Blog o bieganiu sBIEGACZA - porady, ćwiczenia, diety dla biegaczy
 • Polski
 • English
Facebook sBIEGACZ Instagram sBIEGACZ Szukaj
> Sprzęt > Jaki rodzaj bieżni do biegania wybrać? Oceniamy najpopularniejsze typy i modele

Jaki rodzaj bieżni do biegania wybrać? Oceniamy najpopularniejsze typy i modele

Data publikacji 03.11.2021

Przeczytasz w 9 minut 1843 wyświetleń

Jaki rodzaj bieżni do biegania wybrać? Oceniamy najpopularniejsze typy i modele

Jak dbać o wysportowaną, szczupłą sylwetkę nawet zimą? Nie ma na to prostszego sposobu niż regularne bieganie. Oprócz korzyści wizualnych w ten sposób dbamy również o sprawność fizyczną. Nic więc dziwnego, że ta forma aktywności staje się w Polsce coraz bardziej popularna.

Przy niskich temperaturach lub brzydkiej pogodzie nie każdy znajdzie jednak w sobie motywację, by wyjść na zewnątrz. Rozwiązaniem jest bieżnia do biegania. Można skorzystać z niej na siłowni, ale także kupić bieżnię do domu. To idealny sprzęt na wyczerpujący trening pod własnym dachem.

Pomożemy Ci wybrać odpowiednią. W tym artykule poznasz różnice między poszczególnymi rodzajami bieżni. Znajdziesz też informacje o konkretnych modelach – ich wadach i zaletach.

Najważniejsze rodzaje bieżni do biegania. Czym się różnią?

Pierwsza bieżnia przeznaczona do biegania w domowych warunkach powstała w 1968 r. Jej wynalazcą był William Staub, który dostrzegł korzyści z aktywności fizycznej w takiej formie.

Za przodka bieżni można jednak uznać urządzenia, których w Wielkiej Brytanii używało się jako… narzędzia tortur. Więźniowie mieli równocześnie wchodzić na stopień, który poruszał wielkim mechanizmem.

Z czasem takich praktyk zakazano, ale urządzenia przetrwały jako narzędzia dla zwierząt lub przyrządy do spaceru. To właśnie na nich wzorowali się też naukowcy, którzy po II wojnie światowej skonstruowali bieżnię do badań kardiologicznych. To na jej podstawie Staub opatentował swój wynalazek.

Współczesne bieżnie do biegania

Laikowi na pierwszy rzut oka może wydawać się, że współczesne bieżnie różnią się od siebie wielkością, ale sposobem konstrukcji niekoniecznie. Nic bardziej mylnego. Na rynku funkcjonują cztery główne typy tych urządzeń. Jedne częściej spotkamy na siłowni, po drugie chętnie sięgają też klienci indywidualni.

Przed zakupem powinieneś znać charakterystykę poszczególnych rodzajów bieżni, a także ich wady i zalety. Wtedy nie zaskoczą Cię ceny ani funkcjonalności poszczególnych modeli.

Bieżnie magnetyczne. Jakie są ich atuty?

Za podstawowy i najbardziej klasyczny rodzaj bieżni uznaje się bieżnię magnetyczną, określaną także mianem mechanicznej.

To na takiej zasadzie działały pierwsze maszyny Stauba. W tym przypadku ruch taśmy, po której porusza się biegacz, jest wywoływany wyłącznie siłą jego mięśni i kolejnymi stawianymi krokami.

W związku z tym trening na bieżni magnetycznej jest dość wymagający. Gdy użytkownik opada z sił, tempo bieżni automatycznie spada. To wada dla początkujących, ale zaleta dla tych bardziej zaawansowanych – taka bieżnia wymaga większego wysiłku.

Do zalet urządzeń mechanicznych z pewnością należy cena. To najtańszy z rodzajów bieżni dostępnych na rynku. Plusem jest też łatwość przechowywania i przewożenia. Bieżnię magnetyczną można łatwo rozkręcić i przewieźć, nie zajmuje zbyt wiele miejsca. Minusy to brak amortyzacji dla stawów oraz wbudowanych planów treningowych.

