Blog o bieganiu Sbiegacza.pl - porady, ćwiczenia, diety dla biegaczy
17
> Porady > Jaki strój do biegania sprawdzi się jesienią? – 8 kroków do prawidłowego ubioru

24.03.2019

Jaki strój do biegania sprawdzi się jesienią? – 8 kroków do prawidłowego ubioru

Jaki strój do biegania sprawdzi się jesienią? – 8 kroków do prawidłowego ubioru

Bieganie jesienią i zimą może stanowić problem dla początkujących biegaczy. Jeśli jednak pasjonuje Cię bieganie, jesień to nie powód, by z niego rezygnować. Trzeba jednak pamiętać, że to kapryśna pora roku. Jej początek potrafi być bardzo ładny i ciepły. Jednakże porankami czy wieczorami i tak jest już dosyć chłodno. Temperatura nierzadko spada poniżej 10, a nawet 5 stopni Celsjusza. Nieraz jest to zdradliwe, bo człowiek jest jeszcze myślami przy lecie i nie zdąży się przestawić na inne ubrania do biegania. Natomiast jeżeli z końcem lata nie zamierzasz przestać biegać, to koniecznie dostosuj swoją treningową garderobę do panujących warunków. Przeczytaj te 8 punktów i dowiedz się, jak się ubierać do biegania o tej porze roku i w jaki strój do biegania warto się zaopatrzyć.

Jak się ubrać do biegania jesienią?

I BIEGANIE JESIENIĄ I ZIMĄ – NIE WYBIERAJ BAWEŁNY

Bawełna ma to do siebie, że bardzo pochłania wilgoć. Tak więc ubierając na siebie strój do joggingu z bawełny zapewniasz sobie podczas biegu mokry kompres przylegający do ciała. Nawet jeżeli jesteś osobą, która niewiele się poci, to i tak taki strój do biegania znacznie zmniejszy to komfort Twojego treningu. Spocone ubranie latem może przyjemnie chłodzić, natomiast wybierając taki materiał, jako strój do biegania jesienią i zimą, narażasz się na szybkie przeziębienie.

Jeżeli nie bawełna to co?

Wybieraj materiały syntetyczne. Bieganie jesienią i zimą to czas, w którym dobrze sprawdzi się na przykład poliester. Jest on lekki, pochłania o wiele mniej wilgoci i szybko wysycha. Pod tym względem syntetyczny strój do biegania jest przeciwieństwem bawełny.

II UBIERAJ SIĘ NA CEBULKĘ

Jesienny chłód czy też ciepło potrafi zaskoczyć. I niestety ta temperatura potrafi się znacznie zmieniać podczas samego treningu, który trwa ok. godziny. Dlatego ubranie do biegania na jesień powinno się składać z 2, czy też 3 cienkich warstw. Tak skompletowany zestaw do biegania ma bardzo dużą zaletę:

Odpowiednie ubrania do biegania to te z materiałów technicznych, a także termoaktywne, ponieważ odprowadzają one wilgoć na zewnątrz. Tym samym masz pewność, że nie będą Cię oziębiać i zapewnią dobrą izolację.

Powinieneś również unikać bawełnianej czapki, a nawet skarpet. Mokre stopy od potu w trakcie treningu, to nie tylko nic przyjemnego, ale również prosta droga do przeziębienia. To samo tyczy się czapki. Jak się ubierać do biegania? Przede wszystkim tak, by się nie przegrzać.

Jeżeli jest Ci za ciepło, zawsze możesz zdjąć jedną z warstw.

Co prawda w głowie od razu może się rodzić myśl: Bieganie jesienią i zimą z kurtką obwiązaną wokół bioder będzie niewygodne.

Całe szczęście istnieją takie bluzy, które mają kieszenie na plecach. Możesz w nie schować jedną ze zdjętych warstw ubrania do biegania. Dzięki temu nic nie będzie Ci przeszkadzać podczas biegania. Zadbaj więc również o to, aby poszczególne warstwy były lekkie i cienkie, aby nieużywana warstwa nie ciążyła i mieściła się w małych kieszeniach na plecach.

