Jakie białko wybrać spośród setek propozycji na rynku? Białko w […]
Data publikacji 24.08.2022
Przeczytasz w 5 minut
834 wyświetleń
Biegasz, żeby jeść słodycze? Nie jesteś jedyny – milionom biegaczy przyświeca właśnie taka motywacja! Skoro łakocie stanowią istotną część Twojej diety, wybieraj mądrze. Postaw na zdrowe słodycze, które poza smakowymi rozkoszami dla duszy, odżywią również ciało. Sprawdź nasze propozycje zdrowych ciasteczek, batoników i nie tylko – aż ślinka cieknie!
Jeśli mowa o zdrowych słodyczach, nie można pominąć owsianych ciasteczek słodzonych prawdziwym miodem. Zarówno owies jak i miód są skarbnicą witamin, minerałów i cukrów – nie tylko prostych. W płatkach owsianych znajdują się bowiem cukry złożone, dostarczające energii na dłużej.
Włącz do diety zdrowe ciastka – słodkie doładowanie całego organizmu. Kalorie? To się wybiega! Siły Ci nie zabraknie!
Oczywiście, przed zakupem, zwróć uwagę na etykietę ciasteczek. Niestety, dostępne w supermarketach zdrowe słodycze często tylko udają zdrowe… W rzeczywistości, odżywcze składniki towarzyszą sztucznym aromatom, tonie cukru i tłuszczów utwardzonych.
Oferta ciastek owsianych w tym sklepie jest bardzo szeroka – znajdą się także warianty z kakao, cynamonem, rodzynkami…
Owsiane wypieki nie są jedyną opcją na zdrowe ciastka! Również bez udziału płatków owsianych da się stworzyć wspaniałe zdrowe słodycze.
Zastanówmy się – czego tak naprawdę trzeba, żeby zrobić ciasteczka? Mąki, słodzidła, tłuszczu, czasem także emulgatora – substancji utrzymującej zbitą konsystencję. Dla nadania kakaowego posmaku wystarczy… użyć naturalnego kakao. Proste, prawda?
Sztuczne aromaty, barwniki i wzmacniacze są zbędne. Wszystkie składniki potrzebne do zrobienia ciasteczek, da się zorganizować w pełnowartościowej, naturalnej wersji.
Zdrowe ciasteczka kakaowe tylko z pięciu ekologicznych składników?
A może zdrowe ciastka kakaowe słodzone syropem z agawy? Żadnego zwykłego cukru!
Długie wybieganie poza miastem? Przyda się zapas energii. Najlepiej w wersji na słodko. A jeszcze lepiej – na zdrowo i słodko.
W temacie dodawania energii, żadne zdrowe batony nie spisują się tak dobrze, jak batony owocowe na bazie daktyli. Te owoce to naturalne kopalnie cukrów prostych. Stawiają na nogi zaraz po ugryzieniu. Zdrowe batony bogate w naturalne cukry i zdrowy tłuszcz dostaniesz w sklepach ze zdrową żywnością.
Zdrowe batony dostarczają nie tylko cukru. Są w nich także tłuszcze – najczęściej z orzechów, bogatych w kwasy omega-3. Tych w diecie biegacza nigdy nie jest za dużo. Omega-3 wpływają między innymi na kondycję stawów kolanowych.
Batoniki o smaku owocowym to nie Twoja bajka? Spokojnie – znajdzie się też coś czekoladowego! Zdrowe batony na bazie daktyli, wzbogacone kakao, nie zawiodą żadnego biegacza-czekoholika. Podsuń je także swojemu dziecku zamiast klasycznych wafelków.
Suszone owoce w czekoladzie to absolutna klasyka zdrowych słodyczy. Nic dziwnego – smak, błonnik, witaminy, cukier – czego chcieć więcej? Zamiast klasycznych rodzynek w czekoladzie, tym razem jednak skosztuj bardziej wyjątkowych propozycji.
W czekoladzie da się zamknąć każde owoce! Spróbuj daktyli w czekoladzie, jagód goji, fig, jagód inkaskich i wielu innych wariantów. Po co się ograniczać? Kalorie – jak zawsze – spalisz na bieganiu. Kilka owoców w czekoladzie doda Ci energii do treningu życia.
Spróbuj róznych owoców w czekoladzie – smaczne są i te bardziej swojskie, i te egzotyczne! Najlepiej wybrać smakołyki ekologiczne – naturalnie zdrowe zamienniki klasycznych łakoci.
Po treningu, skuś się na orzechy w czekoladzie. Orzechy, z racji wysokiej zawartości tłuszczu, najlepiej trawić w spokoju. Spożyj je wtedy, gdy nie planujesz kolej porcji ruchu.
Po powrocie z biegania wskakuj pod prysznic. Później wskakuj w kapcie i siadaj z miseczką zdrowych słodyczy! Orzechy są niezwykle bogate w kwasy omega-3, minerały i witaminy, toteż Twoja chwila słodkiej przyjemności doskonale uzupełni posiłek potreningowy.
Jakie orzechy lubisz najbardziej? Proponujemy migdały z białej czekoladzie, z kurkumą i kokosem. Brzmi pysznie, prawda?
