Blog o bieganiu sBIEGACZA - porady, ćwiczenia, diety dla biegaczySFERA BIEGACZA
  • Polski
  • English
Facebook sBIEGACZ Instagram sBIEGACZ Szukaj
> Dieta biegacza – 10 prostych zasad

Dieta biegacza – 10 prostych zasad

Data aktualizacji 12.10.2022

Przeczytasz w 7 minut

dieta biegacza zasady

Dieta biegacza to jeden z najczęstszych tematów, o które pytają osoby początkujące. Jak zmienić swój jadłospis, kiedy wprowadzasz do codziennego życia aktywność fizyczną? Przeczytaj na czym opiera się każda dieta dla biegacza, który chce budować formę, być zdrowym i pełnym sił!

1 – nie inspiruj się zawodowcami

Jadłospisy profesjonalnych biegaczy zwalają z nóg przeciętnego śmiertelnika. Dieta biegacza zawodowego zaczyna się od minimum 2500 kcal, a są tacy, którzy codziennie pochłaniają nawet 5000 kcal. Biegają dwa razy dziennie, wykonują szereg ćwiczeń uzupełniających, a całe ich życie kręci się wokół ruchu.

2500 kcal to jeszcze niewiele (zwłaszcza dla rosłego, aktywnego mężczyzny), ale 5000 tysięcy… To trudno przejeść, a co dopiero spalić i nie przytyć! Tak długo, jak jesteś biegaczem-amatorem, nie potrzebujesz horrendalnych ilości jedzenia.

Ile kalorii je przeciętny biegacz-amator? Oszacuj to przy użyciu jednego z darmowych kalkulatorów kalorii dostępnych w sieci. Zależnie od płci, wzrostu, wagi i aktywności pozasportowej (praca, obowiązki domowe), jest to zwykle 2000-2500 kcal.

2 – nie przeszacowuj aktywności fizycznej

Powiązane z poprzednim punktem.

Godzina biegania spala około 500 kcal. Biegania spokojnym truchtem – około 400 kcal. Treningi krótsze niż godzina to odpowiednio mniejszy wydatek kaloryczny. A na to, ile kalorii spala bieganie, wpływa jeszcze masa innych czynników… Nigdy jednak nie jest to tak dużo, jak chcieliby odchudzający się.

biegaczka jedząca batonika zbożowego
Na wybieganiu dłuższym niż 60-90 minut przyda się przekąska… ale nie na rekreacyjnym biegu na 5 kilometrów!

Czy to dużo? Tak – to całkiem sporo. Ale nie aż tak sporo, by znacząco podbijać Twoje zapotrzebowanie kaloryczne. Pohamuj optymizm zwłaszcza, jeśli dzięki bieganiu chcesz zredukować wagę. Dieta biegacza odchudzającego się musi mieć ujemny bilans kaloryczny – nie licz na to, że gdy zaczniesz biegać automatycznie schudniesz jedząc do woli.

3 – dieta dla biegacza zawiera dużo białka

Czy wiesz, ile białka dziennie spożywasz? Jeśli nie, najwyższy czas się tym zainteresować. Zważ mięso przed upieczeniem, by oszacować, ile białka dostarczy Ci zjedzony kawałek. Zerknij na tabelę makroskładników batonika proteinowego – jeden może mieć 8 gramów białka, a drugi 18 gramów. Wymień zwykły serek kanapkowy na twaróg z przyprawami.

Dieta dla biegacza zakłada spożywanie minimum 1,5 grama białka na kilogram masy ciała. 

Zwróć uwagę na to, jak regenerują się Twoje mięśnie. Jeśli zakwasy się przeciągają, zwiększ podaż protein do maksymalnie 2 gramów. 

Dieta biegacza, w połączeniu ze snem (7-9 godzin) ma umożliwiać ciału regenerację w przeciągu 48 godzin – tak, żeby można było trenować do 2 dni. Zakwasy mijają bez śladu w ciągu dnia odpoczynku? W takim razie, z podażą protein wszystko jest w porządku.

4 – dieta biegacza dostarcza więcej witamin!

Wysiłek fizyczny zwiększa zapotrzebowanie nie tylko na białko, ale również na witaminy. Dlatego, dieta powinna obfitować w owoce, warzywa i produkty pełnoziarniste. Zdrowe nawyki żywieniowe to wiele lepsza opcja, niż suplementacja witamin tabletkami z apteki.