Odpowiedni strój do biegania na jesień powinien się składać z kilku warstw

1.Warstwa pierwsza – Baza ubioru.

To bielizna (stanik i majtki termiczne), obcisła bluzka i leginsy. Najlepiej, aby były termoaktywne: dobrze izolują, odprowadzają wilgoć na zewnątrz i zapewniają wentylację – czyli są oddychające. Nie głupim pomysłem jest ubranie wspomnianej wyżej bluzy z kieszeniami na plecach, która pozwoli przechować zbędną zdjętą warstwę.

2. Warstwa druga – Gdy jest bardzo zimno.

To już właściwie ubrania do biegania zimą. Najlepiej zakładać tę warstwę wtedy, gdy temperatury są ujemne lub bliskie zera. Natomiast jeżeli jesteś zmarzluchem, a na zewnątrz jest już tylko ok 5 stopni, to nie zastanawiaj się i włóż ją na siebie. Powinna być ona luźniejsza, aby pomiędzy warstwą pierwszą, a tą środkową mogła wytworzyć się izolująca poduszka powietrzna. Jak się ubrać do biegania przy 5 stopniach? Przykładową warstwą izolującą może być cienki polar.

3. Warstwa trzecia – Ochrona przed wiatrem i deszczem, na temperatury poniżej 10 stopni C.

Jak się ubrać do biegania? 10 stopni to czas, w którym przyda się cienka i lekka kurtka wiatroodporna lub wręcz bluza do biegania zimą, która nie przepuszcza powietrza. Dzięki temu ochroni Cię przed atakującym zimnem. Co ubrać do biegania w deszczu? Załóż po prostu kurtkę przeciwdeszczową.

Kurtki te po zwinięciu czy złożeniu powinny zajmować naprawdę mało miejsca, a najlepiej jeżeli zwijają się one we własną kieszeń. Dobra kurtka przeciwwiatrowa do biegania jest zrobiona z cieniutkiego materiału, który mimo wszystko chroni przed wiatrem, a nawet lekkim deszczem.

bieganie jesienią i zimą
Źródło: https://aaptiv.com/magazine/fall-running

III UBIERZ SIĘ TAK, JAKBY BYŁO 10 STOPNI CIEPLEJ

To bardzo ważne! Podczas treningu nie może Ci być za ciepło. Sprawdzoną metodą na gruby ubiór do joggingu jest:

 • Test balkonowy – czyli wychodzisz na chwilę na balkon czy taras i sprawdzasz, czy jest Ci ciepło. Jeżeli tak jest, to wracasz i zdejmujesz jedną z warstw albo ubierasz cieńsze ubrania do biegania. Po wyjściu ma Ci być chłodno.
 • Ubiór do biegania na 10 stopni więcej – czyli ubierasz się tak, jakby w rzeczywistości było 10 stopni więcej niż pokazuje termometr.

Wychodząc z domu masz więc czuć chłód, który dodatkowo Cię od razu zmobilizuje do treningu. Podczas biegania szybko się rozgrzejesz.

UWAGA: Jesień potrafi zaskakiwać. Jeżeli nie wiesz, jak się ubierać do biegania jesienią i boisz się, że mimo wszystko za cienko się ubrałeś i wychodzisz biegać wczesnym wieczorem zabierz ze sobą tę 3cią warstwę i schowaj ją z początku do kieszeni, by móc ją ubrać potem, gdy bieganie Cię nie rozgrzeje, lub później zrobi się o wiele zimniej.

