Blog o bieganiu sBIEGACZA - porady, ćwiczenia, diety dla biegaczySFERA BIEGACZA
  • Polski
  • English
Facebook sBIEGACZ Instagram sBIEGACZ Szukaj
> Batony proteinowe – 10 wartych spróbowania na polskim rynku

Batony proteinowe – 10 wartych spróbowania na polskim rynku

Data aktualizacji 25.04.2023

Przeczytasz w 13 minut

batony proteinowe najlepsze dla biegacza

Coś by się przekąsiło… No to może po batoniku proteinowym? A jakim — tego dowiesz się z poniższego artykułu. Sprawdziliśmy, które z niezliczonych batoników proteinowych dostępnych w polskich sklepach są warte uwagi. Sprawdziliśmy opinie o smaku (subiektywna rzecz!), przejrzeliśmy tabele makroskładników i właśnie te batony proteinowe możemy polecić do przetestowania na własnych kubkach smakowych. Nie sugeruj się kolejnością — numerujemy batoniki dla porządku, to zestawienie, a nie ranking. Wszystkie wymienione przekąski są dobre i mocno się od siebie różnią. Start!

Co to jest baton proteinowy?

O batonach proteinowych mówimy wtedy, gdy stosunek białka do tłuszczu i węglowodanów jest wyjątkowo korzystny odżywczo w porównaniu ze zwykłymi słodyczami. Producenci osiągają to dodając do batonów odżywki – izolaty i koncentraty, najczęściej serwatkowe (coraz popularniejsze stają się batony wegańskie, na odzywkach roślinnych). Obcinają także do minimum ilość cukru dodanego i tłuszczu, by zmniejszyć kaloryczność. Wiedzą, bowiem że po ten rodzaj słodyczy najchętniej sięgają osoby dbające o sylwetkę.

Konsystencja batona proteinowego - przekrój
Ze względu na dużą zawartość odżywek, batony białkowe często mają jednolitą zbitą, kruchą konsystencję.

Póki co nie ma odgórnych norm co do tego, ile białka powinien być baton, by producent miał prawo nazwać go proteinowym. Zwyczajowo nazywa się go tak, gdy przekąska ma przynajmniej 10 gramów białka w porcji. Przed zakupem dla pewności trzeba rzucić okiem na tabelę makroskładników, by upewnić się, że baton wysokobiałkowy rzeczywiście taki jest.

Czy batony proteinowe są zdrowe?

Niestety w przypadku słodyczy trudno o naturalność, przez co nie można nazwać ich zdrową żywnością. Składy prawie zawsze są długie, pełne słodzików i aromatów. Z tego względu, batony białkowe traktuj tylko jako uzupełnienie diety, kiedy najdzie Cię ochota na słodycze. Proteinówki to wybór lepszy odżywczo od zwykłych słodkich przekąsek — rzeczywiście się nim najesz i dodatkowo odżywisz mięśnie — ale wciąż mamy do czynienia z wysokoprzetworzonymi produktami.

U niektórych osób słodziki zawarte w batonach mogą powodować problemy trawienne. Szczególnie przy zbyt dużym spożyciu — które dla każdego jest indywidualne — mogą dopaść Cię żołądkowe rewolucje. Jeżeli miewasz kłopoty po zjedzeniu czegoś ze słodzikami, niestety, bardzo możliwe, że z batonami będzie tak samo.

Ile batonów proteinowych dziennie można jeść?

Zaleca się spożywanie batonów białkowych maksymalnie 2 razy dziennie. To na tyle mało, by nie przesadzić ze sztucznymi dodatkami.

Maksymalnie! Jedzenie jednego takiego batona dziennie, albo w ogóle tylko raz na kilka dni będzie jeszcze lepsze. Radzimy łapać za batonik wtedy, gdy naprawdę masz ciągotę na słodycze, a na co dzień po prostu jeść jak najzdrowiej.

Jakie batony proteinowe są najzdrowsze?

