Adidas Runfalcon – najnowszy model. Kto powinien sięgnąć po te buty?

Buty sportowe Adidasa to już klasyka. Mnóstwo osób używa ich na co dzień. Zresztą wystarczy posłuchać własnych rozmów – terminem “adidasy” większość z nas określa po prostu lifestyle’owe obuwie w sportowym stylu. 

Czy jednak buty do biegania mogą wyglądać równie dobrze? Wiele droższych modeli ma bardzo futurystyczny design, który nie najlepiej sprawdza się na co dzień. Na tym tle wyróżniają się buty Adidas Runfalcon. Nie dość, że ich cena nie jest zbyt wygórowana, to jeszcze zapewnią całkiem przyjemny komfort biegania na krótszych dystansach.

Jak w praktyce spisują się buty, które łączą zalety obuwia biegowego i lifestyle’owego? Przyjrzeliśmy się bliżej najnowszej wersji tych butów, czyli Adidas Runfalcon 2.0.

Adidas Runfalcon – najnowszy model. Z czego są wykonane buty Adidas Runfalcon 2.0?

Wygląd zdecydowanie jest jednym z ważniejszych atutów modelu Runfalcon 2.0. To buty, które nie przypominają obuwia biegowego. Umieszczenie ich na półce ze specjalistycznym obuwiem do biegania czasami sprawia wręcz wrażenie pomyłki. A przynajmniej będzie tak wtedy, gdy skupimy się tylko na ich wyglądzie.

Runfalcon 2.0 to buty o klasycznej linii. Ich cholewka w zdecydowanej większości została wykonana z wielowarstwowej siateczki. Nie ma na niej zbyt wielu wzmocnień, tylko pojedyncze paski z tworzywa sztucznego.

Adidas oczywiście umieścił na niej swoje logo – zarówno w formie napisu na języki, jak i trzech pasków na bocznych częściach cholewki. Sam język jest zaokrąglony, dzięki czemu dobrze utrzymuje swoją pozycję.

Charakterystycznym elementem cholewki jest także bezszwowa pięta. To wszystko nadaje butom Runfalcon klasyczny, lifestyle’owy wygląd.

Wnętrze buta i podeszwa

Nieco bardziej “biegowo” wygląda podeszwa tego obuwia. Wyższa warstwa pod piętą jednoznacznie na to wskazuje. Podeszwa jest wykończona gumą i charakterystycznym bieżnikiem. Składa się on z dość szerokich, stosunkowo rzadko rozmieszczonych wypustek. W tylnej części śródstopia w bieżniku znajduje się dość duży otwór.

Wyżej, w podeszwie środkowej, Adidas zastosował zwyczajną piankę EVA. To ona odpowiada za amortyzację stóp, nie ma jej jednak przesadnie dużo – wysokość podeszwy pod piętą to około 28 milimetrów.

Niemal cała cholewka butów Runfalcon 2.0 jest wyściełana materiałem tekstylnym. W środku znajdziemy dodatkowe poduszki. Szczególnie ważne i komfortowe są te na języku butów.

Design butów Runfalcon Adidas

Mimo że buty Runfalcon Adidas należą do budżetowej serii obuwia niemieckiej firmy, producent butów w wersji 2.0 postawił na szeroką gamę dostępnych kolorów. To zapewne kolejny ukłon w stronę tych, którzy będą tych butów używać na co dzień i szukają ciekawego uzupełnienia swojej stylizacji.

adidas runfalcon
Buty Adidas Runfalcon 2.0, wersja biała, źródło: strona producenta Adidas

Mężczyźni mogą wybierać więc spośród aż 10 wariantów kolorystycznych. Pierwszy z nich to buty z białą cholewką. To odcień dobrze znany z innych modeli niemieckiego producenta, takich jak choćby Adidas Supernova, czyli Cloud White.

Biel przełamuje jednak czerń w odcieniu Core Black. Jest widoczna na paskach na bokach buta, a także na podeszwie zewnętrznej. Do tego dochodzą niewielkie akcenty czerwieni w odcieniu Solar Red.

niebieskie buty do biegania adidas runfalcon 2.0
Buty Adidas Runfalcon 2.0, wersja niebieska, źródło: strona producenta Adidas

Nieco bardziej wyrazisty wygląd mają niebieskie buty Adidas Runfalcon. W tym przypadku podstawowa barwa cholewki to Blue Rush. To dość mocny odcień niebieskiego, daleko mu jednak do rażących, jaskrawych wersji znanych z butów konkurencyjnych firm.

