Jak zacząć biegać i zmienić swoje życie dzięki temu, że […]
Data aktualizacji 02.05.2022
Przeczytasz w 3 minut
Wybicie to moment, w którym robisz użytek ze swojej energii – tysiące razy na każdym treningu. Uderzasz stopą o ziemię i… lecisz! No właśnie – jak ,,lecieć” efektywnie? Jednym z elementów jest świadoma praca nad wybiciem. Pamiętaj o kilku zasadach, nie opuszczaj treningów uzupełniających i kontroluj swoje ciało, dopóki nie wykształcisz odruchów!
Częstym błędem technicznym u początkujących biegaczy jest… wybieganie nogami przed korpus. Gdy nogi jako pierwsze brną do przodu, góra tułowia musi je doganiać – marnujesz energię. Przy okazji, na impecie traci Twoje wybicie.
Stawiaj wybijającą nogę pod sobą, nie przed. Unikaj długich kroków,. Nie dość, że są nieekonomiczne, mogą doprowadzić do uciążliwego bólu kolan i kontuzji. Przy długim kroku lądujesz bowiem na pięcie, a to kieruje całe obciążenie na piszczel.
Ustawienie stopy pod ciałem pozwoli Ci wybijać się ze śródstopia, czyli w najbardziej poprawny sposób. Wykorzystujesz wtedy moc łydek oraz ścięgien. Jak widzisz na powyższej grafice, przy wybieganiu do przodu, wybicie następuje z pięty.
Skoro jesteśmy przy kolanach – kolejna rzecz, której musisz pilnować, to prostowanie go podczas wybicia. Impet prostującej się nogi zadba o dynamikę ruchu. W praktyce, pobiegniesz szybciej.
Noga nie musi być idealnie prosta – zachowaj wygodny dla Ciebie delikatny kąt ugięcia. Chodzi tylko o to, by stworzyć dodatkową energię, którą podłoże odda Ci przy wybiciu.
Jeżeli chcesz poprawić swoje wybicie podczas biegania, uwzględnij w treningu uzupełniającym ćwiczenia na siłę biegową. Należą do nich skipy, wieloskoki, marsze, a nawet… pajacyki!
Drugi rodzaj treningów wspomagających wybicie to podbiegi. Podczas biegu pod górkę uczysz się wybijać ze śródstopia. Podbiegi wykonuje się w sprincie, na dłuższych dystansach, a nawet urozmaica skokami.
Jeżeli nie masz do dyspozycji terenu na podbiegi, możesz trenować na… schodach. Klatka schodowa (szczególnie stroma!) to wyzwanie, ale też doskonały trening dynamiki kroku i wybicia. Biegnij tak, byś na dół musiał zjechać windą!
Rozważ także trening plyometryczny. To rodzaj treningu uczący mięśnie wytwarzania maksymalnej siły w jak najkrótszym czasie. Bazuje w dużej mierze na wyskokach – czyli tym, co w małej skali robisz podczas każdego biegowego kroku.
Czy musimy dodawać, że trening wzmacniający całe ciało to konieczność, jeśli chcesz lepiej biegać? Trenuj nie tylko łydki i uda – pamiętaj o pośladkach (są motorem napędowym biegacza). Nie ignoruj także korpusu oraz ramion. Górna część ciała musi być mocna, żebyś zdołał utrzymać poprawną, ekonomiczną i zdrową technikę biegu.
Oczywiście, nie każdy biegacz lubi ,,udziwnienia” w butach! Miłośnicy biegania wyłącznie o własnych siłach powinni po prostu dopasować obuwie do podłoża, by biegać zdrowo!
Jak zawsze – trening biegacza, niezależnie od jego specyfiki, musi odbywać się w odpowiednim obuwiu. Na rynku są dostępne nowoczesne modele obuwia biegowego, w których zastosowano technologie wspomagające naturalne wybicie.
