Wstęp: Dlaczego kreatyna może być korzystna dla biegaczy? Kreatyna jest […]
Data aktualizacji 04.01.2024
Przeczytasz w 5 minut
Miliony osób, które chcą zrzucić zbędne kilogramy, rozważa bieganie – ile kalorii spala ta aktywność? Należysz do tego grona? Jeśli tak, to, niestety, będziemy musieli Cię rozczarować… ale dzięki temu Twoje odchudzanie zakończy się sukcesem. Brak wiedzy o tym, ile kalorii spala bieganie, wcale nie przybliżyłby Cię do celu. Przeczytaj, w czym rzecz!
Ogólnie przyjmuje się, że 60 minut biegania spala około 500 kcal. To tyle, co tabliczka czekolady, kilogram jabłek, 10 ciasteczek Oreo czy dwie puszki piwa. Sporo? Jak dla kogo!
60 minut sprintu spala nawet 1200 kcal, ale biegania sprintem przez godzinę nie wyrobiłby nawet Usain Bolt. Bądźmy więc realistami.
Ile kalorii spala bieganie 30 minut? Średnio 250 mniej więcej tyle, co jeden baton Snickers, dwa batoniki Kinder Bueno (dwa batoniki są w jednej paczce!), albo dwa opakowania jogurtu skyr o smaku waniliowym.
To nie brzmi tak źle. Wystarczy 30 minut pobiegać, by w spokoju sumienia delektować się Snickersem. 5 minut przyjemności kosztuje tylko 6x więcej wysiłku…
Dochodzimy do sedna problemu. 500 kcal na 60 minut to średnia. A pies i jego własciciel mają średnio po trzy nogi.
W trakcie godzinnego biegania możesz spalić i 300 kcal, i 500 kcal, i 700 kcal. A może nawet trochę mniej lub więcej. To ile kalorii spala bieganie zależy od:
Podsumujmy.
Chcesz się odchudzić stawiając na bieganie? Kalorie zależą od tego ile dasz z siebie na treningu. Jak bardzo się zmordujesz, zaangażujesz całym ciałem, ile psów Cię pogoni i huraganów wytarga.
Znaczenie ma też Twoja waga oraz hormony – z tymi rzeczami nie zrobisz nic na pstryk. Najważniejsze są jednak te czynniki, na które masz wpływ – ogólna trudność treningu.
Aplikacje na smartfona pokazują tylko tyle, że nie można im ufać.
Aplikacje do biegania z reguły znacznie przeszacowują spalanie. Kalkulują na podstawie liczby kroków, dystansu, czasu i masy ciała, ale nie mają pojęcia o Twoim prawdziwym zaangażowaniu w ruch. Aplikacja nie wie, czy pracowałeś ramionami. Nie wie, czy napinałeś mięśnie i siłowałeś się z błotnistym podłożem. Aplikacja może tylko mniej-więcej oszacować spalanie, korzystając z prostych algorytmów. Jakie przełożenie na rzeczywistość będą miały jej wyniki? Kto to wie!
Nieco lepsze w szacowaniu są zegarki z pulsometrem. Wciąż jednak bez szału. Nawet najnowsze zegarki Garmin, Polar, Suunto, czy wymuskane technologiczne cudeńka od Apple, pokazują czasem straszne głupoty. Możemy się założyć o diamenty, że jeśli zapniesz na ręce dwa zegarki do biegania, to pokażą Ci nieco inne wyniki.
W domowych warunkach nie ma możliwości bezbłędnego określenia wydatku kalorycznego. Wszystkie sprzęty – nawet najnowocześniejszego Garmina – można traktować tylko pomocniczo.
Ile kalorii spala bieganie, jeśli leją się z Ciebie hektolitry potu? Samo pocenie się nie ma wpływu na utratę tłuszczu. Tłuszcz się wydycha (tak!), a pot to w zasadzie tylko woda i minerały.
Możesz spocić się od wysokiej temperatury otoczenia, od grubej koszulki, czy choćby ze stresu. Zapewniamy jednak, że nie jesteś kawałkiem słoniny, z którego można po prostu wytopić tłuszcz.
A jeśli spociłeś się czysto z wysiłku? Czysto z wysiłku, czyli prawdopodobnie ciężko trenowałeś. Ciężko trenowałeś, więc spaliłeś sporo kalorii.
Jeśli tak na to spojrzeć, pocenie się i odchudzanie jest ze sobą powiązane, ale jedno nie wynika z drugiego. Zmęczyłeś się = spociłeś się. Zmęczyłeś się = spaliłeś kalorie. Przyczyną jednego i drugiego jest zmęczenie intensywnym wysiłkiem. Przyczyną chudnięcia nie jest pocenie się.
