Blog o bieganiu sBIEGACZA - porady, ćwiczenia, diety dla biegaczy
  • Polski
  • English
Facebook sBIEGACZ Instagram sBIEGACZ Szukaj
> Dieta > Suplementy na stawy dla biegaczy – na jakie substancje zwrócić uwagę?

Suplementy na stawy dla biegaczy – na jakie substancje zwrócić uwagę?

Data publikacji 22.03.2022

Przeczytasz w 7 minut 1428 wyświetleń

Suplementy na stawy dla biegaczy – na jakie substancje zwrócić uwagę?

Suplementy dla biegaczy można podzielić na dwie kategorie – te które bierzemy dla osiągów na treningu te brane dla długiego zdrowia. A że bez zdrowia nie ma osiągów… Lepiej profilaktycznie sięgnąć po suplementy na stawy dla biegaczy, zamiast czekać na pierwsze dolegliwości! Co powinno być w składzie takich środków? Przeczytaj i kupuj świadomie!

Wielka trójka suplementacji na stawy 

Wśród preparatów na stawy najczęściej widujemy kolagen, glukozaminę i kwas hialuronowy. Czy te związki naprawdę są takie doskonałe jak przekonują nas producenci?

Cóż… Na bieżąco śledzimy odkrycia badawcze. Wiele wskazuje na to, że ,,stawowa” suplementacja dla biegacza nie robi furory w praktyce. Działa kosmetycznie, a czasami wręcz w ogóle. Jest bezpieczna, więc jeśli chcesz brać coś na stawy, nie ma ku temu przeszkód.

Nie licz jednak na cud – może nowsze badania wykażą, że glukozamina, kolagen i kwas naprawdę pomagają zdrowym biegaczom, ale póki co nie ma pewności. Traktuj ten artykuł jako zbiór potencjalnych korzyści, nie zapewnienie co do nich!

Jakie suplementy na stawy dla biegaczy? Kolagen

Kolagen dla biegaczy to na ten moment chyba ulubiony suplement na stawy dla biegaczy, Chętnie stosują go także sportowcy innych dziedzin. 

Kolagen to nic innego jak rodzaj białka, budujący między innymi chrząstki – ,,trybiki” stawów, ścierające się pod wpływem nacisku. 

To białko naturalnie wytwarzane przez organizm, ale uwaga – po 25. r.ż. produkcja sukcesywnie spada. Suplementacja pomaga zachować układ ruchu w dobrej kondycji mimo upływu lat. Żeby odczuć efekty, trzeba brać kolagen przynajmniej kilka miesięcy, dbać o dietę i regenerację.

kolagen dla biegacza galaretki
Pamiętaj o naturalnych źródłach – stawy biegacza uwielbiają żelatynę!

Kolagen dla biegacza – na co zwracać uwagę przy wyborze?

Co jest najważniejsze, żeby suplementacja kolagenem miała sens? Po pierwsze – wybór typu. W ciele znajdziemy różne kolageny – nas interesuje typ II, czyli właśnie ten budujący stawy. Biorąc do ręki suplement w pierwszej kolejności sprawdź właśnie to, który rodzaj kolagenu znajduje się w środku.

Po drugie – pochodzenie. Kolagen to białko zwierzęce, znajdujące się w mięsach oraz rybach. W ostatnim czasie opracowano także syntetyczne warianty. Póki co, najlepiej, żeby suplementy na stawy dla biegaczy zawierały naturalny kolagen rybi – najchętniej przyswajany

Po trzecie – przetworzenie. Każde naturalne dobro da się zniszczyć w laboratorium! Wśród kolagenów znajdziemy hydrolizaty i liofilizaty. Z tej dwójki skuteczniejszy będzie liofilizowany. Zachował więcej pierwotnych właściwości.

Po czwarte – witamina C. Kwas askorbinowy jest niezbędny do przetwarzania kolagenu. Dbaj o jej podaż w diecie, a czytając etykietę suplementu zwróć uwagę na dodatek.

Po piąte – zwróć uwagę na wielkość cząsteczki. Im mniejsza, tym lepsza przyswajalność

Suplementy na stawy dla biegaczy – czy glukozamina działa?