Bieżnia elektryczna UrboGym V520S z pasem biegowym
Bieżnia elektryczna UrboGym V520S z pasem biegowym 42×115 cm, źródło: Strona producenta UrboGym

Bieżnie elektryczne. Kiedy warto z nich skorzystać?

Bieżnie mechaniczne królują w domach, bieżnie elektryczne są najpopularniejszym rodzajem urządzeń na siłowniach i w salonach fitness. Tutaj za ruch taśmy odpowiada silnik. Steruje nim specjalny system, który znacznie ułatwia trening.

Na bieżni elektrycznej mamy bowiem do wyboru szereg programów treningowych. Można je dostosować do aktualnych potrzeb oraz kondycji. System ustawi nam trening interwałowy, dobierze prędkość i długość szybszych odcinków. Można wybrać nawet trening podbiegów – bieżnia ustawi odpowiedni stopień nachylenia.

Bieżnie elektryczne posiadają zwykle również układ, który zapewnia amortyzację. Są więc bardziej przyjazne dla naszych stawów. Problemem może być jednak cena, to urządzenia znacznie droższe niż bieżnie mechaniczne.

Bieżnie antygrawitacyjne. Do czego się je wykorzystuje?

Bieżnie mechaniczne i elektryczne spotykamy na co dzień w zwykłych siłowniach. Bieżnie antygrawitacyjne są w nich zdecydowanie rzadsze. Są to bowiem drogie i wyspecjalizowane urządzenia, wykorzystywane przede wszystkim w procesie rehabilitacyjnym. Pozwalają bowiem na trening odciążający stawy.

By skorzystać z takiej bieżni, trzeba ubrać specjalne spodenki uszczelniane pierścieniem wokół tułowia. Wówczas nasze nogi trafiają do hermetycznej przestrzeni, w której ciśnienie jest wyższe od ciśnienia atmosferycznego. Dzięki temu wytwarza się atmosferę ze zmniejszoną grawitacją. Trening jest łatwiejszy, zmniejsza się ryzyko kontuzji.

Z takich bieżni korzystać mogą osoby z dużą nadwagą, a także powracające do aktywności po urazach. Wykorzystują je także profesjonalni sportowcy. Nie poleca się ich początkującym, którzy później mogą być zawiedzeni warunkami, w jakich biega się bez pomocy antygrawitacji.

Bieżnie ciśnieniowe. Na czym polega taki trening?

Ostatnim rodzajem bieżni są tzw. urządzenia ciśnieniowe. Tego typu maszyny służą bardziej do marszu niż biegania. Sama taśma, po którj należy się poruszać, jest obudowana specjalną kapsułą. Znajdują się w niej nogi i ciało biegaza od pasa w dół.

W kapsule panuje specjalnie wytwarzane podciśnienie, które przyspiesza spalanie tkanki tłuszczowej. Dzieje się tak dzięki szybszemu krążeniu krwi. Bieżnia ciśnieniowa pomaga w pozbyciu się cellulitu, poprawia także jędrność i elastyczność skóry.

Regularne ćwiczenia w takich warunkach korzystnie wpływają także na przemianę materii oraz działanie układu limfatycznego. Część chorób, takich jak cukrzyca czy problemy z układem sercowo-naczyniowym, uniemożliwiają jednak korzystanie z bieżni ciśnieniowych.

Bieżnia ciśnieniowa Bodyshape Vacu Activ
Bieżnia ciśnieniowa Bodyshape Vacu Activ, źródło: Strona producenta Vacu Activ

Jak wybrać bieżnię? Elementy, na które trzeba zwrócić uwagę

Zanim przejdziemy do omawiania konkretnych modeli bieżni do biegania, zatrzymajmy się na chwilę przy kryteriach, które powinny nam przyświecać w czasie wyboru tego urządzenia. Kierowanie się nimi ułatwi wybór wyspecjalizowanej bieżni lub podstawowego modelu. 

Niektóre bieżnie mogą okazać się zupełnie nieprzydatne – nie będziemy w stanie na nich trenować.

