Blog o bieganiu sBIEGACZA - porady, ćwiczenia, diety dla biegaczySFERA BIEGACZA
  • Polski
  • English
Facebook sBIEGACZ Instagram sBIEGACZ Szukaj
> Komin do biegania – wielofunkcyjna chusta Buff. Co to jest i dlaczego musisz ją mieć?

Komin do biegania – wielofunkcyjna chusta Buff. Co to jest i dlaczego musisz ją mieć?

Data aktualizacji 15.09.2022

Przeczytasz w 9 minut

chusta buff

Chusta buff to z pozoru nic innego jak komin nakładany na szyję przez głowę. Skoro to coś tak prostego i niepozornego, dlaczego wzbudza tak duże zainteresowanie? Wielofunkcyjna chusta Buff to nie tylko komin do biegania czy też kawałek chusty. To coś bardzo uniwersalnego, z czego można skorzystać podczas biegania na wiele rożnych sposobów.

Czym zatem, tak naprawdę jest chusta buff do biegania? Dlaczego jest Twoim biegowym „must have”? Jak się sprawdza podczas treningu? Dlaczego miliony biegaczy oszalały na punkcie chusty Buff?

W tym artykule poznasz odpowiedzi na powyższe pytania.

Chusta buff – co to jest? Niezwykły komin do biegania!

Ta chusta to nie tylko komin do biegania czy szalik, ale także czapka, opaska, kominiarka, gumka do włosów i chustka na głowę w jednym. Można ją wiązać na wiele sposobów i sprawdzi się w każdej ze swoich ról – przede wszystkim dzięki temu, że produkuje się ją z elastycznego, technicznego materiału. Warto po nią sięgać zarówno latem, jak i zimą – o treningach w niskich temperaturach więcej pisaliśmy w artykule: bieganie zimą – jak się ubrać.

komin do biegania buff sposoby noszenia
Opaska, komin do biegania, gustowna apaszka… a to nie wszystko! Źródło: strona producenta Buff

Wielofunkcyjna chusta buff do biegania sprawdzi się jako:

  • opaska na szyję – ochroni Twoją szyję przed wiatrem, gdy założysz ją na jesienny lub wiosenny trening dla biegacza;
  • komin do biegania – zimą, zabezpieczy Twoją twarz przed lodowatym wiatrem powodującym pękanie naskórka. Będzie ogrzewała wdychane przez Ciebie powietrze, co zabezpieczy Cię przed infekcjami;
  • szalik – idealny na zimowe treningi, kiedy będzie chronić szyję. W czasie mrozów, w każdej chwili można nasunąć chustę na usta.
  • opaska na głowę – zatrzyma pot, który podczas biegania w ciepłe dni będzie chciał się dostać do oczu. Podtrzyma też bujną czuprynę;
  • czapka – sprawdzi się podczas biegania w chłodniejsze dni (5-10 stopni Celsjusza), osłoni i ogrzeje uszy oraz zatoki. W czasie mrozów możesz ją założyć pod jeszcze jedną czapkę, tym samym lepiej utrzymasz ciepło;
  • chustka na głowę – podczas letnich treningów w słońcu zabezpieczy Cię przed promieniowaniem UV i udarem słonecznym;
  • gumka – pozwoli w szybki sposób (nawet w biegu) związać niesforne kosmyki;
  • opaska na rękę – po ściągnięciu chusty w czasie biegu najwygodniej nieść ją owiniętą na ręce. Dzięki temu można nią bez problemu ścierać nią pot z czoła.

Niektóre oryginalne wielofunkcyjne chusty Buff mają specjalne właściwości, dzięki którym latem możesz je wykorzystać jako ochronę twarzy i szyi przed ugryzieniami komarów w czasie wieczornego biegania.

Podsumowując – chusta buff do biegania będzie:

  • zapewniać dobrą oddychalność,
  • odprowadzać pot i wilgoć na zewnątrz,
  • szybko schnąć,
  • ochraniać przed zimnem czy słońcem,
  • zatrzymywać spływający pot,
  • podtrzymywać podskakujące włosy,
  • ogrzewać powietrze w zimie,

… i nie tylko. Bo Buff to nie tylko praktyczny komin do biegania, sprawdzający się na treningach. To również bomba nowych technologii, które wznoszą komfort biegania na wyższy poziom.

