Blog o bieganiu Sbiegacza.pl - porady, ćwiczenia, diety dla biegaczy
> Buty do biegania > Buty do biegania dla kobiet i mężczyzn. Takie same czy zupełnie inne?

20.05.2020

Buty do biegania dla kobiet i mężczyzn. Takie same czy zupełnie inne?

Buty do biegania dla kobiet i mężczyzn. Takie same czy zupełnie inne?

Bieganie w ostatnich latach stało się w Polsce bardzo popularne, dziś na ulice w całym kraju wybiegają tysiące osób. W ślad za rozwojem tej formy aktywności nad Wisłą zaczął pojawiać się coraz bardziej wyspecjalizowany sprzęt dla biegaczy. Odzież i buty do biegania są dziś dostępne w wielu fasonach i kolorach, wśród których mogą przebierać zarówno mężczyźni, jak i kobiety. Na rynku pojawiło się też sporo modeli obuwia dedykowanego kobietom. Czym się wyróżniają?

Design

Buty do biegania Salomon męskie i damskie często odróżnimy już na pierwszy rzut oka. Projektanci często stawiają w nich bowiem na bardziej “kobiece” kolory, szukając ciepłych i przyjemnych barw. Stąd na rynku znajdziemy produkty wielu marek w odcieniach różu – po takie obuwie nie sięgnie niemal żaden mężczyzna. Różowe buty u kobiet to jednak nic nadzwyczajnego, podobnie jak modele w innych pastelowych barwach. Wiele pań po prostu lubi trenować w butach, które im się podobają.

Buty do biegania dla mężczyzn są z kolei zwykle wymalowane nieco ciemniejszymi i bardziej agresywnymi barwami. Królują czerń i granat, na cholewkach znajdziemy także nieco mniej zdobień, mogą pojawić się za to graficzne wzory w mniemaniu producenta typowe dla mężczyzn. Nie wszystkie marki decydują się jednak różnicować obuwie dla obu płci pod względem estetycznym. Na przykład buty do biegania Salomon dla kobiet i mężczyzn w wielu przypadkach mają takie same kolory.

Rozmiar

Szukając butów dla kobiet instynktownie będziemy także szukać par w mniejszym rozmiarze. Co prawda zdarzają się panie ze stopami o numerze 42 lub większymi, a także panowie poszukujący rozmiaru w okolicach 40, ale generalnie buty dla kobiet są po prostu mniejsze od tych przeznaczonych dla mężczyzn.

buty do biegania salomon męskie
Źródło: https://www.festiwalbiegowy.pl/bieganie-i-zdrowie/bieganie-plec-kobiety-maja-wieksze-ograniczenia#.XrvXL2gzZPY

Szerokość

W przypadku dopasowywania butów odpowiednich do płci liczy się nie tylko długość, ale również szerokość stopy. Nawet jeśli któraś z kobiet znajdzie dla siebie odpowiedni numer wśród męskich modeli albo mężczyzna będzie chciał zdecydować się na parę dedykowaną kobietom, buty raczej nie będą pasować. Męskie stopy są szersze, co ma swoje odzwierciedlenie w obuwiu do biegania wszystkich renomowanych marek, jak na przykład Salomon. Buty dla mężczyzn są szersze zarówno w okolicach pięty, jak i w przodostopiu.

Drop

Dropem określamy różnicę w wysokości buta pod piętą i pod palcami. Im większa, tym większy spadek, czyli właśnie drop. Również ten parametr odróżnia niektóre męskie i damskie modele butów do biegania. W obuwiu przeznaczonym dla pań drop jest bowiem zwykle nieco większy. Taka różnica jest spowodowana między innymi… chodzeniem w butach na wysokich obcasach, co może skutkować nieco krótszym ścięgnem Achillesa u kobiet.

Różnice w budowie podeszwy wynikają jednak również z przyczyn naturalnych. Większość biegaczy dzieli się na “supinatorów” i “pronatorów”, w zależności od sposobu ustawiania stopy w czasie biegu. Wśród kobiet, ze względu na szersze biodra, zdecydowanie częściej występuje nadmierna pronacja, czyli przetaczanie stopy do wewnątrz. Dlatego buty do biegania dla kobiet najczęściej mają amortyzację skonstruowaną do wyrównywania tego niekorzystnego zjawiska. Przyglądając się modelom dedykowanym mężczyznom znajdziemy z kolei nieco więcej butów korygujących supinację.

Czym zas rózni się sam… trening kobiet i mężczyzn? Przeczytaj w osobnym artykule: https://sbiegacza.pl/2022/04/05/biegowy-trening-dla-kobiet-i-dla-mezczyzn-czym-sie-roznia!