Najważniejsze elementy, na które warto zwrócić uwagę przy wyborze bieżni:

 • nośność urządzenia. Każda bieżnia posiada maksymalne dopuszczalne obciążenie. Jeżeli wybierzemy zbyt mały model, szybko może zniszczyć się pod wpływem naszego ciężaru. Warto więc dobierać bieżnię pod kątem naszej wagi.
 • wielkość i długość pasa biegowego. Bieżnię trzeba dopasować również do swojego wzrostu. Wyższe osoby stawiają dłuższe kroki, potrzebują więc większej i dłuższej bieżni. Wypadnięcie poza pas biegowy bywa bowiem bardzo bolesne.
 • moc silnika. Ten parametr pomijamy przy bieżniach mechanicznych, ale przy innych rodzajach urządzeń jest kluczowy. Silnik będzie warunkować tempo biegu. Maszyny o niewielkiej mocy pozwolą jedynie na marsz lub trucht.
 • maksymalna prędkość. To parametr związany z mocą silnika. Jeżeli interesuje nas szybki bieg, trzeba szukać bieżni o ustawieniach pozwalających na sprinty z prędkością ok. 25 km/h.
 • wznios. To możliwość regulacji stopnia nachylenia pasa biegowego. Dzięki takiej funkcji możliwe będzie trenowanie podbiegów, ale i zbiegów. Bieg pod górkę pozwala spalać więcej kalorii, ale nie wszystkie bieżnie dają taką możliwość.
 • amortyzacja. Kluczowy parametr dla stanu naszych stawów. Biegacze podatni na kontuzje, osoby z nadwagą, ale też ci, którzy planują długie treningi na bieżni – te grupy w największym stopniu powinny inwestować w bieżnie z dużą amortyzacją.
 • funkcje i programy treningowe. Do tego potrzebujemy bieżni z wyświetlaczem, ponownie odpada więc bieżnia magnetyczna. Dzięki programom treningowym będzie łatwiej zrealizować nakreślony cel i poprawiać kondycję, a także zwiększać obciążenia.
 • funkcje dodatkowe. Trudno je wszystkie zliczyć. Z jednej strony będą nimi sensory do pomiaru tętna, z drugiej możliwość sparowania ze smartfonem. Do tego dochodzą także funkcjonalności w budowie bieżni, takie jak gniazdo USB czy półka na telefon lub bidon.

Jaką markę bieżni warto wybrać? Oceniamy najpopularniejsze modele

Bieżnie cieszą się niesłabnącą popularnością wśród aktywnych osób. Dostrzegają to producenci, którzy dostarczają coraz to nowe modele. Wśród nich znajdują się marki, na które szczególnie warto zwrócić uwagę.

Przyjrzeliśmy się bliżej pięciu popularnym modelom bieżni elektrycznych, bo to one cieszą się największym zainteresowaniem.

Hertz Fitness Cerrus

Hertz to jedna z najbardziej uznanych w Europie marek produkujących sprzęt do ćwiczeń. Na polskim rynku jest obecna od 2005 r. Oferuje nie tylko bieżnie, ale także atlasy do ćwiczeń, ławki treningowe czy orbitreki.

Bieżnia elektryczna Hertz Fitness Cerrus z pasem biegowym
Bieżnia elektryczna Hertz Fitness Cerrus z pasem biegowym 44×130,5 cm, źródło: Strona producenta Hertz

Bieżnia elektryczna Cerrus tej marki jest ceniona za stabilną konstrukcję, zapewniającą bezpieczeństwo w czasie biegania, a także szereg zalet:

 • bezgłośny silnik 2,5 KM,
 • zakres prędkości do 18 km/h,
 • 25 wbudowanych programów treningowych,
 • antypoślizgowy pas biegowy,
 • klucz bezpieczeństwa: wystarczy pociągnąć za sznurek, by zatrzymać bieżnię,
 • regulacja stopnia nachylenia w zakresie 0-18 stopni,
 • monitorowanie pulsu i spalonych kalorii,
 • czytelny i łatwy w obsłudze wyświetlacz.

