Ręcznik dla sportowca przyda się każdemu, kto na poważnie traktuje […]
Data publikacji 29.03.2022
Przeczytasz w 6 minut
1313 wyświetleń
Chcesz połączyć przyjemne z… przyjemnym? Bieganie z psem to jest to! Aby rozpocząć treningi z czworonożnym przyjacielem potrzebujesz jednak podstawowego akcesorium – specjalnej smyczy biegowej. Jaka smycz do biegania z psem? Na co zwracać uwagę wybierając ten sprzęt? Przeczytaj przed zakupami, a Ty i Twój pupil będziecie zadowoleni!
Smycz do biegania dla psa powinna być amortyzowana. To najbezpieczniejszy wybór dla Twojego pupila. Zdecydowanie zrezygnuj ze sztywnych smyczy, szczególnie, jeśli naprawdę chcesz pobiegać, a nie tylko ,,rozruszać kości” delikatnym truchtem.
Podczas biegu z psem zdarza się wiele sytuacji, podczas których trzeba gwałtownie zahamować. Gdy nagle przystaniesz w miejscu, rozpędzony pies jest ciągnięty do tyłu. Podobnie, jeśli pies rzuci się w pęd za wiewiórką czy kotem. Amortyzacja ma zminimalizować siłę ciągu wywieraną na ciało czworonoga podczas wszelkich szarpnięć..
Jeżeli smycz byłaby sztywna, pies zostałby w każdej takiej sytuacji potężnie pociągnięty do tyłu. To mogłoby skończyć się dla niego kontuzją – a na dłuższą metę, wręcz na pewno by się skończyło. Nie sprawdzaj, czy bieganie z psem Ci się spodoba, bez kupna amortyzowanego sprzętu – najwyżej będziesz go używać podczas codziennych spacerów!
Oczywiście, smycz z amortyzatorem do biegania dba także o komfort ,,dwunoga”. Dla kręgosłupa biegacza szarpanie również nie jest zdrowe. Szczególnie, gdy pies jest duży i silny.
Amortyzowana smycz jest zapinana na karabińczyk. Najlepiej, żeby ten element był wykonany z brązu. Srebrne karabińczyki tworzy się z niezbyt wytrzymałych materiałów, które mogą pęknąć. Nie bierz ich pod uwagę szczególnie, gdy Twój towarzysz należy do masywnych ras.
Tutaj nie ma dyskusji – smycz do biegania dla psa musi kończyć się szelkami. Obroża jest niezwykle niebezpieczna dla kręgosłupa zwierzaka – powraca kwestia szarpania. Po drugie, jeśli zwierzak czegoś się wystraszy i gwałtownie cofnie, może wysunąć głowę z obroży i uciec.
Dopasowane rozmiarem szelki to rozwiązanie. Równomiernie rozłożą energię szarpnięć i zmniejszą ryzyko niekontrolowanego uwolnienia się. Uważaj, by nie były za duże, bo energiczny zwierzak mógłby wysunąć się także z nich. Za ciasne, siłą rzeczy nie będą dla zwierzaka wygodne.
Jaka smycz do biegania z psem na poważnie? Najlepszym rozwiązaniem będzie specjalna uprząż do canicross. Rozmiar określa się na podstawie wymiarów psa – obwodu szyi, klatki piersiowej i długości pleców. Kieruj się wskazaniami producenta sprzętu – przy każdym opisie sprzętu powinna znajdować się tabela rozmiarów.
Niestety, taka uprząż może dużo kosztować – do rekreacyjnego biegania wystarczą więc zwykle, wytrzymałe szelki.
Bieganie z psem trzymając smycz w dłoni nie będzie wygodne. Podczas rekreacyjnego joggingu jest to jeszcze do zrealizowania, ale przy intensywniejszym biegu na pewno ucierpi Twoja technika. Po drugie – prędzej czy później pies wyrwie uchwyt z Twojej dłoni i ucieknie. Dlatego w komplecie do smyczy i szelek trzeba zaopatrzyć się także w pas.
