Jak się ochłodzić, gdy termometr bezlitośnie przypomina Ci, że taki […]
Data publikacji 20.09.2022
Przeczytasz w 7 minut
2341 wyświetleń
Bieganie to cudowny sport, który niesie ze sobą wiele korzyści. Miliony osób uparły się na tę jedną – spadek wagi! Nic dziwnego – bieganie a odchudzanie to do pewnego stopnia dobry duet. Zanim jednak wskoczysz w buty do biegania i pójdziesz spalać kalorie, musisz wiedzieć kilka rzeczy… Przeczytaj i nie rozczaruj się!
Bieganie to doskonały sport dla osób z wagą w normie. Gorszy, dla tych z nadwagą. Najgorszy, dla otyłych.
Osoby otyłe (BMI powyżej 30), bieganiem będą niszczyć sobie kolana. Zamiast biegów, powinny wybrać spacery, nordic walking rowerek, pływanie i ćwiczenia bez podskoków. Połącz je z dietą, a za butami do biegania rozejrzyj się dopiero, gdy BMI będzie niższe niż 30.
U osób z nadwagą możliwy jest łagodny jogging i marszobiegi. Trzeba przy tym stawiać na buty z wysoką amortyzacją. Jeśli to możliwe, na bieganie z nadwagą wybieraj miękkie ścieżki. Gdy będziesz czuł ból kolan, ogranicz intensywność treningów. Najlepiej, skonsultować dolegliwości z fizjoterapeutą – mogą wynikać nie tylko z wagi.
Nie myśl o poważnym bieganiu na odchudzanie, dopóki Twoje BMI nie zejdzie w okolice 25 – granica normy i nadwagi. Bieganie świetnie pomaga szlifować sylwetkę, ale nie próbuj w ten sposób zrzucać dziesiątek kilogramów.
Nie tędy droga… chyba że chcesz zmierzać do bolesnych kontuzji.
Niestety, wiele osób marnuje czas, myśląc, że schudną od samego biegania. Po kilku tygodniach rezygnują, zdenerwowani brakiem efektów.
Bieganie na odchudzanie pomaga, ale jeśli wciąż będziesz jadł za dużo, nie schudniesz. Nie chcesz liczyć kalorii? W porządku, ale musisz przynajmniej zmienić nawyki i nabrać wiedzy.
Czy makarony tuczą? Nie, jeśli wiesz jak je jeść i w jakiej ilości. Czy zdrowe jedzenie = niskokaloryczne jedzenie? Nie. Czy owoce można jeść bez patrzenia na kalorie? Nie. Szczególnie suszone owoce.
Tyle błędów do popełnienia… A efekt jeden – rozczarowanie po wejściu na wagę.
Aktywność może ograniczyć tempo tycia, lub nawet je powstrzymać… o ile nie zaczniesz nagradzać się za treningi dodatkowymi ciasteczkami. Wtedy, możesz wręcz przytyć mimo biegania. A jeśli chcesz schudnąć, zawsze trzeba pomyśleć o zmianie nawyków żywieniowych.
Wiele się mówi o tym, jakie horrendalne ilości energii spala trening biegowy. Cóż… dlatego bieganie a odchudzanie to tak nośny temat.
500 kalorii? 600 kalorii? A może 800? No ile?!
Tyle, ile mu pozwolisz. Może będzie to podręcznikowe 500-600 kcal na godzinę. Może 700, jeśli dasz z siebie maksimum. A może 200, bo sie obijałeś, przystawałeś żeby robić zdjęcia i generalnie próbowałeś oszukać organizm.
To, czy bieganie na odchudzanie przyniesie efekty w postaci dużego deficytu kalorycznego, zależy wyłącznie od Twojego zaangażowania w ruch.
Kolejna zguba – ślepe ufanie aplikacjom do biegania. Kto nie ma jej na smartfonie?
Liczniki w aplikacjach na smartfony przeszacowują spalanie kalorii. Liczą tylko dystans, czas i kroki. Nie określą, jak bardzo zmęczyłeś się w praktyce, bo nie mają wglądu w parametry pracy ciała. Lepiej im nie ufać… bo można się gorzko rozczarować po wejściu na wagę.
