Blog o bieganiu Sbiegacza.pl - porady, ćwiczenia, diety dla biegaczy
> Sprzęt > Jaki rodzaj bieżni do biegania wybrać? Oceniamy najpopularniejsze typy i modele

Jaki rodzaj bieżni do biegania wybrać? Oceniamy najpopularniejsze typy i modele

Data publikacji 03.11.2021

Przeczytasz w 9 minut 818 wyświetleń

Jaki rodzaj bieżni do biegania wybrać? Oceniamy najpopularniejsze typy i modele

Jak dbać o wysportowaną, szczupłą sylwetkę nawet zimą? Nie ma na to prostszego sposobu niż regularne bieganie. Oprócz korzyści wizualnych w ten sposób dbamy również o sprawność fizyczną. Nic więc dziwnego, że ta forma aktywności staje się w Polsce coraz bardziej popularna.

Przy niskich temperaturach lub brzydkiej pogodzie nie każdy znajdzie jednak w sobie motywację, by wyjść na zewnątrz. Rozwiązaniem jest bieżnia do biegania. Można skorzystać z niej na siłowni, ale także kupić bieżnię do domu. To idealny sprzęt na wyczerpujący trening pod własnym dachem.

Pomożemy Ci wybrać odpowiednią. W tym artykule poznasz różnice między poszczególnymi rodzajami bieżni. Znajdziesz też informacje o konkretnych modelach – ich wadach i zaletach.

Najważniejsze rodzaje bieżni do biegania. Czym się różnią?

Pierwsza bieżnia przeznaczona do biegania w domowych warunkach powstała w 1968 r. Jej wynalazcą był William Staub, który dostrzegł korzyści z aktywności fizycznej w takiej formie.

Za przodka bieżni można jednak uznać urządzenia, których w Wielkiej Brytanii używało się jako… narzędzia tortur. Więźniowie mieli równocześnie wchodzić na stopień, który poruszał wielkim mechanizmem.

Z czasem takich praktyk zakazano, ale urządzenia przetrwały jako narzędzia dla zwierząt lub przyrządy do spaceru. To właśnie na nich wzorowali się też naukowcy, którzy po II wojnie światowej skonstruowali bieżnię do badań kardiologicznych. To na jej podstawie Staub opatentował swój wynalazek.

Współczesne bieżnie do biegania

Laikowi na pierwszy rzut oka może wydawać się, że współczesne bieżnie różnią się od siebie wielkością, ale sposobem konstrukcji niekoniecznie. Nic bardziej mylnego. Na rynku funkcjonują cztery główne typy tych urządzeń. Jedne częściej spotkamy na siłowni, po drugie chętnie sięgają też klienci indywidualni.

Przed zakupem powinieneś znać charakterystykę poszczególnych rodzajów bieżni, a także ich wady i zalety. Wtedy nie zaskoczą Cię ceny ani funkcjonalności poszczególnych modeli.

Bieżnie magnetyczne. Jakie są ich atuty?

Za podstawowy i najbardziej klasyczny rodzaj bieżni uznaje się bieżnię magnetyczną, określaną także mianem mechanicznej.

To na takiej zasadzie działały pierwsze maszyny Stauba. W tym przypadku ruch taśmy, po której porusza się biegacz, jest wywoływany wyłącznie siłą jego mięśni i kolejnymi stawianymi krokami.

W związku z tym trening na bieżni magnetycznej jest dość wymagający. Gdy użytkownik opada z sił, tempo bieżni automatycznie spada. To wada dla początkujących, ale zaleta dla tych bardziej zaawansowanych – taka bieżnia wymaga większego wysiłku.

Do zalet urządzeń mechanicznych z pewnością należy cena. To najtańszy z rodzajów bieżni dostępnych na rynku. Plusem jest też łatwość przechowywania i przewożenia. Bieżnię magnetyczną można łatwo rozkręcić i przewieźć, nie zajmuje zbyt wiele miejsca. Minusy to brak amortyzacji dla stawów oraz wbudowanych planów treningowych.