Istnieją takie batony białkowe, które możesz jeść każdego dnia i wynosić z tego same korzyści. Istnieją… albo raczej będą istnieć, gdy zrobisz je samodzielnie. Najzdrowsze batony proteinowe to właśnie te przygotowane z pełnowartościowych produktów, w swojej własnej kuchni.

Niestety, spośród gotowych propozycji trudno wybrać coś naprawdę zdrowego. Kupne proteinówki powinny być przede wszystkim jedzone z umiarem. W miarę możliwości szukaj przekąsek opartych na nieprzetworzonych składnikach, bez tony słodzików oraz aromatów. Im więcej białka, tym lepiej. Jeśli planujesz jeść takie batony często, naprawdę przyłóż się do czytania etykiety ze składem.

pomysł na domowe batony białkowe najzdrowsze
Najprostszy pomysł na domowe batony białkowe — twaróg ścięty żelatyną, posłodzony erytrolem. Polewa z gorzkiej czekolady minimum 80%. Trzyskładnikowy, naturalny baton pełny białka gotowy.

Batony proteinowe — czy warto je jeść?

To zależy. Jeżeli jesteś łasuchem, zamiana zwykłych batoników na proteinowe na pewno będzie korzystna. Są takie dni, gdy po prostu potrzebujesz zjeść coś słodkiego — na takie okazje jak najbardziej warto mieć zachomikowany batonik proteinowy. Zaspokoi chęć na przekąskę i naprawdę nasyci, w przeciwieństwie do zwykłych batonów.

W przypadku jednak gdy dieta jest dopracowana, a Ty nie odczuwasz chęci jedzenia słodyczy, sięganie po proteinówkę dla zasady nie ma sensu. Białko bez problemu dostarczysz ze zwykłych posiłków.

Rozważne sięganie po białkowe batony zalecamy także ze względu na ceny. To przekąski znacznie droższe od standardowych batonów dostępnych przy kasie w sklepie.

1 – Trust Fusion od USN

Batoniki od Ultimate Sports Nutrition od lat cieszą się sporą popularnością na całym świecie. Nic dziwnego — dobre makro, świetnie oceniane smaki i nic więcej nie potrzeba. Mogłeś już mieć do czynienia z batonami Trust — wersja Crunchy to już legenda świata fit — ale tym razem zwróćmy się w stronę Fusion, które ujrzały światło dzienne w 2022 roku.

Jeden batonik ważący 55 gramów kryje w sobie 20 gramów białka, 9 gramów tłuszczu i 19 gramów węglowodanów. W tym mamy tylko niespełna 2 gramy cukru, wyłącznie tego naturalnie występującego w składnikach. Brak cukrów dodanych. Przekąska dostarcza 210 kcal. 

baton wysokobiałkowy trust fusion usn
Trusty w każdej wersji smakują świetnie i mają dobre makro. My wybraliśmy akurat Fusion, ale warto spróbować tez innych! Źródło: oficjalny sklep USN

Batonik chrupie z wierzchu, za co odpowiadają sojowe chrupki na bazie izolatu białkowego. Białkowa masa w środku jest delikatna jak pianka, toteż baton nie przypomina klasycznego, ubitego odżywkowca. Ciągnie się przy gryzie, tak że można zapomnieć o proteinowej naturze przekąski.

Trust Fusion są dostępne w 3 wersjach smakowych: karmel + czekolada, słony karmel, biała czekolada + kokos. Makro rózni się ułamkami gramów w zależności od smaku, ale w każdym jest 20 gramów białka.

2 – Olimp Matrix Pro – batony proteinowe dla głodnych

Bardzo, bardzo głodnych! Olimp Matrix Pro waży aż 80 gramów, zawiera 27 gramów protein, 8 gramów tłuszczu, 20-22 gramy węglowodanów (w tym 2 gramy cukrów prostych). Na uwagę zasługuje także spora ilość błonnika – 11-12 gramów w zależności od smaku. Potężny baton dostarcza 265 kalorii.

