Obuwie piłkarskie, znane również jako korki, odgrywa kluczową rolę w […]
Data aktualizacji 03.11.2021
Przeczytasz w 9 minut
Jak dbać o wysportowaną, szczupłą sylwetkę nawet zimą? Nie ma na to prostszego sposobu niż regularne bieganie. Oprócz korzyści wizualnych w ten sposób dbamy również o sprawność fizyczną. Nic więc dziwnego, że ta forma aktywności staje się w Polsce coraz bardziej popularna.
Przy niskich temperaturach lub brzydkiej pogodzie nie każdy znajdzie jednak w sobie motywację, by wyjść na zewnątrz. Rozwiązaniem jest bieżnia do biegania. Można skorzystać z niej na siłowni, ale także kupić bieżnię do domu. To idealny sprzęt na wyczerpujący trening pod własnym dachem.
Pomożemy Ci wybrać odpowiednią. W tym artykule poznasz różnice między poszczególnymi rodzajami bieżni. Znajdziesz też informacje o konkretnych modelach – ich wadach i zaletach.
Pierwsza bieżnia przeznaczona do biegania w domowych warunkach powstała w 1968 r. Jej wynalazcą był William Staub, który dostrzegł korzyści z aktywności fizycznej w takiej formie.
Za przodka bieżni można jednak uznać urządzenia, których w Wielkiej Brytanii używało się jako… narzędzia tortur. Więźniowie mieli równocześnie wchodzić na stopień, który poruszał wielkim mechanizmem.
Z czasem takich praktyk zakazano, ale urządzenia przetrwały jako narzędzia dla zwierząt lub przyrządy do spaceru. To właśnie na nich wzorowali się też naukowcy, którzy po II wojnie światowej skonstruowali bieżnię do badań kardiologicznych. To na jej podstawie Staub opatentował swój wynalazek.
Laikowi na pierwszy rzut oka może wydawać się, że współczesne bieżnie różnią się od siebie wielkością, ale sposobem konstrukcji niekoniecznie. Nic bardziej mylnego. Na rynku funkcjonują cztery główne typy tych urządzeń. Jedne częściej spotkamy na siłowni, po drugie chętnie sięgają też klienci indywidualni.
Przed zakupem powinieneś znać charakterystykę poszczególnych rodzajów bieżni, a także ich wady i zalety. Wtedy nie zaskoczą Cię ceny ani funkcjonalności poszczególnych modeli.
Za podstawowy i najbardziej klasyczny rodzaj bieżni uznaje się bieżnię magnetyczną, określaną także mianem mechanicznej.
To na takiej zasadzie działały pierwsze maszyny Stauba. W tym przypadku ruch taśmy, po której porusza się biegacz, jest wywoływany wyłącznie siłą jego mięśni i kolejnymi stawianymi krokami.
W związku z tym trening na bieżni magnetycznej jest dość wymagający. Gdy użytkownik opada z sił, tempo bieżni automatycznie spada. To wada dla początkujących, ale zaleta dla tych bardziej zaawansowanych – taka bieżnia wymaga większego wysiłku.
Do zalet urządzeń mechanicznych z pewnością należy cena. To najtańszy z rodzajów bieżni dostępnych na rynku. Plusem jest też łatwość przechowywania i przewożenia. Bieżnię magnetyczną można łatwo rozkręcić i przewieźć, nie zajmuje zbyt wiele miejsca. Minusy to brak amortyzacji dla stawów oraz wbudowanych planów treningowych.
Bieżnie mechaniczne królują w domach, bieżnie elektryczne są najpopularniejszym rodzajem urządzeń na siłowniach i w salonach fitness. Tutaj za ruch taśmy odpowiada silnik. Steruje nim specjalny system, który znacznie ułatwia trening.
Na bieżni elektrycznej mamy bowiem do wyboru szereg programów treningowych. Można je dostosować do aktualnych potrzeb oraz kondycji. System ustawi nam trening interwałowy, dobierze prędkość i długość szybszych odcinków. Można wybrać nawet trening podbiegów – bieżnia ustawi odpowiedni stopień nachylenia.
