Blog o bieganiu sBIEGACZA - porady, ćwiczenia, diety dla biegaczySFERA BIEGACZA
  • Polski
  • English
Facebook sBIEGACZ Instagram sBIEGACZ Szukaj
> Shock Absorber Ultimate Run Bra czy Panache Sport? Cechy i porównanie

Shock Absorber Ultimate Run Bra czy Panache Sport? Cechy i porównanie

Data aktualizacji 15.07.2022

Przeczytasz w 8 minut

Shock Absorber Ultimate Run Bra czy Panache Sport? Cechy i porównanie

Dobry stanik do biegania to obowiązkowy element wyposażenia każdej biegaczki. Jest warunkiem komfortu i zdrowia treningu. Stanik Shock Absorber Ultimate Run Bra pokochały aktywne kobiety na całym świecie – nic dziwnego! Jego najpoważniejszym konkurentem jest Panache Sport – stanik do biegania i innych aktywności fizycznych. 

To właśnie biustonosz Shock Absorber oraz Panache Sport są największymi stanikowymi gigantami w świecie damskiej odzieży sportowej. Przedstawiamy, co cechuje oba modele, aby pomóc Ci wybrać ten jedyny!

Biustonosz Shock Absorber – co to za marka?

Za omawianym stanikiem do biegania stoi Shock Absorber  – brytyjska marka, obecna na rynku od 1994 roku. Specjalizuje się w stanikach sportowych, uznawanych na całym świecie za jedne z najlepszych. Uznane nie przez byle kogo, a przez kobiety uprawiające rozmaite aktywności – w tym bieganie.

W przeciwieństwie do innych producentów odzieży do biegania, Shock Absorber specjalizuje się w dokładnie damskiej bieliźnie sportowej. Niewiele u nich innej odzieży -staniki są najważniejsze!

shock absorber biustonosz do biegania
Inne ubrania tez się znajdą, ale Shock Absorber to bardzo stanikowa marka! źródło: strona producenta Shock Absorber

Marka współpracuje z Uniwersytetem w Portsmouth. Ta angielska uczelnia słynie ze swoich badań nad zdrowiem piersi – mają od nich specjalny zespół. 

Na podstawie badań kobiecej biomechaniki wykonanych przez naukowców, Shock Absorber projektuje swoje biustonosze sportowe, dopasowane do szerokiego wachlarza aktywności. Oferuje też staniki do gry w piłkę, jazdy konnej, boksu, tańca, jogi i innych sportów.

Shock Absorber Ultimate Run Bra to najpopularniejsza propozycja ze wszystkich modeli brytyjskiej marki. Kolekcja Ultimate jest przeznaczona właśnie dla biegaczek. Została doceniona nagrodami Running Awards i tysiącami pochlebnych opinii. Na podstawie badań Uniwersytetu w Portsmouth, projekty są na bieżąco udoskonalane, więc Shock Absorber może jeszcze nieraz zaskoczyć.

Czym Shock Absorber Ultimate Run Bra przekonał rzesze biegaczek?

Shock Absorber Ultimate Run Bra – zasada konstrukcji

Biustonosz Shock Absorber Ultimate Run Bra ma inną konstrukcję niż powszechnie dostępne staniki do biegania. Został zaprojektowany jako odwrócona ósemka – dlatego dominującą technologię nazwano Infinity-8. Stanik Shock Absorber nie ma fiszbin – za działanie Infinity-8 odpowiada wyłącznie kompresja. Ubranie dociska piersi do klatki i spłaszcza.

stanik shock absorber ultimate run bra zdjęcie
Stanik Shock Absorber Ultimate Run Bra, źródło: strona producenta Shock Absorber

Takie skonstruowanie Shock Absorber Ultimate Run Bra odwzorowuje ruch piersi podczas biegania. W rzeczywistości bowiem, biust nie podskakuje w pionie, ale zatacza ósemki. Zbadano to z użyciem podczerwieni. 

biust podczas biegania tor ruchu schemat
Ruch piersi podczas biegania, źródło: strona producenta Shock Absorber

Shock Absorber Ultimate Run Bra, według badaczy z Portsmouth, redukuje ruch piersi podczas biegu do 78% lepiej względem zwykłego stanika. Mimo, że badaniu siłą rzeczy daleko do niezależności, stwarza solidne podstawy do zainteresowania się Shock Absorber Ultimate Run Bra. Im większe piersi, tym solidniejsze.