Jeśli nie masz czasu, by zjeść coś solidnego po treningu, Matrix Pro przychodzi z pomocą. Tego batona można spokojnie potraktować jak mały posiłek w ciągu dnia. Sprawdzi się także na wycieczce czy jako przekąska do pracy. Pod względem wartości odżywczych, świetna sprawa. 

baton matrix pro olimp
Wielki, sycący aż miło. Źródło: oficjalny sklep Olimp.

Do tego dochodzi dobrze oceniany smak. Tutaj konsystencja jest zbita, jak w większości batonów na bazie odżywek białkowych. Cechuje ją jednolitość. Struktura również wpływa na sycące walory Matrixa — nie wchodzi tak szybko, trzeba się mocniej wgryźć.

Baton wysokobiałkowy Olimp Matrix Pro jest dostępny w 5 smakach: kokos, wanilia, karmel, orzech-czekolada, podwójna czekolada.

4 – Bakalland Protein

Pojedliśmy, więc czas na coś lżejszego. Producent słynący z wszelkiej maści bakalii od dłuższego czasu wypuszcza swoje batony proteinowe. Kupisz je w większości marketów — a czy warto?

Makro różni się nieznacznie w zależności od smaku. Mamy do czynienia z małym batonikiem, gdyż jedna porcja waży tylko 35 gramów. Dostarcza około 13 gramów czystych protein. Tłuszcz – 4-5 gramów, węglowodany poniżej 10 gramów. Kaloryczność 130-140 kcal

13 gramów białka może nie robić większego wrażenia, ale pamiętajmy, że całe te batoniki mają tylko 35 gramów. Prawie 40% całego składu stanowią więc proteiny — świetny wynik. Stosunkowo batoniki Bakalland wypadają nawet lepiej, niż giganty Olimpu. 

bakalland protein batony proteinowe
Jest jeszcze słony karmel. Opakowania są srebrne, czego nie oddają zdjęcia producenta. Źródło: oficjalny sklep Sante.

Struktura typowa dla batonów białkowych — twarda, krucha. Smak — czuć, że to odżywka, ale odżywka naprawdę w takim smaku, jak jest napisane na opakowaniu (co nie takie oczywiste w przypadku fit-batonów). Oceniamy propozycje Bakallandu bardzo wysoko, zwłaszcza biorąc pod uwagę, że nie jest to producent żywności sportowej. Poszło im bardzo dobrze i z komponowaniem makro i ze smakami. Nasz faworyt to kakao.

Batony białkowe od Bakalland sa dostępne w 4 smakach: kakao, wanilia, masło orzechowe, słony karmel

5 – Zero Bar od BioTech – baton wysokobiałkowy FREE

Gluten free, lactose free – jeżeli jesteś na diecie eliminacyjnej, BioTech skonstruował baton wysokobiałkowy w sam raz dla Ciebie. Już za to mają u nas duży plus. Nie ma tutaj też kontrowersyjnego aspartamu — batonik posłodzono sukralozą.

Jak wypada makro? 50 gramów w porcji dostarcza 20-22 gramów protein, 8 gramów tłuszczu i tylko 12 gramów węglowodanów (znikoma ilość cukrów prostych). Energetyczność – 180 kcal. 

Baton ma za zadanie odżywić Twoje mięśnie, a niski udział węglowodanów możesz sobie zrekompensować, biorąc do kompletu owoc. Wtedy nada się na przekąskę przedtreningową. Z drugiej strony, niski udział cukrów będzie plusem dla biegaczy na dietach niskowęglowodanowych.

batony białkowe zero bar biotech
Dokładnie czytaj opakowania – BioTech oszczędnie oznacza smaki. Źródło: oficjalny sklep BioTech USA.

Struktura przekąski jest dość sucha, co nie każdemu odpowiada. Smakowo, czuć, że jest to baton białkowy, ale i tak jest on bardzo dobrze oceniany na tle konkurencji. Warto spróbować, bo jest czego, a dla bezglutenowców i bezlaktozowców to w tym momencie jedna z najlepszych opcji na rynku.