Uzupełnieniem koloru niebieskiego są czarne i białe akcenty. Czerń to przede wszystkim paski z logo Adidasa oraz bieżnik, biel – boczne ścianki podeszwy zewnętrznej.

buty do biegania adidas runfalcon męskie
Buty Adidas Runfalcon 2.0, wersja czerwona, źródło: strona producenta Adidas

Najbardziej rzucająca się w oczy wersja kolorystyczna butów Runfalcon to zdecydowanie obuwie z powyższego zdjęcia. W tym przypadku znany z akcentów w jednej z poprzednich wersji kolor Solar Red jest podstawową barwą cholewki. To barwa intensywna, której nie sposób przegapić na trasie.

Czerwone buty są uzupełnione czarnymi wstawkami na cholewce, a także na bieżniku. Biel pojawia się głównie na bokach podeszwy zewnętrznej.

srebrne buty adidas runfalcon
Buty Adidas Runfalcon 2.0, wersja szaro-srebrna, źródło: strona producenta Adidas

Nieco inny odcień czerwieni, której blisko do różu, zobaczymy w jeszcze jednej wersji kolorystycznej dla mężczyzn. W tym przypadku jest to odcień Turbo, w którym zostały wykonane paski na szaro-srebrnej cholewce Halo Silver. Do tego dochodzi tradycyjna biel i czerń.

Męskie buty do biegania Adidas Runfalcon 2.0 można kupić w rozmiarach 39-48.

Adidas Runfalcon damskie – kolorystyka

buty adidas runfalcon dla kobiet
Buty Adidas Runfalcon 2.0, wersja czarna dla kobiet, źródło: strona producenta Adidas

Co ciekawe, dla kobiet Adidas przygotował nieco mniej wersji kolorystycznych. Biegaczki mogą wybierać wśród sześciu cholewek. Trzy z nich są jednak oparte na kolorze czarnym, a trzy na różnych wariantach bieli.

Jednym z ciekawszych wariantów jest więc czarna cholewka z różowymi akcentami. Głęboka czerń jest w nim bowiem przełamana za pomocą jaskrawego różu w odcieniu Screaming Pink. Do tego dochodzą minimalne fragmenty w ciemnej szarości Grey Six oraz białe boki podeszwy zewnętrznej.

buty adidas runfalcon dla biegaczek
Buty Adidas Runfalcon 2.0, wersja różowa, źródło: strona producenta Adidas

Wśród cholewek opartych na bieli wyróżnia się natomiast but, któremu równie blisko do koloru różowego. Na cholewce znajdziemy bowiem wymieszane dwie barwy – Almost Pink i Cloud White. Do tego wzbogaca je jeszcze intensywny odcień Turbo, którym wymalowano paski Adidasa na obu bokach buta. Całość uzupełnia niebieskie logo producenta na języku oraz w większości czarny bieżnik.

Buty Adidas Runfalcon 2.0 damskie można kupić w rozmiarach 36-44.

Adidas Runfalcon 2 TR – do biegania w terenie

Buty Runfalcon są dostępne w wersji męskiej, damskiej i dziecięcej. Na trudniejsze trasy Adidas przygotował natomiast buty Runfalcon 2.0 TR. Dwie ostatnie litery to oznaczenie butów trailowych.

Runfalcon do biegania w terenie wyróżniają się oczywiście nieco bardziej “pancernym” wyglądem. Wzmocnienia na palcach i wokół pięty mają zapobiegać nieprzyjemnym uderzeniom o kamienie czy korzenie. Do tego dochodzi rozbudowany, bardziej agresywny bieżnik. Dzięki temu utrzymamy się w nich nawet na błotnistej nawierzchni.

Jak buty Runfalcon pomagają w trakcie biegu?

Pierwszym zaskoczeniem, jakie spotka nas po założeniu na nogę butów Runfalcon 2.0, może być fakt, że są one dość duże. Wręcz zbyt duże w stosunku do rozmiaru – dlatego warto postawić na numer o 1/3 mniejszy niż zazwyczaj. Numeracja Adidasa daje taką możliwość.

Drugim wrażeniem powinna być jednak wygoda. Co prawda Runfalcon nie wpisuje się w linię butów ultra miękkich, wręcz pluszowych, w których będziemy czuć się tak, jakby pod naszą stopą znajdowały się poduszki.