Bieżnia elektryczna UrboGym V520S z pasem biegowym
Bieżnia elektryczna UrboGym V520S z pasem biegowym 42×115 cm, źródło: Strona producenta UrboGym

Bieżnie elektryczne. Kiedy warto z nich skorzystać?

Bieżnie mechaniczne królują w domach, bieżnie elektryczne są najpopularniejszym rodzajem urządzeń na siłowniach i w salonach fitness. Tutaj za ruch taśmy odpowiada silnik. Steruje nim specjalny system, który znacznie ułatwia trening.

Na bieżni elektrycznej mamy bowiem do wyboru szereg programów treningowych. Można je dostosować do aktualnych potrzeb oraz kondycji. System ustawi nam trening interwałowy, dobierze prędkość i długość szybszych odcinków. Można wybrać nawet trening podbiegów – bieżnia ustawi odpowiedni stopień nachylenia.

Bieżnie elektryczne posiadają zwykle również układ, który zapewnia amortyzację. Są więc bardziej przyjazne dla naszych stawów. Problemem może być jednak cena, to urządzenia znacznie droższe niż bieżnie mechaniczne.

Bieżnie antygrawitacyjne. Do czego się je wykorzystuje?

Bieżnie mechaniczne i elektryczne spotykamy na co dzień w zwykłych siłowniach. Bieżnie antygrawitacyjne są w nich zdecydowanie rzadsze. Są to bowiem drogie i wyspecjalizowane urządzenia, wykorzystywane przede wszystkim w procesie rehabilitacyjnym. Pozwalają bowiem na trening odciążający stawy.

By skorzystać z takiej bieżni, trzeba ubrać specjalne spodenki uszczelniane pierścieniem wokół tułowia. Wówczas nasze nogi trafiają do hermetycznej przestrzeni, w której ciśnienie jest wyższe od ciśnienia atmosferycznego. Dzięki temu wytwarza się atmosferę ze zmniejszoną grawitacją. Trening jest łatwiejszy, zmniejsza się ryzyko kontuzji.

Z takich bieżni korzystać mogą osoby z dużą nadwagą, a także powracające do aktywności po urazach. Wykorzystują je także profesjonalni sportowcy. Nie poleca się ich początkującym, którzy później mogą być zawiedzeni warunkami, w jakich biega się bez pomocy antygrawitacji.

Bieżnie ciśnieniowe. Na czym polega taki trening?

Ostatnim rodzajem bieżni są tzw. urządzenia ciśnieniowe. Tego typu maszyny służą bardziej do marszu niż biegania. Sama taśma, po którj należy się poruszać, jest obudowana specjalną kapsułą. Znajdują się w niej nogi i ciało biegaza od pasa w dół.

W kapsule panuje specjalnie wytwarzane podciśnienie, które przyspiesza spalanie tkanki tłuszczowej. Dzieje się tak dzięki szybszemu krążeniu krwi. Bieżnia ciśnieniowa pomaga w pozbyciu się cellulitu, poprawia także jędrność i elastyczność skóry.

Regularne ćwiczenia w takich warunkach korzystnie wpływają także na przemianę materii oraz działanie układu limfatycznego. Część chorób, takich jak cukrzyca czy problemy z układem sercowo-naczyniowym, uniemożliwiają jednak korzystanie z bieżni ciśnieniowych.

Bieżnia ciśnieniowa Bodyshape Vacu Activ
Bieżnia ciśnieniowa Bodyshape Vacu Activ, źródło: Strona producenta Vacu Activ

Jak wybrać bieżnię? Elementy, na które trzeba zwrócić uwagę

Zanim przejdziemy do omawiania konkretnych modeli bieżni do biegania, zatrzymajmy się na chwilę przy kryteriach, które powinny nam przyświecać w czasie wyboru tego urządzenia. Kierowanie się nimi ułatwi wybór wyspecjalizowanej bieżni lub podstawowego modelu. 

Niektóre bieżnie mogą okazać się zupełnie nieprzydatne – nie będziemy w stanie na nich trenować.

