Blog o bieganiu sBIEGACZA - porady, ćwiczenia, diety dla biegaczySFERA BIEGACZA
  • Polski
  • English
Facebook sBIEGACZ Instagram sBIEGACZ Szukaj
> Plecak turystyczny z siatką dystansową i inne rozwiązania. Jak wybrać plecak z dobrą wentylacją pleców?

Plecak turystyczny z siatką dystansową i inne rozwiązania. Jak wybrać plecak z dobrą wentylacją pleców?

Data aktualizacji 22.02.2021

Przeczytasz w 9 minut

Plecak turystyczny z siatką dystansową i inne rozwiązania. Jak wybrać plecak z dobrą wentylacją pleców?

W Polsce nie brakuje urokliwych i niedostępnych miejsc, które idealnie nadają się na trekking z dala od cywilizacji. Polacy ze wszystkich województw szturmują południowe krańce kraju, by zobaczyć góry i z bliska podziwiać najbardziej niedostępne przełęcze oraz szczyty. Pięknych terenów i parków narodowych nie brakuje jednak również w innych rejonach kraju. Popularność terenowych wypraw rośnie, a wraz z nią popyt na turystyczny ekwipunek. Jedną z najważniejszych ról odgrywa w nim plecak turystyczny, bez którego trudno wyobrazić sobie udany trekking. Często jednak noszenie ze sobą bagażu wiąże się z potem spływającym po plecach i przemoczonymi ubraniami. Ale można uniknąć takich sytuacji – wystarczy wybrać plecak z dobrą wentylacją pleców. Na jakie rozwiązanie postawić? Podpowiadamy, jak wybrać plecak turystyczny, by zapewnić sobie komfort termiczny na szlaku.

Jaki plecak w góry i w teren? Najważniejsze cechy plecaków turystycznych

Plecak turystyczny w góry i na inne terenowe wycieczki to nie to samo co plecaki do szkoły czy modele miejskie – różni się od nich w kilku istotnych punktach. By wybrać odpowiedni bagaż, który będzie naszym wiernym i wygodnym towarzyszem nawet w czasie najbardziej wyczerpujących trekkingów, trzeba zatem zwrócić uwagę na kilka ważnych kwestii.

Pozornie na pierwszy plan wysuwa się wielkość plecaka. Należy ją dobierać do planowanej długości i trudności trasy, ale również własnych możliwości. Im większy plecak, tym więcej do niego zwykle pakujemy, będzie zatem bardziej ciążyć nam na trasie. A przecież w trudnym terenie nie wyręczą nas plecaki na kółkach. Producenci najczęściej wyrażają wielkość plecaka w litrach, co na pierwszy rzut oka niewtajemniczonym może niewiele mówić. Na jednodniowe wycieczki w zupełności wystarczą plecaki o pojemności około 25 litrów. Większe modele są przeznaczone dla tych, którzy noszą ze sobą na plecach zapasy na kilka dni.

Plecak w góry – jaki wybrać? Wytrzymały i odpowiednio skrojony

Mniej lub bardziej wygodne korzystanie z plecaka jest uzależnione również od tego, jak został skrojony. W czasie trekkingu ważne będzie bowiem, by najpotrzebniejszy sprzęt można było łatwo znaleźć – najlepiej, by był w zasięgu ręki nawet w czasie wędrówki. Dlatego warto zwrócić uwagę na boczne kieszenie, pętle i troki – dobry plecak w góry powinien je posiadać. To ułatwi także przenoszenie mniej foremnych części ekwipunku, na przykład czekana. Przydatny może okazać się także komin, który pozwala zwiększyć pojemność plecaka.

Przy wyborze zwróćmy też uwagę na wytrzymałość poszczególnych elementów. Najważniejszy będzie materiał podstawowy, z którego wykonano główną komorę. Najczęściej są nim różnego rodzaju włókna syntetyczne. Jeśli będą zbyt cienkie, plecak może łatwo się rozerwać – te najbardziej wytrzymałe będą z kolei dość ciężkie. Ważne są też solidne zamki, zrezygnujmy więc z plastikowych rozwiązań niskiej jakości. Zepsuty zamek na szlaku to większy problem, niż mogłoby się wydawać. Lepiej więc dmuchać na zimne.

plecak turystyczny z siatką wentylacyjną
W trudnym terenie wszystkie materiały muszą być wytrzymałe i solidne.

