Blog o bieganiu sBIEGACZA - porady, ćwiczenia, diety dla biegaczySFERA BIEGACZA
  • Polski
  • English
Facebook sBIEGACZ Instagram sBIEGACZ Szukaj
> Opaski kompresyjne – po co je nosić?

Opaski kompresyjne – po co je nosić?

Data aktualizacji 25.02.2022

Przeczytasz w 6 minut

Opaski kompresyjne – po co je nosić?

Kontynuujemy temat gadżetów dla biegaczy! Które z nich są wyjątkowo przydatne, a które wyczyszczą portfel i niewiele wniosą do aktywnego życia? Bierzemy pod lupę opaski kompresyjne na łydki oraz uda – po co je nosić? Czy faktycznie coś dają? Przeczytaj! 

Odzież kompresyjna – co to jest? 

Zacznijmy od tego czym właściwie są ubrania kompresyjne. To specjalna odzież mająca za zadanie uciskanie partii ciała w kontrolowany sposób. Na rynku spotkamy nie tylko opaski kompresyjne na łydki, ale też specjalne skarpetki kompresyjne do biegania, opaski na uda, koszulki czy spodnie-legginsy.

opaski kompresyjne na łydki marki salomon
Opaski kompresyjne do biegania Salomon S/Lab NSO, źródło: strona producenta Salomon

Opaski kompresyjne są wykonane ze sztucznych, elastycznych materiałów o świetnych właściwościach oddychających. Królują oczywiście poliestry i poliamidy oraz dodatki elastanu.

Sprzęt kompresyjny różni się stopniem ucisku wywieranego na ciało. Wyróżniamy trzy – najmniejszy, stosowany profilaktycznie w prewencji chorób zakrzepowych, średni przeznaczony dla osób po zabiegach medycznych na żyłach oraz najsilniejszy, mogący być bezpiecznie wybierany tylko z przepisu lekarza.

Opaski kompresyjne na łydki – co dają?

Na pewno nieraz widziałeś opaski mijając w mieście innych biegaczy czy obserwując zawodników rozmaitych dyscyplin sportowych. Kategoria odzieży kompresyjnej jest jednak dużo szersza, a pierwotnie tego typu ubrania służyły wyłącznie celom medycznym – profilaktyce i leczeniu żylaków.

Teraz sięgamy po opaski kompresyjne na łydki i uda nie tylko z zalecenia lekarza. Zapaleni sportowcy chętnie noszą je by poprawić przepływ krwi w mięśniach podczas treningu, co ma przekładać się na lepszą regenerację ciała po zakończonych ćwiczeniach. Dzięki temu sprzętowi do nóg biegacza dociera więcej tlenu. W tkankach tworzy się mniej kwasu mlekowego, co nieco ogranicza problem potreningowych zakwasów

To nie jedyna zaleta opasek kompresyjnych. Lepszy przepływ tlenu przekłada się na wolniejsze zmęczenie, a to już bezpośredni plus do wydajności treningowej. Nie oznacza to że z biegania ,,piątek” przerzucimy się od razu na maratońskie dystanse, ale chcąc poprawić swoje osiągi chociaż o kilkanaście sekund zasadnym pomysłem będzie ,,wskoczenie” w kompresyjną odzież. 

Ponadto, opaski kompresyjne chronią przed urazami, wspomagają mięśnie i stawy – dzięki uciskaniu pozostają w stabilnej pozycji, a opaska ogranicza niepożądane wstrząsy. Z tego powodu chętnie stosują je osoby po kontuzjach. Jeżeli do nich należysz warto jednak przed założeniem takiej odzieży porozmawiać z fizjoterapeutą – w specjalnych przypadkach ostatnie słowo należy do specjalisty.

Co jeszcze? Nowoczesne modele zaprojektowane z myślą o sportowcach świetnie wyglądają! Jeśli chodzi o ich ogólną funkcjonalność, część zalet na pewno trzeba oddać efektowi placebo, ale popularność opasek na nogach biegaczy każe na poważnie zastanowić się nad przydatnością tego akcesorium.

Opaski kompresyjne okrywające nogi to także pewien sposób na poprawienie komfortu treningu na trasach pełnych kamyków, kałuż czy piasku. Będa dobrą barierą w starciu ze wszystkimi ,,intruzami” obijającymi się o łydki w trakcie biegu. Gdy na intensywnym treningu zaczynamy mieć już dość, wszystko nas irytuje, prawda? Opaski kompresyjne to zawsze jakiś sposób, by ograniczyć nieprzyjemne doznania!