Glukozamina to suplement na stawy dla biegaczy konkurujący z kolagenem o miano top 1- czy słusznie? No właśnie… zdania są podzielone.

Glukozamina w teorii powinna pomagać w regeneracji chrząstki stawowej. Przypisuje się jej możliwość łagodzenia bólu i zapobiegania przewlekłym chorobom zapalnym stawów. W praktyce okazuje się, że duża część właściwości glukozaminy wymaga potwierdzenia, bo może wynikać z efektu placebo. 

Z drugiej strony, część biegaczy i innych sportowców chętnie stosuje glukozaminę i chwali sobie jej działanie, czy to placebo czy nie. Badania na osobach z chorymi stawami także budzą duże nadzieje. Co innego badania na zdrowych sportowcach – skuteczność wciąż jest niepewna.

Suplementacja glukozaminą nie jest szkodliwa, a jeśli w twierdzeniach o jej ,,cudowności” coś jest, warto spróbować na sobie. Kompromisowym rozwiązaniem będzie postawienie na preparaty, w których siarczan glukozaminy jest jednym ze składników, a nie bazowanie tylko na niej.

glukozamina dla biegacza krewetki
Krewetki to naturalne źródło glukozaminy, a przy okazji pełnowartościowego białka. Warto je polubić!

Glukozamina współpracuje z chondroityną – dobrze, by także znalazła się w składzie kompleksu na stawy. Widzimy ją najczęściej w postaci siarczanu chondroityny. 

Kwas hialuronowy dla biegaczy 

Ostatni z ,,wielkiej trójki na stawy” – kwas hialuronowy dumnie pojawia się obok glukozaminy i kolagenu. To główny składnik mazi stawowej, czyli naszego smarowidła. Wiąże wodę, dbając o doskonale nawilżenie ,, ludzkiej maszyny” od środoka. 

Kwas hialuronowy słusznie kojarzy się głównie z iniekcjami. Stosuje się go w terapii ,,kolana biegacza”, z zalecenia i ręki lekarza. Jest oczywiście też mniej drastyczna możliwość uzupełniania kwasu hialuronowego – tabletki. 

Czy kwas hialuronowy w tabletkach działa? Cóż – podobnie jak z glukozaminą, o doustnej suplementacji u zdrowych osób wiemy za mało. Jako dodatek do kompleksu na stawy, kwas hialuronowy na pewno nie zaszkodzi, ale lepiej na nim nie bazować. Co innego gdy lekarz zaleci iniekcje – wtedy trzeba po prostu go posłuchać.

MSM na stawy – co to jest?

MSM to nic innego jak siarka, a konkretniej metylosulfonylometan. Siarka bierze udział w syntezie kolagenu. Nie buduje więc stawów, ale pomaga ciału naturalnie się regenerować. 

Uzupełnianie siarki jest dobrym pomysłem, często wprowadzanym w życie przez sportowców. Znajdziemy ją co prawda w wielu pokarmach, ale siarka jest bardzo wrażliwa, łatwa do zniszczenia. 

Poza wsparciem syntezy kolagenu, siarka działa przeciwutleniająco, detoksykująco, reguluje układ hormonalny i wiele innych! Jest tak samo potrzebna, jak inne pierwiastki, o których na co dzień zapominamy. Jeżeli chcesz, poza stawami, kompleksowo wesprzeć ciało dzięki uzupełnieniu niedoborów, warto rozważyć suplementację MSM.

Suplementy na stawy dla biegaczy – pamiętaj o witaminach i minerałach!

Kupując kompleks na stawy dla biegacza, zwróć uwagę na dodatki witamin. Na uwagę zasługują szczególnie witamina C, E, D, magnez czy wapń. Stawy biegacza do działania wymagają solidnych fundamentów.

Poza dokładnym czytaniem etykiet suplementów, trzeba oczywiście włączyć do diety sporo owoców i warzyw bogatych w przeciwutleniacze – o tym na pewno wie każdy biegacz! Żadna suplementacja nie zastąpi korzystnych nawyków dietetycznych.

Co jeszcze przyda się Twoim stawom?