Jeśli lubisz pochrupać coś słodkiego, skuś się na stworzenie zdrowych batonów w domowym zaciszu. Zdrowe batony da się zrobić nawet bez pieczenia!
Zmieszaj płatki owsiane, orkiszowe i jęczmienne, dodaj posiekane orzechy i miód. Jeśli lubisz, w mieszance mogą znaleźć się także wiórki kokosowe oraz rodzynki. Uformuj w prostokątne batoniki, polej rozpuszczoną gorzką czekoladą i wstaw do lodówki, aby całość stężała.
Oczywiście, w Sieci znajdziesz wiele bardziej skomplikowanych przepisów na zdrowe słodycze. Nie wahaj się eksperymentować w kuchni – zboża stwarzają ogromne możliwości, warte samodzielnego przetestowania. Zdrowe batony zbożowe dostaniesz rzecz jasna także w sklepach (również w Ekochatce, której asortyment już nieco poznałeś).
Twaróg to kolejny produkt stwarzający ogromne możliwości w kwestii zdrowych słodyczy – z niego da się zrobić wszystko! Dodaj do niego naturalnego kakao, suszonych owoców, kokosowych wiórek – ponownie zachęcamy do samodzielnych eksperymentów. Jako słodzidła użyj ksylitolu, erytrytolu, miodu lub naturalnych syropów.
Uformuj w kuleczki, zostaw na talerzu w lodówce i przegryzaj, gdy najdzie Cię ochota na coś słodkiego. Te zdrowe słodycze sprawią, że nie zabraknie Ci białka niezbędnego do potreningowej regeneracji.
Oczywiście, że nie! W każdej diecie jest miejsce na klasyczne słodkości. Najważniejsze jest tylko spożywanie ich z umiarem. Niech w Twojej codziennej diecie dominują zdrowe wybory, a najzwyklejszy Snickers od czasu do czasu na pewno Ci nie zaszkodzi.
W ostatnich latach popularna stała się dietetyczna zasada 80/20 – 80% jedzenia dla ciała, 20% jedzenia dla głowy. Wprowadź ją w swoje życie – jest zdrowa w każdym znaczeniu tego słowa.
Zdrowe słodycze – współczesny rynek nie zawodzi w tym temacie. Nie ma na co czekać – trzeba testować, biegać i znowu testować!
Zachęcamy do zapoznania sie z niezwykle szerokim słodkim asortymentem Ekochatki, ale i samodzielnych kulinarnych eksperymentów!
Mogą Ci się spodobać:
Jakie białko wybrać spośród setek propozycji na rynku? Białko w […]
Ile kalorii jeść, żeby schudnąć skutecznie i bez męczarni, a […]
Suszone owoce mogą się okazać doskonałą przekąską o każdej porze […]
Trening na czczo wzbudza kontrowersje niezależnie od dyscypliny. Czy jest […]
Batony energetyczne? Przepisy zgromadzone w tym artykule pozwolą biegaczowi raz […]
Jakie suplementy warto brać spośród setek preparatów dostępnych w aptekach? […]
Jak schudnąć bez ćwiczeń – co takie porady robią na […]
Jak schudnąć po 40 urodzinach i później? Czy jak zaczniesz […]
Hemoliza – z pewnością miałeś okazję słyszeć to słowo na […]
Suplementacja omega 3 to gorący temat w dietetyce sportowej. Czy […]
Zdrowe ciastka, które warto włączyć do diety sportowca – zrób […]
Tanie dania mogą być zdrowe, pożywne i smaczne. Dieta sportowca […]
Z czym makaron, by dodać sobie siły do planowanych ćwiczeń, […]
Co można zrobić z czekolady, by pasowało do założeń zdrowej […]
W gdyby tak w niedzielę wieczorem myśleć nie o nadchodzącym […]
O tym, że bieganie zrujnuje nam stawy, słyszy się bez […]
Coś by się przekąsiło… No to może po batoniku proteinowym? […]
Nawodnienie jest bardzo ważne i jako biegacz zapewne o tym […]
Niedobór białka w diecie jest jednym z częstszych dietetycznych błędów […]
Bieganie to wspaniały sport. Niesie ze sobą wiele korzyści – […]
Na galaretki jest miejsce w diecie każdego sportowca — szczególnie […]
Masło orzechowe to szalenie funkcjonalny produkt. Jest na niego miejsce […]
Jedzenie przed bieganiem może odmienić Twoje treningi na lepsze. Jeżeli […]
Kiedy nie masz czasu na stanie przy garach, łap za […]
Danie, które nigdy się nie nudzi? Naleśniki! Na weekendowe śniadania, […]
Zboża to kopalnia węglowodanów złożonych, witamin, minerałów i błonnika. Jest […]
Dieta nie musi być katorgą – a wręcz nie powinna! […]
Chcesz mieć dużo energii na treningu biegowym? Jasne, że tak! […]
Od kilku lat kolagenowe suplementy wzbudzają ogromne zainteresowanie wśród sportowców-amatorów. […]
Jesteś zmęczony po treningu? Bieganie było tak intensywne, że masz […]