Blog o bieganiu Sbiegacza.pl - porady, ćwiczenia, diety dla biegaczy
> Sprzęt > Słuchawki do biegania – jakie wybrać? Czym kierować się przy doborze odpowiednich słuchawek dla biegaczy?

Słuchawki do biegania – jakie wybrać? Czym kierować się przy doborze odpowiednich słuchawek dla biegaczy?

Data publikacji 20.05.2019

Przeczytasz w 7 minut 2143 wyświetleń

Słuchawki do biegania – jakie wybrać? Czym kierować się przy doborze odpowiednich słuchawek dla biegaczy?

Słuchawki do biegania mogą bardzo skutecznie popsuć całą przyjemność płynącą z treningu, jeśli są źle dobrane. To bardzo irytujące, gdy wciąż jedna z słuchawek Ci wypada, albo na zmianę: jedna i druga. Gdy uszy od nich po prostu bolą, lub też gdy muzykę zagłusza szum poruszającego się wraz z Tobą kabla, lub całych słuchawek.

Każdy też ma nieco inne preferencje co do słuchawek, dlatego też Tobie będzie pasowało co innego niż koledze, czy koleżance . Tu dowiesz się: jakie typy słuchawek nadają się do biegania, jakie są ich wady i zalety, oraz czym kierować się przy wyborze najlepszych dla siebie słuchawek.

A jakie słuchawki do biegania są najlepsze – bezprzewodowe, nauszne, a może jeszcze inne? Sprawdź sam! 

Czym kierować się przy wyborze słuchawek do biegania?

Aby mniej więcej wiedzieć, czym masz się kierować przy wyborze najlepszych dla Ciebie słuchawek do biegania, to musisz odpowiedzieć sobie na poniższe pytanie:

Co mi najbardziej przeszkadza w słuchawkach do biegania podczas treningu?

 • Poruszający się i ograniczający ruchy kabel,
 • Wypadające słuchawki,
 • Za mocne wygłuszenie,
 • Wysoka cena słuchawek,
 • Przesuwające się po głowie i ciężkie słuchawki nauszne do biegania.

Rodzaj słuchawek wybierzesz w zależności od tego, co Cię najbardziej irytuje w takich słuchawkach. Ponadto podczas kupna i tak powinieneś wziąć pod uwagę takie cechy słuchawek dla biegaczy, jak:

 • Waga – ciężkie zabudowane słuchawki nauszne, które gwarantują świetną jakość dźwięku, gdy siedzi się przed komputerem i ogląda film nie najlepiej się sprawdzą podczas biegania. Gdy będą wraz z Tobą skakać na głowie, lub tylko z lekka się poruszać to i tak szybko przyprawią o ból głowy czy karku. Ponadto słuchawki nauszne do biegania sprawią, że będziesz miał nieodpowiednią, postawę: głowa będzie wysunięta do przodu, aby uchronić słuchawki przed spadnięciem i wspomóc się w ich noszeniu. Lekkie słuchawki przyczynią się do swobody wykonywanych ruchów i nie będą dodatkowym, nieergonomicznym obciążeniem podczas treningu.
 • Wodoodporność – Ważne jest, aby deszcz, czy nawet Twój pot nie zaszkodziły słuchawkom. Nie biegasz w deszczu? W takim razie odpowiedz sobie szczerze na pytanie, czy bardzo się pocisz? Jeżeli bardzo mało, to będziesz mógł pominąć tę kwestię.
 • Dodatkowe wzmocnienia zapobiegające wypadaniu z ucha – To co najbardziej irytuje wszystkich podczas biegania, to wypadające słuchawki. Całe szczęście istnieją na to rozwiązania. Będziesz musiał się tylko zastanowić, które będzie Ci bardziej odpowiadać.
 • Jakość dźwięku i stopień wygłuszenia otoczenia – wysoka jakość dźwięku zawsze w cenie. Wysokie wygłuszenie już nie za bardzo w szczególności podczas biegania na zewnątrz. Zwróć uwagę na to, że będziesz musiał słyszeć nadjeżdżający z tyłu rower, samochód, czy też innego biegacza, który usilnie próbuje Cię wyminąć. W końcu jesteś częścią ruchu drogowo – chodnikowego. Biegasz sam po lesie? I tak warto, abyś słyszał, czy nie goni Cię jakiś dziki pies, albo jeszcze coś innego. Po prostu: zbyt duże wygłuszenie stwarza dla Ciebie zagrożenie. Musisz w porę móc zareagować. Ponadto słuch niekiedy pomoże Ci utrzymać równowagę na wyboistej, kamienistej trasie.
 • Mikrofon i pilot – pozwolą Ci na wygodne odbieranie telefonów i sterowanie głośnością bez konieczności sięgania do komórki. Możesz w pełni kontynuować swój trening.