Opaski kompresyjne na łydki – kiedy szczególnie warto ich używać? 

Zakładając, że jesteśmy zdrowi a o wskoczeniu w opaski kompresyjne na łydki nie zdecydował lekarz, kiedy tak naprawdę jest sens inwestować w uciskową odzież? Przede wszystkim wtedy, gdy intensywnie trenujemy na dużych dystansach. To bardzo duże obciążenie dla organizmu, szczególnie dolnych partii ciała – przyda się takie wsparcie.

Podczas rekreacyjnych wybiegań nie odczujemy dobroczynnych efektów noszenia opasek kompresyjnych. Dopiero robiąc dwucyfrowe liczby kilometrów da się zmusić mięśnie do tak ciężkiej pracy, by mogły praktycznie skorzystać z dobrodziejstw ucisku. 

Opaski kompresyjne to sprzęt nie tylko dla biegaczy. Chętnie zakładają je osoby jeżdżące na rowerze, grające w piłkę, a nawet pływacy! Wszędzie tam gdzie trenujemy ostro i długo przydaje się takie dodatkowe wsparcie – który sportowiec pogardzi zmniejszeniem zakwasów i męczliwości mięśni?

Nie każdy lubi trenować w uciskowej odzieży – doskonale rozumiemy, że dla niektórych może być niezbyt komfortowa. Warto jednak spróbować założyć opaski po intensywnym treningu, dla poprawienia regeneracji.

Opasek kompresyjnych można jednak używać nie tylko podczas treningu, ale nawet na co dzień. Nadają się do profilaktyki żylaków u osób pracujących w jednej pozycji – na stojąco lub siedząco. Należysz do nich? Spróbuj przekonać się do opasek. Usprawniają przepływ krwi z nóg do serca, co na dłuższą metę pozwala zachować żyły w dobrej kondycji mimo ich codziennego przeciążania. 

Na co zwrócić uwagę wybierając opaski kompresyjne do biegania?

Opaski kompresyjne powinny cechować się oddychalnością i termoregulacją – łydka nie powinna pocić się pod materiałem, bo może to spowodować oparzenia. Zwróć uwagę także na antypoślizgowe taśmy – ubranie nie ma prawa zsuwać się w trakcie biegu i zakłócać w ten sposób treningu. Cała opaska powinna być lekka i szybkoschnąca – jak każdy element odzieży biegacza.

opaski kompresyjne na łydki damskie royal bay
Opaski kompresyjne na łydki Royal Bay, źródło: strona producenta Royal Bay

W kwestii stopnia kompresji – wspominaliśmy o nich na początku – do aktywności fizycznej używamy pierwszego i drugiego. Jeśli zaś chodzi o dobór rozmiaru, trzeba dokładnie zmierzyć łydkę i na tej podstawie wybrać odpowiedni wariant kierując się tabelą producenta.

Biegając przy drodze czy po prostu wieczorem warto zainteresować się opaskami kompresyjnymi z odblaskami – to zawsze dodatkowy plus do bezpieczeństwa. Tego nigdy za wiele!

Warunek – jak zawsze przy biegowym wyposażeniu trzeba stawiać na sprzęt wysokiej jakości. W ,,pierwszych lepszych” opaskach łydka szybko się spoci, przegrzeje, a cały trening będzie miał mało wspólnego z komfortem. Żeby mieć pewność co do funkcjonalności opasek nie pozostaje nic innego jak kupowanie w sprawdzonych sklepach sportowych, od doświadczonych producentów. Byle jaki sprzęt to byle jaki efekt.

Czy opaski kompresyjne do biegania działają?

Odzież uciskowa to z pewnością skuteczny sposób na przeciwdziałanie zylakom – stoją za nią lata wykorzystywania w medycynie. Co jednak ze zdrowymi biegaczami noszącymi takie ubrania? Według badań na afrykańskich maratończykach – to działa. Biegacze w kompresyjnych skarpetach uzyskiwali lepszy czas a ich mięśnie były mniej uszkodzone i lepiej się regenerowały.

Co do wyników badań przeprowadzanych w warunkach laboratoryjnych – wyniki także wypadają pozytywnie dla skarpet kompresyjnych. Na dokładkę, profesjonalni biegacze – między innymi Chris Solinsky – przyznają, że pomagają im one w regeneracji. 