Kolejny plus Zero Bar to duży wybór smaków. Cappuccino, ciasteczka z kawałkami czekolady, podwójna czekolada, czekolada-karmel, czekolada-kokos, czekolada-marcepan, czekolada-banan, czekolada-mięta, czekolada-śliwka, szarlotka. Każdy znajdzie coś dla siebie, zwłaszcza miłośnik czekolady. Dostępność smaków zależy od sklepu.

6 – batony proteinowe Grenade Carb Killa

Smakołyki od Grenade trzęsą światem fitness — marce doskonale udało się połączyć fantastyczne walory smakowe ze sportowym makro. Makro różni się w zależności od wariantu smakowego, a tych jest co niemiara. 

Jeden baton waży 60 gramów. Zawiera się w nim 20-23 gramy protein, 8-12 gramów tłuszczu i 13-20 gramów węglowodanów (w tym znikomą ilość cukrów prostych). Energetyczność – 220-240 kcal.

batony proteinowe grenade opakowania
Opakowania Grenade też robią wrażenie! Źródło: oficjalny sklep Grenade.

Konsystencja batoników Grenade jest miękka, ciągnąca, piankowa. Dopełniają ją dodatki wyraźnie odznaczające się pod zębami — sojowe kuleczki, kawałki orzechów i czekolady. Piankę zamknięto w grubej warstwie czekoladowej polewy, pod którą znajduje się kremowa, ciągnąca warstwa. Bez wątpienia Carb Killa usatysfakcjonuje tych, którzy mają dość suchych i twardych proteinowców. Nie sposób się domyślić, że to batony proteinowe. 

baton grenade biała czekeolada ciastko po przekrojeniu
Grenade każdy wariant smakowy batona opatruje apetycznym zdjęciem! Tutaj biała czekolada-ciastko. Źródło: oficjalny sklep Grenade.

Grenade Carb Killa wyrózniają się naprawdę ciekawymi smakami. Sa to między innymi: tort urodzinowy, czekolada + pomarańcza, warianty z malinami, miętą, karmelem i czekoladą. Niewiele tutaj klasycznych, dobrze znanych propozycji. Polecamy każdemu biegaczowi, który lubi testować niecodzienne słodycze — te batony białkowe odżywią jego ciało i duszę!

7 – Sztanga od Zmiany Zmiany — baton białkowy przed bieganiem

Niech nie zmyli Cię nazwa — Sztanga świetnie nadaje się dla biegaczy na przedtreningowe doładowanie. Przekąska od Zmiany Zmiany kupiła nas kilkoma rzeczami.

Po pierwsze — to 70-gramowa bomba białkowo-energetyczna. 15 gramów białka, 8 gramów tłuszczu i około 30 gramów węglowodanów (w tym 25 gramów cukrów) rozgrzeje Ci silnik przed dłuższą sesją. Energetyczność — wysoka, bo 270 kcal. Batonem można się nieźle nasycić, a duża zawartość węgli jest na plus przed planowaną sesją treningową. 

Po drugie — te węglowodany występują naturalnie. Baton opiera się na daktylach — superenergetycznym owocu. Nie ma tutaj dodanych cukrów.

Po trzecie — skład. Śmiesznie krótki w porównaniu z innymi batonami proteinowymi dostępnymi na rynku. Daktyle, orzechy, białko ryżu brązowego i tyle. Bez aromatów, słodzików i całego zła koniecznego fit-słodyczy. Wegański, bezglutenowy, bezlaktozowy.

surowy baton wysokobiałkowy sztanga
Naturalny, energetyczny. Źródło: oficjalny sklep Zmiany Zmiany.

Skoro znasz skład, to pewnie możesz sobie wyobrazić smak Sztangi. Konsystencja jest twarda (coś jak kruche krówki), widać, że są to zmielone daktyle. Orzeszki ziemne uzupełniają masę, ale wyczujesz je tylko przy dokładnym gryzieniu. Dla tych, którzy lubią surowe batony będzie bardzo dobry. Nie przypomina klasycznych słodyczy.