Jakie słuchawki do biegania wybrać? – rodzaje słuchawek i dodatkowe gadżety.

SŁUCHAWKI DOUSZNE DO BIEGANIA

To takie, które są na poziomie wysokości małżowiny usznej, a więc dosyć płytko w uchu. Są niewielkie, lekkie i mają płaski kształt. Dla koneserów muzyki jakość dźwięku pozostawi nieco do życzenia (szczególnie te z niższej półki cenowej). Z drugiej zaś strony nie wygłuszają hałasu otoczenia. Bardzo łatwo też wypadają z ucha, więc warto kupować takie, które mają dodatkowe wsparcie, czy zauszniki, które zapobiegną ich ciągłemu wypadaniu. Dodatkowo decydując się na takie słuchawki warto przymierzyć parę modeli, aby dobrać te, które są odpowiednio wyprofilowane pod Twoje ucho, co dodatkowo je będzie utrzymywać podczas biegu na swoim miejscu.

Słuchawki douszne wybierz wtedy, gdy:

 • biegasz w terenie i nie możesz sobie pozwolić na dużą izolację od szumu otoczenia,
 • bolą Cię uszy od słuchawek dokanałowych, a równocześnie nie chcesz słuchawek nausznych,
 • masz szeroki kanał uszny (wtedy takie słuchawki lepiej się sprawdzają),
 • nie chcesz przeznaczać na nie dużo pieniędzy (zazwyczaj należą do tych tańszych słuchawek).
jakie słuchawki do biegania

SŁUCHAWKI DOKANAŁOWE DO BIEGANIA

Wchodzą one już do kanału usznego, przez co i lepiej się trzymają i o wiele bardziej wygłuszają. Dzięki temu będziesz odsłuchiwał muzykę o wiele ciszej niż robiłbyś to w słuchawkach dousznych. A więc chronisz swój słuch. Zakończone są nakładkami, których wielkość możesz dopasować do wielkości swojego kanału usznego. Tym samym możesz wybrać mniejsze nakładki, które będą mniej wygłuszać otoczenie, choć też gorzej będą się trzymać w uchu.

Słuchawki dokanałowe wybierz, gdy:

 • biegasz na bieżni w głośnej siłowni,
 • chcesz mieć lepszą jakość dźwięku,
 • chcesz móc odsłuchiwać ciszej muzykę, a wciąż mieć dobry jej odbiór.

SŁUCHAWKI NAUSZNE DO BIEGANIA

Bez wątpienia dają dobrą jakość dźwięku i wygłuszenie. Z drugiej zaś strony mają wątpliwą przydatność podczas biegania. Są ciężkie i będą przesuwały się po głowie i łatwo z niej spadały.

Całe szczęście na rynku znajdziesz też słuchawki z „pałąkiem”, który jest o wiele cieńszy, a słuchawki o wiele lżejsze od tradycyjnych słuchawek nausznych. Pałąk ten możesz mieć również dobrze oparty o szyję lub na głowie. Zależy to od tego, co będzie dla Ciebie wygodniejsze. Na pałąku tym będziesz miał zapewne również dostęp do obsługi telefonu, jak i słuchawek.

Wybierz słuchawki nauszne do biegania, gdy:

 • zależy Ci na dobrej jakości dźwięku,
 • biegasz w domu, na siłowni i możesz mieć dobre wygłuszenie,
 • wygodniejszy jest dla Ciebie pałąk oparty o głowę lub szyję, niż zauszniki i inne wsparcie w słuchawkach dousznych i dokanałowych.