Pianki amortyzujące oddające maksimum energii, poduszeczki, chmurki, żele – to wszystko ma na celu poprawienie siły Twojego wybicia. Do tych akcesoriów trzeba zaliczyć także osławioną płytkę karbonową – dzięki elastyczności karbonu, płytka oddaje więcej energii włożonej w wybicie, niż inne materiały.
Jak poprawić wybicie podczas biegania? Stawiać stopę pod sobą, robiąc krótkie kroki. Pilnuj prostowania nogi wybijającej, pamiętaj o treningach uzupełniających i całej reszcie technicznych aspektów. Jeżeli chcesz szybko (i niekoniecznie tanio!) poprawić swoje wybicie, zainwestuj w nowoczesne buty do biegania z technologiami oddającymi energię. Na pewno nie z płytką karbonową – to sprzęt do bicia rekordów – ale na przykład z poduszeczkami.
Chcesz wiedzieć więcej o treningu siły biegowej? Przeczytaj artykuł na ten temat – nie czekaj z wdrożeniem poszczególnych ćwiczeń: https://sbiegacza.pl/2019/07/25/cwiczenia-na-sile-biegowa-czyli-co-kazdy-biegacz-musi-wiedziec
Mogą Ci się spodobać:
Jak zacząć biegać i zmienić swoje życie dzięki temu, że […]
Technika biegania wcale nie jest rzeczą łatwą ani oczywistą, jak […]
Bliski kolega biegania… a może jednak nie aż tak bliski? […]
Canicross to kwintesencja międzygatunkowej współpracy sportowej. Pies to najlepszy przyjaciel […]
Rozgrzewka przed bieganiem to obowiązkowy punkt bezpiecznego i przyjemnego treningu. […]
Miliony osób, które chcą zrzucić zbędne kilogramy, rozważa bieganie – […]
Tempo biegu to jeden z najważniejszych parametrów treningowych, zaraz obok […]
Wpisując „Runmageddon” w przeglądarkę internetową, zobaczysz zdjęcia ubłoconych, uśmiechniętych ludzi. […]
Częstotliwość treningów – to jedna z kwestii, które najczęściej męczą […]
Odwodnienie organizmu grozi każdemu biegaczowi, który jeszcze nie opracował optymalnej […]
Ćwiczenia na siłowni to ważny i bardzo korzystny składnik budowania […]
Trening na czczo wzbudza kontrowersje niezależnie od dyscypliny. Czy jest […]
Plank – rodzaje klasycznej deski pozwalają ćwiczyć wręcz bez sięgania […]
Kontuzje kolana to temat zyskujący na znaczeniu u każdego, komu […]
Trening core musi znaleźć się w każdym biegowym planie. To […]
Ćwiczenia na ramiona to dla biegacza obowiązkowy element doskonalenia formy. […]
Trening w domu bez sprzętu może od czasu do czasu […]
Trening na uda powinien robić każdy biegacz. Dzięki niemu poprawisz […]
Półmaraton – czas amatora, który można uznać za dobry, to […]
Bieżnia lekkoatletyczna znajduje się w większości miast. Wygląda imponująco, toteż […]
Ćwiczenia z piłką gimnastyczną to przydatne elementy biegowego treningu uzupełniającego. Wystarczy […]
Ekstremalny bieg z przeszkodami, który rocznie przyciąga coraz więcej ludzi. […]
Bieganie to wspaniały sport. Niesie ze sobą wiele korzyści – […]
Wiekszośc sportowców wie, że tętno u biegacza jest podstawowym wskaźnikiem […]
Czasem tydzień jest zbyt krótki, żeby zmieścić w nim wszystkie […]
Jak biegać szybciej — to pytanie zwykle zadają sobie bardziej […]
Jako biegacz pewnie zdajesz sobie sprawę z roli, jaką odgrywają […]
Rozciąganie po bieganiu jest świetnym sposobem na po treningowy relaks […]
Treningi na bieżni to świetna alternatywa dla biegania w terenie. […]
Biegać dalej, szybciej, mocniej, bez krzty zmęczenia. Marzenie! W przeciwieństwie […]