Odkryj zalety robienia zakupów spożywczych w sieci. Poznaj wygodę, oszczędność […]
Data aktualizacji 02.10.2023
Przeczytasz w 9 minut
W jakich produktach jest magnez – szalenie ważny minerał, nie tylko dla aktywnych? Na szczęście całkiem łatwo pozyskać go z codziennej, odpowiednio urozmaiconej diety. Poznaj najbogatsze źródła tego pierwiastka i inspiracje kulinarne z nimi w roli głównej! Będzie smacznie, słodko, słono i zaskakująco.
Magnez należy do podstawowych minerałów umożliwiających codzienne funkcjonowanie na najwyższym poziomie wydajności. Dbanie o ilość magnezu w organizmie jest niezbędne, by wyciągnąć maksimum potencjału z prowadzenia aktywnego trybu życia.
Odpowiednia ilość magnezu może pomóc w zmniejszeniu uczucia zmęczenia podczas biegu poprzez uczestnictwo w procesach przewodzenia energii. Zachowasz trzeźwy umysł i wysoką wydajność.
Zapotrzebowanie na magnez może być różne. Zależy od takich czynników jak wiek, płeć, poziom aktywności fizycznej i stan zdrowia. Szacuje się, że zalecane dzienne spożycie magnezu dla przeciętnego przedstawiciela dorosłej populacji wynosi:
Jednakże, jeśli jesteś aktywnym biegaczem, możesz potrzebować nieco więcej magnezu. Ten minerał tracimy z potem. Ocenia się, że osoby aktywne mogą potrzebować dodatkowych 10-20% magnezu w porównaniu do osób o niskim poziomie aktywności.
Czy powinieneś teraz drobiazgowo kalkulować dzienne spożycie magnezu, lub łapać za tabletki suplementacyjne? Nie. Wystarczy dowiedzieć się, w czym jest magnez. Jedzenie tych produktów bez problemu uzupełni pierwiastek w ilości w sam raz.
Spożywanie produktów bogatych w magnez jest ważne przez cały dzień. Rozłóż żywieniowe dawkowanie magnezu na wszystkie posiłki, by czuć się fantastycznie nie tylko na treningu.
Okazji do uzupełniania kluczowego pierwiastka masz sporo 😉 Tak więc przejdźmy wreszcie do konkretów!
Najwięcej magnezu znajduje się w produktach roślinnych. Zboża, nasiona, pestki i orzechy deklasują żywnościową konkurencję pod względem bogactwa w ten pierwiastek. Zacznie niej znajdziesz go w produktach odzwierzęcych.
Podawane ilości magnezu są orientacyjnie uśrednione. Nie staraj się drobiazgowo kalkulować ilości przyjmowanego magnezu – po prostu włącz do jadłospisu te produkty, a intuicyjnie wypełnisz swoje zapotrzebowanie.
Około 540 mg/100 g.
W jakich produktach jest magnez? Jak już wspomnieliśmy, świetnym źródłem są nasiona i pestki. Warto polubić się zwłaszcza z pestkami dyniowymi. Poza magnezem znajdziesz w nich dużo fosforu oraz potasu. Wykorzystaj nasiona dyni jako:
Około 470 mg/100 g.
Tym, że kakao jest bogate w magnez, powinni się ucieszyć zwłaszcza miłośnicy czekoladowego smaku. Na uwagę zasługuje także wyjątkowo wysoka zawartość potasu – ponad 1500 mg na 100 g. Wykorzystując naturalne kakao w kuchni można wprowadzić czekoladowe nuty tam gdziekolwiek dusza zapragnie.
Dodawaj naturalne kakao między innymi do:
Tam, gdzie przydałoby się trochę czekolady, dorzuć łyżeczkę kakao – opcji kulinarnych jest co niemiara.
Około 350 mg/100 g.
Orzechy brazylijskie to zdrowa bomba kaloryczna. Dawka energii (660 kcal/100g) stawia na nogi po wyczerpującym treningu. Ponadto są niezwykle bogate w selen (100 g orzechów = 988% dziennego zapotrzebowania) – potężny przeciwutleniacz wspierający system odpornościowy.
Brazylijskie orzechy nadają się do:
Około 340 mg/100 g.
Nasiona szałwii hiszpańskiej dostarczają sporo magnezu, wapnia, fosforu, potasu, a nawet kwasów omega-3. To jedno z lepszych wegańskich źródeł omega-3, przydatne również w standardowej diecie. Przypominamy – te kwasy działają przeciwzapalnie, tym samym ułatwiają sportową regenerację.
Z nasionami chia zrób:
Około 360 mg/100 g
Lubisz łuskany słonecznik? Pestki słonecznika – kolejne zdrowe, wysokomagnezowe dodatki do czego tylko zapragniesz. Fosfor, potas, witamina E, niacyna, tiamina, kwas foliowy – w niepozornych nasionkach znajdziesz sporo dobroci!
Wykorzystuje się je bardzo podobnie do pestek dyniowych:
Około 270 mg/100 g
W jakim jedzeniu jest magnez? Każdym z dużą zawartością orzechów – również migdałów. Jedzenie migdałowych przysmaków pomoże błyskawicznie wyrównać poziom magnezu po wysiłku. Pochwała należy im się także za wysoką zawartość manganu, witaminy E oraz ryboflawiny.