Mimo wszystko jednak amortyzację można uznać za jak najbardziej odpowiednią. Owszem, będziemy czuć podłoże, ale przy krótszych i średnich dystansach komfort będzie jak najbardziej do przyjęcia. Dużym plusem jest również wyściółka butów, bardzo przyjemna dla naszych stóp. Buty Runfalcon 2.0 będą również bardzo wygodne na co dzień, a ich design wręcz zachęca do takiego wykorzystania.

Bieganie powinno być przyjemne dzięki elastycznej podeszwie i cholewce. Ta druga łatwo się rozciąga i dopasowuje do stopy, nie będzie więc żadnych odgnieceń czy otarć. Co ważne, Runfalcon nie potrzebuje żadnego okresu adaptacji. Oznacza to, że poczujemy wygodę już na pierwszych metrach po założeniu ich na stopy.

Buty zapewniają także niezłą blokadę stopy. Pięta nie ślizga się po wkładce, a mocne sznurowanie pozwala na zachowanie dużej stabilności. Bezpieczeństwo zapewnia również świetna przyczepność podeszwy. W butach Runfalcon można biegać również przy gorszej pogodzie. Nawet na mokrym asfalcie spisują się więcej niż przyzwoicie.

Nie jest to model, który będzie nas napędzać w czasie biegu ani oddawać szczególnie dużo energii z lądowania. To buty do rekreacyjnego biegania. Ich 10-milimetrowy drop jest klasyczny dla większości biegowych butów, a waga 320 gramów sytuuje je w pobliżu średniej.

Technologie w butach Adidas Runfalcon

Jako że buty Runfalcon 2.0 są modelem budżetowym, nie należy spodziewać się w nich zbyt wielu technologii. Adidas stworzył buty, na które może sobie pozwolić niemal każdy. Brak w nich więc nowoczesnych systemów amortyzacyjnych.

Za wytłumianie wstrząsów odpowiada pianka EVA. To spieniony kopolimer octanu winylu oraz etylenu. Jej charakterystyczną cechą jest fakt, że zachowuje swoje właściwości, w tym elastyczność, nawet przy dużym mrozie.

Wady butów Runfalcon

Jeśli będziemy używać butów Adidas Runfalcon 2.0 zgodnie z ich specyfiką, nie znajdziemy zbyt wielu wad. Trzeba bowiem pamiętać, że nie wspierają one szybkości biegacza i nie nadają się ani do długich, ani do tempowych treningów. Do tego brakuje im zarówno odpowiedniej amortyzacji, jak i responsywności.

Buty Runfalcon mogą być zawodem dla doświadczonych, zapalonych biegaczy, którzy zwykle trenują w droższych butach. W tym modelu komfort biegu może być odczuwalnie mniejszy.

Minusem jest także słaba oddychalność. Co prawda producent zachwala siateczkę, z jakiej wykonał cholewkę, ale w praktyce stopa może się dość obficie pocić.

Znak zapytania należy postawić również przy trwałości butów. Dość szybko spadają bowiem właściwości rozciągliwej cholewki, a i podeszwa nie będzie zbyt dobrze wyglądać przy intensywnym bieganiu. Ponownie jednak podkreślimy, że nie są to buty przeznaczone do mocnych treningów.

U kogo buty Adidas Runfalcon sprawdzą się najlepiej?

Buty Adidas Runfalcon 2.0 to obuwie treningowe przeznaczone na stopy neutralne. Ich przeznaczeniem są biegi na krótkich i średnich dystansach, do 15 kilometrów. Nie powinno się ich zabierać na dłuższe trasy.

To model dedykowany początkującym biegaczom oraz tym, którzy trenują jedynie okazjonalnie. Spodoba się też biegaczom, którzy preferują nieco twardsze podeszwy i nie lubią zbyt miękkich systemów amortyzacyjnych. To buty do biegania w dość powolnym tempie.

Jednocześnie jednak Runfalcon 2.0 jest propozycją dla osób, którym niestraszne trudne warunki atmosferyczne. Można w nich bowiem biegać zarówno w deszczu, jak w i niższych temperaturach.

Te buty są modelem dostępnym niemal każdemu. To idealne uzupełnienie biegowego wyposażenia lub pierwsze, tanie buty do nieregularnych treningów.

Przede wszystkim jednak z Runfalcon 2.0 równie dobrze można korzystać na biegowych ścieżkach, jak i na co dzień. Świetnie się prezentują, są wygodne i nie ciążą stopom. To buty do biegania, które nigdy nie będą stać bezczynnie.

Źródło pobrania zdjęcia głównego: Strona producenta Adidas