Chcesz mieć dużo energii na treningu biegowym? Jasne, że tak! […]
Data publikacji 17.01.2023
Przeczytasz w 7 minut
137 wyświetleń
Od kilku lat kolagenowe suplementy wzbudzają ogromne zainteresowanie wśród sportowców-amatorów. Czy słusznie? Cóż… tak długo, jak nie biegasz wyczynowo, wszystko co potrzebne do wzmacniania organizmu możesz łatwo pozyskać z diety. Zamiast więc brać suplementy dla zasady, bardziej zadbaj o jakość codziennego żywienia. W czym jest kolagen? Po co zwracać na niego uwagę? Włącz do diety te naturalne produkty, a suplementacja nie będzie Ci do niczego potrzebna!
Kolagen to zbiorcza nazwa na kilkadziesiąt typów białek występujących w organizmie. Białka kolagenowe budują Twoje ciało w około 30%. Najwięcej kolagenu znajduje się w skórze, chrząstkach stawowych, ścięgnach i kościach
Kondycja całego układu ruchu jest dla biegacza na wagę złota. Ten sportowiec nie może sobie pozwolić na osłabienie którejkolwiek z tkanek. Intensywnie ich używa na co dzień, więc równie intensywnie musi dbać o regenerację. Jedną z podstaw regeneracji jest zaś dieta.
Odpowiednia ilość kolagenu w organizmie:
Kolagen to budulec twojego ciała i Twojej formy.
Zanim jednak przejdziemy do wskazania, w czym jest kolagen, wyjaśnijmy bliżej o co chodzi z dietą wysokokolagenową.
Na dobrą sprawę, jeśli codziennie spożywasz wystarczająca ilość protein – obojętnie, czy z roślin, czy z mięsa i nabiału – organizmowi nie powinno zabraknąć kolagenu. Ciało samodzielnie wytwarza kolagen z aminokwasów, a one znajdują się w każdym jedzonym przez Ciebie białku.
Są produkty spożywcze, w których znajduje się dużą ilość naturalnego kolagenu – dokładnie takiego, jaki jest w Twoim ciele.
Trzeba zaznaczyć, że efekty diety bogatej w naturalny kolagen są dyskusyjne. Część źródeł potwierdza, że taki gotowy kolagen szczególnie pozytywnie wpływa na regenerację układu ruchu. Niektórzy specjaliści jednak, podchodzą do tego sceptycznie. Uważają, że jedzony kolagen jest traktowany przez organizm jak każde inne białko i wcale nie musi stymulować produkcji akurat tego rodzaju białka w ludzkim ciele…
Gdzie leży prawda o diecie bogatej w kolagen? Czekamy na twarde rozstrzygnięcie naukowe. Aktualnie, badania są prowadzone głównie w kontekście suplementacji hydrolizowanym kolagenem. Na wyniki trzeba spoglądać przez palce, bo zdecydowana większośc badań nad suplementacyjnym kolagenem jest sponsorowana…
Na ten moment dieta kolagenowa może nieść ze sobą duże korzyści. Może, ale nie musi. Dla potencjalnych efektów, warto przetestować kolagenowe jedzenie na sobie. Wielu biegaczy po sięgnięciu po żywność bogatą w kolagen obserwuje poprawę funkcjonowania układu ruchu, a to skłania do sprawdzenia skuteczności diety kolagenowej na sobie. Możesz wiele zyskać, a w najgorszym razie nie stracisz nic.
Nie musisz jeść wymienionych niżej produktów, by mieć mocne, dobrze zregenerowane ciało. Aminokwasy do produkcji kolagenu możesz uzyskać z dowolnego źródła białka. Jednakże, do tych produktów po prostu szczególnie opłaca się przekonać, bo jeśli w pozytywnych głosach o kolagenie jest ziarno prawdy… to Twoje stawy, kości i ścięgna będa zachwycone.
W czym jest kolagen? W wielu… kontrowersyjnych produktach, które nie każdy lubi, a wielu nawet nie próbowało. Warto dać im szansę!