Najważniejsze elementy, na które warto zwrócić uwagę przy wyborze bieżni:

 • nośność urządzenia. Każda bieżnia posiada maksymalne dopuszczalne obciążenie. Jeżeli wybierzemy zbyt mały model, szybko może zniszczyć się pod wpływem naszego ciężaru. Warto więc dobierać bieżnię pod kątem naszej wagi.
 • wielkość i długość pasa biegowego. Bieżnię trzeba dopasować również do swojego wzrostu. Wyższe osoby stawiają dłuższe kroki, potrzebują więc większej i dłuższej bieżni. Wypadnięcie poza pas biegowy bywa bowiem bardzo bolesne.
 • moc silnika. Ten parametr pomijamy przy bieżniach mechanicznych, ale przy innych rodzajach urządzeń jest kluczowy. Silnik będzie warunkować tempo biegu. Maszyny o niewielkiej mocy pozwolą jedynie na marsz lub trucht.
 • maksymalna prędkość. To parametr związany z mocą silnika. Jeżeli interesuje nas szybki bieg, trzeba szukać bieżni o ustawieniach pozwalających na sprinty z prędkością ok. 25 km/h.
 • wznios. To możliwość regulacji stopnia nachylenia pasa biegowego. Dzięki takiej funkcji możliwe będzie trenowanie podbiegów, ale i zbiegów. Bieg pod górkę pozwala spalać więcej kalorii, ale nie wszystkie bieżnie dają taką możliwość.
 • amortyzacja. Kluczowy parametr dla stanu naszych stawów. Biegacze podatni na kontuzje, osoby z nadwagą, ale też ci, którzy planują długie treningi – te grupy w największym stopniu powinny inwestować w bieżnie z dużą amortyzacją.
 • funkcje i programy treningowe. Do tego potrzebujemy bieżni z wyświetlaczem, ponownie odpada więc bieżnia magnetyczna. Dzięki programom treningowym będzie łatwiej zrealizować nakreślony cel i poprawiać kondycję, a także zwiększać obciążenia.
 • funkcje dodatkowe. Trudno je wszystkie zliczyć. Z jednej strony będą nimi sensory do pomiaru tętna, z drugiej możliwość sparowania ze smartfonem. Do tego dochodzą także funkcjonalności w budowie bieżni, takie jak gniazdo USB czy półka na telefon lub bidon.

Jaką markę bieżni warto wybrać? Oceniamy najpopularniejsze modele

Bieżnie cieszą się niesłabnącą popularnością wśród aktywnych osób. Dostrzegają to producenci, którzy dostarczają coraz to nowe modele. Wśród nich znajdują się marki, na które szczególnie warto zwrócić uwagę.

Przyjrzeliśmy się bliżej pięciu popularnym modelom bieżni elektrycznych, bo to one cieszą się największym zainteresowaniem.

Hertz Fitness Cerrus

Hertz to jedna z najbardziej uznanych w Europie marek produkujących sprzęt do ćwiczeń. Na polskim rynku jest obecna od 2005 r. Oferuje nie tylko bieżnie, ale także atlasy do ćwiczeń, ławki treningowe czy orbitreki.

Bieżnia elektryczna Hertz Fitness Cerrus z pasem biegowym
Bieżnia elektryczna Hertz Fitness Cerrus z pasem biegowym 44×130,5 cm, źródło: Strona producenta Hertz

Bieżnia elektryczna Cerrus tej marki jest ceniona za stabilną konstrukcję, zapewniającą bezpieczeństwo w czasie biegania, a także szereg zalet:

 • bezgłośny silnik 2,5 KM,
 • zakres prędkości do 18 km/h,
 • 25 wbudowanych programów treningowych,
 • antypoślizgowy pas biegowy,
 • klucz bezpieczeństwa: wystarczy pociągnąć za sznurek, by zatrzymać bieżnię,
 • regulacja stopnia nachylenia w zakresie 0-18 stopni,
 • monitorowanie pulsu i spalonych kalorii,
 • czytelny i łatwy w obsłudze wyświetlacz.