Wybór odpowiedniego dla siebie rodzaju słuchawek to nie wszystko. Musisz wziąć też pod rozwagę poniższe dodatki i ulepszenia i postanowić co będzie dla Ciebie najlepszym rozwiązaniem.

słuchawki nauszne do biegania

SŁUCHAWKI Z ZAUSZNIKAMI DO BIEGANIA

Zauszniki to dodatkowe zabezpieczenie przed wypadaniem słuchawki dousznej / dokanałowej z ucha. Taki zausznik również musi być dopasowany do Twojego ucha. Nie może być za duży, ani za mały. Dlatego też kobiety powinny wybierać te, które zostały wyprodukowane z myślą o nich, aby zauszniki były odpowiednio mniejsze. Zwróć też uwagę, czy takie zauszniki nie spowodują u Ciebie obtarć. Jeśli masz wrażliwe te miejsca, to lepiej wybierz inne słuchawki z zabezpieczeniami.

SŁUCHAWKI Z ZABEZPIECZENIAMI DO BIEGANIA

Mają dodatkowe zabezpieczenie, najczęściej w formie niewielkiego „haczyka”, który przytrzymuje słuchawkę w małżowinie usznej. Na ile dobrze się ono sprawdza? Tu musisz sam popróbować, czy lepiej będzie Ci odpowiadać tak niewielkie zabezpieczenie, czy może jednak warto postawić na zauszniki.

BEZPRZEWODOWE SŁUCHAWKI DO BIEGANIA (BLUETOOTH)

Bezprzewodowe słuchawki do biegania nie mają kabla! Nic nie krępuje Twoich ruchów. Nie wyszarpiesz sobie przez przypadek nagle ruchem ręki słuchawki. To jest w nich najlepsze. Jeżeli irytuje Cię, gdy podczas biegania słyszysz w uchu każde najmniejsze uderzenie kabla o rękę, czy inną część twojego ciała, a może ubrania, to koniecznie rozważ zakup słuchawek bezprzewodowych. Oczywiście są one odpowiednio droższe. Natomiast możesz je już dostać od nieco, ponad 100 złotych.

Jak wyglądają?

Są to po prostu dwie małe słuchaweczki połączone tylko ze sobą nawzajem. Te najdroższe nie mają nawet tego połączenia. Po prostu wkładasz dwie takie małe pchełki do uszu, a na nich masz również „panel sterowania”. Jednak zdecydowana większość ma kabelek, lub „pałąk” łączący słuchawki ze sobą, gdzie też znajdują się odpowiednie przyciski do sterowania głośnością itp.

Słuchawki bezprzewodowe BT zasilane są na baterię i w zależności od modelu wytrzymuje ona ok 2-6 godzin. Także musisz przed biegać pamiętać o tym, aby bateria była naładowana. Niektórzy producenci wyszli jeszcze naprzeciw zapotrzebowaniom tworząc dla nich małe, lekkie pudełka, które odgrywają rolę powerbanku. Gdy planujesz dłuższy bieg niż żywotność baterii, a nie możesz się obejść bez muzyki, to zawsze możesz taki powerbank schować do plecaka biegowego, czy nerki (jeżeli Ci nie szkoda na niego przeznaczać miejsca).

Jak już nazwa pokazuje, łączność odbywa się za pomocą Bluetooth. Pozwolą Ci one łączyć się z telefonem, sterować łatwo muzyką i głośnością, a nawet odbieraniem telefonów.

SŁUCHAWKI Z PULSOMETREM DO BIEGANIA

Niewygodnie jest Ci biegać z pasem napiersiowym, a chcesz robić trening w odpowiednim zakresie tętna? Spróbuj słuchawek z pulsometrem. Taki pulsometr najczęściej jest w słuchawkach bezprzewodowych z Bluetooth. Jest ich na rynku coraz więcej, co też oznacza, że są też coraz dokładniejsze i lepsze w pomiarach.