Tak długo, jak nie biegasz wyczynowo ani zawodowo, bez problemu wypełnisz zapotrzebowanie na witaminy wyłącznie dzięki jedzeniu. Ładuj warzywa na talerz… ile się zmieści! Najlepiej by były surowe, bo takie zachowują najwięcej witamin! 

dieta biegacza - warzywa z hummusem
Warzywa z hummusem – do zdrowego pochrupania!

Twoim słodkim sprzymierzeńcem są owoce suszone oraz świeże. Dodawaj je do owsianek, rób racuchy i naleśniki. Staraj się korzystać z sezonowej oferty, a na mrożone owoce z chłodni w supermarkecie stawiaj w ostateczności.

Zasada – do każdego wytrawnego posiłku jakieś warzywo, do każdego słodkiego posiłku jakiś owoc. 

5 – uwaga na żelazo!

Biegacze mają wysokie zapotrzebowanie na żelazo. Wynika to z natury treningów. 

Podczas uderzania stopami o ziemię, czerwone krwinki rozpadają się – nazywamy to hemolizą mechaniczną . Ciało musi produkować więcej krwi, by na bieżąco nadrabiać braki. Do produkcji czerwonych krwinek zużywa żelazo. Biegaczom, którzy nie dostarczają organizmowi wystarczającej ilości żelaza grozi anemia.

Co jest skarbnicą żelaza? Zdrowy biegacz nie stroni od podrobów – zwłaszcza wątróbki i nerek. Świetnym źródłem żelaza jest również zwykłe mięso (oprócz mięsa ryb). Znacznie mniej tego pierwiastka znajdziesz w nabiale. 

W produktach roślinnych również jest żelazo, ale znacznie słabiej przyswajane, niż to z mięs. Jeśli Twoja dieta ma być wegańska, dobrze jest skonsultować tę kwestię z dietetykiem. Bardzo możliwe, że mimo pełnowartościowego jadłospisu zaleci Ci suplementację.

Jeśli w pewnym momencie zaczniesz odczuwać osłabienie, zrób badania krwi – przewlekłe zmęczenie może świadczyć o niedoborze żelaza.

6 – dieta biegacza musi zawierać tłuszcze

Stare mity wciąż pokutują w dietetycznej przestrzeni publicznej… Zdrowa dieta bez tłuszczu? ALBO zdrowa, ALBO bez tłuszczu!

Tłuszcz w diecie biegacza to tak samo ważny makroskładnik, jak białko i węglowodany. 20-30% zapotrzebowania kalorycznego diety biegacza powinny wypełniać tłuszcze. Mężczyźni mogą pozostać przy 20%, ale kobiety potrzebują więcej tłuszczu, bo jego spożycie istotnie wpływa na damski układ hormonalny. 25-30% to w sam raz dla biegaczki.

Dieta dla biegacza po prostu musi zawierać tłuszcze. Rozpuszczają się w nich witaminy. Nawilżają skórę. Wpływają na pracę mózgu, odpornośc organizmu, wzrok… I długo by wymieniać na co jeszcze. 

7 – węglowodany to Twój przyjaciel!

Węglowodany to główne źródło energii do biegania. Swoje podstawowe posiłki opieraj na węglowodanach złożonych. Najlepszymi źródłami takich węglowodanów są:

  • pieczywo pełnoziarniste
  • warzywa strączkowe
  • kasze
  • ryż brązowy
  • makarony żytnie, gryczane i orkiszowe
  • mąka gryczana, owsiana, orzechowa, z amarantusa oraz mąki razowe
  • płatki owsiane, orkiszowe i jęczmienne
  • otręby
makaron gryczany z pieczonym kurczakiem w sosie
Próbowałeś kiedyś makaronu gryczanego?

Dieta dla biegacza to także węglowodany proste. Niekoniecznie jednak te ze słodyczy – staraj się wybierać zdrowe źrodła węglowodanów prostych, które dadzą Ci coś więcej, niż energetycznego kopniaka. Należą do nich:

  • owoce
  • miody
  • biały ryż
  • zwykły makaron
  • białe pieczywo
  • mąka pszenna
  • syrop daktylowy, klonowy, z agawy

W tych produktach znajdziesz nie tylko cukier, ale także witaminy, minerały i… kulinarne możliwości!