Na to jak imponujący będzie efekt wykorzystania odzieży kompresyjnej w kwestii zwiększenia wydajności treningowej pewien wpływ będzie miał efekt placebo. Sami badacze nie są pewni ile w lepszych osiągnięciach faktycznego działania skarpet i opasek, a ile psychologicznego efektu. Jeśli jednak chodzi o samą regenerację, cóż – ciężko zarzucić zarzucić kompresji nieskuteczność. 

Opaski kompresyjne to sposób na poprawę regeneracji i wydajności oraz zapobieganie kontuzjom. Nie bez powodu sięga po nie coraz więcej biegaczy – taki sprzęt pomaga lepiej zadbać o swoje ciało. Czy jakiś biegacz pogardzi szybszym powrotem do formy po ostrym, długim treningu? No właśnie! 

Mogą Ci się spodobać:

25 10.2023
Polar Pacer i Pacer Pro – który kupić do biegania? Charakterystyki modeli

Polar Pacer i Pacer Pro – który kupić do biegania? Charakterystyki modeli

Polar Pacer – ta propozycja fińskiego giganta gości na nadgarstkach […]

27 09.2023
Jaki sprzęt do ćwiczeń w domu przyda się biegaczowi? Lista naprawdę opłacalnych

Jaki sprzęt do ćwiczeń w domu przyda się biegaczowi? Lista naprawdę opłacalnych

Jaki sprzęt do ćwiczeń w domu warto mieć, gdy do […]

21 09.2023
Odzież rowerowa na sezon jesienny – jak ją skompletować?

Odzież rowerowa na sezon jesienny – jak ją skompletować?

Gdy kończy się lato, zarówno biegacze, jak i kolarze oraz […]

12 09.2023
Garmin Venu 2 i Venu 3 – zmiany. Czy warto dopłacić do nowego modelu?

Garmin Venu 2 i Venu 3 – zmiany. Czy warto dopłacić do nowego modelu?

Garmin Venu 2 to smartwatch sportowy, który spokojnie można zaliczyć […]

17 07.2023
Bluzy z nadrukiem własnym do biegania – jak wybrać odpowiedni model?

Bluzy z nadrukiem własnym do biegania – jak wybrać odpowiedni model?

Bluzy z nadrukiem własnym to jeden z ulubionych rodzajów odzieży […]

16 06.2023
Odpowiednia odzież do ćwiczeń, czyli jaka?

Odpowiednia odzież do ćwiczeń, czyli jaka?

Regularna aktywność fizyczna jest kluczowa do zachowanie organizmu w dobrej […]

01 06.2023
Ręcznik dla sportowca – jaki wybrać dla biegacza?

Ręcznik dla sportowca – jaki wybrać dla biegacza?

Ręcznik dla sportowca przyda się każdemu, kto na poważnie traktuje […]

10 05.2023
Tania bieżnia do domu – ranking 5 najlepszych do 3000 zł

Tania bieżnia do domu – ranking 5 najlepszych do 3000 zł

Własna bieżnia przyda się przez cały rok – czy to […]

08 05.2023
Pistolet do masażu – ranking 5 najlepszych modeli 

Pistolet do masażu – ranking 5 najlepszych modeli 

Pistolet do masażu to poręczna maszyna, która szybko rozluźni napięte […]

05 05.2023
Pistolet do masażu — jak używać tego sprzętu?

Pistolet do masażu — jak używać tego sprzętu?

Budzisz się na drugi dzień po solidnym treningu i… wolałbyś […]

20 03.2023
T-shirt kontra singlet. zalety i wady najważniejszych koszulek dla biegaczy

T-shirt kontra singlet. zalety i wady najważniejszych koszulek dla biegaczy

Regularne treningi biegowe to świetny sposób na to, by zadbać […]

01 03.2023
Nerka – praktyczny dodatek dla biegacza

Nerka – praktyczny dodatek dla biegacza

Dla większości kobiet i mężczyzn smartfon czy karta płatnicza stanowią […]

03 02.2023
Co zabrać na morsowanie? Niezbędnik morsującego biegacza

Co zabrać na morsowanie? Niezbędnik morsującego biegacza

Morsowanie wymaga odwagi, otwartości na nowe doświadczenia, wiedzy i… odrobiny […]