IV CIEPŁE UBRANIA DO BIEGANIA – CHROŃ GŁOWĘ, USZY, ZATOKI I GARDŁO

Ubiór na jesień to także ochrona górnych partii ciała. Czapkę powinno się ubierać już przy 10 stopniach Celsjusza. I to nie tylko dlatego, że przez głowę ucieka 40% ciepła, ale również dlatego, że musisz chronić swoje uszy, jak i zatoki. Tak więc, czapka biegacza powinna:

 • być oddychająca i odprowadzająca pot, abyś nie zrobił sobie na głowie mokrego kompresu,
 • chronić uszy, czyli mieć specjalne wydłużenia w okolicach uszu,
 • przylegać do głowy, aby nie zsuwała się podczas treningu na oczy, czy też do tyłu (dotyczy dziewczyn ze zrobionym koczkiem),
 • jej grubość powinna być dopasowana do temperatury panującej na zewnątrz, oraz Twojej ciepłoty.

Jesteś osobą, której przeważnie jest ciepło, gdy inni marzną? Możesz zrezygnować z czapki, ale ubierz opaskę, która będzie chronić uszy i zatoki. Dobrym wyjściem jest użycie chusty wielofunkcyjnej Buff. Nie tylko posłuży jako nakrycie głowy (opaska, czapka, chustka), ale także możesz z niej zrobić kominiarkę czy traktować ją jak „szalik”, który również jest niezbędną częścią garderoby jesiennego biegacza. Wiele osób traktuje zresztą takie chusty nawet jako ubrania do biegania zimą.

Jakie ubranie do biegania? Odpowiednie zabezpieczenie dla dolnych partii ciała

V BIEGANIE JESIENIĄ I ZIMĄ – UBIÓR CHRONIĄCY KOŃCZYNY, STAWY I ŚCIĘGNA

Bieganie w zimnie w krótkich spodenkach, czy też skarpetkach stópkach może mieć niedobre konsekwencje, ponieważ:

 • przez kończyny ucieka dużo ciepła,
 • zimno może spowodować ból stawów, problemy z ścięgnem Achillesa, naderwanie mięśnia.

Dlatego warto chronić ręce, kolana i stopy.

Jak ubrać się do biegania, by spełnić te zalecenia?
 • Ubierz rękawiczki. Często zmarznięte dłonie oznaczają, że jest Ci zimno.
 • Wybieraj skarpetki z materiału technicznego. Muszą sięgać za kostkę, tak by ochraniały przed zimnem ścięgno.
 • Jeżeli nie lubisz biegać w długich rękawach, to ubierz kamizelkę, czy krótki rękaw, a do tego nałóż oddzielne rękawy osłaniające do biegania.
 • Zdecyduj się na ocieplane legginsy, gdy jesteś zmarzluchem, a temperatura jest bliska zera, czy też niższa.
jak się ubrać do biegania
Źródło: https://www.forbes.com/sites/nomanazish/2019/08/11/the-best-running-gear-for-fall-2019/

VI PROFESJONALNY STRÓJ BIEGACZA – POSTAW NA DOBRE SKARPETKI

Najlepiej, aby były wykonane z materiału technicznego, odprowadzającego wilgoć na zewnątrz. To bardzo ważne, aby nie biegać w mokrych skarpetkach, szczególnie, gdy za oknem robi się jesienna słota. Jest to nie tylko niekomfortowe, ale również niebezpieczne dla Twojego zdrowia.

Stopie ma być ciepło, ale nie za ciepło. Skarpetka nie powinna być za gruba. Jeżeli biegasz w butach z membraną wybierz te skarpetki cieńsze, które mają dobrą wentylację. Jednak, gdy biegasz w butach, których używałeś latem, wybierz skarpety nieco cieplejsze i grubsze. Jedna para na pewno wystarczy ;).

VII DOBIERZ BUTY

Na dobrą sprawę cały rok można przebiec w jednych butach, tych na wiosnę i lato. W praktyce jest tak, że takie buty dobrze sprawdzą się jeszcze tą wczesną, ciepłą jesienią, natomiast mogą już nie dawać pełni komfortu w bardziej deszczowej, zimnej, czy śniegowej porze roku. Wtedy warto się zastanowić nad butami z membraną.