AbarQs BZ-45.M

AbarQs to jedna z marek sprzętu fitness, która najdłużej funkcjonuje na polskim rynku. Stawia przede wszystkim na ergonomiczne i proste w użytkowaniu produkty. Oprócz sprzętu na siłownię, zajmuje się także produkcją akcesoriów turystycznych.

Bieżnia elektryczna AbarQs BZ-45.M z pasem biegowym do użytku domowego
Bieżnia elektryczna AbarQs BZ-45.M z pasem biegowym 45×125,9 cm, źródło: Strona producenta AbarQs

Bieżnia elektryczna AbarQs BZ-45.M została określona przez producenta jako sprzęt do użytku domowego. Jej najważniejsze zalety to:

 • mocny silnik 3 KM,
 • niski poziom hałasu,
 • trzystopniowa regulacja kąta nachylenia pasa biegowego,
 • Cushioning System – wkładki amortyzujące wstrząsy,
 • zakres prędkości do 19 km/h,
 • 12 preinstalowanych programów treningowych oraz program manualny,
 • komputerowy pomiar najważniejszych parametrów biegu,
 • masażer i hantle w zestawie.

UrboGym V520

Mocną pozycję na rynku producentów bieżni elektrycznych uzyskała także marka UrboGym. Firma stawia na komfort użytkownika i ciekawy design. Oprócz bieżni produkuje m.in. rowery stacjonarne, orbitreki czy trampoliny ogrodowe.

Bieżnia elektryczna UrboGym V520S z pasem biegowym
Bieżnia elektryczna UrboGym V520 z pasem biegowym 42×115 cm, źródło: Strona producenta UrboGym

Jedną z najciekawszych propozycji UrboGym jest bieżnia elektryczna V520. To jeden z najpopularniejszych modeli na polskim rynku, co zawdzięcza wielu zaletom:

 • maksymalna moc silnika 3 KM,
 • zakres prędkości do 15 km/h, regulowany co 0,1 km/h,
 • antypoślizgowy pas biegowy,
 • trzy kąty nachylenia – maksymalny 15%,
 • 12 wbudowanych programów treningowych,
 • sześciopunktowy system amortyzacji, odciążający stawy,
 • czytelny wyświetlacz i komputer mierzący najważniejsze przeliczniki,
 • funkcja Physical Test, która pozwala wprowadzić do urządzenia własne parametry, takie jak wzrost, waga, płeć.

Zipro Jogger

Na polskim rynku mocno obecna jest również firma Zipro. Jej produkty są dedykowane domowym siłowniom, dlatego największy nacisk producent kładzie na bezpieczeństwo. Jego produkty posiadają oznaczenia CE, co oznacza zgodność z dyrektywami dotyczącymi bezpieczeństwa i ochrony środowiska.

Bieżnia elektryczna Zipro Jogger z pasem biegowym z 12 programami treningowymi
Bieżnia elektryczna Zipro Jogger z pasem biegowym 44×124 cm, źródło: Strona producenta Zipro

Szczególnym powodzeniem wśród klientów indywidualnych cieszą się bieżnie elektryczne Zipro Jogger. Są cenione przede wszystkim dlatego, że posiadają:

 • łatwa w obsłudze, składana konstrukcja,
 • zakres prędkości do 16 km/h,
 • żłobione podstawy na stopy na ramie pasa biegowego,
 • 12 wbudowanych programów treningowych,
 • funkcja pomiaru tkanki tłuszczowej,
 • najważniejsze parametry biegu na wyświetlaczu,
 • tryb oszczędzania energii.

Spokey Luna

Spokey to polska marka sprzętu sportowego, która rozpoczęła działalność w 2004 roku i zyskała spore udziały w rynku. Dziś jest obecna w 25 europejskich krajach. Oprócz sprzętu fitness produkuje rowery, hulajnogi, piłki, akcesoria pływackie i wiele innych artykułów sportowych.