Można rzec, że biustonosz Shock Absorber robi dokładnie to, co powinien robić każdy stanik biegowy. Trzyma piersi w ryzach, odpowiadając na ich biomechaniczny ruch. Tym różni się od innych topów i staników sportowych, które po prostu dociskają piersi do klatki (niczym bandaż elastyczny).

Shock Absorber Ultimate Run Bra – co jeszcze?

Biustonosz Shock Absorber Ultimate Run Bra posiada szerokie ramiączka, spinane dodatkowo na plecach. W ten sposób, ciężar piersi równomiernie rozkłada się na korpusie. Ramiączka nie wpijają się w ciało (która biegaczka tego nie przerabiała!), a biust jest dodatkowo ciągnięty w tył, dzięki złapaniu ramiączek na środku. Możliwość regulacji ramiączek zapewnia dopasowanie do indywidualnych warunków anatomicznych.

shock absorber ultimate run bra padded miękki stanik
Shock Absorber Ultimate Run Bra Padded, źródło: strona producenta Shock Absorber

Tym, co rzuca się w oczy w staniku Shock Absorber, są duże, zabudowane miseczki, dochodzące aż do pachwin. Piersi nie wypadają bokiem, od góry linią biustu zamyka taśma. Od razu widać, że to stanik dla biegaczki. Także dla sprinterki!

Miseczki w Shock Absorber Ultimate Run Bra wykonano z miękkich materiałów. Nie ma problemu z obcieraniem sutków szorstką wyściółką – dzięki temu, nadaje się nawet dla kobiet karmiących. W wersji Padded, stanik jest jeszcze delikatniejszy, a na zastosowaniu przyjaznych skórze tkanin nie ucierpiała stabilizacja.

Poza Infinity-8, Shock Absorber Ultimate Run Bra cechuje to, co każdą dobrą odzież do biegania. Brak szwów, oddychające i szybkoschnące materiały – jest. Taśma odblaskowa na miseczkach – jest. 

Shock Absorber Ultimate Run Bra – dla kogo?

Stanik Shock Absorber zoptymalizowano pod kątem potrzeb biegaczek ze średnim i dużym  biustem. Dostępne rozmiary kończą się na miseczce F.

Szerokie ramiączka z dodatkową taśmą na plecach, duże miseczki, wysoka amortyzacja – o to chodzi w stanikach sportowych. Ze Shock Absorber Ultimate Run Bra piersi nie wypadają, a ich ciężar równomiernie leży na korpusie. 

stanik shock absorber ramiączka
Biustonosz Shock Absorber, tył, źródło: strona producenta Shock Absorber

Biustonosz Shock Absorber to jednak coś nie tylko dla dużych piersi. W ofercie marki są również małe miseczki. Według badaczy z Portsmouth, biust rozmiaru A podczas biegu podnosi się nawet na 4 centymetry. Sprawienie mu dobrego stanika odciąży więzadła Coopera. Małe piersi też mają wymagania!