AbarQs BZ-45.M

AbarQs to jedna z marek sprzętu fitness, która najdłużej funkcjonuje na polskim rynku. Stawia przede wszystkim na ergonomiczne i proste w użytkowaniu produkty. Oprócz sprzętu na siłownię, zajmuje się także produkcją akcesoriów turystycznych.

Bieżnia elektryczna AbarQs BZ-45.M z pasem biegowym do użytku domowego
Bieżnia elektryczna AbarQs BZ-45.M z pasem biegowym 45×125,9 cm, źródło: Strona producenta AbarQs

Bieżnia elektryczna AbarQs BZ-45.M została określona przez producenta jako sprzęt do użytku domowego. Jej najważniejsze zalety to:

 • mocny silnik 3 KM,
 • niski poziom hałasu,
 • trzystopniowa regulacja kąta nachylenia pasa biegowego,
 • Cushioning System – wkładki amortyzujące wstrząsy,
 • zakres prędkości do 19 km/h,
 • 12 preinstalowanych programów treningowych oraz program manualny,
 • komputerowy pomiar najważniejszych parametrów biegu,
 • masażer i hantle w zestawie.

UrboGym V520

Mocną pozycję na rynku producentów bieżni elektrycznych uzyskała także marka UrboGym. Firma stawia na komfort użytkownika i ciekawy design. Oprócz bieżni produkuje m.in. rowery stacjonarne, orbitreki czy trampoliny ogrodowe.

Bieżnia elektryczna UrboGym V520S z pasem biegowym
Bieżnia elektryczna UrboGym V520 z pasem biegowym 42×115 cm, źródło: Strona producenta UrboGym

Jedną z najciekawszych propozycji UrboGym jest bieżnia elektryczna V520. To jeden z najpopularniejszych modeli na polskim rynku, co zawdzięcza wielu zaletom:

 • maksymalna moc silnika 3 KM,
 • zakres prędkości do 15 km/h, regulowany co 0,1 km/h,
 • antypoślizgowy pas biegowy,
 • trzy kąty nachylenia – maksymalny 15%,
 • 12 wbudowanych programów treningowych,
 • sześciopunktowy system amortyzacji, odciążający stawy,
 • czytelny wyświetlacz i komputer mierzący najważniejsze przeliczniki,
 • funkcja Physical Test, która pozwala wprowadzić do urządzenia własne parametry, takie jak wzrost, waga, płeć.

Zipro Jogger

Na polskim rynku mocno obecna jest również firma Zipro. Jej produkty są dedykowane domowym siłowniom, dlatego największy nacisk producent kładzie na bezpieczeństwo. Jego produkty posiadają oznaczenia CE, co oznacza zgodność z dyrektywami dotyczącymi bezpieczeństwa i ochrony środowiska.

Bieżnia elektryczna Zipro Jogger z pasem biegowym z 12 programami treningowymi
Bieżnia elektryczna Zipro Jogger z pasem biegowym 44×124 cm, źródło: Strona producenta Zipro

Szczególnym powodzeniem wśród klientów indywidualnych cieszą się bieżnie elektryczne Zipro Jogger. Są cenione przede wszystkim dlatego, że posiadają:

 • łatwa w obsłudze, składana konstrukcja,
 • zakres prędkości do 16 km/h,
 • żłobione podstawy na stopy na ramie pasa biegowego,
 • 12 wbudowanych programów treningowych,
 • funkcja pomiaru tkanki tłuszczowej,
 • najważniejsze parametry biegu na wyświetlaczu,
 • tryb oszczędzania energii.

Spokey Luna

Spokey to polska marka sprzętu sportowego, która rozpoczęła działalność w 2004 roku i zyskała spore udziały w rynku. Dziś jest obecna w 25 europejskich krajach. Oprócz sprzętu fitness produkuje rowery, hulajnogi, piłki, akcesoria pływackie i wiele innych artykułów sportowych.