Bieżnie elektryczne posiadają zwykle również układ, który zapewnia amortyzację. Są więc bardziej przyjazne dla naszych stawów. Problemem może być jednak cena, to urządzenia znacznie droższe niż bieżnie mechaniczne.
Bieżnie mechaniczne i elektryczne spotykamy na co dzień w zwykłych siłowniach. Bieżnie antygrawitacyjne są w nich zdecydowanie rzadsze. Są to bowiem drogie i wyspecjalizowane urządzenia, wykorzystywane przede wszystkim w procesie rehabilitacyjnym. Pozwalają bowiem na trening odciążający stawy.
By skorzystać z takiej bieżni, trzeba ubrać specjalne spodenki uszczelniane pierścieniem wokół tułowia. Wówczas nasze nogi trafiają do hermetycznej przestrzeni, w której ciśnienie jest wyższe od ciśnienia atmosferycznego. Dzięki temu wytwarza się atmosferę ze zmniejszoną grawitacją. Trening jest łatwiejszy, zmniejsza się ryzyko kontuzji.
Z takich bieżni korzystać mogą osoby z dużą nadwagą, a także powracające do aktywności po urazach. Wykorzystują je także profesjonalni sportowcy. Nie poleca się ich początkującym, którzy później mogą być zawiedzeni warunkami, w jakich biega się bez pomocy antygrawitacji.
Ostatnim rodzajem bieżni są tzw. urządzenia ciśnieniowe. Tego typu maszyny służą bardziej do marszu niż biegania. Sama taśma, po którj należy się poruszać, jest obudowana specjalną kapsułą. Znajdują się w niej nogi i ciało biegaza od pasa w dół.
W kapsule panuje specjalnie wytwarzane podciśnienie, które przyspiesza spalanie tkanki tłuszczowej. Dzieje się tak dzięki szybszemu krążeniu krwi. Bieżnia ciśnieniowa pomaga w pozbyciu się cellulitu, poprawia także jędrność i elastyczność skóry.
Regularne ćwiczenia w takich warunkach korzystnie wpływają także na przemianę materii oraz działanie układu limfatycznego. Część chorób, takich jak cukrzyca czy problemy z układem sercowo-naczyniowym, uniemożliwiają jednak korzystanie z bieżni ciśnieniowych.
Zanim przejdziemy do omawiania konkretnych modeli bieżni do biegania, zatrzymajmy się na chwilę przy kryteriach, które powinny nam przyświecać w czasie wyboru tego urządzenia. Kierowanie się nimi ułatwi wybór wyspecjalizowanej bieżni lub podstawowego modelu.
Niektóre bieżnie mogą okazać się zupełnie nieprzydatne – nie będziemy w stanie na nich trenować.
Najważniejsze elementy, na które warto zwrócić uwagę przy wyborze bieżni:
Bieżnie cieszą się niesłabnącą popularnością wśród aktywnych osób. Dostrzegają to producenci, którzy dostarczają coraz to nowe modele. Wśród nich znajdują się marki, na które szczególnie warto zwrócić uwagę.
Przyjrzeliśmy się bliżej pięciu popularnym modelom bieżni elektrycznych, bo to one cieszą się największym zainteresowaniem.
Hertz to jedna z najbardziej uznanych w Europie marek produkujących sprzęt do ćwiczeń. Na polskim rynku jest obecna od 2005 r. Oferuje nie tylko bieżnie, ale także atlasy do ćwiczeń, ławki treningowe czy orbitreki.
Bieżnia elektryczna Cerrus tej marki jest ceniona za stabilną konstrukcję, zapewniającą bezpieczeństwo w czasie biegania, a także szereg zalet:
AbarQs to jedna z marek sprzętu fitness, która najdłużej funkcjonuje na polskim rynku. Stawia przede wszystkim na ergonomiczne i proste w użytkowaniu produkty. Oprócz sprzętu na siłownię, zajmuje się także produkcją akcesoriów turystycznych.
Bieżnia elektryczna AbarQs BZ-45.M została określona przez producenta jako sprzęt do użytku domowego. Jej najważniejsze zalety to:
Mocną pozycję na rynku producentów bieżni elektrycznych uzyskała także marka UrboGym. Firma stawia na komfort użytkownika i ciekawy design. Oprócz bieżni produkuje m.in. rowery stacjonarne, orbitreki czy trampoliny ogrodowe.
