Blog o bieganiu sBIEGACZA - porady, ćwiczenia, diety dla biegaczySFERA BIEGACZA
  • Polski
  • English
Facebook sBIEGACZ Instagram sBIEGACZ Szukaj
> Przedtreningówka przed bieganiem – suplementy dodające mocy na trasie

Przedtreningówka przed bieganiem – suplementy dodające mocy na trasie

Data aktualizacji 06.06.2022

Przeczytasz w 6 minut

przedtreningówka przed bieganiem jaka

Są takie dni, w których już ruszenie się z kanapy wymaga od nas ogromnych pokładów energii i siły woli. W takich momentach, z pomocą przychodzi przedtreningówka przed bieganiem. 

Przedtreningówki to suplementy dodające energii do wysiłku fizycznego. Pomogą Ci efektywnie trenować, nawet wtedy, gdy to nie jest Twój najlepszy dzień. Przeczytaj, co brać przed treningiem, by poszedł zgodnie z planem.

Pre-workouty – przedtreningówki – nie mają nic wspólnego z nielegalnymi substancjami pobudzającymi! Są legalne, bezpieczne i świetnie przebadane.

Przedtreningowka przed bieganiem – co ma na celu jej stosowanie?

Przedtreningówka dla biegacza nie jest uniwersalnym ,,dopalaczem energii”. Dzięki niej będziesz w stanie zrobić więcej, biegać dłużej na wysokiej intensywności, ale nie licz, że nagle poprawisz życiówkę na 5 kilometrów o 30 sekund!

Stosowanie przedtreningowki dla biegaczy pomaga zmobilizować się do treningu, oddalić zmęczenie, poprawić nastrój i zwiększyć koncentrację. Podobnie jak świetne buty, nie zrobi za Ciebie całej roboty.

Przedtreningówka przed bieganiem nie zastąpi posiłku ani snu. Zanim zaczniesz myśleć o suplementacji przedtreningowej, dopracuj podstawy trybu życia. Żadna suplementacja dla biegacza tego nie zastąpi.

posiłek przed treningiem dla biegacza gofry
Zanim sięgniesz po przedtreningówki dla biegaczy, dopracuj posiłek przed treningiem!

Chcesz poczuć motywację, by zrobić dodatkowe kółko wokół parku czy przemóc się do serii interwałów? Dobrze trafiłeś – pre-workout, czyli przedtreningówka przed bieganiem Ci w tym pomoże.

Pierwsza przedtreningówka przed bieganiem – zasady wyboru i dawkowania

Niezależnie od tego, na jaką przedtreningówkę się zdecydujesz, na początek zawsze wybieraj najsłabsze preparaty. Organizm nieprzyzwyczajony do pobudzaczy, nie potrzebuje wiele, żeby poczuć ,,kopniaka”.

Przed sięgnięciem po przedtreningówkę, przeczytaj etykietę. Zawsze! Z niej dowiesz się o przeciwwskazaniach do stosowania i poznasz dawkowanie. Na start weź najmniejszą dawkę. Nigdy zaś nie przekraczaj maksymalnej.

Najlepiej wybierać przedtreningowki jednoskładnikowe. Sama kofeina, sama cytrulina, sama beta-alanina – mieszanki zostaw na dużo później. Ważne, bys rozpoczynając przygodę z pre-workoutami poznał, jak dokladnie reagujesz na każdy składnik. 

Jeśli poczujesz się źle po np. alaninie, będziesz wiedział, by w przyszłości omijać zawierające ją pre-workouty. Przy mieszankach, musiałbyś zgadywać, co Ci zaszkodziło.

A teraz, do rzeczy! Jak i co brać przed treningiem?

Przedtreningówka przed bieganiem – z kofeiną

Zdecydowana większość środków do stosowania przed treningiem, bazuje na kofeinie. Nie trzeba jej przedstawiać. W przedtreningówkach występuje w bardzo wysokich dawkach, większych niż w espresso czy napoju energetycznym.