Poza witaminowymi dodatkami zwróć uwagę na ekstrakty z kurkumy i korzenia imbiru. Wykazują korzystne dzialanie w walce z dolegliwościami bólowymi. Kurkuma, a dokładniej, zawarta w niej kurkumina dziala przeciwzapalnie, co przydaje sie nie tylko stawom, ale całemu organizmowi.

kurkuma na stawy biegacza
Kurkuma – świetna i zdrowa przyprawa!

Imbir redukuje ból mięśni poddanych intensywnemu wysiłkowi. Jeśli decydujesz między podobnymi kompleksami na stawy i w jednym z nich jest imbir, już wiesz co wybrać. Redukcją zakwasów potreningowych nie pogardzi żaden biegacz!

Jaki suplement stawy dla sportowców kupić?

Z suplementami ,,stawowymi” jest spory problem – wpływ wielu substancji na stawy zdrowych ludzi wciąż jest badany. Producenci zaś bardzo chętnie wychwalają swoje produkty na podstawie wybranych wyników badań. Przy czytaniu recenzji stosujących preparat trzeba natomiast mieć na uwadze możliwy efekt placebo.

Najpewniejszym wyborem wydaje się liofilizowany kolagen rybi typu II z dodatkiem glukozaminy, chondroityny i ewentualnie kwasu hialuronowego. Poza tym przydadzą się podstawowe witaminy i minerały (w tym siarka) oraz naturalne ekstrakty.

Pamiętaj – jeżeli dolegliwości bólowe towarzyszą Ci na co dzień, najlepiej skonsultuj się z fizjoterapeutą lub innym lekarzem. Może się okazać, że Twoje stawy mają problemy, których nie da się naprawić zwykłą suplementacją. Zależy Ci na długiej karierze treningowej? Nie unikaj specjalistów!

Nie tylko kompleksy stawowe – omega-3 dla biegacza

O omega-3 można pisać godzinami! Poza kolosalnym wpływem na pracę mózgu, odporność i działanie układu sercowo-naczyniowego, kwasy DHA i EPA pomagają także stawom. Wszystko za sprawą właściwości przeciwzapalnych.

Standardowa dieta w naszym kręgu kulturowym obfituje w kwasy omega-6. Ich stosunek do omega-3 jest o wiele za wysoki. Suplementacja omega-3 (lub po prostu polubienie tłustych ryb), pozwala zbilansować podaż obu rodzajów kwasów tłuszczowych. Efektem zmniejszenie stanu zapalnego i ryzyka, że przerodzi się w przewlekłe zapalenie stawów.

suplementy na stawy dla biegaczy omega-3
Omega-3 polubią nie tylko stawy biegacza!

Suplementy na stawy dla biegaczy? Najpierw sięgnij po to, co ogólnie wspiera całe ciało. Omega-3 zdecydowanie powinny znaleźć się w diecie (lub szafce z suplementami) każdego sportowca. Potem myśl o specjalistycznych kompleksach.

Zanim sięgniesz po suplementy na stawy dla biegaczy – zadbaj o podstawy!

Suplementacja nigdy nie zrobi za Ciebie całej roboty! Dla zdrowia stawów musisz codziennie dbać o jak najzdrowszą dietę, pilnować techniki biegu, dawać ciału czas na regenerację, rozciągać mięśnie i uważnie dobierać obuwie.

Stawy biegacza obrosły w wiele mitów. Niektórzy (szczególnie Ci, którzy nie biegają), uważają czasem, że bieganie zawsze równa się kompletnemu zniszczeniu stawów i chorobom ,,na stare lata”. Mają rację tylko w przypadku tych osób, które zaniedbują swoje ciała na co dzień. 

Jakie substancje powinny zawierać suplementy na stawy dla biegaczy? Warto zainteresować się kolagenem, glukozaminą i chondroityną oraz ewentualnie kwasem  hialuronowym. Poza tym warto uzupełnić wszystkie niedobory witamin, siarkę i omega-3

Nawet najlepszy suplement na stawy dla sportowców nie zastąpi zdrowej diety, nawyków treningowych i rozsądnego doboru sprzętu. W przypadku dużych bądź stale powtarzających się bólów stawów nie zwlekaj i idź do lekarza, zamiast do sklepu z suplementami!