8 – omega-3 i żelatyna – dla stawów!

Prawidłowo skomponowana dieta biegacza odżywia również jego stawy! 

Kolana biegacza potrzebują kwasów omega-3. Wysoka podaż tych kwasów łagodzi stany zapalne, usprawniając regenerację całego ciała. Kwasy omega-3 znajdziesz między innymi w:

  • tłustych rybach – łososiu, makreli, śledziach
  • oleju rzepakowym, słonecznikowym, lnianym, z pestek winogron
  • orzechach (także w maśle orzechowym!)
  • awokado
  • nasionach chia

W Twojej diecie nie ma zbyt wielu takich produktów? Więc łap za suplement diety – potrzebuje go większość Polaków, bo nasza kultura kulinarna nie stoi rybami.

Drugi produkt na stawy – żelatyna! Znajdziesz ją w:

  • domowych galaretkach (te sklepowe mają bardzo mało czystej żelatyny)
  • zimnych nóżkach
  • kurzych łapkach
  • golonce

Golonka i kurze łapki nie brzmią apetycznie? Więc wykorzystuj żelatynę do deserów – możesz z nią zrobić proste batoniki twarogowe, panna cottę czy własne żelki. Dieta biegowa to okazja do wielu kulinarno-zdrowych eksperymentów!

9 – zapisuj co jesz

Ściągnij na telefon aplikację do planowania posiłków (np. Fitatu albo Yazio). Notuj w niej to, co jesz w ciągu dnia. Aplikacja oszacuje ile kalorii spożywasz, oraz ile poszczególnych makroskładników dostarczają twoje posiłki.

Aplikacja nie służy wyłącznie kontroli wagi! Warto ją mieć po to, by pracować nad swoim żywieniem i formą biegową

aplikacja służąca do liczenia kalorii
Wpisujesz produkt, gramaturę… i wszystko jasne! Do tej sałatki zdecydowanie trzeba dołożyć białka oraz zdrowe węglowodany – może pierś z kurczaka i razowy makaron?

Sumiennie notując spożywane produkty, z czasem trafnie określisz po jakim jedzeniu biega Ci się najlepiej. Kiedy postanowisz wystartować w zawodach biegowych, będziesz doskonale wiedział, jaki posiłek zaprowadzi Cię na podium. 

Nie chcesz aplikacji? Może być papierowy dzienniczek! Nie będzie tak wygodnie… ale prowadzenie dziennika dietetyczno-treningowego w formie grubego zeszytu ma swój urok.

10 – możesz jeść wszystko, ale…

Nie ma produktów zakazanych. Możesz jeść ciastka, batoniki, kiełbasę i wszystko to, co lubisz. 

Wiesz, że Usain Bolt jest wielkim miłośnikiem nuggetsów z kurczaka?

Gdzie jest ale? Tak, jak każdy człowiek który chce być zdrowy, biegacz powinien bazować na pełnowartościowej żywności, a nie na wysokoprzetworzonych bombach pełnych cukru i tłuszczu. Po prostu zachowaj umiar w jedzeniu rekreacyjnym. 

Dieta biegacza ma w pierwszej kolejności odżywić ciało poddawane zwiększonemu wysiłkowi. Blacha ciasta czekoladowego tego nie zrobi

Czekolada i chipsy jak najbardziej mogą się znajdować w kuchennej szafce biegacza-amatora. Niech jednak nie znikają z niej zbyt szybko! Dodaj paseczek czekolady do śniadaniowej owsianki, chrupnij owsiane ciasteczko przed treningiem, weź duży popcorn w kinie, ale podstawę jadłospisu niech stanowią pełnowartościowe, zbilansowane posiłki. 

Kieruj się zasadą 80/20 – 80% żywności pełnowartościowej, 20% żywności dla psychiki. 