Bieżnia elektryczna Spokey Luna z pasem biegowym i czytelnym wyświetlaczem
Bieżnia elektryczna Spokey Luna z pasem biegowym 40×120 cm, źródło: Strona producenta Spokey

Mocną pozycję ma także na rynku bieżni, gdzie dużym zainteresowaniem cieszy się urządzenie Spokey Luna. To produkt zaprojektowany głównie z myślą o klientach indywidualnych, a jego największe zalety to:

 • zakres prędkości do 12 km/h,
 • 12 wbudowanych programów treningowych plus program manualny,
 • silnik o mocy 1,5 KM,
 • pomiar dystansu, spalanych kalorii i najważniejszych parametrów biegu,
 • czytelny wyświetlacz,
 • możliwość przechowywania w pionie i w poziomie,
 • lekka i kompaktowa konstrukcja,
 • rolki ułatwiające transport.
 • nowoczesny design.

Mogą Ci się spodobać:

21 09.2023
Odzież rowerowa na sezon jesienny – jak ją skompletować?

Odzież rowerowa na sezon jesienny – jak ją skompletować?

Gdy kończy się lato, zarówno biegacze, jak i kolarze oraz […]

17 07.2023
Bluzy z nadrukiem własnym do biegania – jak wybrać odpowiedni model?

Bluzy z nadrukiem własnym do biegania – jak wybrać odpowiedni model?

Bluzy z nadrukiem własnym to jeden z ulubionych rodzajów odzieży […]

16 06.2023
Odpowiednia odzież do ćwiczeń, czyli jaka?

Odpowiednia odzież do ćwiczeń, czyli jaka?

Regularna aktywność fizyczna jest kluczowa do zachowanie organizmu w dobrej […]

01 06.2023
Ręcznik dla sportowca – jaki wybrać dla biegacza?

Ręcznik dla sportowca – jaki wybrać dla biegacza?

Ręcznik dla sportowca przyda się każdemu, kto na poważnie traktuje […]

10 05.2023
Tania bieżnia do domu – ranking 5 najlepszych do 3000 zł

Tania bieżnia do domu – ranking 5 najlepszych do 3000 zł

Własna bieżnia przyda się przez cały rok – czy to […]

08 05.2023
Pistolet do masażu – ranking 5 najlepszych modeli 

Pistolet do masażu – ranking 5 najlepszych modeli 

Pistolet do masażu to poręczna maszyna, która szybko rozluźni napięte […]

05 05.2023
Pistolet do masażu — jak używać tego sprzętu?

Pistolet do masażu — jak używać tego sprzętu?

Budzisz się na drugi dzień po solidnym treningu i… wolałbyś […]

27 04.2023
Canicross – co to i jak zacząć biegać z najlepszym partnerem?

Canicross – co to i jak zacząć biegać z najlepszym partnerem?

Pies to najlepszy przyjaciel człowieka — a przyjaciel to zawsze […]

20 03.2023
T-shirt kontra singlet. zalety i wady najważniejszych koszulek dla biegaczy

T-shirt kontra singlet. zalety i wady najważniejszych koszulek dla biegaczy

Regularne treningi biegowe to świetny sposób na to, by zadbać […]

01 03.2023
Nerka – praktyczny dodatek dla biegacza

Nerka – praktyczny dodatek dla biegacza

Dla większości kobiet i mężczyzn smartfon czy karta płatnicza stanowią […]

03 02.2023
Co zabrać na morsowanie? Niezbędnik morsującego biegacza

Co zabrać na morsowanie? Niezbędnik morsującego biegacza

Morsowanie wymaga odwagi, otwartości na nowe doświadczenia, wiedzy i… odrobiny […]

23 01.2023
Bielizna termoaktywna nie tylko do biegania od Gatta Active

Bielizna termoaktywna nie tylko do biegania od Gatta Active

Na trening w zimie nie wystarczy się ubrać ,,po prostu […]

19 01.2023
Bielizna termoaktywna do biegania? – tylko Brubeck

Bielizna termoaktywna do biegania? – tylko Brubeck

Dobrej jakości bielizna termoaktywna to podstawa wyposażenia każdego biegacza. Dlaczego […]

27 12.2022
Aplikacje do biegania – 6 najlepszych aplikacji dla biegaczy

Aplikacje do biegania – 6 najlepszych aplikacji dla biegaczy

Aplikacje do biegania mają pomagać podczas treningu. Dzięki nim będziesz […]

21 12.2022
Pulsometr do biegania na klatkę piersiową – ranking 5 najlepszych modeli

Pulsometr do biegania na klatkę piersiową – ranking 5 najlepszych modeli

Jeśli jesteś zwolennikiem stosowania nowych technologii w bieganiu, bieganie z […]

15 12.2022
Kurtki 4F – jak wybrać odpowiedni model? 