Jedną z najciekawszych propozycji UrboGym jest bieżnia elektryczna V520. To jeden z najpopularniejszych modeli na polskim rynku, co zawdzięcza wielu zaletom:
Na polskim rynku mocno obecna jest również firma Zipro. Jej produkty są dedykowane domowym siłowniom, dlatego największy nacisk producent kładzie na bezpieczeństwo. Jego produkty posiadają oznaczenia CE, co oznacza zgodność z dyrektywami dotyczącymi bezpieczeństwa i ochrony środowiska.
Szczególnym powodzeniem wśród klientów indywidualnych cieszą się bieżnie elektryczne Zipro Jogger. Są cenione przede wszystkim dlatego, że posiadają:
Spokey to polska marka sprzętu sportowego, która rozpoczęła działalność w 2004 roku i zyskała spore udziały w rynku. Dziś jest obecna w 25 europejskich krajach. Oprócz sprzętu fitness produkuje rowery, hulajnogi, piłki, akcesoria pływackie i wiele innych artykułów sportowych.
Mocną pozycję ma także na rynku bieżni, gdzie dużym zainteresowaniem cieszy się urządzenie Spokey Luna. To produkt zaprojektowany głównie z myślą o klientach indywidualnych, a jego największe zalety to:
Mogą Ci się spodobać:
Obuwie piłkarskie, znane również jako korki, odgrywa kluczową rolę w […]
Jeśli zastanawiasz się, jakie słuchawki bezprzewodowe są najlepsze do treningu, […]
Okulary przeciwsłoneczne amerykańskiej marki Oakley to nie tylko modny dodatek, […]
Polar Pacer – ta propozycja fińskiego giganta gości na nadgarstkach […]
Jaki sprzęt do ćwiczeń w domu warto mieć, gdy do […]
Gdy kończy się lato, zarówno biegacze, jak i kolarze oraz […]
Garmin Venu 2 to smartwatch sportowy, który spokojnie można zaliczyć […]
Bluzy z nadrukiem własnym to jeden z ulubionych rodzajów odzieży […]
Regularna aktywność fizyczna jest kluczowa do zachowanie organizmu w dobrej […]
Ręcznik dla sportowca przyda się każdemu, kto na poważnie traktuje […]
Własna bieżnia przyda się przez cały rok – czy to […]
Pistolet do masażu to poręczna maszyna, która szybko rozluźni napięte […]
Budzisz się na drugi dzień po solidnym treningu i… wolałbyś […]
Regularne treningi biegowe to świetny sposób na to, by zadbać […]
Dla większości kobiet i mężczyzn smartfon czy karta płatnicza stanowią […]
Morsowanie wymaga odwagi, otwartości na nowe doświadczenia, wiedzy i… odrobiny […]
Na trening w zimie nie wystarczy się ubrać ,,po prostu […]
Dobrej jakości bielizna termoaktywna to podstawa wyposażenia każdego biegacza. Dlaczego […]
Aplikacje do biegania mają pomagać podczas treningu. Dzięki nim będziesz […]
Jeśli jesteś zwolennikiem stosowania nowych technologii w bieganiu, bieganie z […]
Szukasz kurtki? Znalazłeś… i to niejedną! Kurtki 4F to setki […]
Nordic walking to doskonały wstęp do przygody ze sportem. Żeby […]
Smartwatch Suunto 7 ukazał się na rynku w styczniu 2020 […]
Włączasz muzykę. Biegniesz, biegniesz… i zwalniasz, bo musisz przystanąć by […]
Święta, urodziny, podziękowania – okazji do obdarowania znajomego biegacza nie […]
Skarpetki kompresyjne do biegania to przykład sprzętu, wokół którego narosło […]
Prawdziwi miłośnicy biegania nie zatrzymują się bez względu na porę […]
Bieganie to jedna z najbardziej uniwersalnych aktywności fizycznych. Nie wymaga […]
Latarka to na wszelkich dalekich wyprawach, trekkingach czy nawet zwykłym […]
Jesienią treningi na świeżym powietrzu mogą być naprawdę przyjemne. Wystarczy […]