Wybierając dla siebie odpowiednie słuchawki przymierz choć parę z nich. Mając je w uszach, czy też na uszach poskacz z nimi, przebiegnij się i sprawdź, czy szybko stają się dla Ciebie niewyczuwalne, odpowiada Ci jakość dźwięku, nie wypadają z ucha, oraz czy mają funkcje i cechy, na których Ci zależy. Nie kieruj się tym co poleca Ci znajomy, póki sam tego nie wypróbujesz. Każdemu w końcu odpowiada co innego i za inną cenę.

Mogą Ci się spodobać:

21 09.2022
Jaki model torebek damskich wybrać?

Jaki model torebek damskich wybrać?

Nie musisz mieć dziesiątek torebek, aby wyglądać stylowo. Do podstawowej […]

02 09.2022
Jaki wybrać orbitrek do domu?

Jaki wybrać orbitrek do domu?

Chcesz wyrzeźbić swoje ciało i nabrać formy, nie masz czasu […]

30 08.2022
Największe błędy przy wyborze bieżni elektrycznej

Największe błędy przy wyborze bieżni elektrycznej

Zakup bieżni elektrycznej to decyzja na wiele lat – a […]

29 08.2022
Spodenki na zawody biegowe – co warto o nich wiedzieć?

Spodenki na zawody biegowe – co warto o nich wiedzieć?

Bieganie to sport, który może wydawać się wymagający, jednak jest […]

19 08.2022
Sklep piłkarski – odzież nie tylko dla aktywnych

Sklep piłkarski – odzież nie tylko dla aktywnych

Powszechnym, błędnym przekonaniem na temat odzieży sportowej jest to, że […]

12 08.2022
Jak wybrać matę do akupresury?

Jak wybrać matę do akupresury?

Domowy zestaw do akupresury to prosty i skuteczny sposób na […]

04 08.2022
Ręczniki z mikrofibry – dlaczego są tak popularne?

Ręczniki z mikrofibry – dlaczego są tak popularne?

Jeżeli raz użyjesz tego produktu, zachwycisz się jego właściwościami. Ręczniki […]

18 07.2022
Jaki ​smartwatch z pulsoksymetrem? Ranking 7 propozycji!

Jaki ​smartwatch z pulsoksymetrem? Ranking 7 propozycji!

Chcesz jeszcze lepiej monitorować swoją formę? Wracasz do biegania po […]

15 07.2022
Shock Absorber Ultimate Run Bra czy Panache Sport? Cechy i porównanie

Shock Absorber Ultimate Run Bra czy Panache Sport? Cechy i porównanie

Dobry stanik do biegania to obowiązkowy element wyposażenia każdej biegaczki. […]

13 07.2022
Pulsoksymetr – co to jest? Czy warto kupić smartwatch z pulsoksymetrem?

Pulsoksymetr – co to jest? Czy warto kupić smartwatch z pulsoksymetrem?

Elektronika dla biegaczy – o tym można pisać grube książki! […]

12 07.2022
Supinacja i pronacja stóp – co to znaczy dla biegacza?

Supinacja i pronacja stóp – co to znaczy dla biegacza?

Jakby wybieranie butów do bieganie nie było wystarczająco trudne… Supinacja […]

11 07.2022
Kompresyjna koszulka treningowa męska: dlaczego warto w niej ćwiczyć?

Kompresyjna koszulka treningowa męska: dlaczego warto w niej ćwiczyć?

Odzież treningowa może przybierać różne formy, a jedną z takich […]

04 07.2022
Idealne koszulki dla aktywnych mężczyzn

Idealne koszulki dla aktywnych mężczyzn

Regularne uprawianie aktywności fizycznej to najlepszy sposób na to, aby […]

27 06.2022
Pocenie się podczas biegania w upale – jak zwiększyć komfort biegu?

Pocenie się podczas biegania w upale – jak zwiększyć komfort biegu?

Pocenie się podczas biegania to najbardziej naturalna rzecz na świecie. […]

27 06.2022
W czym najlepiej biegać, a czego unikać?

W czym najlepiej biegać, a czego unikać?