Shock Absorber Ultimate Run Bra spodoba się także biegaczkom, które narzekają na jędrność swojego biustu. Dokładnie zabudowane miseczki i zamknięcie taśmami uniemożliwia piersiom wyskoczenie na wolność, czy choćby ujrzenie jej spod pachwiny. Stanik Shock Absorber pomoże uniknąć bólu i pogłębienia naciągnięcia więzadeł. 

miękki stanik do biegania shock absorber padded
Ahock Absorber Padded – miękki stanik do biegani, źrodło: strona producenta Shock Absorber

Miseczki w Shock Absorber Ultimate Run Bra wykonano z miękkich materiałów. Nie ma problemu z obcieraniem sutków szorstką wyściółką – dzięki temu, nadaje się nawet dla kobiet karmiących. W wersji Padded, stanik jest jeszcze delikatniejszy, a na zastosowaniu przyjaznych skórze tkanin nie ucierpiała stabilizacja.

Biegaczko – jeśli miewasz problemy z wyskakiwaniem piersi, musisz przystawać na treningu i je ,,podwijać”, a skóra wylewa się z miseczki – Shock Absorber Ultimate Run Bra rozwiązuje sprawę. Wreszcie coś, dopasowanego do kobiecej anatomii – także tej trudniejszej. A przy okazji, sutki mają wygodnie, bo wreszcie nie obciera ich wyściółka.

Czas na konkurenta – Panache Sport.

Panache Sport – co to za marka i seria?

Marka Panache specjalizuje się w bieliźnie damskiej, ale nie jest marką sportową. To również marka brytyjska, na rynku obecna od 1982 roku. Staż dłuższy, niż Shock Absorber, oferta szersza, ale i brak konkretnej specjalizacji w odzieży sportowej. 

Czy to źle? W żadnym wypadku – kto jak kto, ale marka bielizny kobiecej z 40-letnią tradycją doskonale zna się na potrzebach różnych biustów.

biustonosz panache sport do biegania
Stanik Panache Sport, źródło: strona producenta Panache

Panache Sport nie jest przeznaczony dokładnie dla biegaczek, ale generalnie dla aktywnych kobiet. Z tego względu, nie uświadczymy w nich ,,typowo biegowych” technologii – model jest uniwersalny, stąd ogólna nazwa serii – ,,Sport”.

Panache Sport – czym różni się od Absorbera?

Biustonosz Panache Sport to również efekt współpracy z badaczami. Tym razem, do gry włączyli się naukowcy z Loughborough University. Efektem współpracy jest biustonosz wyglądający inaczej niż konkurent, oparty na konstrukcji odmiennej od Absorbera. 

Panache Sport to bowiem biustonosz z konstrukcją enkapsulacyjną – piersi leżą w osobnych miseczkach. Każda jest stabilizowana własnym kompletem szwów, tkaniny i fiszbin. 

panache sport bez fiszbin niebieski
Panache Sport bezfiszbinowy, źródło: strona producenta Panache

Według deklaracji producenta, Panache Sport ma wręcz przebijać Shock Absorber Ultimate Run Bra w najistotniejszej kwestii. Panache Sport daje 83% lepszą stabilizację względem zwykłych biustonoszy. 

Biorąc pod uwagę, że Panache Sport jest stanikiem z fiszbinami i osobnymi miseczkami, jest to jak najbardziej prawdopodobne. Marka oferuje także Panache Sport bez fiszbin. Producent nie informuje jak ten model różni się procentami stabilizacji.

panache sport tył biustonosza
Panache Sport biustonosz, źródło: strona producenta Panache

Trzeba zwrócić uwagę też na inną konstrukcję ramiączek. Są dużo cieńsze niż w Shock Absorber Ultimate Run. Biegaczki używające Panache Sport nie narzekają jednak na tę kwestię. Chwalą sobie całość stanika, więc wrażenie wpijania się w ciało wydaje się być błędne.

Dla kogo są Panache Sport?