Używaj przedtreningówk dla biegaczy z kofeiną, tylko wtedy, gdy planujesz wyjątkowo intensywny trening, a dzień wymęczył Cię na dobre. Optymalna pora na przyjęcie środka to około 30 minut przed treningiem.

przedtreningówka przed bieganiem kofeina
Kofeina przed bieganiem – zamiast napojow energetycznych!

Niektóre osoby stosują przedtreningówki z kofeiną także przed zawodami. Nie ma to nic wspólnego z nielegalnym dopingiem (równie dobrze można wypić kilka kaw), choć oczywiście każdy biegacz może oceniać takie postępowanie według własnego kodeksu sportowca.

Przedtreningówki z kofeiną nie powinno się stosować często, bo organizm łatwo uodparnia się na ten stymulant. Żeby preparat działał przy częstym braniu, trzeba łykać go coraz więcej i więcej, ponad maksymalną zalecaną dawkę. Prędzej czy później, ciało przesiąknięte kofeiną zupełnie przestanie na nią reagować. Będzie potrzebne całkowite odstawienie na przynajmniej kilka tygodni.

Przedtreningówka przed bieganiem z kofeiną – kiedy NIE?

Zrezygnuj z przedtreningówki z kofeiną, jeśli biegasz wieczorem – problemy ze snem murowane. Odpuść ją sobie także, gdy masz niską tolerancję na kofeinę. Wzięcie dawki może w Twoim przypadku skończyć się okropnym samopoczuciem, migreną, zawrotami głowy i kołataniem serca. Zdarza Ci się źle czuć po mocnej kawie? Nie eksperymentuj!

,,Kofeinówka” będzie mało skuteczna u starych kawoszy, na których żadne espresso nie robi już wrażenia. Jak wspomnielismy powyżej, są oni udopornieni na kofeinę.

Cytrulina przed bieganiem

Cytrulina to naturalna substancja, aminokwas obecny w organizmie. W organizmie przekształca się w argininę – inny aminokwas. 

Efektem suplementacji jest usprawnienie krążenia krwi w organizmie, co skutkuje poprawą wydolności, oddaleniem zmęczenia i generalnie wydajniejszym treningiem.

cytrulina przed bieganiem arbuz
Arbuz to naturalne źródło cytruliny!

Po wzięciu cytruliny możesz zauważyć, że Twoje mięśnie nóg dodatkowo napuchły, żyły uwidoczniły się i jakby… przypakowałeś. To efekt pompy mięśniowej, mile widziany głównie przez osoby trenujące na siłowni. Jest naturalnym, całkowicie niegroźnym efektem poprawy ukrwienia mięśni. Bez obaw – minie najdalej na godzinę po zakończonym treningu!

Cytrulina jest świetnie przebadanym suplementem, bezpiecznym nawet do stosowania u dzieci. Posiada szeroki wachlarz właściwości prozdrowotnych. Można przyjmować cytrulinę nawet codziennie.

Jak to w ogóle działa?

Cytrulina przekształca się w argininę. Arginina zaś, bierze udział w produkcji tlenku azotu. Tlenek azotu rozszerza naczynia krwionośne. Krew płynie sprawniej, mięśnie są lepiej odżywione, a więc chętniej i dłużej pracują. 

Jak widzisz, cytrulina po przyjęciu ma jeszcze wiele do zrobienia, zanim zaczniesz czuć jej działanie!

Arginina przed treningiem biegowym?

Jak już wiesz, cytrulina w organizmie przekształca się w inny związek – argininę. Jedną i drugą znajdziesz w tej samej kategorii w sklepie internetowym. Musisz wiedzieć, że samodzielne stosowanie argininy jest dużo mniej skuteczne.

Arginina jest rozkładana w organizmie. Zanim dotrze do mięśni, zostaje jej bardzo niewiele. Zamiast niej, wybierz cytrulinę, która ,,doładowuje” argininę już w ciele.

Najbardziej skuteczne jest natomiast połączenie cytruliny i argininy. Cytrulina chroni argininę przed rozkładaniem, a na koniec jeszcze ,,doładowuje” w organizmie. Polecamy zacząć od cytruliny, później spróbować połączenia cytrulina + arginina. Suplementacja samej argininy jest mało opłacalna.

