Z pewnością większość biegaczy dobrze wie, jak ważne jest zachowanie […]
Data publikacji 02.12.2022
Przeczytasz w 8 minut
1212 wyświetleń
Dla milionów ludzi, na drodze do zdrowej sylwetki stoi jedna przeszkoda – motywacja do odchudzania. A raczej jej brak na dłuższą metę. Niestety, bez wytrwałości w swoich postanowieniach nie sposób doczekać się rezultatów. Redukcja wagi to proces zajmujący miesiące.
Nie będziemy Ci mówić o tym że nadmierna masa ciała jest niezdrowa. Przecież dobrze o tym wiesz – i wiesz, że taki argument nie działa. Poznaj 10 skutecznych sposobów na to, jak zmotywować się do odchudzania raz, a dobrze – ćwiczyć oraz wytrzymywać na diecie. Tym razem uda Ci się osiągnąć cel.
O tym, jakie korzyści dla Twojego ciała przyniesie bieganie, pisaliśmy już wielokrotnie. Musisz jednak wiedzieć, że schudnięcie od biegania nie jest gwarantowane, jeśli przynajmniej trochę nie zatroszczysz się o swój sposób odżywiania.
Każdy, kto chce biegać w ramach odchudzania, powinien najpierw wejść na wagę. Bieganie na 100% możliwości nadaje się dla osób z wagą w normie. Ten sport pomoże Ci ogólnie poprawić sylwetkę i przesunąć się o kilka kilogramów w stronę dolnej granicy normowagi.
Przy nadwadze – BMI 25–30 – możliwy jest slow jogging i lekkie marszobiegi oparte na truchtaniu. Trzeba przy tym zaopatrzyć się w buty z dużą amortyzacją i najlepiej poprzedzić trenowanie konsultacją u fizjoterapeuty.
Jeśli jesteś otyły – BMI 30< – nie myśl o bieganiu. Na starcie zredukuj wagę głównie dietą oraz ćwiczeniami bez podskoków (bieganie to od strony biomechanicznej w dużej mierze podskakiwanie – wybicie ze stopy, lot i lądowanie). Dobra aktywność fizyczna dla Ciebie to rower, pływanie oraz nordic walking.
Tak. Twoja motywacja do odchudzania jest widoczna gołym okiem. Zdejmij koszulkę i złap się za oponkę. Nie chodzi teraz o to, żebyś przeklinał swój wygląd. Chodzi o to, żebyś go zaakceptował. Zaakceptował naprawdę, bez zakłamywania rzeczywistości. Koniec w wciąganiem brzucha przed lustrem, podciąganiem spodni jak najwyżej i wmawianiem sobie, że jeszcze jest okej. Zobacz siebie takim, jakim jesteś.
Zaakceptowanie swojego wyglądu nie oznacza rezygnacji z pracy nad nim – kiedy waga pokazała zbyt dużą liczbę, jest wręcz przeciwnie. Tylko akceptacja tego, że nie jest dobrze, przyniesie motywację. A skoro tu jesteś, to wiesz, że nie jest.
Sytuacja może być też odwrotna. Według wszystkich kalkulatorów, Twoja waga jest prawidłowa. Nie masz problemu z zakupem ubrań i wszyscy mówią Ci, że wyglądasz świetnie… a Ty jesteś przekonany, że nie wyglądasz. Marzysz o wadze, która nawet nie jest odpowiednia dla Twojego wzrostu. W takim wypadku, motywacja do odchudzania nie jest tym, czego potrzebujesz. Niezwłocznie skonsultuj się z psychologiem, ponieważ problem nie jest w ciele, ale w duszy.
Nadwaga bierze się z braku wiedzy. Nic dziwnego – edukacja żywieniowa w naszym kraju woła o pomstę do nieba i widać to już wśród dzieci.
Brak wiedzy na temat tego, jak się odżywiać mając mało czasu na gotowanie. Brak wiedzy o balansowaniu posiłków. Brak wiedzy o tym, jak odróżnić głód od zachcianki. Brak wiedzy o tym, ile kalorii powinieneś jeść i jaka jest kaloryczność różnych produktów. Wreszcie – mity dietetyczne, niemające nic wspólnego ze zdrowiem ani skutecznością.
Zagubienie w dietetycznym świecie powoduje, że motywacja do odchudzania upada na samym starcie. Próbujesz się głodzić, zrezygnowałeś z większości ulubionych potraw, nie jesz po 18:00, a waga i tak nie chce spadać…
Jak się zmotywować do odchudzania, gdy nigdy nie interesowałeś się tematyką odżywiania? Rozwiązaniem jest współpraca z dietetykiem. Specjalista opracuje jadłospis dostosowany do Twoich potrzeb, wyjaśni wątpliwości i poinstruuje, jak w prosty sposób możesz kontrolować swoje odżywianie. Dieta będzie smaczna i łatwa do utrzymania. Jadłospis, na którym nie czujesz że się odchudzasz, pozwoli Ci wytrwać.