W ofercie marki dostępne są Panache Sport z fiszbinami i bez są dostępne w rozmiarach do miseczki J. Przypominamy – Shock Absorber Ultimate Run Bra kończy się na G. Tak więc, Panache Sport to opcja dla biegaczek z bardzo dużym biustem

Na Panache Sport warto postawić, jeśli masz duży problem z utratą jędrności biustu. W takich przypadkach, biustonosz enkapsulacyjny sprawdzi się jeszcze lepiej, niż kompresyjny stanik Shock Absorber 

panache sport biustonosz ramiączka
Ramączka wyglądają na wiotkie, ale w praktyce takie nie są! źródło: strona producenta Panache.

Nie bez znaczenia jest również design. Marka Panache oferuje staniki o mniej sportowym wyglądzie. Rzecz gustu – dla wielu kobiet ten stanik jest po prostu ładniejszy i dzięki temu lepiej się w nim czują.

Shock Absorber Ultimate Run vs Panache Sport – który wybrać?

Cena obu staników oscyluje w okolicy 200 złotych. Zarówno Panache Sport jak biustonosz Shock Absorber są świetnie oceniane przez biegaczki. To jak wybierać między stanikowym Porshe a Ferrari. Chciałoby się oba – biorąc pod uwagę przystępną cenę tych staników… dobry pomysł.

Przy bardzo dużej miseczce – powyżej G – siłą rzeczy pozostaje wybrać Panache Sport. On też lepiej sprawdzi się jak stabilizator mocno obwisłych, ciężkich piersi. Takie wymagają indywidualnej troski w osobnych miseczkach. Z fiszbinami, czy bez – to zależy od preferencji. Zauważyliśmy również, że stanik Panache chętniej wybierają kobiety plus size.

panache sport bordowy
Panache Sport jest częściej wybierany także przez biegaczki plus-size, źródło: strona producenta Panache

Biustonosz Shock Absorber sprawdzi się przy piersiach małych, średnich i dużych – od A do G. Podoła niezbyt jędrnemu biustowi, dociśnie go do klatki piersiowej i równomiernie rozłoży ciężar. Wciąż jest to stanik kompresyjny, więc nie będzie tak idealnie stabilizował każdej piersi z osobna. 

shock absorber stanik do biegania czarny
Shock Absorber to sto procent wygody do miseczki F – nie większej, źrodło: strona producenta Shock Absorber

O ostatecznym wyborze biustonosza (nie tylko do biegania), zawsze decydują indywidualne preferencje. Jeśli to tylko możliwe przymierz stanik stacjonarnie oraz skorzystaj z pomocy braffittera. Braffitting zmienia życie kobiet – szczególnie tych aktywnych i kształtnych.

Oba staniki są świetne. Teraz znasz różnice między nimi. Nie podamy Ci konkretnej odpowiedzi, bo ile biegaczek, tyle biustów i preferencji. Każda kobieta wie, jak trudno jest dobrać ten idealny stanik – zwłaszcza mając przed sobą dwie świetne propozycje. 


Zarówno Panache Sport jak Shock Absorber Ultimate Run Bra, to biustonosze dla wymagających piersi i równie wymagających biegaczek. O wyborze trzeba zdecydować samodzielnie, na podstawie preferencji i (najlepiej) wskazań braffittera. 

Co cechuje Shock Absorber Ultimate Run Bra? W oparciu o badania kobiecej biomechaniki, konstrukcja ósemki stabilizuje biust podczas treningu lepiej, niż typowy sportowy stanik. Zaprojektowano go z myślą o kobietach z małymi, średnimi i dużymi piersiami – od A do miseczki G. Jest to stanik kompresyjny.

Panache Sport z fiszbinami, to jeszcze lepsza stabilizacja. Dostępny jest także Panache Sport bez fiszbin. Marka oferuje staniki w szerszej rozmiarówce – aż do J. Dwie miseczki podtrzymują każdą pierś osobno. Jeśli nie lubisz biustonoszy kompresyjnych, zwróć się w stronę tego modelu.

