Odkryj zalety robienia zakupów spożywczych w sieci. Poznaj wygodę, oszczędność […]
Data aktualizacji 21.07.2023
Przeczytasz w 6 minut
Hemoliza – z pewnością miałeś okazję słyszeć to słowo na lekcji biologii, w filmach popularnonaukowych lub punkcie poboru krwi. Przystępnie wyjaśniamy, o co chodzi z hemolizą w kontekście sportowym oraz jak wpływa ona na Twój organizm. Przeczytaj i zastanów się nad swoim odżywianiem oraz profilaktyką niedoborów. Na zdrowie!
Według definicji encyklopedycznej hemoliza to proces rozpadania się czerwonych krwinek (erytrocytów). Czerwone krwinki to jeden z podstawowych budulców komórek krwi. Ich zadaniem jest przede wszystkim transport tlenu do wszystkich mięśni i organów. Erytrocyty widzisz na zdjęciu powyżej – to takie czerwone guziczki 😉
Hemolizę może spowodować wiele czynników. Zaliczają się do nich między innymi toksyny bakteryjne, pasożyty, choroby krwi, ale także rozmaite czynniki fizyczne.
Zdarzyło Ci się, że po pobraniu krwi do badań byłeś wzywany do ponownego poboru? Hemoliza często zdarza się w próbówkach, na skutek nieumyślnych błędów popełnionych przez laborantów. Krew zhemolizowana nie nadaje się do badania. Nie nadaje się też do użytkowania przez organizm – bo bez sprawnych erytrocytów traci zdolność do transportowania tlenu.
Biegacze są szczególnie narażeni na hemolizę mechaniczną. Do rozpadu czerwonych krwinek dochodzi za sprawą wstrząsów wywoływanych uderzeniami stóp o ziemię. Na każdym treningu uderzasz stopami tysiące, a nawet dziesiątki tysięcy razy. Wtedy Twoje krwinki błagają o litość.
Ten typ hemolizy po raz pierwszy zauważono już w 1881 roku u jednego z niemieckich żołnierzy, który bardzo dużo maszerował. Współcześnie stwierdza się ją badając skład krwi przed i po wysiłku fizycznym.
Niektóre rodzaje ostrej hemolizy, spowodowane chorobami, mogą być groźne dla życia. Jednakże akurat hemoliza mechaniczna nie powoduje aż takiego spustoszenia w organizmie, by tu i teraz poważnie zaszkodzić biegaczowi. Na dłuższą metę jednak treningowa hemoliza może przyczynić się do niedoboru żelaza i anemii – a to już stwarza realne zagrożenie. Ziarnko do ziarnka… i zbierze się kłopot.
Dlaczego hemoliza jest tak powiązana z niedoborami żelaza? Ponieważ czerwone krwinki są tworzone właśnie dzięki żelazu. Ciało jest w stanie nadrabiać treningowe zniszczenia dodatkową produkcją erytrocytów. By to było możliwe, potrzebuje również dodatkowej porcji tego pierwiastka.
Sama hemoliza nie daje zauważalnych objawów – to dosyć podstępny wróg. Daje je dopiero niedobór żelaza. Kiedy do niego dojdzie, pojawia się:
Zauważasz u siebie jakiś z tych objawów? Wykonaj kontrolną morfologię. To może być niedobór żelaza, jak również niedostatek innych składników. Przyjrzyj się temu, bo ze zdrowiem nie ma co czekać aż będzie gorzej!
No dobrze… skoro już trochę postraszyliśmy 😉
Jeżeli w Twojej diecie jest dużo produktów bogatych w żelazo, nie musisz się przejmować. Hemoliza mechaniczna jest jednym z czynników potencjalnie prowadzących do anemii, ale nie aż tak destrukcyjnym, jak mogłoby się wydawać. Zwłaszcza biegacze, którzy nie stronią od produktów odzwierzęcych, mogą łatwo nadrobić treningowe straty w krwinkach. Sam rozpad krwinek od biegów nie zniszczy Ci zdrowia, kiedy dbasz o żywienie.
Warunek – naprawdę dbasz. Z dietą biegacza (a zwłaszcza biegacza długodystansowego, trenującego pełną gębą!) nie ma żartów.
Narażeni na niedobór żelaza są weganie – a wege-biegacze tym bardziej. W mięsie znajduje się najwięcej żelaza dobrze przyswajanego przez człowieka. Pierwiastek ten jest też w roślinach, ale niestety żelazo roślinne wchłania się znacznie gorzej. Hemoliza może być jedną z ciężkich kropli drążących skałę w temacie anemii. Dlatego, biegaczom na diecie roślinnej szczególnie zalecamy konsultację z dietetykiem wyspecjalizowanym w żywieniu bezmięsnym.