Migdały w formie całych orzechów i wiórek używaj do:
Około 220 mg/100 g
Kasza gryczana powinna gościć na talerzu biegacza jak najczęściej. To skarbnica węglowodanów złożonych – dodających energii przez długi czas. Uzupełnia magnez, fosfor, mangan i miedź. Jeżeli gotowana kasza nie jest w Twoim guście smakowym, możesz zmielić ją na makę. Gryczanej mąki używa się dokładnie tak samo, jak pszennej.
Gryczanej kaszy używaj do:
Około 130 mg/100 g
Płatków owsianych z pewnościa nie trzeba przedstawiać 😉 Od lat robią dietetyczną furorę wśród dbających o zdrowie. Porcja owsianki – zwłaszcza z dodatkiem nasion chia, kakao i migdałów – skutecznie rozbudzi Cię solidną dawką magnezu. Pozostaniesz syty na długo, gdyż owsianka to przede wszystkim węglodany złożone.
Z płatków możesz jednak zrobić nie tylko klasyczną owsiankę. Spróbuj:
Około 170 mg/100 g
Czerwona i biała fasola nie zmarnują się w kuchni biegacza. Dostarczą mu białka, błonnika, fosforu, wapnia, manganu i oczywiście magnezu. Fasola po bretońsku to dopiero początek 0 to warzywo wciąga i zaskakuje.
Zaproś fasolę na stół w formie:
100-250 mg/100g
W jakich produktach jest magnez, skoro znajduje się w kakao? Oczywiście w smakołykach o wysokiej zawartości proszku kakaowego. Im wyższy procent kakao w czekoladzie, tym więcej magnezu dostarcza. Najlepiej jest nie schodzić poniżej 70%.
W czekoladzie mlecznej jest tylko około 60 mg magnezu na 100 g, co nie czyni jej najlepszym wyborem dla uzupełniających ten pierwiastek. Z kolei czekolada biała… w ogólne nie powinna być nazywana czekoladą, gdyż kakao nie zawiera.
Gorzka czekolada smakowo sprawdzi się jako dodatek tam, gdzie naturalne kakao. Jej konsystencja daje kolejne możliwości:
Skoro wiesz już, w jakich produktach jest magnez, czas zaszaleć w kuchni. Wykorzystaj nasze inspiracje, eksperymentuj z własnymi pomysłami, a magnezu z pewnością Ci nie zabraknie. Do każdego głównego posiłku i przekąski można dodać coś wysokomagnezowego – a dla biegaczy ten pierwiastek jest na wagę złotego medalu!
Mogą Ci się spodobać:
Odkryj zalety robienia zakupów spożywczych w sieci. Poznaj wygodę, oszczędność […]
Faszerowana papryka to danie, które otwiera mnóstwo kulinarnych możliwości. Jej […]
Co jeść po bieganiu, by najlepiej wesprzeć swoje zmęczone ciało? […]
Czy cukier jest zdrowy, a może przeciwnicy słodzenia mają rację […]
Batony energetyczne? Przepisy zgromadzone w tym artykule pozwolą biegaczowi raz […]
Miliony osób, które chcą zrzucić zbędne kilogramy, rozważa bieganie – […]
Dieta wegańska dla biegacza – czy to możliwe? Jeszcze kilka […]
Co jeść na redukcji, by przyniosła ona zamierzone rezultaty – […]
Co zamiast kawy, by dodać sobie sił do wysiłku fizycznego […]
Banan przed treningiem to dla części sportowców wręcz rytuał. Po […]
Jak dbać o jelita, by ich dobra kondycja pomogła Ci […]
Co zrobić z bananów – kulinarnych dzieł natury? Przedstawiamy 15 […]
Odwodnienie organizmu grozi każdemu biegaczowi, który jeszcze nie opracował optymalnej […]
Jakie białko wybrać spośród setek propozycji na rynku? Białko w […]
Pomysły na przekąski, które wrzucisz na ząb bez obaw o […]
W jakich produktach jest magnez – szalenie ważny minerał, nie […]
Ile soli dziennie jeść jako osoba aktywna, by nie przesadzić […]
Co najlepiej nawadnia organizm? Wcale nie klasyczna woda! Mimo iż […]
Ochota na słodkie czasem dopada każdego. Nawet prowadzący najzdrowszy tryb […]
Ile kalorii jeść, żeby schudnąć skutecznie i bez męczarni, a […]
Suszone owoce mogą się okazać doskonałą przekąską o każdej porze […]
Trening na czczo wzbudza kontrowersje niezależnie od dyscypliny. Czy jest […]
Jakie suplementy warto brać spośród setek preparatów dostępnych w aptekach? […]
Jak schudnąć bez ćwiczeń – co takie porady robią na […]
Jak schudnąć po 40 urodzinach i później? Czy jak zaczniesz […]
Hemoliza – z pewnością miałeś okazję słyszeć to słowo na […]
Suplementacja omega 3 to gorący temat w dietetyce sportowej. Czy […]
Zdrowe ciastka, które warto włączyć do diety sportowca – zrób […]
Tanie dania mogą być zdrowe, pożywne i smaczne. Dieta sportowca […]
Z czym makaron, by dodać sobie siły do planowanych ćwiczeń, […]