Przedtreningówka przed bieganiem – sok z buraka?

Tak – sok z buraka to naturalna przedtreningówka dla biegaczy. Działa podobnie jak cytrulina – usprawnia przepływ krwi, zwiększając poziom tlenku azotu w organizmie. Sok z buraka nie uczestniczy w tylu przemianach co ona, a jest gotowym źródłem azotanów.

Dodaje energii, zwiększa wydolność i Twoje możliwości. Działa przy tym bardzo łagodnie. Sok z buraka sprawdzi się u amatorów biegających po 5-10 kilometrów oraz u sprinterów. Na długich dystansach niestety niewiele pomoże.

sok z buraka przed treningiem biegacza
Sok z buraka możesz wypić na słodko lub potraktować go jak wytrawną zupę. Byle smakowało!

Sok z buraka nie zrobi rewolucji na treningu, ale warto go spróbować nie tylko z ciekawości – burak to generalnie kopalnia zdrowia. Wypij 300-500 ml soku z buraka na 2h przed bieganiem i zobacz, jak będziesz czuł się na treningu.

Sok z buraka zmienia zabarwienie moczu na czerwono – nie wystrasz się!

Co brać przed treningiem? Beta-alanina dla biegaczy

Beta-alanina to coś, na co część biegaczy decyduje się przed rozpoczęciem sezonu startowego. Alanina zwiększa ilość karnozyny w mięśniach, a to owocuje szybszym, dłuższym bieganiem. Karnozyna zmniejsza bowiem zakwaszenie mięśni, oddalając zmęczenie.

Beta-alanina to aminokwas do codziennego stosowania – nie tylko gdy idziesz na bieganie. Efekty są widoczne po 3-4 tygodniach przyjmowania. Po 10-12 tygodniach brania zaleca się odstawienie suplementu na przynajmniej miesiąc

Z racji cyklicznej suplementacji, alanina jest dobrą opcja, jeśli przygotowujesz się do wymarzonych zawodów i chcesz maksymalnie poprawić formę, a po zejściu z podium ze złotym medalem trochę wyluzować.

Betaina przed treningiem?

Betaina to jeden z naturalnych związków obecnych w burakach cukrowych. Jej przyjmowanie w porze przedtreningowej pomaga utrzymać nawodnienie organizmu. Tą właściwością zaskarbiła sobie popularność wśród wszystkich (bardzo)długodystansowców.

betaina z buraka co brać przedtreningiem
Betaina to kolejny ,,buraczany suplement”!

Betainę polecamy zaawansowanym biegaczom, którzy przetestowali już sok z buraka, cytrulinę, cytrulinę + alaninę oraz poznali na własnej skórze działanie beta-alaniny. 

Betainę miesza się z innymi przedtreningowymi suplementami, zamiast stosować samodzielnie. Przydaje się na treningach o bardzo wysokiej objętości, jako uzupełnienie bukłaka z wodą i zapasu przekąsek. Początkujący biegacze jeszcze jej nie docenia – na to przyjdzie czas, gdy pomyślisz o biegach ultra!


Przedtreningowka przed bieganiem to sposób na dłuższy, wydajniejszy trening, przy zachowaniu maksimum energii i świetnego samopoczucia. Dla początkujących dobrze nadaje się sok z buraka, cytrulina, cytrulina i alanina. Przygotowując sie do zawodow warto wdrożyć suplementację beta-alaniną, trenujac na wysokich objętościach sięgnąć po betainę, a od czasu do czasu wspomóc się przedtreningówkami z kofeiną.

A czy przed treningiem nie można ,,strzelić” sobie zwykłego napoju energetycznego? Przeczytaj na ten temat tutaj: Energetyk przed bieganiem – pić czy nie pić?