W tydzień można zdrowo schudnąć 0,5-1,5 kilograma. Im mniej ważysz, tym mniej zrzucisz. Diety cud typu schudnij 20 kilo w miesiąc można włożyć między bajki. I to bardzo słabe bajki.
Jak się zmotywować do odchudzania? Przyjmij cel, który rzeczywiście możesz zdrowo zrealizować w najbliższym czasie.
Załóż sobie, że w ciągu miesiąca zrzucisz 3 kilo. Po 30-tu dniach będziesz miał na koncie pierwszy sukces. A tak naprawdę dwa sukcesy – 3 kilo na minusie oraz wytrzymanie miesiąca na diecie. W nagrodę spraw sobie drobny prezent – umów się na masaż, idź do fryzjera, spraw sobie nową książkę ulubionego autora.
Za 3 miesiące masz urodziny? Postanów sobie, że wystąpisz na nich w spodniach o rozmiar mniejszych. Oczywiście świeżo kupionych na tę okazję – w nagrodę za cały kwartał na diecie. I tak trzeba będzie wymienić garderobę!
Nie nagradzaj się jedzeniem. To bardzo zła praktyka, mogąca prowadzić nawet do zaburzeń odżywiania.
Skoro już wspomnieliśmy o garderobie.
Rynek ubrań plus-size stale się powiększa, ale bądźmy szczerzy – najlepsze ubrania są projektowane na sylwetki w normie.
Jak zmotywować się do odchudzania? Przejdź się po sklepach z odzieżą i zobacz, ile fantastycznych rzeczy będziesz mógł założyć, gdy pozbędziesz się zbędnych kilogramów.
Możesz nawet kupić sobie mniejsze ubranie, do którego planujesz wejść za kilka miesięcy, na końcu odchudzania. Co kilka tygodni je przymierzaj. Będziesz widział, jak zbliżasz się do zapięcia guzików.
Poproś dietetyka, by uwzględnił w Twoim jadłospisie ulubione słodycze i przekąski. Współczesny dietetyk nie będzie miał z tym żadnego problemu. A jeśli samodzielnie układasz jadłospis, kieruj zasadą 80/20 – 80% jedzenia dla ciała, 20% jedzenia dla psychiki.
Podejście 100% zdrowego odżywiania jest przereklamowane – na dłuższą metę, silna wola pada w starciu z narastającym apetytem. Pożegnanie z jedzeniem, które najbardziej lubisz sprawia, że motywacja do odchudzania zostaje zastąpiona ciągłą frustracją.
Odchudzanie oparte na zakazywaniu sobie wszystkiego, co lubisz, kończy się spektakularnym efektem jo-jo. Po zakończeniu diety wreszcie jesz co chcesz w dowolnych ilościach, a to błyskawicznie odbija się na wadze…
Na diecie można jeść wszystko – byle z umiarem, trzymając się deficytu kalorycznego. Nie istnieje jedzenie, które tuczy. Tuczy dopiero jego nadmiar.
Jak zmotywować się do odchudzania? Zdać sobie sprawę z tego, że nie żegnasz się na zawsze ze smakołykami. Wlicz Snickersa w dzienne makro – tak długo, jak pozostaniesz na ujemnym bilansie kalorycznym, będziesz chudnąć. Licząc kalorie, nie grozi Ci brak efektów.
Przejrzyj media społecznościowe (w szczególności Instagrama i Pinteresta) w poszukiwaniu zestawień zdjęć przed-po. Najlepiej na własne oczy zobaczyć, ile człowiek jest w stanie osiągnąć już po kilku tygodniach sumiennej pracy.
Sfotografuj swoją aktualną sylwetkę ze wszystkich stron. Niedługo sam będziesz mógł pochwalić się światu swoją przemianą i zebrać setki gratulacyjnych komentarzy od podziwiających Cię ludzi.
Dołącz do grup na Facebooku, zrzeszających osoby na diecie. Na Instagramie zaobserwuj profile dietetyków i trenerów. Znajdziesz tam masę wiedzy przydatnej podczas odchudzania oraz motywujących treści.
W tych samych mediach społecznościowych znajdziesz tysiące przepisów na dania na diecie. Idziemy o zakład, że są smaczniejsze niż to, co jadasz w tej chwili. Wielu internetowych kucharzy oblicza nawet kaloryczność swoich przepisów, żebyś nie musiał męczyć się z samodzielnym kalkulowaniem.
