Blog o bieganiu Sbiegacza.pl - porady, ćwiczenia, diety dla biegaczy
> Sprzęt > Jak okulary do biegania przydają się na treningu?

23.12.2021

Jak okulary do biegania przydają się na treningu?

Jak okulary do biegania przydają się na treningu?

Jak spośród wszelkich akcesoriów biegowych wybrać te, które są naprawdę przydatne? Dobrze poznać ich zastosowania i określić swoje potrzeby! Dzisiaj na tapet bierzemy okulary do biegania – po co je stosować? Przeczytaj – może to coś w sam raz dla Ciebie!

Okulary do biegania przeciwsłoneczne – by zadbać o zdrowie na długie lata

Strój do biegania, szczególnie podczas upalnego lata, obowiązkowo powinien zostać uzupełniony o przeciwsłoneczne okulary do biegania. Szczególnie wieloletni biegacze mogą kiedyś odczuć skutek rezygnowania z tego akcesorium.

Długotrwałe wystawianie oczu na słoneczne promieniowanie przekłada się na pogorszenie ostrości widzenia. Po latach treningów nasz wzrok może być dużo gorszy niż u osób, które chętnie zakładały na nos okulary dla biegaczy z filtrem UV. Niestety, piękna pogoda cieszy oczy tylko pozornie – fale ultrafioletowe z promieni słonecznych niepowstrzymane przez filtry niezauważalnie, acz konsekwentnie uszkadzają gałke oczną.

Częste i długie wystawienie oczu na promieniowanie UV zwiększa ryzyko chorób oczu takich jak prowadząca do ślepoty zaćma, ślepota śnieżna, uszkodzenia rogówki i bardzo nieprzyjemne zapalenia spojówek.

Ryzyko biegacza – powód przez który mamy jeszcze gorzej!

Promienie słońca odbijają się od powierzchni wody, śniegu, blachy na budynkach, szkła a nawet piasku. Te przelotne błyski dosłownie wpadające nam w oko na trasie to dodatkowe obciążenie dla oczu. Idąc spokojnie i mijając ,,źródło błyskania” wystarczy odwrócić wzrok i więcej tam nie patrzeć. Podczas ostrego treningu mijamy jednak takich źródeł bardzo dużo, ,,kolekcjonując” więcej niekorzystnych widoków niż spacerowicze.

Okulary dla biegaczy to mus szczególnie jeśli nasza trasa przebiega przy akwenach. W słoneczną zimę pełną jaskrawobiałego puchu przydadzą się zaś po prostu każdemu. Niestety, jesteśmy kulturowo przyzwyczajeni do noszenia okularów przeciwsłonecznych tylko latem, a to duży błąd!

Okulary dla biegaczy – by zwiększyć komfort i bezpieczeństwo treningu

Poza niekorzystnym wpływem promieniowania UV w perspektywie lat, trening w słońcu uprzykrza nam życie także na bieżąco! Okulary biegowe mają bardzo proste zadanie – pozwolić swobodnie biegać z otwartymi oczami. 

Co się dzieje gdy słońce razi? Oczywiście odruchowo mrużymy oczy. Ograniczamy w ten sposób swoje pole widzenia, a szczególnie biegacze trailowi dobrze wiedza jak może się skończyć niezauważenie drobnej przeszkody. Doskonała widoczność jest niezbędna także biegaczowi miejskiemu – na chodnikach leży cała masa rzeczy, których nie powinno tam być. Nie wspominamy nawet o zdezelowanych, popękanych i wybrzuszonych płytach chodnikowych!

Wystawienie oczu na słońce powoduje także doraźne przykre dolegliwości związane z porażeniem. Bóle głowy, pieczenie, zaczerwienienie gałki ocznej z czasem przechodzi, ale po co w ogóle się na nie narażać?

Okulary biegowe – by chronić się przed wiatrem

Nasze oczy nie lubią także wiatru. Intensywne powiewy podczas biegu powodują zespół suchego oka, a gnając po życiówki jesteśmy na nie dużo bardziej narażeni niż podczas zwykłego spaceru. W celu zminimalizowania wysuszania oczu przydadzą się nie tylko okulary dla biegaczy, ale też dieta bogata w kwasy tłuszczowe omega-3.

Okulary do biegania – by nic nie wpadło nam do oka

Drobny żwir, piasek kurz, pyłki a nawet owady – to wszystko chętnie skorzysta z braku osłony na oczach! Żeby nie przerywać treningu w celu usunięcia zanieczyszczeń spod powiek koniecznie trzeba założyć okulary biegowe. Dostęp ciał obcych do gałki ocznej zwiększa także ryzyko zapaleń i uszkodzeń mechanicznych mogących pogorszyć stan narządu wzroku na dłuższy czas. Lepiej zapobiegać niż biegać tym razem po okulistach!

Czy można biegać w zwykłych okularach przeciwsłonecznych?

Teoretycznie nic nie stoi na przeszkodzie by biegać w normalnych okularach z porządnymi filtrami UV. Lepiej jednak zaopatrzyć się w specjalne okulary do biegania damskie lub męskie – są lepiej dopasowane do potrzeb sportowców.

Specjalne okulary do biegania są zabudowane, mają miękkie noski i zauszniki pozwalające dopasować je do anatomii. Lekka konstrukcja będzie wygodniejsza i po prostu bardziej praktyczna niż dizajnerskie, często dość ciężkie zwykłe okulary przeciwsłoneczne. Stawiając na komfort warto wydać nieco więcej na wysokiej jakości okulary biegowe od sprawdzonego producenta sprzętu sportowego.

Okulary do biegania chronią oczy przed szkodliwym światłem, wiatrem i zanieczyszczeniami. Pozwalają biegać z całkowicie otwartymi oczami bez ryzyka porażenia i niekomfortowego ,,łapania” wzrokiem intensywnych błysków. To akcesorium zdecydowanie nie jest niepotrzebną zabawką, ale praktycznym sprzętem, którego używanie przynosi korzyści także na dłuższą metę.

Chcesz poznać inne warte uwagi akcesoria do biegania? Mamy dla Ciebie aż 24 ciekawe propozycje – sprawdź je tutaj: https://sbiegacza.pl/2019/04/18/przydatne-akcesoria-dla-biegacza-24-rzeczy-ktore-uratuja-cie-na-trasie-i-ulatwia-bieganie!