Ręcznik dla sportowca przyda się każdemu, kto na poważnie traktuje […]
Data publikacji 28.03.2022
Przeczytasz w 4 minut
2062 wyświetleń
Kije do biegania przydają się nie tylko na trasach ultra! Wybierasz się na wędrówkę po trudnych technicznie szlakach? Weź je ze sobą, a nic Cię nie powstrzyma! Kijki do biegania – jak wybrać długość kupując w Internecie? Sprawa jest stosunkowo prosta i chętnie Ci ją wyjaśnimy – przeczytaj!
Na rynku dostaniesz kijki biegowe znacznie różniące się długością. Rozstrzał jest spory – najmniejsze rozmiary mają około metra, największe 140 centymetrów.
Zasada jest prosta – po oparciu o ziemię kijek i łokieć powinny tworzyć kąt 90 stopni.
W sklepie stacjonarnym jest prosto – bierzesz kijek do ręki, stawiasz na ziemi i wiesz. Co innego, gdy kupujesz w Sieci. Część producentów proponuje klientom skorzystanie z tabeli opartej na wzroście, ale niestety nie wszyscy to robią.
Na szczęście, na obliczenie długości kijków jest wzór – wzrost x 0,7. Przykładowo, osoba o wzroście 170 centymetrów ma ,,współczynnik kijków” równy 119 (170×0,7). Zaokrąglamy do góry i kupujemy kijki o długości 120 centymetrów. To bezpieczny margines, bo w razie potrzeby po prostu osadzisz dłoń niżej na rękojeści. Jak już decydować między nieco dłuższym a nieco krótszym kijem, lepiej postawić na dłuższy.
Jeżeli jesteś biegaczem, z miejsca można Ci polecić kijki składane na 3-4 części. Mała szansa, byś stawiając na tempo potrzebował ich przez całą trasę. Kijki do biegania w terenie prawie zawsze są składane, można je wygodnie przytroczyć do plecaka albo biegowego pasa. Czytając opisy producentów warto się jednak upewnić co do możliwości złożenia.
Kijki do biegania składane – z linką, łamane czy teleskopowe? Najpraktyczniejszym rozwiązaniem polecanym przez doświadczonych biegaczy są kijki z linką i zewnętrznym systemem blokowania. Na pewno nie złożą się samodzielnie w najmniej odpowiednim momencie.
Kijki nieskładane również istnieją i mają się dobrze! Te są przeznaczone zwykle dla trekkingowców, nastawionych na trudne technicznie wędrówki. Biegaczowi mogą jednak momentami przeszkadzać.
Dobierając kijki do biegania musisz wziąć pod uwagę ich masę. Wydaje się, że im lżejsze, tym lepsze, ale u początkujących ta biegowa zasada nie zawsze się sprawdza. Pierwsze kijki mogą być z nieco cięższej półki, żebyś bardziej czuł je w dłoni.
Decydując o materiale, będziesz miał do wyboru aluminium lub karbon. Droższą i lżejszą opcją jest karbon. Włókno węglowe nie jest jednak tak elastyczne jak aluminium – przy którymś uderzeniu może pęknąć. Większośc biegaczy woli aluminium. Jest bardziej elastyczne, ale i trudniejsze do złamania. Najtrwalszy stop aluminium to 7075-T6. To kijki na lata.
Perspektywa biegania z kijkami to kolejny powód, by przyłożyć się do ćwiczeń wzmacniających górne partie ciała. Będziesz potrzebował silnych mięśni korpusu i ramion, żeby wydajnie pracować z tym sprzętem. W innym wypadku kijki do biegania mogą być wręcz zbędnym balastem.
Kijki do biegania potrafią sporo kosztować. Solidne modele od sprawdzonych producentów przebijają nawet 400 złotych i więcej. Są też tańsze opcje, poniżej 200 złotych, ale co do jakości – bywa różnie. Dla pewności, zanim postawisz na drogi i porządny model, najpierw wypożycz kijki do biegania od znajomego i sprawdź, czy technika biegania z nimi Ci odpowiada.
Jak dobrać długość kijków do biegania? Kierując się tabelą od producenta lub raz na zawsze obliczając swój ,,idealny rozmiar” ze wzoru 0,7 x wzrost. Po zakupie od razu upewnij się, że rozłożony kijek dotykający ziemi tworzy kąt prosty z łokciem. Tylko wtedy naprawdę spełni swoje zadanie.
Szczególnie warte uwagi są składane kijki do biegania z linką, wykonane z twardego stopu aluminium. Weź jednak pod uwagę, że bieganie z kijkami zdecydowanie różni się od tego, do którego przywykłeś. Zanim kupisz drogi sprzęt, sprawdź, czy ten styl biegu Ci odpowiada, wzmocnij tułów oraz ramiona.
Mogą Ci się spodobać:
Ręcznik dla sportowca przyda się każdemu, kto na poważnie traktuje […]
Własna bieżnia przyda się przez cały rok – czy to […]
Pistolet do masażu to poręczna maszyna, która szybko rozluźni napięte […]
Budzisz się na drugi dzień po solidnym treningu i… wolałbyś […]
Pies to najlepszy przyjaciel człowieka — a przyjaciel to zawsze […]
Regularne treningi biegowe to świetny sposób na to, by zadbać […]
Dla większości kobiet i mężczyzn smartfon czy karta płatnicza stanowią […]
Morsowanie wymaga odwagi, otwartości na nowe doświadczenia, wiedzy i… odrobiny […]
Na trening w zimie nie wystarczy się ubrać ,,po prostu […]
Dobrej jakości bielizna termoaktywna to podstawa wyposażenia każdego biegacza. Dlaczego […]
Aplikacje do biegania mają pomagać podczas treningu. Dzięki nim będziesz […]
Jeśli jesteś zwolennikiem stosowania nowych technologii w bieganiu, bieganie z […]
Szukasz kurtki? Znalazłeś… i to niejedną! Kurtki 4F to setki […]
Nordic walking to doskonały wstęp do przygody ze sportem. Żeby […]
Smartwatch Suunto 7 ukazał się na rynku w styczniu 2020 […]
Włączasz muzykę. Biegniesz, biegniesz… i zwalniasz, bo musisz przystanąć by […]
Święta, urodziny, podziękowania – okazji do obdarowania znajomego biegacza nie […]
Skarpetki kompresyjne do biegania to przykład sprzętu, wokół którego narosło […]
Prawdziwi miłośnicy biegania nie zatrzymują się bez względu na porę […]
Bieganie to jedna z najbardziej uniwersalnych aktywności fizycznych. Nie wymaga […]
Latarka to na wszelkich dalekich wyprawach, trekkingach czy nawet zwykłym […]
Jesienią treningi na świeżym powietrzu mogą być naprawdę przyjemne. Wystarczy […]
Prowadzisz aktywny tryb życia i biegasz niemal każdego dnia? Jeśli […]
Guma oporowa to taśma do ćwiczeń, która jest wykorzystywana do […]
Kwestia wyboru ubrań dotyczy zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Jeśli […]
Aktywność fizyczna jest ważna przez cały rok. Niestety, zimą wiele […]
Nie musisz mieć dziesiątek torebek, aby wyglądać stylowo. Do podstawowej […]
Chcesz wyrzeźbić swoje ciało i nabrać formy, nie masz czasu […]
Zakup bieżni elektrycznej to decyzja na wiele lat – a […]
Bieganie to sport, który może wydawać się wymagający, jednak jest […]