Plecak turystyczny z wentylacją pleców – system nośny

Dla wygody użytkowania plecaków turystycznych największe znaczenie będzie mieć jednak system nośny oraz związany z nim sposób wentylacji pleców. Oczywiście zdarzają się modele, które będą płasko przylegać do ciała i nie ma w tym nic dziwnego. Miejskie i najbardziej eleganckie plecaki systemów wentylacyjnych jednak nie potrzebują, ich przeznaczeniem nie jest bowiem noszenie bagażu w warunkach generujących dodatkowy wysiłek fizyczny. Również ich system nośny nie jest specjalnie rozbudowany, większą wagę przywiązuje się do walorów wizualnych.

Co innego w czasie trekkingu. Tutaj szelki i obecność dodatkowych pasów pomaga łatwiej pokonywać kolejne kilometry. Odpowiednio wyprofilowany system nośny gwarantuje prawidłowe rozłożenie ciężaru na plecach, a co za tym idzie – mniej potu na ciele. Jest zresztą bezpośrednio powiązany z systemem wentylacyjnym.

Jaki wybrać plecak turystyczny, by odpowiednio obciążał nasze plecy, ułatwiając wędrówkę? Oprócz szelek powinien posiadać pas biodrowy oraz pas piersiowy. Dzięki temu stworzy na naszych plecach stabilną konstrukcję. Same szelki również powinny być stosunkowo szerokie, wąskie będą wbijać się w ciało. Będziemy to czuć zwłaszcza na początku marszu, gdy na plecach mamy jeszcze dużo prowiantu i pełny zapas wody do picia.

Plecak z wentylacją pleców? Najpierw zapnij szelki!

O tym, czy plecak dobrze układa się na plecach, przekonamy się dopiero, kiedy wypełnimy go bagażem. To właśnie wtedy należy wyregulować szelki tak, by główny ciężar plecaka sytuował się między barkami a biodrami. Pomoże w tym zapięcie pasa biodrowego, który powinien znajdować się dokładnie na wysokości bioder. Potem należy wyregulować szelki. Jeśli będą zbyt krótkie – to może zdarzyć się u wysokich osób – lub zbyt mocno podciągnięte, największy wysiłek spadnie bezpośrednio na nasze ramiona. To szkodliwe dla kręgosłupa, ale także bardziej męczące.

Profesjonalne plecaki trekkingowe mają też paski stabilizujące, które warto delikatnie dociągnąć przed rozpoczęciem wyprawy. Na koniec pas piersiowy – jego zapięcie ostatecznie stabilizuje sylwetkę. Dzięki temu otrzymujemy zwartą i dobrze trzymającą się konstrukcję, która ograniczy pocenie się na szlaku.

Plecak turystyczny z siatką dystansową i inne systemy wentylacyjne

Z systemem nośnym połączone są rozwiązania zapewniające odpowiednią wentylację pleców. Są równie istotne w każdych warunkach pogodowych. Plecy górskich i terenowych wędrowców pocą się bowiem nie tylko latem, ale również zimą. Za każdym razem jest to uczucie równie niemiłe: o ile przemoczoną koszulkę można zmienić, o tyle zapasowego plecaka nikt ze sobą na trekking raczej nie zabiera. A podróż z nasiąkniętym bagażem do najprzyjemniejszych nie należy. Do najpopularniejszych rozwiązań zalicza się plecak z siatką dystansową oraz specjalnie profilowane gąbki pokryte oddychającym materiałem.

Plecak turystyczny z siatką dystansową – co go wyróżnia?

Plecy w najmniejszym stopniu pocą się wtedy, gdy nie ma na nich żadnego bagażu. A gdyby tak wyprofilować plecaki w taki sposób, by niemal w ogóle nie stykały się z plecami? Z takiego założenia wyszli twórcy bagaży zwanych w środowisku turystów plecakami z dystansem. Ich konstrukcja opiera się na specjalnie wyprofilowanych plecach. Komora główna takiego plecaka jest umieszczona na specjalnym stelażu lub konstrukcji z pianki. Dzięki temu plecak jest wygięty w charakterystyczny, lekki łuk.

Funkcję “cięciwy” takiego łuku pełni siatka dystansowa. Wykonuje się ją najczęściej z syntetycznych włókien, które tworzą drobne oczka. To ona znajduje się najbliżej ciała, pełniąc rolę przewiewnej wyściółki. Między plecami a główną częścią plecaka znajduje się natomiast wolna przestrzeń, która umożliwia swobodną wymianę powietrza. Dzięki temu pot łatwiej i szybciej odparowuje, stelaż i siatka zapewniają natomiast odpowiednią stabilizację. Plecak w takim przypadku opiera się na dolnej części pleców, czyli na wysokości pasa biodrowego, oraz tuż pod ramionami.

plecak turystyczny z siatką wentylacyjną
Siatka wentylacyjna pomoże zachować suche plecy na szlaku.