Zdjęcie główne: strona producenta Panache, model stanika Panache Sport

Mogą Ci się spodobać:

25 10.2023
Polar Pacer i Pacer Pro – który kupić do biegania? Charakterystyki modeli

Polar Pacer i Pacer Pro – który kupić do biegania? Charakterystyki modeli

Polar Pacer – ta propozycja fińskiego giganta gości na nadgarstkach […]

27 09.2023
Jaki sprzęt do ćwiczeń w domu przyda się biegaczowi? Lista naprawdę opłacalnych

Jaki sprzęt do ćwiczeń w domu przyda się biegaczowi? Lista naprawdę opłacalnych

Jaki sprzęt do ćwiczeń w domu warto mieć, gdy do […]

21 09.2023
Odzież rowerowa na sezon jesienny – jak ją skompletować?

Odzież rowerowa na sezon jesienny – jak ją skompletować?

Gdy kończy się lato, zarówno biegacze, jak i kolarze oraz […]

12 09.2023
Garmin Venu 2 i Venu 3 – zmiany. Czy warto dopłacić do nowego modelu?

Garmin Venu 2 i Venu 3 – zmiany. Czy warto dopłacić do nowego modelu?

Garmin Venu 2 to smartwatch sportowy, który spokojnie można zaliczyć […]

17 07.2023
Bluzy z nadrukiem własnym do biegania – jak wybrać odpowiedni model?

Bluzy z nadrukiem własnym do biegania – jak wybrać odpowiedni model?

Bluzy z nadrukiem własnym to jeden z ulubionych rodzajów odzieży […]

16 06.2023
Odpowiednia odzież do ćwiczeń, czyli jaka?

Odpowiednia odzież do ćwiczeń, czyli jaka?

Regularna aktywność fizyczna jest kluczowa do zachowanie organizmu w dobrej […]

01 06.2023
Ręcznik dla sportowca – jaki wybrać dla biegacza?

Ręcznik dla sportowca – jaki wybrać dla biegacza?

Ręcznik dla sportowca przyda się każdemu, kto na poważnie traktuje […]

10 05.2023
Tania bieżnia do domu – ranking 5 najlepszych do 3000 zł

Tania bieżnia do domu – ranking 5 najlepszych do 3000 zł

Własna bieżnia przyda się przez cały rok – czy to […]

08 05.2023
Pistolet do masażu – ranking 5 najlepszych modeli 

Pistolet do masażu – ranking 5 najlepszych modeli 

Pistolet do masażu to poręczna maszyna, która szybko rozluźni napięte […]

05 05.2023
Pistolet do masażu — jak używać tego sprzętu?

Pistolet do masażu — jak używać tego sprzętu?

Budzisz się na drugi dzień po solidnym treningu i… wolałbyś […]

20 03.2023
T-shirt kontra singlet. zalety i wady najważniejszych koszulek dla biegaczy

T-shirt kontra singlet. zalety i wady najważniejszych koszulek dla biegaczy

Regularne treningi biegowe to świetny sposób na to, by zadbać […]

01 03.2023
Nerka – praktyczny dodatek dla biegacza

Nerka – praktyczny dodatek dla biegacza

Dla większości kobiet i mężczyzn smartfon czy karta płatnicza stanowią […]

03 02.2023
Co zabrać na morsowanie? Niezbędnik morsującego biegacza

Co zabrać na morsowanie? Niezbędnik morsującego biegacza

Morsowanie wymaga odwagi, otwartości na nowe doświadczenia, wiedzy i… odrobiny […]

23 01.2023
Bielizna termoaktywna nie tylko do biegania od Gatta Active

Bielizna termoaktywna nie tylko do biegania od Gatta Active

Na trening w zimie nie wystarczy się ubrać ,,po prostu […]

19 01.2023
Bielizna termoaktywna do biegania? – tylko Brubeck

Bielizna termoaktywna do biegania? – tylko Brubeck

Dobrej jakości bielizna termoaktywna to podstawa wyposażenia każdego biegacza. Dlaczego […]