23 01.2023
Bielizna termoaktywna nie tylko do biegania od Gatta Active

Bielizna termoaktywna nie tylko do biegania od Gatta Active

Na trening w zimie nie wystarczy się ubrać ,,po prostu […]

19 01.2023
Bielizna termoaktywna do biegania? – tylko Brubeck

Bielizna termoaktywna do biegania? – tylko Brubeck

Dobrej jakości bielizna termoaktywna to podstawa wyposażenia każdego biegacza. Dlaczego […]

27 12.2022
Aplikacje do biegania – 6 najlepszych aplikacji dla biegaczy

Aplikacje do biegania – 6 najlepszych aplikacji dla biegaczy

Aplikacje do biegania mają pomagać podczas treningu. Dzięki nim będziesz […]

21 12.2022
Pulsometr do biegania na klatkę piersiową – ranking 5 najlepszych modeli

Pulsometr do biegania na klatkę piersiową – ranking 5 najlepszych modeli

Jeśli jesteś zwolennikiem stosowania nowych technologii w bieganiu, bieganie z […]

15 12.2022
Kurtki 4F – jak wybrać odpowiedni model? 

Kurtki 4F – jak wybrać odpowiedni model? 

Szukasz kurtki? Znalazłeś… i to niejedną! Kurtki 4F to setki […]

06 12.2022
Jakie kijki do nordic walking wybrać? Poradnik 

Jakie kijki do nordic walking wybrać? Poradnik 

Nordic walking to doskonały wstęp do przygody ze sportem. Żeby […]

06 12.2022
Zegarek Suunto 7 – czy warto wybrać akurat ten model? Mocne i słabe strony

Zegarek Suunto 7 – czy warto wybrać akurat ten model? Mocne i słabe strony

Smartwatch Suunto 7 ukazał się na rynku w styczniu 2020 […]

06 12.2022
Słuchawki bezprzewodowe do biegania – 5 zaawansowanych modeli

Słuchawki bezprzewodowe do biegania – 5 zaawansowanych modeli

Włączasz muzykę. Biegniesz, biegniesz… i zwalniasz, bo musisz przystanąć by […]

05 12.2022
Prezent dla biegacza i biegaczki – co kupić na różne okazje?

Prezent dla biegacza i biegaczki – co kupić na różne okazje?

Święta, urodziny, podziękowania – okazji do obdarowania znajomego biegacza nie […]

01 12.2022
Skarpetki kompresyjne do biegania – czy serio coś dają? Badania naukowe

Skarpetki kompresyjne do biegania – czy serio coś dają? Badania naukowe

Skarpetki kompresyjne do biegania to przykład sprzętu, wokół którego narosło […]

15 11.2022
Softshell do biegania – jaki wybrać?

Softshell do biegania – jaki wybrać?

Prawdziwi miłośnicy biegania nie zatrzymują się bez względu na porę […]

30 10.2022
Dres męski – 3 wskazówki, jak wybrać właściwy model do biegania

Dres męski – 3 wskazówki, jak wybrać właściwy model do biegania

Bieganie to jedna z najbardziej uniwersalnych aktywności fizycznych. Nie wymaga […]

26 10.2022
Lumeny, IPX i diody, czyli dwa słowa o czołówkach

Lumeny, IPX i diody, czyli dwa słowa o czołówkach

Latarka to na wszelkich dalekich wyprawach, trekkingach czy nawet zwykłym […]

25 10.2022
Softshell – kurtka do zadań specjalnych!

Softshell – kurtka do zadań specjalnych!

Jesienią treningi na świeżym powietrzu mogą być naprawdę przyjemne. Wystarczy […]

25 10.2022
Czym powinny charakteryzować się najlepsze zegarki do biegania?

Czym powinny charakteryzować się najlepsze zegarki do biegania?

Prowadzisz aktywny tryb życia i biegasz niemal każdego dnia? Jeśli […]

18 10.2022
Guma oporowa – co warto wiedzieć?

Guma oporowa – co warto wiedzieć?

Guma oporowa to taśma do ćwiczeń, która jest wykorzystywana do […]

17 10.2022
Klasyczny T-shirt, czyli cichy bohater drugiego planu

Klasyczny T-shirt, czyli cichy bohater drugiego planu

Kwestia wyboru ubrań dotyczy zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Jeśli […]

X

Zapisz się na newsletter

i bądź na biężaco z poradami dla biegacza

Zapisuję się