Zmiany Zmiany wypuściło różne surowe batoniki, m.in. energetyczną Petardę, Kosmos, Kompas i Lewy Sierpowy. O batonach energetycznych pogadamy jednak innym razem — póki co nagradzamy za Sztangę 😉

8 – Go On Crisp od Sante

Odejdźmy na chwilę od batonów typowo proteinowych. Go On Crisp, jak wskazuje nazwa, mają mocno chrupiącą strukturę i to właśnie jest jego główną zaletą. Tak jak za p[oprzednią propozycją, wypuściło je Sante.

Doceniamy walory smakowe mimo tego, że makro mogłoby być trochę lepsze. Przekąska waży 50 gramów, zawiera 10 gramów białka, 8-12 gramów tłuszczu i 22-26 gramów węglowodanów. Kaloryczność 210-240 kcal w zależności od smaku. Powiedzielibyśmy, że to baton o wysokiej zawartości protein, ale nie tak dokładnie białkowy. 

go on crisp baton sante
Proteinowy, ale bez przesady! Źródło: oficjalny sklep Sante.

Niemniej, kiedy znudzi Ci się konsystencja charakterystyczna dla proteinowców, Go On Crisp będzie miłą odmianą. Karmel się ciągnie, całość chrupie, jest wyrazista, w niczym nie przypomina zwykłych batonów tego typu. Coś pomiędzy sportową przekąską a rekreacyjną przyjemnością, bo życie to nie tylko białko 😉

Aktualnie baton jest dostępny w 2 smakach: ciastko-karmel i orzech-karmel. Dostaniesz go w większości marketów. Pod względem makro i kaloryczności lepiej wypada ciastko-karmel.

9 – Gladiator od Olimp

Druga propozycja Olimp w tym zestawieniu — był już futurystyczny Matrix, to teraz przenieśmy się do przeszłości, w czasy gladiatorów. 

Gladiator jest batonem znacznie mniejszym od tamtej opcji. Waży 60 gramów, zawiera 22 gramy białka, 8 gramów tłuszczu, 16 gramów węglowodanów. Większość węglowodanów to poliole w postaci słodzików, samego cukru jest tu niespełna 2 gramy. Kaloryczność – 220 kcal.

batony proteinowe olimp gladiator
Gladiator dla biegowego gladiatora. Źródło: oficjalny sklep Olimp.

Kawał porządnego batona o dobrze ocenianym smaku. Baton znacznie rózni się walorami smakowymi od Matrixa z racji konsystencji — dla przypomnienia, Matrix jest zbity. Gladiator to z kolei bardziej piankowa masa. Ciągnąca się polewa pod grubą warstwą czekolady przywodzi na myśl Grenade z punktu szóstego. Konsystencję białkowej masy przełamują sojowe chrupki. Na plus jest również intensywność smaku deklarowanego na opakowaniu. Wchodzi dobrze, syci i smakuje.

Baton wysokobiałkowy Gladiator kupisz w 6 smakach: espresso biała czekolada, ciasto truskawkowe, krem waniliowy, brownie, karmel, malina

10 – batony białkowe Dzik od WK

Chłopaki z Warszawskiego Koksa w 2023 roku wypuścili swoje batony proteinowe. Tym, co zrobiło największe wrażenie, jest ilość białka – 30 gramów protein w 60-gramowym batonie. Okrągłe 50% osiągnęli dzięki maksymalnemu obcięciu tłuszczów – w jednej przekąsce jest ich tylko 6 gramów. Do tego 18 gramów węglowodanów, w tym 2 gramy cukru naturalnie występującego.

baton wysokobiałkowy dzik wk
Dzik – 50% białka w batonie, źródło: oficjalny sklep WK

Dzięki niskiej zawartości tłuszczu i cukrów, Warszawski Koks wysmażył batona o 30 gramach białka i energatyczności tylko 223 kcal. Brzmi jak kapitalna opcja na redukcję… ALE.