Witamina C uczestniczy w produkcji kolagenu. Bez niej, produkcja białek kolagenowych przy użyciu aminokwasów, byłaby niemożliwa.
Poza tym, w czym jest najwięcej kolagenu, biegacz powinien włączyć do diety źródła witaminy C – świeże warzywa i owoce. W ten sposób, ciało będzie mogło w pełni wykorzystać swoje możliwości wytwarzania białek kolagenowych.W celu produkcji kolagenu, na co dzień bazuj właśnie na produktach bogatyw w witamin C i dbaj o ogólną podaż białka (każdego – nie tylko kolagenowego).
Pierwsze źródło kolagenu obecne w każdej kuchni to żelatyna. Żelatynę pozyskuje się ze zwierzęcego białka kolagenowego – chrząstek, kości, ścięgien. Są w niej wszystkie aminokwasy potrzebne człowiekowi do produkowania własnego kolagenu.
W czym jest kolagen? W żelkach, sklepowych galaretkach i gumowych cukierkach… Jednakże, nie powinieneś polegać na gotowych słodyczach. Jest w nich za mało żelatyny, by rzeczywiście odżywić organizm. Zamiast łakoci, postaw na używanie zwykłej żelatyny spożywczej w codziennej kuchni.
Na bazie żelatyny możesz przyrządzić wytrawne galarety z mięsem i warzywami – klasyka na imprezach w rodzinnym gronie. Prawdziwy potencjał kulinarny żelatyny wychodzi jednak dopiero przy deserach.
Używając żelatyny możesz przyrządzić:
Co ma najwięcej kolagenu? Samodzielnie przygotowane smakołyki na bazie czystej żelatyny – eksperymentuj, a nie zabraknie Ci kolagenowych aminokwasów. Sklepowe łakocie nigdy nie są wartościowym komponentem diety. Żelatyny jest w nich jak na lekarstwo.
Białko kolagenowe znajduje się w skórze i kościach ryb. Z myślą o stawach, warto jeść szczególnie szprotki i sardynki. Te małe rybki pochłaniane w całości, dostarczą Ci dużej ilości kolagenowego białka.
Kości – kolejne bogate źródło białek kolagenowych. Wywary do zup warto przygotowywać na rosole z wygotowanych kości. Pod wpływem gorąca, kolagen przedostaje się do wody.
Ze skórą – to najważniejsze dla kolagenu. U zwierząt, podobnie jak u ludzi, znaczna ilość kolagenu znajduje się w skórze. Udka, skrzydełka i piersi drobiowe możesz potraktować jako źródło tego budulca.
Skóra drobiowa jest tłusta, a więc dość kaloryczna, ale pamiętaj, że tłuszcz sam w sobie nie jest niczym złym. Zachowaj umiar w spożywaniu go, a nie zaszkodzi Twojej sylwetce.
Podroby – nóżki, wątroba, nerki, flaki, serca – obfitują w białka kolagenowe. To doskonałe źródło protein, odżywiające mięśnie i stawy. Przy okazji, podroby zawierają bardzo dużo żelaza oraz witamin z grupy B, niezbędnych biegaczowi. Tania dieta biegacza? Podroby to punkt obowiązkowy – najtańsze, pełnowartościowe, nieprzetworzone mięso.
Golonki wieprzowe nie są najzdrowszym elementem jadłospisu… ale bardzo lubianym! Wielu biegaczy kocha jej smak i chętnie sięga po obłędnie tłustą golonkę od czasu do czasu. Nie ma w tym nic złego – na golonkę możesz sobie pozwolić będąc na zdrowej diecie. Zawarty w niej kolagen przyda się organizmowi do wzmacniania układu ruchu.
Salceson to kolejne źródło kolagenu, kontrowersyjne na zdrowej diecie. To bardzo tłusta wędlina, którą jedni kochają, drudzy nienawidzą. Można jeść salceson bez obaw o prozdrowotność diety – w jadłospisie biegacza znajdzie się miejsce i na ten produkt. Z uwagi na wysoką kaloryczność (320 kcal/100 g), sięgaj po niego z umiarem.