Dieta biegacza to… wcale nie taki skomplikowany temat! Jej podstawowe założenia pokrywają się z ogólnymi zaleceniami dietetycznymi. Pełnowartościowe produkty, dużo warzyw i owoców, żywność rekreacyjna z umiarem. Z troski o kolana, włącz do posiłków żelatynę i śmiało sięgaj po źródła kwasów omega-3

Dla doskonalenia formy (a zwłaszcza do pracy nad sylwetką), warto notować swoje posiłki. Sa do tego specjalne aplikacje, liczące kaloryczność i makro jadłospisu.

Mogą Ci się spodobać:

10 09.2024
Korzyści z zakupów spożywczych online: co powinieneś wiedzieć

Korzyści z zakupów spożywczych online: co powinieneś wiedzieć

Odkryj zalety robienia zakupów spożywczych w sieci. Poznaj wygodę, oszczędność […]

16 08.2024
Papryka faszerowana – jakie nadzienie wybrać? Odkryj nowe smaki!

Papryka faszerowana – jakie nadzienie wybrać? Odkryj nowe smaki!

Faszerowana papryka to danie, które otwiera mnóstwo kulinarnych możliwości. Jej […]

17 04.2024
Co jeść po bieganiu – 8 szybkich posiłków na rano i wieczór

Co jeść po bieganiu – 8 szybkich posiłków na rano i wieczór

Co jeść po bieganiu, by najlepiej wesprzeć swoje zmęczone ciało? […]

15 01.2024
Czy cukier jest zdrowy? O wpływie cukru na organizm sportowca i kanapowca

Czy cukier jest zdrowy? O wpływie cukru na organizm sportowca i kanapowca

Czy cukier jest zdrowy, a może przeciwnicy słodzenia mają rację […]

12 01.2024
Batony energetyczne – przepisy. 10 pomysłów dla biegacza

Batony energetyczne – przepisy. 10 pomysłów dla biegacza

Batony energetyczne? Przepisy zgromadzone w tym artykule pozwolą biegaczowi raz […]

04 01.2024
Ile kalorii spala bieganie? Straszna prawda

Ile kalorii spala bieganie? Straszna prawda

Miliony osób, które chcą zrzucić zbędne kilogramy, rozważa bieganie – […]

02 01.2024
Dieta wegańska dla biegacza – jak połączyć bycie wege i bieganie?

Dieta wegańska dla biegacza – jak połączyć bycie wege i bieganie?

Dieta wegańska dla biegacza – czy to możliwe? Jeszcze kilka […]

07 12.2023
Co jeść na redukcji? Poradnik od A do Z

Co jeść na redukcji? Poradnik od A do Z

Co jeść na redukcji, by przyniosła ona zamierzone rezultaty – […]

06 12.2023
Co zamiast kawy? Pobudzające opcje na każdą okazję

Co zamiast kawy? Pobudzające opcje na każdą okazję

Co zamiast kawy, by dodać sobie sił do wysiłku fizycznego […]

22 11.2023
Banan przed treningiem – dlaczego to idealny owoc? Bananowo-biegowy poradnik

Banan przed treningiem – dlaczego to idealny owoc? Bananowo-biegowy poradnik

Banan przed treningiem to dla części sportowców wręcz rytuał. Po […]

15 11.2023
Jak dbać o jelita? 10 wskazówek nie tylko dla biegaczy

Jak dbać o jelita? 10 wskazówek nie tylko dla biegaczy

Jak dbać o jelita, by ich dobra kondycja pomogła Ci […]

10 11.2023
Co zrobić z bananów? 15 przepisów i 15 dodatkowych inspiracji

Co zrobić z bananów? 15 przepisów i 15 dodatkowych inspiracji

Co zrobić z bananów – kulinarnych dzieł natury? Przedstawiamy 15 […]

30 10.2023
Odwodnienie organizmu – wszystko co musi o nim wiedzieć biegacz

Odwodnienie organizmu – wszystko co musi o nim wiedzieć biegacz

Odwodnienie organizmu grozi każdemu biegaczowi, który jeszcze nie opracował optymalnej […]

16 10.2023
Jakie białko wybrać dla biegacza? Poradnik odżywkowy

Jakie białko wybrać dla biegacza? Poradnik odżywkowy

Jakie białko wybrać spośród setek propozycji na rynku? Białko w […]

09 10.2023
Pomysły na przekąski dla biegaczy – 16 inspiracji

Pomysły na przekąski dla biegaczy – 16 inspiracji

Pomysły na przekąski, które wrzucisz na ząb bez obaw o […]

