkim […]

12 07.2022
Supinacja i pronacja stóp – co to znaczy dla biegacza?

Supinacja i pronacja stóp – co to znaczy dla biegacza?

Jakby wybieranie butów do bieganie nie było wystarczająco trudne… Supinacja […]

01 07.2022
Buty Inov-8 Trailtalon 290 – wady i zalety modelu

Buty Inov-8 Trailtalon 290 – wady i zalety modelu

Inov-8 Trailtalon 290 to jeden z flagowców brytyjskiego giganta obuwniczego. […]

27 06.2022
Jak wybrać buty do biegania, by naprawdę pokochać jogging?

Jak wybrać buty do biegania, by naprawdę pokochać jogging?

Dobre buty do biegania to podstawa i musi się z […]

26 06.2022
Salomon Sense Ride 4 – co cechuje ten model?

Salomon Sense Ride 4 – co cechuje ten model?

Salomon Sense Ride 4 to kolejna odsłona trailowej serii kultowego […]

15 06.2022
Buty do biegania Puma Deviate Nitro – charakterystyka treningowca z płytką

Buty do biegania Puma Deviate Nitro – charakterystyka treningowca z płytką

Buty do biegania, w których będziesz mógł… latać? Puma Deviate […]

10 06.2022
Buty do biegania z palcami czyli Vibram Five Fingers. Czy są naprawdę warte uwagi?

Buty do biegania z palcami czyli Vibram Five Fingers. Czy są naprawdę warte uwagi?

Bieganie łączy ludzi… a dziwne buty do biegania ich dzielą. […]

07 06.2022
Buty Salomon na asfalt? Salomony dla miejskich biegaczy – charakterystyki modeli

Buty Salomon na asfalt? Salomony dla miejskich biegaczy – charakterystyki modeli

Marka Salomon od lat 90 tworzy niezawodne buty do biegania […]

X

Zapisz się na newsletter

i bądź na biężaco z poradami dla biegacza

Zapisuję się