Plecak z siatką na plecach – kiedy go wybrać, a kiedy z niego zrezygnować?

Według większości ekspertów to właśnie plecaki turystyczne z siatką na plecach są najbardziej efektywnym rozwiązaniem pod kątem wentylacji ciała. Siatka dystansowa jako jedyny system wentylacyjny pozwala bowiem na pełną oddychalność pleców. To świetne rozwiązanie zwłaszcza na forsowne, jednodniowe wypady. A to właśnie tego typu wycieczki najchętniej podejmują między innymi miłośnicy górskich wędrówek, których pełno na tatrzańskich czy beskidzkich szlakach.

Plecak z siatką wentylacyjną jest też najbardziej uniwersalnym rozwiązaniem, które sprawdzi się niemal w każdych warunkach pogodowych. Niemal, ponieważ w zimne i wietrzne dni czasami to właśnie za jej sprawą możemy poczuć na plecach chłodny i niezbyt przyjemny powiew. Rozwiązanie może być jednak proste – wystarczy włożyć w pustą przestrzeń jakiś cienki element garderoby. Możemy go później stamtąd wyciągnąć bez zdejmowania plecaka – taki bagaż jest więc także bardzo praktycznym rozwiązaniem, które pozwoli na płynną wędrówkę.

Plecaki z siatką dystansową mają jednak również swoje ograniczenia. Ze względu na wyprofilowaną konstrukcję trudno w nich przenosić cięższe rzeczy. Takie przedmioty będą ciążyć w tył i destabilizować sylwetkę, zmuszając nas do pochylania się w czasie marszu. Charakterystyczna budowa plecaków z siatką dystansową sprawia też, że tego rozwiązania nie używa się w dużych plecakach. Wygięte plecy ograniczają pakowność bagażu.

W związku z tymi cechami plecaki z siatką dystansową nie nadają się więc na długie, kilkudniowe wędrówki. Trudno będzie przenieść w nich, a nawet przyczepić do nich na przykład namiot. Konstrukcja plecaka z siatką sprawia też, że zajmuje on więcej miejsca niż model o takim samym litrażu bez systemów wentylacyjnych. Musimy być też przygotowani na to, że w niektórych miejscach pot i tak może się się pojawić – chodzi o miejsce styku bagażu z biodrami.

Plecaki z wentylacją typu mesh, czyli gąbki i poduszki

Plecaki z siatką dystansową uznanych producentów wyróżniają się też zwykle dość wysoką ceną. Bardziej budżetowym rozwiązaniem są więc bagaże z systemem wentylacyjnym typu mesh. Opiera się on na podobnej zasadzie, co wentylacja z siatki dystansowej – chodzi o stworzenie wolnych przestrzeni między plecami a bagażem. Tyle że w tym przypadku powierzchnia styku obu powierzchni jest wyraźnie większa.

Zewnętrzna część głównej komory takiego plecaka jest wyłożona specjalnymi poduszkami z odpowiednio wyprofilowanej gąbki. Odzwierciedla ona w pewnym stopniu anatomiczną linię pleców, poduszki są jednak rozłożone tak, by w kilku miejscach plecak w żaden sposób nie przylegał do pleców. W ten sposób tworzą się kanaliki wentylacyjne, przez które do powierzchni ciała dociera świeże powietrze. Jednocześnie tymi samymi przestrzeniami odprowadzany jest odparowujący z ciała pot.

Wentylacja typu mesh jest dostępna w wielu wariantach, które różnią się między sobą w zależności od producenta. Niektóre składają się z kilku dużych poduszek, inne z bardziej skomplikowanych układów i mniejszych gąbek. Ważny jest też materiał, którym pokrywa się te poduszki. Najczęściej jest nim mesh, czyli bardzo drobna siateczka. Przeważnie wykonuje się ją z PVC, ewentualnie z innych syntetycznych tworzyw. Jej oddychająca struktura również sprzyja odparowywaniu wilgoci. Czasami podobne rozwiązanie, choć mniej rozbudowane, znajdziemy także w plecakach szkolnych Coolpack.

Plecaki z głównym kanałem wentylacyjnym

Zastanawiając się nad tym, jaki plecak turystyczny w góry lub na inne terenowe szlaki wybrać, warto zastanowić się także nad modelami z głównym kanałem wentylacyjnym. To wariacja systemu wentylacji typu mesh. W tym przypadku poduszki umieszczone na plecach nie tworzą małych kanalików, a jeden duży otwór na środku tej powierzchni. Taki kanał wentylacyjny zaczyna się w górnej części plecaka i zazwyczaj kończy na wysokości pasa biodrowego, czasami jednak jest poprowadzony przez całą długość bagażu.