Bieżnia elektryczna Spokey Luna z pasem biegowym i czytelnym wyświetlaczem
Bieżnia elektryczna Spokey Luna z pasem biegowym 40×120 cm, źródło: Strona producenta Spokey

Mocną pozycję ma także na rynku bieżni, gdzie dużym zainteresowaniem cieszy się urządzenie Spokey Luna. To produkt zaprojektowany głównie z myślą o klientach indywidualnych, a jego największe zalety to:

 • zakres prędkości do 12 km/h,
 • 12 wbudowanych programów treningowych plus program manualny,
 • silnik o mocy 1,5 KM,
 • pomiar dystansu, spalanych kalorii i najważniejszych parametrów biegu,
 • czytelny wyświetlacz,
 • możliwość przechowywania w pionie i w poziomie,
 • lekka i kompaktowa konstrukcja,
 • rolki ułatwiające transport.
 • nowoczesny design.

Mogą Ci się spodobać:

21 09.2022
Jaki model torebek damskich wybrać?

Jaki model torebek damskich wybrać?

Nie musisz mieć dziesiątek torebek, aby wyglądać stylowo. Do podstawowej […]

02 09.2022
Jaki wybrać orbitrek do domu?

Jaki wybrać orbitrek do domu?

Chcesz wyrzeźbić swoje ciało i nabrać formy, nie masz czasu […]

30 08.2022
Największe błędy przy wyborze bieżni elektrycznej

Największe błędy przy wyborze bieżni elektrycznej

Zakup bieżni elektrycznej to decyzja na wiele lat – a […]

29 08.2022
Spodenki na zawody biegowe – co warto o nich wiedzieć?

Spodenki na zawody biegowe – co warto o nich wiedzieć?

Bieganie to sport, który może wydawać się wymagający, jednak jest […]

19 08.2022
Sklep piłkarski – odzież nie tylko dla aktywnych

Sklep piłkarski – odzież nie tylko dla aktywnych

Powszechnym, błędnym przekonaniem na temat odzieży sportowej jest to, że […]

12 08.2022
Jak wybrać matę do akupresury?

Jak wybrać matę do akupresury?

Domowy zestaw do akupresury to prosty i skuteczny sposób na […]

04 08.2022
Ręczniki z mikrofibry – dlaczego są tak popularne?

Ręczniki z mikrofibry – dlaczego są tak popularne?

Jeżeli raz użyjesz tego produktu, zachwycisz się jego właściwościami. Ręczniki […]

18 07.2022
Jaki ​smartwatch z pulsoksymetrem? Ranking 7 propozycji!

Jaki ​smartwatch z pulsoksymetrem? Ranking 7 propozycji!

Chcesz jeszcze lepiej monitorować swoją formę? Wracasz do biegania po […]

15 07.2022
Shock Absorber Ultimate Run Bra czy Panache Sport? Cechy i porównanie

Shock Absorber Ultimate Run Bra czy Panache Sport? Cechy i porównanie

Dobry stanik do biegania to obowiązkowy element wyposażenia każdej biegaczki. […]

13 07.2022
Pulsoksymetr – co to jest? Czy warto kupić smartwatch z pulsoksymetrem?

Pulsoksymetr – co to jest? Czy warto kupić smartwatch z pulsoksymetrem?

Elektronika dla biegaczy – o tym można pisać grube książki! […]

12 07.2022
Supinacja i pronacja stóp – co to znaczy dla biegacza?

Supinacja i pronacja stóp – co to znaczy dla biegacza?

Jakby wybieranie butów do bieganie nie było wystarczająco trudne… Supinacja […]

11 07.2022
Kompresyjna koszulka treningowa męska: dlaczego warto w niej ćwiczyć?

Kompresyjna koszulka treningowa męska: dlaczego warto w niej ćwiczyć?

Odzież treningowa może przybierać różne formy, a jedną z takich […]

04 07.2022
Idealne koszulki dla aktywnych mężczyzn

Idealne koszulki dla aktywnych mężczyzn

Regularne uprawianie aktywności fizycznej to najlepszy sposób na to, aby […]

27 06.2022
Pocenie się podczas biegania w upale – jak zwiększyć komfort biegu?

Pocenie się podczas biegania w upale – jak zwiększyć komfort biegu?

Pocenie się podczas biegania to najbardziej naturalna rzecz na świecie. […]

27 06.2022
W czym najlepiej biegać, a czego unikać?