Smycz przypina się do pasa biegowego, uwalniając ręce. Doświadczeni canicrossowcy zaznaczają, że pas do biegania z psem nie może ciągnąć za tułów, ale za pośladki. To zdrowsze dla kręgosłupa, bo pośladki zamortyzują szarpnięcia.
Skoro mamy już ustalone podstawy, czas na detale! Wśród smyczy są modele klasyczne – jednoczęściowe, bez możliwości regulowania długości – oraz przepinane, regulowane dzięki szeregowi oczek.
Skoro mowa o bieganiu z psem po mieście, najlepszą opcją będą modele o regulowanej długości. Stwarzają więcej możliwości i z reguły są wygodniejsze w codziennym użytkowaniu. Ruszając z pupilem przez teren pełen ludzi musisz mieć nad czworonogiem maksymalną kontrolę, ale w niektórych momentach aż żal nie dać psiakowi nieco większego pola do manewru.
Biegając z psem po chodniku, skróć smycz, żeby pies biegł tuż przy Twojej nodze. Nie powinna być wtedy dłuższa niż na 2 metry. Gdy dojdziecie do parku, będziesz mógł dać pupilowi nieco więcej swobody, popuszczając smycz na kilka dodatkowych metrów.
Widywanym niekiedy rozwiązaniem rozwiązaniem na trening są smycze typu flexi, czyli po prostu smycze automatyczne, z możliwościa przypięcia do biegowego pasa. Takie smycze nie są dobrym wyborem na trening w mieście, bo pies zbyt swobodnie gospodaruje długością linki. Lepiej wybrać po prostu smycz przepinaną, przyjmująca stałą długość.
Możliwość skrócenia smyczy w dowolnym momencie będzie bezcenna też dla biegających w lesie. Nie potrzebujesz przecież komplikacji, gdy pies zacznie patrolować otaczające was drzewa – lepiej mieć pupila przy nodze do czasu dobiegnięcia do ścieżki.
Bieganie po polach i łąkach, na których nie ma ludzi ani drzew? Sprawdzi się linka treningowa o długości nawet 25 metrów. Zagwarantuje zwierzakowi pełnię swobody, a Tobie tyle kontroli, ile potrzeba.
Niektórzy biegacze (i spacerowicze) na otwartych terenach w ogóle rezygnują ze smyczy… To bardzo zła opcja – zawsze masz mieć swojego zwierzaka w ryzach! Tam, gdzie w ogóle nie ma zabudowy ani dróg, często trafiają się samotni spacerowicze, którzy wcale nie mają ochoty witać się z nieznanymi zwierzętami.
Po drugie – pies puszczony samopas mógłby zechcieć zapolować na dzikie zwierzę. Zgubienie czworonoga to przecież ostatnie, czego życzyłby sobie jakikolwiek właściciel.
Na otwarty teren wybieraj więc długie smycze, niekrępujące psiaka podczas swobodnej eksploracji. Nigdy jednak nie rezygnuj z zabezpieczenia.
Smycz trzeba dopasować do możliwości (i ambicji!) pupila. Duże, muskularne psy zawsze będą wymagać trzymania na smyczy z jak najmocniejszego materiału, który wytrzyma takie obciążenie. Stawiaj na parciane i syntetyczne włókna.
Skórzaną smycz zostaw na spokojne spacery – może nie wytrzymać ciągnięcia. Zapomnij równocześnie o ciężkich, łańcuchowych smyczach. Nie będą wygodne ani dla Ciebie, ani dla zwierzaka. Lekkość i wytrzymałość to jest to!
…naucz go posłuszeństwa na zwykłej, luźnej lince. Dla własnego komfortu oraz pełni bezpieczeństwa koniecznie wpój czworonogowi zasady chodzenia na smyczy. W razie potrzeby skorzystaj z pomocy behawiorysty.
Nigdy nie zabieraj na bieganie psa, który ma tendencję do entuzjastycznego witania się z przechodniami, wchodzenia Ci pod nogi i generalnie – niesłuchania. Już rekreacyjny jogging może się skończyć niezbyt przyjemnie, gdy Twój pupil postanowi się zbuntować.
