> Sprzęt > Kijki do biegania – jak dobrać długość i na co uważać?

28.03.2022

Kijki do biegania – jak dobrać długość i na co uważać?

Kije do biegania przydają się nie tylko na trasach ultra! Wybierasz się na wędrówkę po trudnych technicznie szlakach? Weź je ze sobą, a nic Cię nie powstrzyma! Kijki do biegania – jak wybrać długość kupując w Internecie? Sprawa jest stosunkowo prosta i chętnie Ci ją wyjaśnimy – przeczytaj!

Jak dobrać długość kijków do biegania? Kluczowa zasada

Na rynku dostaniesz kijki biegowe znacznie różniące się długością. Rozstrzał jest spory – najmniejsze rozmiary mają około metra, największe 140 centymetrów.

Zasada jest prosta – po oparciu o ziemię kijek i łokieć powinny tworzyć kąt 90 stopni

W sklepie stacjonarnym jest prosto – bierzesz kijek do ręki, stawiasz na ziemi i wiesz. Co innego, gdy kupujesz w Sieci. Część producentów proponuje klientom skorzystanie z tabeli opartej na wzroście, ale niestety nie wszyscy to robią.

Na szczęście, na obliczenie długości kijków jest wzór – wzrost x 0,7. Przykładowo, osoba o wzroście 170 centymetrów ma ,,współczynnik kijków” równy 119 (170×0,7). Zaokrąglamy do góry i kupujemy kijki o długości 120 centymetrów. To bezpieczny margines, bo w razie potrzeby po prostu osadzisz dłoń niżej na rękojeści. Jak już decydować między nieco dłuższym a nieco krótszym kijem, lepiej postawić na dłuższy.

Kijki do biegania – składane czy nie? 

Jeżeli jesteś biegaczem, z miejsca można Ci polecić kijki składane na 3-4 części. Mała szansa, byś stawiając na tempo potrzebował ich przez całą trasę. Kijki do biegania w terenie prawie zawsze są składane, można je wygodnie przytroczyć do plecaka albo biegowego pasa. Czytając opisy producentów warto się jednak upewnić co do możliwości złożenia.

Kijki do biegania składane – z linką, łamane czy teleskopowe? Najpraktyczniejszym rozwiązaniem polecanym przez doświadczonych biegaczy są kijki z linką i zewnętrznym systemem blokowania. Na pewno nie złożą się samodzielnie w najmniej odpowiednim momencie. 

kijki do biegania z linką black diamond
Przykładowe kije do biegania składane z linką od Black Diamond. Po złożeniu mają 37-55 cm, źródło: strona producenta Black Diamond

Kijki nieskładane również istnieją i mają się dobrze! Te są przeznaczone zwykle dla trekkingowców, nastawionych na trudne technicznie wędrówki. Biegaczowi mogą jednak momentami przeszkadzać.

Kijki do biegania – co z materiałem?

Dobierając kijki do biegania musisz wziąć pod uwagę ich masę. Wydaje się, że im lżejsze, tym lepsze, ale u początkujących ta biegowa zasada nie zawsze się sprawdza. Pierwsze kijki mogą być z nieco cięższej półki, żebyś bardziej czuł je w dłoni. 

Decydując o materiale, będziesz miał do wyboru aluminium lub karbon. Droższą i lżejszą opcją jest karbon. Włókno węglowe nie jest jednak tak elastyczne jak aluminium – przy którymś uderzeniu może pęknąć. Większośc biegaczy woli aluminium. Jest bardziej elastyczne, ale i trudniejsze do złamania. Najtrwalszy stop aluminium to 7075-T6. To kijki na lata.

Kijki do biegania – na co uważać?

Perspektywa biegania z kijkami to kolejny powód, by przyłożyć się do ćwiczeń wzmacniających górne partie ciała. Będziesz potrzebował silnych mięśni korpusu i ramion, żeby wydajnie pracować z tym sprzętem. W innym wypadku kijki do biegania mogą być wręcz zbędnym balastem.

Kijki do biegania potrafią sporo kosztować. Solidne modele od sprawdzonych producentów przebijają nawet 400 złotych i więcej. Są też tańsze opcje, poniżej 200 złotych, ale co do jakości – bywa różnie. Dla pewności, zanim postawisz na drogi i porządny model, najpierw wypożycz kijki do biegania od znajomego i sprawdź, czy technika biegania z nimi Ci odpowiada.

Jak dobrać długość kijków do biegania? Kierując się tabelą od producenta lub raz na zawsze obliczając swój ,,idealny rozmiar” ze wzoru 0,7 x wzrost. Po zakupie od razu upewnij się, że rozłożony kijek dotykający ziemi tworzy kąt prosty z łokciem. Tylko wtedy naprawdę spełni swoje zadanie.

Szczególnie warte uwagi są składane kijki do biegania z linką, wykonane z twardego stopu aluminium. Weź jednak pod uwagę, że bieganie z kijkami zdecydowanie różni się od tego, do którego przywykłeś. Zanim kupisz drogi sprzęt, sprawdź, czy ten styl biegu Ci odpowiada, wzmocnij tułów oraz ramiona.