W czym najlepiej biegać, a czego unikać?

Bieganie jest jedną z najbardziej popularnych form aktywności fizycznej. Sport […]

27 06.2022
Gumy oporowe — kiedy warto włączyć je do ćwiczeń?

Gumy oporowe — kiedy warto włączyć je do ćwiczeń?

Są tanie, nie zajmują dużo miejsca, do tego pozwalają osiągać […]

26 06.2022
Salomon Sense Ride 4 – co cechuje ten model?

Salomon Sense Ride 4 – co cechuje ten model?

Salomon Sense Ride 4 to kolejna odsłona trailowej serii kultowego […]

24 06.2022
Trening na skakance – co daje biegaczowi i jak skakać na skakance?

Trening na skakance – co daje biegaczowi i jak skakać na skakance?

Skakanka to świetne narzędzie treningowe dla małych dziewczynek… i dla […]

13 06.2022
Zegarek Garmin Instinct i Garmin Instinct 2 – co cechuje te modele?

Zegarek Garmin Instinct i Garmin Instinct 2 – co cechuje te modele?

Zegarki Garmin to najwyższa półka, jeśli chodzi o sprzęt sportowy […]

25 05.2022
Niezbędne akcesoria na lato do biegania – spraw je sobie jak najszybciej!

Niezbędne akcesoria na lato do biegania – spraw je sobie jak najszybciej!

Zbliża się czerwiec, a więc to ostatni dzwonek na uzupełnienie […]

16 05.2022
Zegarek do biegania – Polar czy Garmin a może inna marka? Charakterystyka gigantów!

Zegarek do biegania – Polar czy Garmin a może inna marka? Charakterystyka gigantów!

Nadszedł czas – czas kupienia prawdziwego zegarka do biegania! Rynek […]

29 04.2022
Zegarek do biegania Polar Ignite 2 – czym różni się od poprzednika?

Zegarek do biegania Polar Ignite 2 – czym różni się od poprzednika?

Polar Ignite 2 to druga odsłona dobrze przyjętego zegarka ze […]

03 04.2022
Plecak do biegania – co musi mieć żeby naprawdę się przydać?

Plecak do biegania – co musi mieć żeby naprawdę się przydać?

Chcesz kupić sobie plecak do biegania? Zwróć szczególna uwgae na […]

01 04.2022
Chusta do biegania – oryginalna czy tańszy zamiennik?

Chusta do biegania – oryginalna czy tańszy zamiennik?

Akcesoria do biegania, które koniecznie trzeba mieć? Chusta do biegania […]

29 03.2022
Jaka smycz do biegania z psem? Akcesoria czworonożnego biegacza

Jaka smycz do biegania z psem? Akcesoria czworonożnego biegacza

Chcesz połączyć przyjemne z… przyjemnym? Bieganie z psem to jest […]

28 03.2022
Kijki do biegania – jak dobrać długość i na co uważać?

Kijki do biegania – jak dobrać długość i na co uważać?

Kije do biegania przydają się nie tylko na trasach ultra! […]

26 03.2022
Jaki bidon do biegania sprawdzi się na trasie?

Jaki bidon do biegania sprawdzi się na trasie?

Nawodnienie biegacza trzeba gdzieś zapakować! Bez solidnego bidonu ani rusz! […]

25 03.2022
Strój do fitnessu, jogi i pilatesu. Kroje i materiały w rytmie natury

Strój do fitnessu, jogi i pilatesu. Kroje i materiały w rytmie natury

Wraz z pierwszymi tegorocznymi promieniami słońca coraz śmielej myślimy o […]

15 03.2022
Puchary i statuetki nie tylko na zawody

Puchary i statuetki nie tylko na zawody

Puchary i statuetki zwykle kojarzą się nam ze sportowymi zawodami, […]

15 03.2022
Rękawiczki do biegania – czym różnią się od zwykłych?

Rękawiczki do biegania – czym różnią się od zwykłych?

Czy rękawiczki do biegania czymkolwiek różnią się od naszego ,,zwykłego” […]