Co ćwiczyć, żeby schudnąć? Odpowiedź jest tylko jedna – to co sprawia Ci przyjemność. Jeśli możesz biegać, spróbuj. Spróbuj jednak także tańca, jogi, pływania… i innych aktywności, które przyjdą Ci do głowy. Przyjemność to najlepsza motywacja, by kontynuować.
O diecie trzeba pamiętać przez cały dzień. Pozwól, by motywacja do odchudzania atakowała Cię na każdym kroku:
Dzięki takim drobnostkom będziesz na każdym kroku widział, że zdecydowałeś się na zmianę. Trwasz w swoim postanowieniu.. Nie zaprzepaścisz postępu brakiem silnej woli.
Łatwo sięgnąć po leżącą na stole czekoladę, gdy odchudzanie jest tylko w Twojej głowie. Trudno zamówić pizzę przez telefon, kiedy tapeta przypomina Ci, do czego dążysz.
Wróćmy do początku drogi – zastanów się, co Ci da schudnięcie do wymarzonej wagi. Zrób listę powodów, dla których warto trzymać dietę i ćwiczyć:
Powodów do pracowania nad sylwetką jest cała masa. Jak się zmotywować do odchudzania? Uświadomić je sobie, wypisać i powiesić na lodówce obok jadłospisu.
Jak zmotywować się do odchudzania? Nabrać wiedzy, dzięki której dieta będzie przyjemnością, a nie katorgą pełną wyrzeczeń. Konsultacja z doświadczonym dietetykiem to gwarancja sukcesu. Poproś go o uwzględnienie w indywidualnym jadłospisie Twoich ulubionych słodyczy. A jeśli sam układasz swoją dietę, zaplanuj w niej miejsce na przyjemności.
Motywacja do odchudzania jest już w Twojej głowie. Uporządkuj ją w formie listy. Poszukaj metamorfoz i grup wsparcia w mediach społecznościowych, a kiedy zrealizujesz pierwszy mały cel, zrób dla siebie coś miłego.
Mogą Ci się spodobać:
Z pewnością większość biegaczy dobrze wie, jak ważne jest zachowanie […]
Półmaraton – ile kilometrów ma kamień milowy, po którym zostaje […]
Bieganie to nie tylko forma aktywności fizycznej, ale również skarbnica […]
Regeneracja to często niedoceniany element treningu biegowego. W pogoni za […]
Szczupłe łydki – jeśli takie chcesz, to zacznij biegać. A […]
O bieganiu można powiedzieć wiele… a niektórzy powiedzieli to wyjątkowo […]
Jesteś miłośnikiem mocnych wrażeń, więc chętnie poznasz potęgę gniewu biegacza? […]
Trudno wyobrazić sobie codzienne funkcjonowanie bez wygodnych i stylowych butów […]
Chcesz zacząć ćwiczyć, ale ubranie treningowe kojarzy Ci się z […]
Hemoliza – z pewnością miałeś okazję słyszeć to słowo na […]
Trudno wyobrazić sobie życie w XXI wieku bez butów. Na […]
Problem ze snem może dosłownie zrujnować życie, a już na […]
Szybko się męczę, a chcę biegać: takie wiadomości stale dostajemy […]
Obstawianie zawodów biegowych staje się coraz popularniejsze w naszym kraju. […]
Maraton – ile kilometrów ma legendarny dystans? Wbrew pozorom, odpowiedź […]
Bieganie to popularna forma aktywności fizycznej, która przynosi wiele korzyści […]
Ból kolana po bieganiu zdarzył się kiedyś każdemu sportowcowi. Jeżeli […]
Cytaty motywacyjne – sport zna ich wiele, bo bez motywacji […]
Przetrenowanie to realne zagrożenie dla ambitnego biegacza. Po czym poznać, […]
Jakie suplementy na regenerację warto mieć w swojej sportowej szafeczce? […]
Półmaraton – czas amatora, który można uznać za dobry, to […]
Bieg na 5 km – czas amatora mówi sporo o […]
Czas wakacji i urlopu trochę wywraca codzienność do góry nogami. […]
Jak się ochłodzić, gdy termometr bezlitośnie przypomina Ci, że taki […]
Ból uda z tyłu dotyka wielu biegaczy. By się go […]
Niestety, o ile psy są bardzo mądrymi zwierzętami, to ich […]
Biegaczom i innym sportowcom nie są obce rozmaite problemy jelitowe. […]
W sporcie nie brakuje trudnych momentów. Do takich z pewnością […]
Głowa rwie się do biegania… ale nogi nieszczególnie? Uczucie ciężkości […]
Bieganie to radość i dobra energia… ale czasem też ból […]