Bardziej miarodajne od aplikacji na smartfony są zegarki z pulsometrami. Dzięki pomiarom tętna, dość trafnie szacują spalanie. Jeśli licznik będzie dla Ciebie motywacją, spraw sobie porządny zegarek sportowy.
Chcesz schudnąć. Uda Ci się. A co potem?
Jeśli wrócisz do starych nawyków, dopadnie Cię jo-jo.
Podejdź do odchudzania jako do zmiany stylu życia na stałe. Nastaw się na polubienie aktywności fizycznej oraz zdrową (i smaczną) dietę, którą będziesz chciał praktykować już zawsze.
Co doprowadziło do przytycia? Odpowiedz sobie na to pytanie i wyeliminuj błędy. Nie wahaj się skonsultować z dietetykiem – on zajmuje się także edukacją!
Chyba, że chcesz za kilka miesięcy znowu szukać sposobu na schudnięcie…
Dobre wieści. Większość biegaczy, która podeszła do sportu z założeniem ,,biegam, zeby schudnąć”, została sportowcami na stałe – bo sportu trudno nie pokochać. Zdrowe odżywianie to także coś, z czym trudno się pożegnać!
Nawet bardzo ciężko… ale to nie powód, by rezygnować!
Skoro wstajesz z kanapy po latach zaniedbań, Twoja kondycja nie istnieje. W porządku – bieganie to zmieni. Na początku jednak, będzie paliło w gardle.
Zanim ruszysz z kopyta, postaw na marszobiegi, slow jogging i jogging. To lżejsze formy aktywności, które doskonale przygotowują do biegania pełną gębą. Nie narzucaj sobie dużego tempa i dwucyfrowego kilometrażu – nie dasz rady, zniechęcisz się, a nawet doznasz kontuzji. W bieganiu, progres odbywa się stopniowo.
Będzie trudno także dlatego, że…
Czy wiesz, że podczas biegania trzeba lądować na śródstopiu? Że krok powinien być drobny? Że najlepiej oddychać ustami, a podczas ataku kolki nie powinno się kucać?
Bieganie nie jest aż tak proste, na jakie wygląda z boku. Gdyby było, to każdy by biegał.
Dla tych, którzy znają prawidłową technikę biegania, treningi są przyjemne. W 90% przypadków, odpowiedź na pytanie jak polubić bieganie, sprowadza się do dowiedz się, jak się biega poprawnie.
Na szczęście, trafiłeś na SBiegacza – znajdziesz tu masę instrukcji technicznych, porad motywacyjnych i wyprowadzających z błędu!
…to nie dasz rady biegać.
Najgorsze, co możesz zrobić dla swojego zdrowia, to odchudzać się głodówkami, a do tego dokładać aktywnośc fizyczną. W ten sposób zniszczysz swoje ciało. Szybko odmówi Ci posłuszeństwa.
Głodząc się (nawet bez biegania) doprowadzisz do:
Optymalna utrata wagi to około kilograma tygodniowo (im mniej ważysz, tym mniej dasz radę zdrowo zrzucić). Nie próbuj diet cud, diet 1200 kcal, diet sokowych i innych wymysłów. Są do niczego. W przeciwieństwie do zmiany żywienia na zdrowsze i polubienia sportu – smaczna dieta oraz przyjemna aktywność to dobra motywacja do odchudzania.
Nie wiesz, ile jeść i jak ułożyć dietę? Skonsultuj się z dietetykiem – to najlepsza inwestycja w zdrowie.
Powiązane z powyższym.
Bieganie na odchudzanie to nie liposukcja. Zanim dojdziesz do wymarzonej masy ciała, miną tygodnie, a nawet miesiące. Tak, jak nie utyłeś w 3 dni, tak w 3 dni nie schudniesz. Procesu nie da się przyspieszyć żadnymi zdrowymi metodami. Nie zrobią tego też suplementy na odchudzanie. Ale ten czas i tak upłynie.