Mogą Ci się spodobać:

21 09.2023
Jakie białko wybrać dla biegacza? Poradnik odżywkowy

Jakie białko wybrać dla biegacza? Poradnik odżywkowy

Jakie białko wybrać spośród setek propozycji na rynku? Białko w […]

19 09.2023
Ile kalorii jeść, żeby schudnąć, gdy biegasz?

Ile kalorii jeść, żeby schudnąć, gdy biegasz?

Ile kalorii jeść, żeby schudnąć skutecznie i bez męczarni, a […]

18 09.2023
Suszone owoce jako przekąski – które są najmniej kaloryczne?

Suszone owoce jako przekąski – które są najmniej kaloryczne?

Suszone owoce mogą się okazać doskonałą przekąską o każdej porze […]

15 09.2023
Trening na czczo – czy to się opłaca? Bieganie, siłowy i inne

Trening na czczo – czy to się opłaca? Bieganie, siłowy i inne

Trening na czczo wzbudza kontrowersje niezależnie od dyscypliny. Czy jest […]

29 08.2023
Batony energetyczne – przepisy. 10 pomysłów dla biegacza

Batony energetyczne – przepisy. 10 pomysłów dla biegacza

Batony energetyczne? Przepisy zgromadzone w tym artykule pozwolą biegaczowi raz […]

22 08.2023
Jakie suplementy warto brać jako biegacz? Przestań marnować pieniądze!

Jakie suplementy warto brać jako biegacz? Przestań marnować pieniądze!

Jakie suplementy warto brać spośród setek preparatów dostępnych w aptekach? […]

16 08.2023
Jak schudnąć bez ćwiczeń? Wskazówki, gdy jest ZA WCZEŚNIE na bieganie

Jak schudnąć bez ćwiczeń? Wskazówki, gdy jest ZA WCZEŚNIE na bieganie

Jak schudnąć bez ćwiczeń – co takie porady robią na […]

07 08.2023
Jak schudnąć po 40 roku życia? Bieganie, metabolizm i obalanie mitów

Jak schudnąć po 40 roku życia? Bieganie, metabolizm i obalanie mitów

Jak schudnąć po 40 urodzinach i później? Czy jak zaczniesz […]

21 07.2023
Hemoliza – co to i jak się ma do biegania? Ciekawostka czy zagrożenie?

Hemoliza – co to i jak się ma do biegania? Ciekawostka czy zagrożenie?

Hemoliza – z pewnością miałeś okazję słyszeć to słowo na […]

14 07.2023
Suplementacja omega 3 – to powinien wiedzieć biegacz!

Suplementacja omega 3 – to powinien wiedzieć biegacz!

Suplementacja omega 3 to gorący temat w dietetyce sportowej. Czy […]

20 06.2023
Zdrowe ciastka – 7 pomysłów dla ciastkoholika

Zdrowe ciastka – 7 pomysłów dla ciastkoholika

Zdrowe ciastka, które warto włączyć do diety sportowca – zrób […]

05 06.2023
Tanie dania – 12 zdrowych propozycji na słono i słodko

Tanie dania – 12 zdrowych propozycji na słono i słodko

Tanie dania mogą być zdrowe, pożywne i smaczne. Dieta sportowca […]

02 06.2023
Z czym makaron na obiad? 10 pomysłów dodających sił

Z czym makaron na obiad? 10 pomysłów dodających sił

Z czym makaron, by dodać sobie siły do planowanych ćwiczeń, […]

26 05.2023
Co można zrobić z czekolady, żeby było zdrowo? 10 pomysłów

Co można zrobić z czekolady, żeby było zdrowo? 10 pomysłów

Co można zrobić z czekolady, by pasowało do założeń zdrowej […]

19 05.2023
Pomysły na zdrowe śniadania – 10 opcji nie tylko dla biegacza

Pomysły na zdrowe śniadania – 10 opcji nie tylko dla biegacza

W gdyby tak w niedzielę wieczorem myśleć nie o nadchodzącym […]

12 05.2023
Dieta na stawy – co jeść, by wzmocnić układ ruchu biegacza?