Pamiętaj, że zanim zaczniesz bieganie z psem powinieneś skontrolować jego stan zdrowia z weterynarzem. Nie biegaj ze szczeniakami, a od niewielkiego psiaka nie oczekuj, że dotrzyma Ci tempa podczas treningu z prawdziwego zdarzenia.
Bieganie z psem opiera się na wzajemnym szacunku właściciela i czworonoga!
Jaka smycz do biegania z psem sprawdzi się na treningu? Lekka i wytrzymała, z parcianych materiałów lub tworzyw sztucznych. Biegając w mieście stawiaj na modele przepinane, pozwalające dopasować długość do aktualnych warunków. Na otwartym terenie możesz zamienić ja na długą linkę. Smycz musi kończyć się szelkami – nigdy obrożą oraz mieć możliwość przypięcia jej do pasa.
Szukasz smyczy… ale nie masz jeszcze psa? Przeczytaj jakie rasy psów dla biegaczy są najlepszymi towarzyszami treningów! Sprawdź tutaj: https://sbiegacza.pl/2022/02/26/pies-dla-biegacza-10-ras-kochajacych-wspolne-treningi!
Mogą Ci się spodobać:
Ręcznik dla sportowca przyda się każdemu, kto na poważnie traktuje […]
Własna bieżnia przyda się przez cały rok – czy to […]
Pistolet do masażu to poręczna maszyna, która szybko rozluźni napięte […]
Budzisz się na drugi dzień po solidnym treningu i… wolałbyś […]
Pies to najlepszy przyjaciel człowieka — a przyjaciel to zawsze […]
Regularne treningi biegowe to świetny sposób na to, by zadbać […]
Dla większości kobiet i mężczyzn smartfon czy karta płatnicza stanowią […]
Morsowanie wymaga odwagi, otwartości na nowe doświadczenia, wiedzy i… odrobiny […]
Na trening w zimie nie wystarczy się ubrać ,,po prostu […]
Dobrej jakości bielizna termoaktywna to podstawa wyposażenia każdego biegacza. Dlaczego […]
Aplikacje do biegania mają pomagać podczas treningu. Dzięki nim będziesz […]
Jeśli jesteś zwolennikiem stosowania nowych technologii w bieganiu, bieganie z […]
Szukasz kurtki? Znalazłeś… i to niejedną! Kurtki 4F to setki […]
Nordic walking to doskonały wstęp do przygody ze sportem. Żeby […]
Smartwatch Suunto 7 ukazał się na rynku w styczniu 2020 […]
Włączasz muzykę. Biegniesz, biegniesz… i zwalniasz, bo musisz przystanąć by […]
Święta, urodziny, podziękowania – okazji do obdarowania znajomego biegacza nie […]
Skarpetki kompresyjne do biegania to przykład sprzętu, wokół którego narosło […]
Prawdziwi miłośnicy biegania nie zatrzymują się bez względu na porę […]
Bieganie to jedna z najbardziej uniwersalnych aktywności fizycznych. Nie wymaga […]
Latarka to na wszelkich dalekich wyprawach, trekkingach czy nawet zwykłym […]
Jesienią treningi na świeżym powietrzu mogą być naprawdę przyjemne. Wystarczy […]
Prowadzisz aktywny tryb życia i biegasz niemal każdego dnia? Jeśli […]
Guma oporowa to taśma do ćwiczeń, która jest wykorzystywana do […]
Kwestia wyboru ubrań dotyczy zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Jeśli […]
Aktywność fizyczna jest ważna przez cały rok. Niestety, zimą wiele […]
Nie musisz mieć dziesiątek torebek, aby wyglądać stylowo. Do podstawowej […]
Chcesz wyrzeźbić swoje ciało i nabrać formy, nie masz czasu […]
Zakup bieżni elektrycznej to decyzja na wiele lat – a […]
Bieganie to sport, który może wydawać się wymagający, jednak jest […]