Gdy planujesz biegać błotnistymi, ośnieżonymi ścieżkami, w lesie, po łąkach, to możesz wykorzystać buty do biegania po górach, czy też terenowe z odpowiednią podeszwą. Jeżeli dodatkowo ubierzesz stuptuty, to Twoja stopa będzie lepiej chroniona przed niechcianą wodą z kałuż czy błota.

VIII JAK SIĘ UBIERAĆ DO BIEGANIA, BY BYĆ BEZPIECZNYM? ZAOPATRZ SIĘ W ODBLASKI

O tej porze roku dzień jest coraz krótszy, a nawet nieraz w południe może być dosyć ponuro, a widoczność kiepska. Dlatego najlepiej wybrać strój biegacza, który ma już odblaski. Zaopatrz się również w dodatkowe elementy odblaskowe. Wystarczy zwykła opaska założona na ramię, czy też nogę.

Jak się ubrać na bieganie z dala od ulicznych świateł?

Weź ze sobą czołówkę, szczególnie kiedy startujesz, a za oknem wciąż jest ciemno, lub gdy wychodzisz późnym popołudniem, pod wieczór.

Czołówka powinna być lekka i dobrze się trzymać głowy, aby nie podskakiwała i spadała z czoła przy każdym Twoim kroku.

Zadbaj o bezpieczne i komfortowe ubrania do biegania – jesień bywa kapryśna

Ubranie do biegania na jesień zawiera praktycznie wszystkie elementy, które powinien zawierać również zimowy strój do biegania. Z tą różnicą, że niektóre części garderoby są po prostu cieńsze. Pogoda o tej porze roku bywa jednak kapryśna, dlatego trzeba być przygotowanym na każdą ewentualność. Nie lekceważ żadnego z powyższych punktów – połączenie ich wszystkich razem pomoże Ci skompletować odpowiedni strój do biegania na jesień i uchronić się przed przykrymi konsekwencjami. Jeśli nie będziesz zwracać uwagi na to, jaka odzież do biegania będzie najlepiej spełniać swoje funkcje jesienią, wcześniej czy później najpewniej zakończy się to przeziębieniem lub kontuzją.

Do biegania jesienią i zimą wspaniale sprawdzą się odpowiednie spodnie. Jak jednak wybrać najlepsze? Sprawdź nasz artykuł https://sbiegacza.pl/2021/07/14/jakie-spodnie-do-biegania-wybrac/!

Mogą Ci się spodobać:

08 paź
Crossfit a bieganie – po co biegaczowi taki trening?

Crossfit a bieganie – po co biegaczowi taki trening?

Crossfit to coś, co kojarzy się z krótkim, lecz intensywnym […]

23 sty
Wysypka po bieganiu – dlaczego występuje i jak z nią walczyć?

Wysypka po bieganiu – dlaczego występuje i jak z nią walczyć?

Czy można być uczulonym na sport, a szczególnie na bieganie? […]

06 maj
Brak snu w nocy – skutki dla kariery biegowej. Śpij dobrze, biegaj lepiej!

Brak snu w nocy – skutki dla kariery biegowej. Śpij dobrze, biegaj lepiej!

Jak sobie pościelisz, tak się wyśpisz. Jak się wyśpisz, tak […]

10 lut
Bieganie a płaskostopie – jak trenować bezpiecznie?

Bieganie a płaskostopie – jak trenować bezpiecznie?

Niestety, mimo chęci i pasji do biegania, ciało nie zawsze […]

07 gru
Bieganie zimą – kilka praktycznych wskazówek

Bieganie zimą – kilka praktycznych wskazówek

Martwisz się, co stanie się z Twoją formą podczas zimy? […]

05 gru
Bieganie po mieście – 5 zasad kulturalnego biegacza miejskiego

Bieganie po mieście – 5 zasad kulturalnego biegacza miejskiego

Nieważne czy wielkie czy małe miasto, wszystkich biegaczy dotyczą zasady […]