Takie rozwiązanie pozwala dość efektywnie wentylować najważniejszą część pleców. Nie jest tak skuteczne, jak siatka dystansowa, ale w przeciwieństwie do tamtego systemu można je stosować również w dużych plecakach. Jeszcze lepiej sprawdzi się jednak wówczas, gdy bagaż nie będzie przesadnie wypchany. Część plecaka wokół kanału wentylacyjnego, która przylega do pleców, powinna natomiast być wykonana z gąbki, która będzie szybko wysychać – w ten sposób lepiej poradzimy sobie w sytuacji, w której kanał nie będzie w stanie odprowadzić z naszych pleców całej wilgoci.

Przeczytaj też, jak spakować plecak w góry: https://sbiegacza.pl/2021/02/22/jaki-plecak-w-gory-wybrac-i-jak-sie-do-niego-spakowac/

Autor:
Damian
Absolwent Wydziału Zarządzania i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Pasjonuje się sportem, górami i historią. Na co dzień zajmuje się mediami społecznościowymi i marketingiem.

Mogą Ci się spodobać:

25 10.2023
Polar Pacer i Pacer Pro – który kupić do biegania? Charakterystyki modeli

Polar Pacer i Pacer Pro – który kupić do biegania? Charakterystyki modeli

Polar Pacer – ta propozycja fińskiego giganta gości na nadgarstkach […]

27 09.2023
Jaki sprzęt do ćwiczeń w domu przyda się biegaczowi? Lista naprawdę opłacalnych

Jaki sprzęt do ćwiczeń w domu przyda się biegaczowi? Lista naprawdę opłacalnych

Jaki sprzęt do ćwiczeń w domu warto mieć, gdy do […]

21 09.2023
Odzież rowerowa na sezon jesienny – jak ją skompletować?

Odzież rowerowa na sezon jesienny – jak ją skompletować?

Gdy kończy się lato, zarówno biegacze, jak i kolarze oraz […]

12 09.2023
Garmin Venu 2 i Venu 3 – zmiany. Czy warto dopłacić do nowego modelu?

Garmin Venu 2 i Venu 3 – zmiany. Czy warto dopłacić do nowego modelu?

Garmin Venu 2 to smartwatch sportowy, który spokojnie można zaliczyć […]

17 07.2023
Bluzy z nadrukiem własnym do biegania – jak wybrać odpowiedni model?

Bluzy z nadrukiem własnym do biegania – jak wybrać odpowiedni model?

Bluzy z nadrukiem własnym to jeden z ulubionych rodzajów odzieży […]

16 06.2023
Odpowiednia odzież do ćwiczeń, czyli jaka?

Odpowiednia odzież do ćwiczeń, czyli jaka?

Regularna aktywność fizyczna jest kluczowa do zachowanie organizmu w dobrej […]

01 06.2023
Ręcznik dla sportowca – jaki wybrać dla biegacza?

Ręcznik dla sportowca – jaki wybrać dla biegacza?

Ręcznik dla sportowca przyda się każdemu, kto na poważnie traktuje […]

10 05.2023
Tania bieżnia do domu – ranking 5 najlepszych do 3000 zł

Tania bieżnia do domu – ranking 5 najlepszych do 3000 zł

Własna bieżnia przyda się przez cały rok – czy to […]

08 05.2023
Pistolet do masażu – ranking 5 najlepszych modeli 

Pistolet do masażu – ranking 5 najlepszych modeli 

Pistolet do masażu to poręczna maszyna, która szybko rozluźni napięte […]

05 05.2023
Pistolet do masażu — jak używać tego sprzętu?

Pistolet do masażu — jak używać tego sprzętu?