Mogą Ci się spodobać:

10 09.2024
Korzyści z zakupów spożywczych online: co powinieneś wiedzieć

Korzyści z zakupów spożywczych online: co powinieneś wiedzieć

Odkryj zalety robienia zakupów spożywczych w sieci. Poznaj wygodę, oszczędność […]

16 08.2024
Papryka faszerowana – jakie nadzienie wybrać? Odkryj nowe smaki!

Papryka faszerowana – jakie nadzienie wybrać? Odkryj nowe smaki!

Faszerowana papryka to danie, które otwiera mnóstwo kulinarnych możliwości. Jej […]

17 04.2024
Co jeść po bieganiu – 8 szybkich posiłków na rano i wieczór

Co jeść po bieganiu – 8 szybkich posiłków na rano i wieczór

Co jeść po bieganiu, by najlepiej wesprzeć swoje zmęczone ciało? […]

15 01.2024
Czy cukier jest zdrowy? O wpływie cukru na organizm sportowca i kanapowca

Czy cukier jest zdrowy? O wpływie cukru na organizm sportowca i kanapowca

Czy cukier jest zdrowy, a może przeciwnicy słodzenia mają rację […]

12 01.2024
Batony energetyczne – przepisy. 10 pomysłów dla biegacza

Batony energetyczne – przepisy. 10 pomysłów dla biegacza

Batony energetyczne? Przepisy zgromadzone w tym artykule pozwolą biegaczowi raz […]

04 01.2024
Ile kalorii spala bieganie? Straszna prawda

Ile kalorii spala bieganie? Straszna prawda

Miliony osób, które chcą zrzucić zbędne kilogramy, rozważa bieganie – […]

02 01.2024
Dieta wegańska dla biegacza – jak połączyć bycie wege i bieganie?

Dieta wegańska dla biegacza – jak połączyć bycie wege i bieganie?

Dieta wegańska dla biegacza – czy to możliwe? Jeszcze kilka […]

07 12.2023
Co jeść na redukcji? Poradnik od A do Z

Co jeść na redukcji? Poradnik od A do Z

Co jeść na redukcji, by przyniosła ona zamierzone rezultaty – […]

06 12.2023
Co zamiast kawy? Pobudzające opcje na każdą okazję

Co zamiast kawy? Pobudzające opcje na każdą okazję

Co zamiast kawy, by dodać sobie sił do wysiłku fizycznego […]

22 11.2023
Banan przed treningiem – dlaczego to idealny owoc? Bananowo-biegowy poradnik

Banan przed treningiem – dlaczego to idealny owoc? Bananowo-biegowy poradnik

Banan przed treningiem to dla części sportowców wręcz rytuał. Po […]

15 11.2023
Jak dbać o jelita? 10 wskazówek nie tylko dla biegaczy

Jak dbać o jelita? 10 wskazówek nie tylko dla biegaczy

Jak dbać o jelita, by ich dobra kondycja pomogła Ci […]

10 11.2023
Co zrobić z bananów? 15 przepisów i 15 dodatkowych inspiracji

Co zrobić z bananów? 15 przepisów i 15 dodatkowych inspiracji

Co zrobić z bananów – kulinarnych dzieł natury? Przedstawiamy 15 […]

30 10.2023
Odwodnienie organizmu – wszystko co musi o nim wiedzieć biegacz

Odwodnienie organizmu – wszystko co musi o nim wiedzieć biegacz

Odwodnienie organizmu grozi każdemu biegaczowi, który jeszcze nie opracował optymalnej […]

16 10.2023
Jakie białko wybrać dla biegacza? Poradnik odżywkowy

Jakie białko wybrać dla biegacza? Poradnik odżywkowy

Jakie białko wybrać spośród setek propozycji na rynku? Białko w […]

09 10.2023
Pomysły na przekąski dla biegaczy – 16 inspiracji

Pomysły na przekąski dla biegaczy – 16 inspiracji

Pomysły na przekąski, które wrzucisz na ząb bez obaw o […]

02 10.2023
W jakich produktach jest magnez? 10 najlepszych źródeł i inspiracje kulinarne

W jakich produktach jest magnez? 10 najlepszych źródeł i inspiracje kulinarne

W jakich produktach jest magnez – szalenie ważny minerał, nie […]

27 09.2023
Ile soli dziennie jeść? Czy sól przed treningiem coś daje? Wskazówki dla aktywnych

Ile soli dziennie jeść? Czy sól przed treningiem coś daje? Wskazówki dla aktywnych

Ile soli dziennie jeść jako osoba aktywna, by nie przesadzić […]

25 09.2023
Co najlepiej nawadnia organizm i… czy biegacz powinien to pić?