Rada jest jedna – polubienie nowego, lepszego stylu życia. To stanie się szybciej, niż myślisz. Pokochanie biegania jest kwestią nauki techniki i doboru butów. Pokochanie zdrowej diety… też nauki!
Na koniec, coś pozytywnego!
Możesz zmienić swoje życie w każdej chwili.
Za rok o tej porze, będziesz zapisywał się na pierwszy półmaraton. Staniesz na linii startu z biegaczami, którzy zajmą czołówkę klasyfikacji generalnej. Setki rywali będą mogły podziwiać ich pięty, zanim znikną za horyzontem.
W grupie zwycięzców będa ludzie, którzy kilka lat temu mieli zadyszkę od wchodzenia na drugie piętro. Którzy dorabiali dziurki w pasku do spodni. Zdecydowali się to zmienić. Chcieli tego – tak jak Ty w tej chwili. I zaczęli działać.
To jak – zmieniasz coś? Na lepsze i… na zawsze?
Bieganie a odchudzanie to skomplikowana kwestia, owiana wieloma błędnymi przekonaniami. Upewnij się, że twoje BMI pozwala na taką aktywność. Pamiętaj, że kluczem do zrzucenia wagi jest dieta. Kluczem do utrzymania efektów – zmiana nawyków na zawsze.
Na szczęście, od biegania na odchudzanie zaczynają się wieloletnie przygody z tym pięknym sportem!
Powodzenia! Widzimy się na linii startu!
Mogą Ci się spodobać:
Jak się ochłodzić, gdy termometr bezlitośnie przypomina Ci, że taki […]
Ból uda z tyłu dotyka wielu biegaczy. By się go […]
Niestety, o ile psy są bardzo mądrymi zwierzętami, to ich […]
Czas wakacji i urlopu trochę wywraca codzienność do góry nogami. […]
Biegaczom i innym sportowcom nie są obce rozmaite problemy jelitowe. […]
W sporcie nie brakuje trudnych momentów. Do takich z pewnością […]
Głowa rwie się do biegania… ale nogi nieszczególnie? Uczucie ciężkości […]
Bieganie to radość i dobra energia… ale czasem też ból […]
Widok biegacza pokonującego trasę na bosaka raczej należy do rzadkości. […]
W życiu biegacza nie brakuje testów. Każdy trening, każde zawody, […]
Nawodnienie jest bardzo ważne i jako biegacz zapewne o tym […]
Biegi OCR, czyli biegi z przeszkodami, zyskują ostatnio coraz większe […]
Odżywczy, długi sen jest podstawą regeneracji organizmu. Biegacz powinien zwrócić […]
Wizja kąpieli w zimnej wodzie może odpychać i przerażać niejednego […]
Bieganie to wspaniały sport. Niesie ze sobą wiele korzyści – […]
W życiu każdego biegacza powinien przyjść moment, gdy postanowi wziąć […]
Technika biegu wcale nie jest rzeczą łatwą ani oczywistą, jak […]
Kaprysy pogody nie ułatwiają życia biegaczom. Gdy już uda się […]
Jak zacząć biegać rano? Dla większości osób regularne bieganie rano […]
Czasem tydzień jest zbyt krótki, żeby zmieścić w nim wszystkie […]
Chcesz zmienić swoje życie? To proste – wystarczy zacząć biegać. […]
Masz za sobą intensywny trening lub start w zawodach? Zapewne […]
Jak biegać szybciej — to pytanie zwykle zadają sobie bardziej […]
„Koniec z siedzeniem. Czas coś zmienić i wdrożyć więcej ruchu. […]
Trening, dieta i regeneracja — to trzy fundamenty budowy formy. […]
Dorosły człowiek potrzebuje 7-9 godzin snu i tego wypoczynku nie […]
Nogi biegacza na każdym treningu zaliczają całą masę wyzwań. Niestety, […]
Biegowe wyzwania to nie tylko start w ultramaratonie czy spektakularny […]
Bieganie nie jest tylko narzędziem do zmiany sylwetki. Miliony ludzi […]
Bieganie to jeden z tych sportów, który szybko przynosi spektakularne […]