Uff. Chyba wszystko jasne.
Bieganie a odchudzanie obrosło w wiele mitów… Wszelkie pomysły z owijaniem się folią i bieganiem w ciepłym ubraniu, mające rzekomo pomóc schudnąć dzięki utracie potu, można włożyć między bajki.
Obalamy ten mit już setny raz. I jeszcze sto razy obalimy, bo wciąż widujemy genialne lifehacki.
Tyle samo, co bieganie po jedzeniu. Dla utraty tłuszczu jest ważna całodzienna podaż kalorii, a nie to, czy dostarczyłeś je przed treningiem odchudzającym.
Ba, bieganie na głodniaka czasem spala wręcz mniej kalorii, niż to po obiedzie. Brak energii oznacza słaby bieg, kalorie pozostaną więc na swoim miejscu. Niezależnie od kondycji i poziomu tkanki tłuszczowej, bez cukru krążącego we krwi może się okazać, że masz za mało siły, by na poważnie pobiegać. Pusty żołądek nie oznacza, że chudniesz.
Ile kalorii spala bieganie? Tyle, ile mu pozwolisz swoim zaangażowaniem w wysiłek. To głównie od Ciebie zależy wydatek energetyczny, poczyniony na treningu. Pracuj ramionami. Wybierz trudniejszą trasę. Spróbuj narzucić sobie większe tempo. A jeśli chcesz schudnąć, to przede wszystkim trzymaj dietę.
Miej na uwadze że gdy chodzi o bieganie, kalorie nie są w nim najważniejsze. Ważniejsze jest to, że dzięki niemu Twoje ciało będzie sprawniejsze, mięśnie silne, a skóra jędrna. Skorzysta na tym także Twoja odchudzająca się głowa. Dzięki aktywności fizycznej będziesz miał więcej energii, lepszy nastrój i motywację do trzymania diety. Wciąż jednak musisz ją trzymać!
Mogą Ci się spodobać:
Wstęp: Dlaczego kreatyna może być korzystna dla biegaczy? Kreatyna jest […]
Odkryj zalety robienia zakupów spożywczych w sieci. Poznaj wygodę, oszczędność […]
Faszerowana papryka to danie, które otwiera mnóstwo kulinarnych możliwości. Jej […]
Co jeść po bieganiu, by najlepiej wesprzeć swoje zmęczone ciało? […]
Czy cukier jest zdrowy, a może przeciwnicy słodzenia mają rację […]
Batony energetyczne? Przepisy zgromadzone w tym artykule pozwolą biegaczowi raz […]
Miliony osób, które chcą zrzucić zbędne kilogramy, rozważa bieganie – […]
Dieta wegańska dla biegacza – czy to możliwe? Jeszcze kilka […]
Co jeść na redukcji, by przyniosła ona zamierzone rezultaty – […]
Co zamiast kawy, by dodać sobie sił do wysiłku fizycznego […]
Banan przed treningiem to dla części sportowców wręcz rytuał. Po […]
Jak dbać o jelita, by ich dobra kondycja pomogła Ci […]
Co zrobić z bananów – kulinarnych dzieł natury? Przedstawiamy 15 […]
Odwodnienie organizmu grozi każdemu biegaczowi, który jeszcze nie opracował optymalnej […]
Jakie białko wybrać spośród setek propozycji na rynku? Białko w […]
Pomysły na przekąski, które wrzucisz na ząb bez obaw o […]
W jakich produktach jest magnez – szalenie ważny minerał, nie […]
Ile soli dziennie jeść jako osoba aktywna, by nie przesadzić […]
Co najlepiej nawadnia organizm? Wcale nie klasyczna woda! Mimo iż […]
Ochota na słodkie czasem dopada każdego. Nawet prowadzący najzdrowszy tryb […]
Ile kalorii jeść, żeby schudnąć skutecznie i bez męczarni, a […]
Suszone owoce mogą się okazać doskonałą przekąską o każdej porze […]
Trening na czczo wzbudza kontrowersje niezależnie od dyscypliny. Czy jest […]
Jakie suplementy warto brać spośród setek preparatów dostępnych w aptekach? […]
Jak schudnąć bez ćwiczeń – co takie porady robią na […]
Jak schudnąć po 40 urodzinach i później? Czy jak zaczniesz […]
Hemoliza – z pewnością miałeś okazję słyszeć to słowo na […]
Suplementacja omega 3 to gorący temat w dietetyce sportowej. Czy […]
Zdrowe ciastka, które warto włączyć do diety sportowca – zrób […]
Tanie dania mogą być zdrowe, pożywne i smaczne. Dieta sportowca […]