Budzisz się na drugi dzień po solidnym treningu i… wolałbyś […]

20 03.2023
T-shirt kontra singlet. zalety i wady najważniejszych koszulek dla biegaczy

T-shirt kontra singlet. zalety i wady najważniejszych koszulek dla biegaczy

Regularne treningi biegowe to świetny sposób na to, by zadbać […]

01 03.2023
Nerka – praktyczny dodatek dla biegacza

Nerka – praktyczny dodatek dla biegacza

Dla większości kobiet i mężczyzn smartfon czy karta płatnicza stanowią […]

03 02.2023
Co zabrać na morsowanie? Niezbędnik morsującego biegacza

Co zabrać na morsowanie? Niezbędnik morsującego biegacza

Morsowanie wymaga odwagi, otwartości na nowe doświadczenia, wiedzy i… odrobiny […]

23 01.2023
Bielizna termoaktywna nie tylko do biegania od Gatta Active

Bielizna termoaktywna nie tylko do biegania od Gatta Active

Na trening w zimie nie wystarczy się ubrać ,,po prostu […]

19 01.2023
Bielizna termoaktywna do biegania? – tylko Brubeck

Bielizna termoaktywna do biegania? – tylko Brubeck

Dobrej jakości bielizna termoaktywna to podstawa wyposażenia każdego biegacza. Dlaczego […]

27 12.2022
Aplikacje do biegania – 6 najlepszych aplikacji dla biegaczy

Aplikacje do biegania – 6 najlepszych aplikacji dla biegaczy

Aplikacje do biegania mają pomagać podczas treningu. Dzięki nim będziesz […]

21 12.2022
Pulsometr do biegania na klatkę piersiową – ranking 5 najlepszych modeli

Pulsometr do biegania na klatkę piersiową – ranking 5 najlepszych modeli

Jeśli jesteś zwolennikiem stosowania nowych technologii w bieganiu, bieganie z […]

15 12.2022
Kurtki 4F – jak wybrać odpowiedni model? 

Kurtki 4F – jak wybrać odpowiedni model? 

Szukasz kurtki? Znalazłeś… i to niejedną! Kurtki 4F to setki […]

06 12.2022
Jakie kijki do nordic walking wybrać? Poradnik 

Jakie kijki do nordic walking wybrać? Poradnik 

Nordic walking to doskonały wstęp do przygody ze sportem. Żeby […]

06 12.2022
Zegarek Suunto 7 – czy warto wybrać akurat ten model? Mocne i słabe strony

Zegarek Suunto 7 – czy warto wybrać akurat ten model? Mocne i słabe strony

Smartwatch Suunto 7 ukazał się na rynku w styczniu 2020 […]

06 12.2022
Słuchawki bezprzewodowe do biegania – 5 zaawansowanych modeli

Słuchawki bezprzewodowe do biegania – 5 zaawansowanych modeli

Włączasz muzykę. Biegniesz, biegniesz… i zwalniasz, bo musisz przystanąć by […]

05 12.2022
Prezent dla biegacza i biegaczki – co kupić na różne okazje?

Prezent dla biegacza i biegaczki – co kupić na różne okazje?

Święta, urodziny, podziękowania – okazji do obdarowania znajomego biegacza nie […]

01 12.2022
Skarpetki kompresyjne do biegania – czy serio coś dają? Badania naukowe

Skarpetki kompresyjne do biegania – czy serio coś dają? Badania naukowe

Skarpetki kompresyjne do biegania to przykład sprzętu, wokół którego narosło […]

15 11.2022
Softshell do biegania – jaki wybrać?

Softshell do biegania – jaki wybrać?

Prawdziwi miłośnicy biegania nie zatrzymują się bez względu na porę […]

30 10.2022
Dres męski – 3 wskazówki, jak wybrać właściwy model do biegania

Dres męski – 3 wskazówki, jak wybrać właściwy model do biegania

Bieganie to jedna z najbardziej uniwersalnych aktywności fizycznych. Nie wymaga […]

26 10.2022
Lumeny, IPX i diody, czyli dwa słowa o czołówkach

Lumeny, IPX i diody, czyli dwa słowa o czołówkach

Latarka to na wszelkich dalekich wyprawach, trekkingach czy nawet zwykłym […]

25 10.2022
Softshell – kurtka do zadań specjalnych!

Softshell – kurtka do zadań specjalnych!

Jesienią treningi na świeżym powietrzu mogą być naprawdę przyjemne. Wystarczy […]

25 10.2022
Czym powinny charakteryzować się najlepsze zegarki do biegania?

Czym powinny charakteryzować się najlepsze zegarki do biegania?

Prowadzisz aktywny tryb życia i biegasz niemal każdego dnia? Jeśli […]

18 10.2022
Guma oporowa – co warto wiedzieć?

Guma oporowa – co warto wiedzieć?

Guma oporowa to taśma do ćwiczeń, która jest wykorzystywana do […]

17 10.2022
Klasyczny T-shirt, czyli cichy bohater drugiego planu

Klasyczny T-shirt, czyli cichy bohater drugiego planu

Kwestia wyboru ubrań dotyczy zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Jeśli […]

X

Zapisz się na newsletter

i bądź na biężaco z poradami dla biegacza

Zapisuję się