Liczni testujący mają uwagi co do chemicznego posmaku, który po prostu nie jest najlepszy, zwłaszcza w porównaniu z konkurentami wymienionymi powyżej. Możemy się domyślić, że chłopaki jeszcze popracują nad walorami smakowymi Dzików, choć przy tak niskim udziale tłuszczu, nie można liczyć na rewolucję. Tłuszcz jest nośnikiem smaku, którego nie da się zastąpić żadnymi aromatami, a WK raczej nie zdecydują się na zepsucie fantastycznego makro. Nie można mieć wszystkiego!

Mimo tego, polecamy Dziki ze względu na makro i choćby z ciekawości. Halo, to batony proteinowe, które składają się w 50% z białka! Poza tym smak jest rzeczą subiektywną. Ci, którym nie smakuje, piszą o tym w internecie… a Ci, którym smakuje, kupują jedzą i nic nie mówią 😉

Dzik jest obecnie dostępny tylko w jednym smaku: śmietanka + czekolada mleczna.

Batony proteinowe — Lidl, Biedronka i nie tylko

Część wymienionych batonów dostaniesz w najpopularniejszych dyskontach. Niskokaloryczne batony proteinowe od Bakalland, Sante, WK, BioTech, Zmiany Zmiany oraz Olimp pojawiają się na półkach w różnych działach, zwykle tych powiązanych ze zdrową i bezcukrową żywnością. Z kolei batony Trust i Grenade dostaniesz aktualnie tylko w sklepach internetowych.

Jeśli chodzi o batony proteinowe, Biedronka ma ciekawą propozycję marki własnej. Ogromną popularnością cieszą się batony proteinowe z Vitanelli (niebieskie i pomarańczowe opakowania). Wygrywają głównie smakiem i niską ceną — warto spróbować! Generalnie jednak wybór białkowych batonów w Biedronce jest bardzo ograniczony.

Największy wybór proteinowych batonów znajdziesz w Lidlu — sieć stale zachwyca fit-klientów różnymi wysokobiałkowymi nowościami. Przy najbliższej wizycie pod niebieskim szyldem koniecznie zajdź na dział ze słodyczami. Znajdziesz tam Dzika, Sztangę i wiele innych batonów mało znanych marek.

Carrefour, Kaufland i Auchan, w zależności od wielkości sklepu, często nie ustępują Lidlowi pod względem różnorodności. Każdy market ma w asortymencie przynajmniej kilka proteinowych batoników. Największa szansa, że trafisz na Bakalland i Sante Go On.

Sieci ciągle rozwijają swoją ofertę — batony białkowe dobrze się sprzedają, więc pewnie i Biedronka z czasem nadgoni lepiej zaopatrzonych konkurentów. Szukaj, sprawdzaj makro i testuj smaki — na pewno nie będziesz się nudził!


Batony proteinowe w tym zestawieniu to świetne przekąski w porze okołotreningowej. Zanim jednak sięgniesz po nie przed długim wybieganiem, przetestuj je w domowych warunkach. Z uwagi na słodziki, mogą powodować problemy trawienne u bardziej wrażliwych biegaczy. 

Traktuj batony białkowe tylko jako uzupełnienie diety. Zaspokajają chęć na słodycze, odżywiają i faktycznie sycą, ale to wciąż batony. Nie zastąpią zbilansowanej, różnorodnej diety opartej na naturalnych produktach. 

Najbliżej naturalności jest baton Sztanga – surowy, daktylowy, tylko z 3 składników. Pod względem makro bardzo dobrze wypadają Bakalland Protein oraz Dzik, a najbardziej najesz się Matrixem i Gladiatorem od Olimp. Jeśli lubisz ciekawe smaki, skosztuj Grenade. Klasycznych batonów proteinowych nie przypominają także Trust Fusion czy Go On Crisp. Dla eliminujących gluten i laktozę polecają się Zero Bar od BioTech oraz Sztanga.

Mogą Ci się spodobać:

02 12.2024
Monohydrat Kreatyny vs. Jabłczan Kreatyny: Która Forma Suplementacji Jest Najlepsza dla Biegaczy?

Monohydrat Kreatyny vs. Jabłczan Kreatyny: Która Forma Suplementacji Jest Najlepsza dla Biegaczy?

