Blog o bieganiu Sbiegacza.pl - porady, ćwiczenia, diety dla biegaczy
> Buty do biegania > Używane buty do biegania – tak czy nie?

21.05.2022

Używane buty do biegania – tak czy nie?

Używane buty do biegania – tak czy nie?

Dobry sprzęt za niewielkie pieniądze? Kto by się nie skusił! Czy jednak naprawdę warto inwestować w używane buty do biegania, nawet wtedy, gdy są w dobrym stanie? Przeczytaj co o tym sądzimy, zanim skusi Cię okazyjna cena.

Używane buty do biegania – czy to zdrowe?

Nawet po bardzo dokładnym odkażeniu i wymianie wkładki, używane buty do biegania nie są zdrowym wyborem. W takim razie, nie da się zaliczyć go do dobrych pomysłów.

Powód jest prosty – but dopasowuje się do stopy. Pianka, podeszwa środkowa, cholewka – to wszystko jest ubite pod stopę poprzedniego właściciela. Nie da się przywrócić używanych butów do stanu nowości, umożliwiającego ponowne uformowanie. 

używane buty do biegania czy nowe
Buty mogą wyglądać świetnie… tylko z zewnątrz!

Co jesli poprzedni właściciel miał stopę pronująca, a Ty jesteś supinatorem? Albo jego stopa była bardzo szeroka, więc cholewka się rozbiła i po prostu nie pasuje na Ciebie? Źle dopasowane obuwie do biegania zawsze oznacza klęskę na treningu. Szkoda nerwów… i pieniędzy.

Im większy przebieg butów, tym oczywiście gorzej. Pianka w używanych butach może wręcz do niczego się nie nadawać… Wyczyszczone, zadbane z zewnątrz buty miejskiego biegacza, wyglądają na prawie nowe, ale co jest w środku, przekonasz się dopiero po założeniu.

Kup sobie używany pulsometr, smartwatch do biegania czy okulary, ale nie buty! Oszczędzanie na sprzęcie jest w porządku, ale nie na tym najbardziej podstawowym.

Buty prawie nowe – tak czy nie?

Cóż… Od każdej reguły można znaleźć wyjątek. Na używane buty do biegania możesz się skusić, jeśli nie noszą śladów użytkowania – zostały porzucone po 1-2 treningach. Nie zdążyły się jeszcze ubić pod pierwszego właściciela. Jeśli kilka razy porządnie zmęczysz je na trasie, wciąż dopasują się do Twojej stopy.

Czasem niestety bywa tak, że po zakupie wymarzonych butów, już na treningu okazuje się, że to nie to… Odsprzedanie raz użytych butów innemu biegaczowi jest całkowicie zrozumiałe – przynajmniej część pieniędzy się zwróci. 

Gdy już szukać osób sprzedających nietrafione wybory, to na facebookowych grupach dla biegaczy, ewentualnie na forach o bieganiu. Jeżeli do takiego grona zakradnie się oszust sprzedający podróbki, członkowie błyskawicznie zauważą ,,nieścisłość” oferty. Znają się na butach, nie znoszą oszustów, a ich komentarze uchronią Cię przed drogim błędem.

Zawsze proś o bardzo dokładne zdjęcia, a nawet nagranie prezentujące buty z każdej strony. Jeśli komuś zależy na uczciwej sprzedaży obuwia za kilkaset złotych, nie będzie miał z tym problemu.

Używane buty do biegania – ryzyk-fizyk!

Kupując używane buty do biegania w Internecie… nigdy nie wiesz, co dostaniesz. Platformy sprzedażowe są pełne podróbek, przekłamanych zdjęć i najprościej mówiąc – ludzi niezbyt uczciwych. 

Profesjonalne buty do biegania, za którymi stoi czołowy producent, to duży wydatek. Nic dziwnego, że o połowę tańsze używane obuwie kusi… Niestety, licz się z tym, że kupując obuwie od prywatnej osoby, natkniesz się na bezczelną podróbkę, a zawartość paczki niekoniecznie będzie przypominała tę ze zdjęć…

buty do biegania kupowanie w internecie
To może być bardzo drogi ,,interes życia”!

Kupując buty do biegania poza sklepem producenta lub oficjalnego dystrybutora, zawsze ryzykujesz. Zastanów się, czy nie lepiej wybrać tańszy model obuwia, ale kupić w zaufanym miejscu? 

Jesteś zdecydowany na zakup Nike czy Adidas od prywatnej osoby? Nie wahaj się prosić o dowód zakupu, zdjęcie metki i zbliżenie na logo. Nie po to szukasz używanych oryginałów, żeby finalnie kupić podróbkę!


Czy kupić używane buty do biegania? Tylko jeśli dopiero co opuściły pudełko i zostały krótko przetestowane – nie zdążyły dopasować się do cudzej stopy. Obuwie biegowe używane przez kilkaset kilometrów? Zdecydowanie nie – nawet jeśli pianka wciąż zachowała swoje właściwości, but jest ubity pod stopę swojego pierwszego właściciela. Nie będzie dla Ciebie wygodny ani zdrowy, a uformowania nie da się naprawić.

Zachęcamy, byś zawsze stawiał na nowe buty, kupione w sklepie producenta, bądź oficjalnego dystrybutora. W ten sposób unikniesz nabrania się na podróbki! Nie stać Cię na konkretne buty? Wybierz tańszy model. Wcale nie będzie gorszy – i tak żadne buty nie pobiegną za Ciebie, prawda?

Koniecznie chcesz właśnie te ,,najki”? Sprawdź jak rozpoznać podróbkę: https://sbiegacza.pl/2022/05/03/buty-do-biegania-oryginal-czy-podrobka-dowiedz-sie-jak-to-rozpoznac