Kluczowe przy wyborze wędliny jest źródło. Jeśli jeść salceson, to tylko ten wysokiej jakości – najlepiej od zaufanego hodowcy sprzedającego swojskie wędliny. Pasjonaci kulinariów mogą się pokusić o przygotowanie domowego salcesonu z głowizny, nóżek i ogonów.
W czym jest kolagen? W tych powszechnie dostępnych produktach odzwierzęcych. W pierwszej kolejności, warto zacząć stosować żelatynę do deserów, częściej serwować w kuchni podroby oraz rybki jedzone w całości. Od czasu do czasu sięgnij po golonkę i salceson – jeśli lubisz, na zdrowej diecie nie musisz z nich rezygnować. Grunt to umiar.
Kolagen – w czym jest? Poza źródłam gotowego białka kolagenowego, włącz do diety jak najwięcej warzyw i owoców bogatych w witaminę C. Witamina C w połączeniu z dieta bogatą w białko zadba o to, by Twoje ciało miało w zanadrzu wystarczająca ilość kolagenu.
Mogą Ci się spodobać:
Chcesz mieć dużo energii na treningu biegowym? Jasne, że tak! […]
Od kilku lat kolagenowe suplementy wzbudzają ogromne zainteresowanie wśród sportowców-amatorów. […]
Jesteś zmęczony po treningu? Bieganie było tak intensywne, że masz […]
W dzisiejszych czasach, otyłość zabija więcej ludzi, niż głód. Cywilizacyjne […]
Ceni i skład napojów izotonicznych dostępnych w popularnych sklepach potrafią […]
Niektórzy dbający o sylwetkę już od początku grudnia zaczynają się […]
Dla milionów ludzi, na drodze do zdrowej sylwetki stoi jedna […]
Posiłki wysokobiałkowe to podstawa diety każdego sportowca-amatora. Optymalna podaż protein […]
Wege-biegaczy przybywa! Roślinna dieta to rozwiązanie zdrowe, etyczne, smaczne i […]
Węglowodany są niezbędne do biegania na najwyższych obrotach… a może […]
Co jest najważniejsze w diecie sportowca? Zbilansowane makro, zdrowe produkty […]
Nadciąga Twój wymarzony start? Nie zepsuj go sobie dietetycznymi błędami! […]
Dieta nie musi być katorgą – a wręcz nie powinna! […]
Wiadomo – najlepiej jeść dużo, do syta, żeby nie zabrakło […]
Jedzenie po bieganiu to dla wielu wręcz najprzyjemniejsza część treningu! […]
Odchudzanie to proces długofalowy. Tak jak w tydzień nie nabrałeś […]
Miliony osób, które chcą zrzucić zbędne kilogramy, rozważa bieganie – […]
Dieta biegacza to jeden z najczęstszych tematów, o które pytają […]
Wąska talia, wyrzeźbiona krata, zapięcie się w spodnie sprzed pół […]
Owoce suszone to szybka energia w małej objętości. Chętnie łapiemy […]
Zboża to kopalnia węglowodanów złożonych, witamin, minerałów i błonnika. Jest […]
Biegasz wieczorową porą? Dopasuj swój posiłek do takiego trybu życia. […]
Pragniesz zrzucić kilka zbędnych kilogramów i chcesz zadbać o swoje […]
Codzienne wybory dietetyczne budują zdrowie i formę. W jadłospisie biegacza […]
Nie wiesz co zjeść? To zjedz kanapkę. Kto tak nie […]
Bieganie to cudowny sport, który niesie ze sobą wiele korzyści. […]
Nadwaga może prowadzić do wielu problemów zdrowotnych, takich jak cukrzyca, […]
Danie, które nigdy się nie nudzi? Naleśniki! Na weekendowe śniadania, […]
Trening biegowy rano, przed pracą, to dla wielu sportowców najlepszy […]
Węglowodany w ostatnich latach nie mają dobrej prasy. Coraz częściej […]