Wstęp: Dlaczego kreatyna może być korzystna dla biegaczy? Kreatyna jest […]

10 09.2024
Korzyści z zakupów spożywczych online: co powinieneś wiedzieć

Korzyści z zakupów spożywczych online: co powinieneś wiedzieć

Odkryj zalety robienia zakupów spożywczych w sieci. Poznaj wygodę, oszczędność […]

16 08.2024
Papryka faszerowana – jakie nadzienie wybrać? Odkryj nowe smaki!

Papryka faszerowana – jakie nadzienie wybrać? Odkryj nowe smaki!

Faszerowana papryka to danie, które otwiera mnóstwo kulinarnych możliwości. Jej […]

17 04.2024
Co jeść po bieganiu – 8 szybkich posiłków na rano i wieczór

Co jeść po bieganiu – 8 szybkich posiłków na rano i wieczór

Co jeść po bieganiu, by najlepiej wesprzeć swoje zmęczone ciało? […]

15 01.2024
Czy cukier jest zdrowy? O wpływie cukru na organizm sportowca i kanapowca

Czy cukier jest zdrowy? O wpływie cukru na organizm sportowca i kanapowca

Czy cukier jest zdrowy, a może przeciwnicy słodzenia mają rację […]

12 01.2024
Batony energetyczne – przepisy. 10 pomysłów dla biegacza

Batony energetyczne – przepisy. 10 pomysłów dla biegacza

Batony energetyczne? Przepisy zgromadzone w tym artykule pozwolą biegaczowi raz […]

04 01.2024
Ile kalorii spala bieganie? Straszna prawda

Ile kalorii spala bieganie? Straszna prawda

Miliony osób, które chcą zrzucić zbędne kilogramy, rozważa bieganie – […]

02 01.2024
Dieta wegańska dla biegacza – jak połączyć bycie wege i bieganie?

Dieta wegańska dla biegacza – jak połączyć bycie wege i bieganie?

Dieta wegańska dla biegacza – czy to możliwe? Jeszcze kilka […]

07 12.2023
Co jeść na redukcji? Poradnik od A do Z

Co jeść na redukcji? Poradnik od A do Z

Co jeść na redukcji, by przyniosła ona zamierzone rezultaty – […]

06 12.2023
Co zamiast kawy? Pobudzające opcje na każdą okazję

Co zamiast kawy? Pobudzające opcje na każdą okazję

Co zamiast kawy, by dodać sobie sił do wysiłku fizycznego […]

22 11.2023
Banan przed treningiem – dlaczego to idealny owoc? Bananowo-biegowy poradnik

Banan przed treningiem – dlaczego to idealny owoc? Bananowo-biegowy poradnik

Banan przed treningiem to dla części sportowców wręcz rytuał. Po […]

15 11.2023
Jak dbać o jelita? 10 wskazówek nie tylko dla biegaczy

Jak dbać o jelita? 10 wskazówek nie tylko dla biegaczy

Jak dbać o jelita, by ich dobra kondycja pomogła Ci […]

10 11.2023
Co zrobić z bananów? 15 przepisów i 15 dodatkowych inspiracji

Co zrobić z bananów? 15 przepisów i 15 dodatkowych inspiracji

Co zrobić z bananów – kulinarnych dzieł natury? Przedstawiamy 15 […]

30 10.2023
Odwodnienie organizmu – wszystko co musi o nim wiedzieć biegacz

Odwodnienie organizmu – wszystko co musi o nim wiedzieć biegacz

Odwodnienie organizmu grozi każdemu biegaczowi, który jeszcze nie opracował optymalnej […]

16 10.2023
Jakie białko wybrać dla biegacza? Poradnik odżywkowy

Jakie białko wybrać dla biegacza? Poradnik odżywkowy

Jakie białko wybrać spośród setek propozycji na rynku? Białko w […]

09 10.2023
Pomysły na przekąski dla biegaczy – 16 inspiracji

Pomysły na przekąski dla biegaczy – 16 inspiracji

Pomysły na przekąski, które wrzucisz na ząb bez obaw o […]