Hemoliza jest wrogiem przede wszystkim wtedy, gdy nie wiesz o jej istnieniu. Ale gdy zdajesz sobie sprawę, że treningowe realia wymagają dodatkowego zadbania o dietę, wystarczy, że często będziesz świadomie sięgał po produkty spożywcze dostarczające żelaza. Jeżeli z powodu charakteru diety nie możesz tego robić (żywienie bezmięsne), idź do dietetyka.
Poza włączeniem do diety produktów wymienionych powyżej, w celu zapobiegania niedoborom żelaza warto:
Do tych zasad powinni zastosować się przede wszystkim długodystansowcy. Ich ciała są poddawane ogromnemu wysiłkowi, więc wymagają równie ogromnej troski dietetycznej i regeneracyjnej.
Nie tylko hemoliza mechaniczna przyczynia się do zwiększenia zapotrzebowania biegaczy na żelazo. Ci sportowcy są narażeni na braki żelaza i anemię także z innych przyczyn treningowych:
U kobiet dodatkowym problemem jest krwawienie miesięczne. Nawet mało aktywne panie mają wyższe zapotrzebowanie na żelazo, niż mężczyźni, właśnie z uwagi na tę comiesięczną utratę krwi.
Jak widzisz, hemoliza ma wielu kolegów nieprzyjaznych biegaczowi. Mimo że sport to zdrowie, nie wolno zapominać o diecie dopasowanej do trybu życia. Tylko wtedy naprawdę będzie zdrowo.
Hemoliza – co to? Naturalny proces niszczenia czerwonych krwinek przez czynniki zewnętrzne. U biegaczy stałym problemem jest hemoliza mechaniczna – rozpad krwinek wynikający z uderzeń stopami o ziemię.
To jeden z powodów zwiększonego zapotrzebowanie biegaczy na żelazo. Sportowiec powinien przyłożyć szczególną uwagę do kompozycji jadłospisu. Nie wahaj się skonsultować z dietetykiem, a przynajmniej co pół roku przejdź się na kontrolną morfologię.
Odpowiadając na tytułowe pytanie – hemoliza to ciekawostka czy zagrożenie? To zależy od Ciebie, a raczej od Twojego podejścia do żywienia. Skoro już wiesz o istnieniu tego procesu i dodatkowych kłopotach dla poziomu żelaza… to zagrożenie znacznie się zmniejszyło 😉
Mogą Ci się spodobać:
Odkryj zalety robienia zakupów spożywczych w sieci. Poznaj wygodę, oszczędność […]
Faszerowana papryka to danie, które otwiera mnóstwo kulinarnych możliwości. Jej […]
Co jeść po bieganiu, by najlepiej wesprzeć swoje zmęczone ciało? […]
Czy cukier jest zdrowy, a może przeciwnicy słodzenia mają rację […]
Batony energetyczne? Przepisy zgromadzone w tym artykule pozwolą biegaczowi raz […]
Miliony osób, które chcą zrzucić zbędne kilogramy, rozważa bieganie – […]
Dieta wegańska dla biegacza – czy to możliwe? Jeszcze kilka […]
Co jeść na redukcji, by przyniosła ona zamierzone rezultaty – […]
Co zamiast kawy, by dodać sobie sił do wysiłku fizycznego […]
Banan przed treningiem to dla części sportowców wręcz rytuał. Po […]
Jak dbać o jelita, by ich dobra kondycja pomogła Ci […]
Co zrobić z bananów – kulinarnych dzieł natury? Przedstawiamy 15 […]
Odwodnienie organizmu grozi każdemu biegaczowi, który jeszcze nie opracował optymalnej […]
Jakie białko wybrać spośród setek propozycji na rynku? Białko w […]
Pomysły na przekąski, które wrzucisz na ząb bez obaw o […]
W jakich produktach jest magnez – szalenie ważny minerał, nie […]
Ile soli dziennie jeść jako osoba aktywna, by nie przesadzić […]
Co najlepiej nawadnia organizm? Wcale nie klasyczna woda! Mimo iż […]
Ochota na słodkie czasem dopada każdego. Nawet prowadzący najzdrowszy tryb […]
Ile kalorii jeść, żeby schudnąć skutecznie i bez męczarni, a […]
Suszone owoce mogą się okazać doskonałą przekąską o każdej porze […]
Trening na czczo wzbudza kontrowersje niezależnie od dyscypliny. Czy jest […]
Jakie suplementy warto brać spośród setek preparatów dostępnych w aptekach? […]
Jak schudnąć bez ćwiczeń – co takie porady robią na […]
Jak schudnąć po 40 urodzinach i później? Czy jak zaczniesz […]
Hemoliza – z pewnością miałeś okazję słyszeć to słowo na […]
Suplementacja omega 3 to gorący temat w dietetyce sportowej. Czy […]
Zdrowe ciastka, które warto włączyć do diety sportowca – zrób […]
Tanie dania mogą być zdrowe, pożywne i smaczne. Dieta sportowca […]
Z czym makaron, by dodać sobie siły do planowanych ćwiczeń, […]