27 12.2022
Aplikacje do biegania – 6 najlepszych aplikacji dla biegaczy

Aplikacje do biegania – 6 najlepszych aplikacji dla biegaczy

Aplikacje do biegania mają pomagać podczas treningu. Dzięki nim będziesz […]

21 12.2022
Pulsometr do biegania na klatkę piersiową – ranking 5 najlepszych modeli

Pulsometr do biegania na klatkę piersiową – ranking 5 najlepszych modeli

Jeśli jesteś zwolennikiem stosowania nowych technologii w bieganiu, bieganie z […]

15 12.2022
Kurtki 4F – jak wybrać odpowiedni model? 

Kurtki 4F – jak wybrać odpowiedni model? 

Szukasz kurtki? Znalazłeś… i to niejedną! Kurtki 4F to setki […]

06 12.2022
Jakie kijki do nordic walking wybrać? Poradnik 

Jakie kijki do nordic walking wybrać? Poradnik 

Nordic walking to doskonały wstęp do przygody ze sportem. Żeby […]

06 12.2022
Zegarek Suunto 7 – czy warto wybrać akurat ten model? Mocne i słabe strony

Zegarek Suunto 7 – czy warto wybrać akurat ten model? Mocne i słabe strony

Smartwatch Suunto 7 ukazał się na rynku w styczniu 2020 […]

06 12.2022
Słuchawki bezprzewodowe do biegania – 5 zaawansowanych modeli

Słuchawki bezprzewodowe do biegania – 5 zaawansowanych modeli

Włączasz muzykę. Biegniesz, biegniesz… i zwalniasz, bo musisz przystanąć by […]

05 12.2022
Prezent dla biegacza i biegaczki – co kupić na różne okazje?

Prezent dla biegacza i biegaczki – co kupić na różne okazje?

Święta, urodziny, podziękowania – okazji do obdarowania znajomego biegacza nie […]

01 12.2022
Skarpetki kompresyjne do biegania – czy serio coś dają? Badania naukowe

Skarpetki kompresyjne do biegania – czy serio coś dają? Badania naukowe

Skarpetki kompresyjne do biegania to przykład sprzętu, wokół którego narosło […]

15 11.2022
Softshell do biegania – jaki wybrać?

Softshell do biegania – jaki wybrać?

Prawdziwi miłośnicy biegania nie zatrzymują się bez względu na porę […]

30 10.2022
Dres męski – 3 wskazówki, jak wybrać właściwy model do biegania

Dres męski – 3 wskazówki, jak wybrać właściwy model do biegania

Bieganie to jedna z najbardziej uniwersalnych aktywności fizycznych. Nie wymaga […]

26 10.2022
Lumeny, IPX i diody, czyli dwa słowa o czołówkach

Lumeny, IPX i diody, czyli dwa słowa o czołówkach

Latarka to na wszelkich dalekich wyprawach, trekkingach czy nawet zwykłym […]

25 10.2022
Softshell – kurtka do zadań specjalnych!

Softshell – kurtka do zadań specjalnych!

Jesienią treningi na świeżym powietrzu mogą być naprawdę przyjemne. Wystarczy […]

25 10.2022
Czym powinny charakteryzować się najlepsze zegarki do biegania?

Czym powinny charakteryzować się najlepsze zegarki do biegania?

Prowadzisz aktywny tryb życia i biegasz niemal każdego dnia? Jeśli […]

18 10.2022
Guma oporowa – co warto wiedzieć?

Guma oporowa – co warto wiedzieć?

Guma oporowa to taśma do ćwiczeń, która jest wykorzystywana do […]

17 10.2022
Klasyczny T-shirt, czyli cichy bohater drugiego planu

Klasyczny T-shirt, czyli cichy bohater drugiego planu

Kwestia wyboru ubrań dotyczy zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Jeśli […]

X

Zapisz się na newsletter

i bądź na biężaco z poradami dla biegacza

Zapisuję się