28.03.2022
Kije do biegania przydają się nie tylko na trasach ultra! Wybierasz się na wędrówkę po trudnych technicznie szlakach? Weź je ze sobą, a nic Cię nie powstrzyma! Kijki do biegania – jak wybrać długość kupując w Internecie? Sprawa jest stosunkowo prosta i chętnie Ci ją wyjaśnimy – przeczytaj!
Na rynku dostaniesz kijki biegowe znacznie różniące się długością. Rozstrzał jest spory – najmniejsze rozmiary mają około metra, największe 140 centymetrów.
Zasada jest prosta – po oparciu o ziemię kijek i łokieć powinny tworzyć kąt 90 stopni.
W sklepie stacjonarnym jest prosto – bierzesz kijek do ręki, stawiasz na ziemi i wiesz. Co innego, gdy kupujesz w Sieci. Część producentów proponuje klientom skorzystanie z tabeli opartej na wzroście, ale niestety nie wszyscy to robią.
Na szczęście, na obliczenie długości kijków jest wzór – wzrost x 0,7. Przykładowo, osoba o wzroście 170 centymetrów ma ,,współczynnik kijków” równy 119 (170×0,7). Zaokrąglamy do góry i kupujemy kijki o długości 120 centymetrów. To bezpieczny margines, bo w razie potrzeby po prostu osadzisz dłoń niżej na rękojeści. Jak już decydować między nieco dłuższym a nieco krótszym kijem, lepiej postawić na dłuższy.
Jeżeli jesteś biegaczem, z miejsca można Ci polecić kijki składane na 3-4 części. Mała szansa, byś stawiając na tempo potrzebował ich przez całą trasę. Kijki do biegania w terenie prawie zawsze są składane, można je wygodnie przytroczyć do plecaka albo biegowego pasa. Czytając opisy producentów warto się jednak upewnić co do możliwości złożenia.
Kijki do biegania składane – z linką, łamane czy teleskopowe? Najpraktyczniejszym rozwiązaniem polecanym przez doświadczonych biegaczy są kijki z linką i zewnętrznym systemem blokowania. Na pewno nie złożą się samodzielnie w najmniej odpowiednim momencie.
Kijki nieskładane również istnieją i mają się dobrze! Te są przeznaczone zwykle dla trekkingowców, nastawionych na trudne technicznie wędrówki. Biegaczowi mogą jednak momentami przeszkadzać.
Dobierając kijki do biegania musisz wziąć pod uwagę ich masę. Wydaje się, że im lżejsze, tym lepsze, ale u początkujących ta biegowa zasada nie zawsze się sprawdza. Pierwsze kijki mogą być z nieco cięższej półki, żebyś bardziej czuł je w dłoni.
Decydując o materiale, będziesz miał do wyboru aluminium lub karbon. Droższą i lżejszą opcją jest karbon. Włókno węglowe nie jest jednak tak elastyczne jak aluminium – przy którymś uderzeniu może pęknąć. Większośc biegaczy woli aluminium. Jest bardziej elastyczne, ale i trudniejsze do złamania. Najtrwalszy stop aluminium to 7075-T6. To kijki na lata.
Perspektywa biegania z kijkami to kolejny powód, by przyłożyć się do ćwiczeń wzmacniających górne partie ciała. Będziesz potrzebował silnych mięśni korpusu i ramion, żeby wydajnie pracować z tym sprzętem. W innym wypadku kijki do biegania mogą być wręcz zbędnym balastem.
Kijki do biegania potrafią sporo kosztować. Solidne modele od sprawdzonych producentów przebijają nawet 400 złotych i więcej. Są też tańsze opcje, poniżej 200 złotych, ale co do jakości – bywa różnie. Dla pewności, zanim postawisz na drogi i porządny model, najpierw wypożycz kijki do biegania od znajomego i sprawdź, czy technika biegania z nimi Ci odpowiada.
Jak dobrać długość kijków do biegania? Kierując się tabelą od producenta lub raz na zawsze obliczając swój ,,idealny rozmiar” ze wzoru 0,7 x wzrost. Po zakupie od razu upewnij się, że rozłożony kijek dotykający ziemi tworzy kąt prosty z łokciem. Tylko wtedy naprawdę spełni swoje zadanie.
Szczególnie warte uwagi są składane kijki do biegania z linką, wykonane z twardego stopu aluminium. Weź jednak pod uwagę, że bieganie z kijkami zdecydowanie różni się od tego, do którego przywykłeś. Zanim kupisz drogi sprzęt, sprawdź, czy ten styl biegu Ci odpowiada, wzmocnij tułów oraz ramiona.