Dieta na stawy – co jeść, by wzmocnić układ ruchu biegacza?

O tym, że bieganie zrujnuje nam stawy, słyszy się bez […]

25 04.2023
Batony proteinowe – 10 wartych spróbowania na polskim rynku

Batony proteinowe – 10 wartych spróbowania na polskim rynku

Coś by się przekąsiło… No to może po batoniku proteinowym? […]

18 04.2023
Nawodnienie biegacza – co pić przed, podczas oraz po bieganiu?

Nawodnienie biegacza – co pić przed, podczas oraz po bieganiu?

Nawodnienie jest bardzo ważne i jako biegacz zapewne o tym […]

11 04.2023
Niedobór białka — objawy i zagrożenia u biegaczy

Niedobór białka — objawy i zagrożenia u biegaczy

Niedobór białka w diecie jest jednym z częstszych dietetycznych błędów […]

05 04.2023
Ile biegać, żeby schudnąć? 5 kg, 10 kg i więcej

Ile biegać, żeby schudnąć? 5 kg, 10 kg i więcej

Bieganie to wspaniały sport. Niesie ze sobą wiele korzyści – […]

03 04.2023
Desery z galaretki – 8 pomysłów na smakołyki dla ciała i duszy biegacza

Desery z galaretki – 8 pomysłów na smakołyki dla ciała i duszy biegacza

Na galaretki jest miejsce w diecie każdego sportowca — szczególnie […]

28 03.2023
Co można zrobić z masła orzechowego – 10 pomysłów z biegowej kuchni

Co można zrobić z masła orzechowego – 10 pomysłów z biegowej kuchni

Masło orzechowe to szalenie funkcjonalny produkt. Jest na niego miejsce […]

27 03.2023
Lekkostrawne posiłki NIE TYLKO na porę przed bieganiem – 10 inspiracji

Lekkostrawne posiłki NIE TYLKO na porę przed bieganiem – 10 inspiracji

Jedzenie przed bieganiem może odmienić Twoje treningi na lepsze. Jeżeli […]

10 03.2023
Pomysły na kanapki dla biegacza – 10 szybkich i zdrowych

Pomysły na kanapki dla biegacza – 10 szybkich i zdrowych

Kiedy nie masz czasu na stanie przy garach, łap za […]

02 02.2023
Z czym naleśniki? 10 pomysłów dla każdego biegacza!

Z czym naleśniki? 10 pomysłów dla każdego biegacza!

Danie, które nigdy się nie nudzi? Naleśniki! Na weekendowe śniadania, […]

02 02.2023
Jak zrobić granolę i musli? Moc zbóż nie tylko dla biegacza!

Jak zrobić granolę i musli? Moc zbóż nie tylko dla biegacza!

Zboża to kopalnia węglowodanów złożonych, witamin, minerałów i błonnika. Jest […]

01 02.2023
Co jeść na kolację i śniadanie, żeby schudnąć? 10 propozycji posiłków

Co jeść na kolację i śniadanie, żeby schudnąć? 10 propozycji posiłków

Dieta nie musi być katorgą – a wręcz nie powinna! […]

31 01.2023
Węglowodany złożone – przykłady. 10 produktów węglowodanowych przed treningiem

Węglowodany złożone – przykłady. 10 produktów węglowodanowych przed treningiem

Chcesz mieć dużo energii na treningu biegowym? Jasne, że tak! […]

17 01.2023
W czym jest kolagen? Wzmocnij ciało dietą – bez suplementacji

W czym jest kolagen? Wzmocnij ciało dietą – bez suplementacji

Od kilku lat kolagenowe suplementy wzbudzają ogromne zainteresowanie wśród sportowców-amatorów. […]

04 01.2023
Okno węglowodanowe –  co zjeść do 2 godzin po bieganiu i po co?

Okno węglowodanowe – co zjeść do 2 godzin po bieganiu i po co?

Jesteś zmęczony po treningu? Bieganie było tak intensywne, że masz […]

X

Zapisz się na newsletter

i bądź na biężaco z poradami dla biegacza

Zapisuję się