Bieganie jest jedną z najbardziej popularnych form aktywności fizycznej. Sport […]

27 06.2022
Gumy oporowe — kiedy warto włączyć je do ćwiczeń?

Gumy oporowe — kiedy warto włączyć je do ćwiczeń?

Są tanie, nie zajmują dużo miejsca, do tego pozwalają osiągać […]

26 06.2022
Salomon Sense Ride 4 – co cechuje ten model?

Salomon Sense Ride 4 – co cechuje ten model?

Salomon Sense Ride 4 to kolejna odsłona trailowej serii kultowego […]

24 06.2022
Trening na skakance – co daje biegaczowi i jak skakać na skakance?

Trening na skakance – co daje biegaczowi i jak skakać na skakance?

Skakanka to świetne narzędzie treningowe dla małych dziewczynek… i dla […]

13 06.2022
Zegarek Garmin Instinct i Garmin Instinct 2 – co cechuje te modele?

Zegarek Garmin Instinct i Garmin Instinct 2 – co cechuje te modele?

Zegarki Garmin to najwyższa półka, jeśli chodzi o sprzęt sportowy […]

25 05.2022
Niezbędne akcesoria na lato do biegania – spraw je sobie jak najszybciej!

Niezbędne akcesoria na lato do biegania – spraw je sobie jak najszybciej!

Zbliża się czerwiec, a więc to ostatni dzwonek na uzupełnienie […]

16 05.2022
Zegarek do biegania – Polar czy Garmin a może inna marka? Charakterystyka gigantów!

Zegarek do biegania – Polar czy Garmin a może inna marka? Charakterystyka gigantów!

Nadszedł czas – czas kupienia prawdziwego zegarka do biegania! Rynek […]

29 04.2022
Zegarek do biegania Polar Ignite 2 – czym różni się od poprzednika?

Zegarek do biegania Polar Ignite 2 – czym różni się od poprzednika?

Polar Ignite 2 to druga odsłona dobrze przyjętego zegarka ze […]

03 04.2022
Plecak do biegania – co musi mieć żeby naprawdę się przydać?

Plecak do biegania – co musi mieć żeby naprawdę się przydać?

Chcesz kupić sobie plecak do biegania? Zwróć szczególna uwgae na […]

01 04.2022
Chusta do biegania – oryginalna czy tańszy zamiennik?

Chusta do biegania – oryginalna czy tańszy zamiennik?

Akcesoria do biegania, które koniecznie trzeba mieć? Chusta do biegania […]

29 03.2022
Jaka smycz do biegania z psem? Akcesoria czworonożnego biegacza

Jaka smycz do biegania z psem? Akcesoria czworonożnego biegacza

Chcesz połączyć przyjemne z… przyjemnym? Bieganie z psem to jest […]

28 03.2022
Kijki do biegania – jak dobrać długość i na co uważać?

Kijki do biegania – jak dobrać długość i na co uważać?

Kije do biegania przydają się nie tylko na trasach ultra! […]

26 03.2022
Jaki bidon do biegania sprawdzi się na trasie?

Jaki bidon do biegania sprawdzi się na trasie?

Nawodnienie biegacza trzeba gdzieś zapakować! Bez solidnego bidonu ani rusz! […]

25 03.2022
Strój do fitnessu, jogi i pilatesu. Kroje i materiały w rytmie natury

Strój do fitnessu, jogi i pilatesu. Kroje i materiały w rytmie natury

Wraz z pierwszymi tegorocznymi promieniami słońca coraz śmielej myślimy o […]

15 03.2022
Puchary i statuetki nie tylko na zawody

Puchary i statuetki nie tylko na zawody

Puchary i statuetki zwykle kojarzą się nam ze sportowymi zawodami, […]

15 03.2022
Rękawiczki do biegania – czym różnią się od zwykłych?

Rękawiczki do biegania – czym różnią się od zwykłych?

Czy rękawiczki do biegania czymkolwiek różnią się od naszego ,,zwykłego” […]

X

Zapisz się na newsletter

i bądź na biężaco z poradami dla biegacza

Zapisuję się