Kurtki 4F – jak wybrać odpowiedni model? 

Szukasz kurtki? Znalazłeś… i to niejedną! Kurtki 4F to setki […]

06 12.2022
Jakie kijki do nordic walking wybrać? Poradnik 

Jakie kijki do nordic walking wybrać? Poradnik 

Nordic walking to doskonały wstęp do przygody ze sportem. Żeby […]

06 12.2022
Zegarek Suunto 7 – czy warto wybrać akurat ten model? Mocne i słabe strony

Zegarek Suunto 7 – czy warto wybrać akurat ten model? Mocne i słabe strony

Smartwatch Suunto 7 ukazał się na rynku w styczniu 2020 […]

06 12.2022
Słuchawki bezprzewodowe do biegania – 5 zaawansowanych modeli

Słuchawki bezprzewodowe do biegania – 5 zaawansowanych modeli

Włączasz muzykę. Biegniesz, biegniesz… i zwalniasz, bo musisz przystanąć by […]

05 12.2022
Prezent dla biegacza i biegaczki – co kupić na różne okazje?

Prezent dla biegacza i biegaczki – co kupić na różne okazje?

Święta, urodziny, podziękowania – okazji do obdarowania znajomego biegacza nie […]

01 12.2022
Skarpetki kompresyjne do biegania – czy serio coś dają? Badania naukowe

Skarpetki kompresyjne do biegania – czy serio coś dają? Badania naukowe

Skarpetki kompresyjne do biegania to przykład sprzętu, wokół którego narosło […]

15 11.2022
Softshell do biegania – jaki wybrać?

Softshell do biegania – jaki wybrać?

Prawdziwi miłośnicy biegania nie zatrzymują się bez względu na porę […]

30 10.2022
Dres męski – 3 wskazówki, jak wybrać właściwy model do biegania

Dres męski – 3 wskazówki, jak wybrać właściwy model do biegania

Bieganie to jedna z najbardziej uniwersalnych aktywności fizycznych. Nie wymaga […]

26 10.2022
Lumeny, IPX i diody, czyli dwa słowa o czołówkach

Lumeny, IPX i diody, czyli dwa słowa o czołówkach

Latarka to na wszelkich dalekich wyprawach, trekkingach czy nawet zwykłym […]

25 10.2022
Softshell – kurtka do zadań specjalnych!

Softshell – kurtka do zadań specjalnych!

Jesienią treningi na świeżym powietrzu mogą być naprawdę przyjemne. Wystarczy […]

25 10.2022
Czym powinny charakteryzować się najlepsze zegarki do biegania?

Czym powinny charakteryzować się najlepsze zegarki do biegania?

Prowadzisz aktywny tryb życia i biegasz niemal każdego dnia? Jeśli […]

18 10.2022
Guma oporowa – co warto wiedzieć?

Guma oporowa – co warto wiedzieć?

Guma oporowa to taśma do ćwiczeń, która jest wykorzystywana do […]

17 10.2022
Klasyczny T-shirt, czyli cichy bohater drugiego planu

Klasyczny T-shirt, czyli cichy bohater drugiego planu

Kwestia wyboru ubrań dotyczy zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Jeśli […]

06 10.2022
Uprawianie sportów zimą – jak się ubrać?

Uprawianie sportów zimą – jak się ubrać?

Aktywność fizyczna jest ważna przez cały rok. Niestety, zimą wiele […]

21 09.2022
Jaki model torebek damskich wybrać?

Jaki model torebek damskich wybrać?

Nie musisz mieć dziesiątek torebek, aby wyglądać stylowo. Do podstawowej […]

X

Zapisz się na newsletter

i bądź na biężaco z poradami dla biegacza

Zapisuję się