Co najlepiej nawadnia organizm i… czy biegacz powinien to pić?

Co najlepiej nawadnia organizm? Wcale nie klasyczna woda! Mimo iż […]

25 09.2023
Ochota na słodkie – jak wygrać? 10 sposobów zwalczających przyczyny apetytu

Ochota na słodkie – jak wygrać? 10 sposobów zwalczających przyczyny apetytu

Ochota na słodkie czasem dopada każdego. Nawet prowadzący najzdrowszy tryb […]

19 09.2023
Ile kalorii jeść, żeby schudnąć, gdy biegasz?

Ile kalorii jeść, żeby schudnąć, gdy biegasz?

Ile kalorii jeść, żeby schudnąć skutecznie i bez męczarni, a […]

18 09.2023
Suszone owoce jako przekąski – które są najmniej kaloryczne?

Suszone owoce jako przekąski – które są najmniej kaloryczne?

Suszone owoce mogą się okazać doskonałą przekąską o każdej porze […]

15 09.2023
Trening na czczo – czy to się opłaca? Bieganie, siłowy i inne

Trening na czczo – czy to się opłaca? Bieganie, siłowy i inne

Trening na czczo wzbudza kontrowersje niezależnie od dyscypliny. Czy jest […]

22 08.2023
Jakie suplementy warto brać jako biegacz? Przestań marnować pieniądze!

Jakie suplementy warto brać jako biegacz? Przestań marnować pieniądze!

Jakie suplementy warto brać spośród setek preparatów dostępnych w aptekach? […]

16 08.2023
Jak schudnąć bez ćwiczeń? Wskazówki, gdy jest ZA WCZEŚNIE na bieganie

Jak schudnąć bez ćwiczeń? Wskazówki, gdy jest ZA WCZEŚNIE na bieganie

Jak schudnąć bez ćwiczeń – co takie porady robią na […]

07 08.2023
Jak schudnąć po 40 roku życia? Bieganie, metabolizm i obalanie mitów

Jak schudnąć po 40 roku życia? Bieganie, metabolizm i obalanie mitów

Jak schudnąć po 40 urodzinach i później? Czy jak zaczniesz […]

21 07.2023
Hemoliza – co to i jak się ma do biegania? Ciekawostka czy zagrożenie?

Hemoliza – co to i jak się ma do biegania? Ciekawostka czy zagrożenie?

Hemoliza – z pewnością miałeś okazję słyszeć to słowo na […]

14 07.2023
Suplementacja omega 3 – to powinien wiedzieć biegacz!

Suplementacja omega 3 – to powinien wiedzieć biegacz!

Suplementacja omega 3 to gorący temat w dietetyce sportowej. Czy […]

20 06.2023
Zdrowe ciastka – 7 pomysłów dla ciastkoholika

Zdrowe ciastka – 7 pomysłów dla ciastkoholika

Zdrowe ciastka, które warto włączyć do diety sportowca – zrób […]

05 06.2023
Tanie dania – 12 zdrowych propozycji na słono i słodko

Tanie dania – 12 zdrowych propozycji na słono i słodko

Tanie dania mogą być zdrowe, pożywne i smaczne. Dieta sportowca […]

02 06.2023
Z czym makaron na obiad? 10 pomysłów dodających sił

Z czym makaron na obiad? 10 pomysłów dodających sił

Z czym makaron, by dodać sobie siły do planowanych ćwiczeń, […]

X

Zapisz się na newsletter

i bądź na biężaco z poradami dla biegacza

Zapisuję się