02 10.2023
W jakich produktach jest magnez? 10 najlepszych źródeł i inspiracje kulinarne

W jakich produktach jest magnez? 10 najlepszych źródeł i inspiracje kulinarne

W jakich produktach jest magnez – szalenie ważny minerał, nie […]

27 09.2023
Ile soli dziennie jeść? Czy sól przed treningiem coś daje? Wskazówki dla aktywnych

Ile soli dziennie jeść? Czy sól przed treningiem coś daje? Wskazówki dla aktywnych

Ile soli dziennie jeść jako osoba aktywna, by nie przesadzić […]

25 09.2023
Co najlepiej nawadnia organizm i… czy biegacz powinien to pić?

Co najlepiej nawadnia organizm i… czy biegacz powinien to pić?

Co najlepiej nawadnia organizm? Wcale nie klasyczna woda! Mimo iż […]

25 09.2023
Ochota na słodkie – jak wygrać? 10 sposobów zwalczających przyczyny apetytu

Ochota na słodkie – jak wygrać? 10 sposobów zwalczających przyczyny apetytu

Ochota na słodkie czasem dopada każdego. Nawet prowadzący najzdrowszy tryb […]

19 09.2023
Ile kalorii jeść, żeby schudnąć, gdy biegasz?

Ile kalorii jeść, żeby schudnąć, gdy biegasz?

Ile kalorii jeść, żeby schudnąć skutecznie i bez męczarni, a […]

18 09.2023
Suszone owoce jako przekąski – które są najmniej kaloryczne?

Suszone owoce jako przekąski – które są najmniej kaloryczne?

Suszone owoce mogą się okazać doskonałą przekąską o każdej porze […]

15 09.2023
Trening na czczo – czy to się opłaca? Bieganie, siłowy i inne

Trening na czczo – czy to się opłaca? Bieganie, siłowy i inne

Trening na czczo wzbudza kontrowersje niezależnie od dyscypliny. Czy jest […]

22 08.2023
Jakie suplementy warto brać jako biegacz? Przestań marnować pieniądze!

Jakie suplementy warto brać jako biegacz? Przestań marnować pieniądze!

Jakie suplementy warto brać spośród setek preparatów dostępnych w aptekach? […]

16 08.2023
Jak schudnąć bez ćwiczeń? Wskazówki, gdy jest ZA WCZEŚNIE na bieganie

Jak schudnąć bez ćwiczeń? Wskazówki, gdy jest ZA WCZEŚNIE na bieganie

Jak schudnąć bez ćwiczeń – co takie porady robią na […]

07 08.2023
Jak schudnąć po 40 roku życia? Bieganie, metabolizm i obalanie mitów

Jak schudnąć po 40 roku życia? Bieganie, metabolizm i obalanie mitów

Jak schudnąć po 40 urodzinach i później? Czy jak zaczniesz […]

21 07.2023
Hemoliza – co to i jak się ma do biegania? Ciekawostka czy zagrożenie?

Hemoliza – co to i jak się ma do biegania? Ciekawostka czy zagrożenie?

Hemoliza – z pewnością miałeś okazję słyszeć to słowo na […]

14 07.2023
Suplementacja omega 3 – to powinien wiedzieć biegacz!

Suplementacja omega 3 – to powinien wiedzieć biegacz!

Suplementacja omega 3 to gorący temat w dietetyce sportowej. Czy […]

20 06.2023
Zdrowe ciastka – 7 pomysłów dla ciastkoholika

Zdrowe ciastka – 7 pomysłów dla ciastkoholika

Zdrowe ciastka, które warto włączyć do diety sportowca – zrób […]

05 06.2023
Tanie dania – 12 zdrowych propozycji na słono i słodko

Tanie dania – 12 zdrowych propozycji na słono i słodko

Tanie dania mogą być zdrowe, pożywne i smaczne. Dieta sportowca […]

X

Zapisz się na newsletter

i bądź na biężaco z poradami dla biegacza

Zapisuję się