02 10.2023
W jakich produktach jest magnez? 10 najlepszych źródeł i inspiracje kulinarne

W jakich produktach jest magnez? 10 najlepszych źródeł i inspiracje kulinarne

W jakich produktach jest magnez – szalenie ważny minerał, nie […]

27 09.2023
Ile soli dziennie jeść? Czy sól przed treningiem coś daje? Wskazówki dla aktywnych

Ile soli dziennie jeść? Czy sól przed treningiem coś daje? Wskazówki dla aktywnych

Ile soli dziennie jeść jako osoba aktywna, by nie przesadzić […]

25 09.2023
Co najlepiej nawadnia organizm i… czy biegacz powinien to pić?

Co najlepiej nawadnia organizm i… czy biegacz powinien to pić?

Co najlepiej nawadnia organizm? Wcale nie klasyczna woda! Mimo iż […]

25 09.2023
Ochota na słodkie – jak wygrać? 10 sposobów zwalczających przyczyny apetytu

Ochota na słodkie – jak wygrać? 10 sposobów zwalczających przyczyny apetytu

Ochota na słodkie czasem dopada każdego. Nawet prowadzący najzdrowszy tryb […]

19 09.2023
Ile kalorii jeść, żeby schudnąć, gdy biegasz?

Ile kalorii jeść, żeby schudnąć, gdy biegasz?

Ile kalorii jeść, żeby schudnąć skutecznie i bez męczarni, a […]

18 09.2023
Suszone owoce jako przekąski – które są najmniej kaloryczne?

Suszone owoce jako przekąski – które są najmniej kaloryczne?

Suszone owoce mogą się okazać doskonałą przekąską o każdej porze […]

15 09.2023
Trening na czczo – czy to się opłaca? Bieganie, siłowy i inne

Trening na czczo – czy to się opłaca? Bieganie, siłowy i inne

Trening na czczo wzbudza kontrowersje niezależnie od dyscypliny. Czy jest […]

22 08.2023
Jakie suplementy warto brać jako biegacz? Przestań marnować pieniądze!

Jakie suplementy warto brać jako biegacz? Przestań marnować pieniądze!

Jakie suplementy warto brać spośród setek preparatów dostępnych w aptekach? […]

16 08.2023
Jak schudnąć bez ćwiczeń? Wskazówki, gdy jest ZA WCZEŚNIE na bieganie

Jak schudnąć bez ćwiczeń? Wskazówki, gdy jest ZA WCZEŚNIE na bieganie

Jak schudnąć bez ćwiczeń – co takie porady robią na […]

07 08.2023
Jak schudnąć po 40 roku życia? Bieganie, metabolizm i obalanie mitów

Jak schudnąć po 40 roku życia? Bieganie, metabolizm i obalanie mitów

Jak schudnąć po 40 urodzinach i później? Czy jak zaczniesz […]

21 07.2023
Hemoliza – co to i jak się ma do biegania? Ciekawostka czy zagrożenie?

Hemoliza – co to i jak się ma do biegania? Ciekawostka czy zagrożenie?

Hemoliza – z pewnością miałeś okazję słyszeć to słowo na […]

14 07.2023
Suplementacja omega 3 – to powinien wiedzieć biegacz!

Suplementacja omega 3 – to powinien wiedzieć biegacz!

Suplementacja omega 3 to gorący temat w dietetyce sportowej. Czy […]

20 06.2023
Zdrowe ciastka – 7 pomysłów dla ciastkoholika

Zdrowe ciastka – 7 pomysłów dla ciastkoholika

Zdrowe ciastka, które warto włączyć do diety sportowca – zrób […]

05 06.2023
Tanie dania – 12 zdrowych propozycji na słono i słodko

Tanie dania – 12 zdrowych propozycji na słono i słodko

Tanie dania mogą być zdrowe, pożywne i smaczne. Dieta sportowca […]

02 06.2023
Z czym makaron na obiad? 10 pomysłów dodających sił

Z czym makaron na obiad? 10 pomysłów dodających sił

Z czym makaron, by dodać sobie siły do planowanych ćwiczeń, […]

X

Zapisz się na newsletter

i bądź na biężaco z poradami dla biegacza

Zapisuję się