Chusta Buff – za co pokochali ją biegacze?

Chusty Buff są bezszwowe, co oznacza, że nie powodują podrażnień na skórze. Nie ma także problemu z pruciem się na szwach… bo szwów po prostu nie ma!

Nie obawiaj się, że chusta nasiąknie wydychaną parą wodną i zacznie wydzielać nieprzyjemny zapach. Producent stosuje antybakteryjne technologie, więc komin do biegania nie stanie się siedliskiem drobnoustrojów zanim skończysz rozgrzewkę. A tak niestety dzieje się z tanimi chustami, dostępnymi w marketach…

Jeżeli chcesz, by Buff chronił Cię przed słońcem, wybierz model wyposażony w filtr UV 95%. Komin skutecznie do biegania osłoni Twoją cerę przed postarzającym działaniem promieniowania słonecznego. Na ciepłe dni szczególnie dobrze spisują się chusty, w których zastosowano technologię Coolnet.

komin do biegania różne wzory
Design? To tylko przykład. Buff proponuje ich SETKI. Źródlo: strona producenta Buff

Na wieczorne treningi letnią porą, producent proponuje chusty z technologiami odstraszającymi owady – komary wreszcie nie będą chciały skosztować Twojej krwi. Technologia InsectShield polega na nasączeniu materiału permetyną – substancją bezpieczną dla człowieka, skutecznie odstraszającą insekty.

Intensywne kolory kominów do biegania utrzymują się nawet po wielokrotnym praniu. Barwniki zostały przetestowane pod kątem potencjalnej toksyczności – nie znajduja sie w nich żadne drażniące substancje.

Dzięki wysokiej jakości materiału, komin do biegania nie traci formy. Można do rozciągać, zwijać, wiązać i męczyć do woli.

Jeszcze jedna zaleta? Materiał nie wymaga prasowania. Będzie świetnie wyglądał nawet po wyjęciu z suszarki.

Jak widzisz, Buff to nie tylko komin do biegania. W rzeczywistości, chusta wielofunkcyjna Buff jest tarczą przeciw wszelkim warunkom atmosferycznym, owadom i słońcu.

Najlepszym rozwiązaniem jest posiadanie przynajmniej dwóch Buffów – na ciepłą i na zimną porę. A są i tacy, którzy kolekcjonują Buffy jak znaczki – nic dziwnego, bo design chust przykuwa uwagę całej ulicy, a producent nie ustaje w wypuszczaniu nowych, barwnych propozycji. Jeszcze jedna zaleta? Materiał nie wymaga prasowania. Będzie świetnie wyglądał nawet po wyjęciu z suszarki.

Komin do biegania – jakie materiały wykorzystuje Buff?

Jak to się dzieje, że jedna chusta dobrze spełnia wszystkie wymagania? Komin do biegania, który grzeje, chłodzi, chroni przed słońcem…

Zawdzięcza to materiałom, z których się ją produkuje. Chusty Buff najczęściej są wykonywane z mikrofibry, która szybko odprowadza wilgoć na zewnątrz i błyskawicznie schnie. Dodatkowo, materiał ten jest lekki i przyjemny w dotyku. Będzie Ci w nim sucho i miło – bez uczucia ,,mokrej ścierki” na twarzy po kilkudziesięciu minutach treningu.

komin do biegania marki buff w różnych wzorach
Masz swój styl? Na pewno uda się dopasować do niego Buffa!

Mikrofibra to nie wszystko. Znajdą się też chusty wykonane z wykonane są z innych materiałów, przez co mają specyficzne właściwości Jeśli szukasz chusty, która sprawdzi się w zimowych, mroźnych warunkach, wybierz tę wykonaną z materiału thermonet. Taki komin do biegania trzymuje on ciepło o wiele lepiej niż mikrofibra, a przy tym zachowuje znakomite właściwości wentylacyjne. Bardzo dobrze chroni Cię przed wilgocią.

Na uwagę zasługują także chusty Buff z wełny merino – taki komin do biegania ogrzeje największego zmarzlucha. Sprawdzi się też na nieco cieplejszy okres. Wełna z merynosów cechuje się bezbłędną termoregulacją.

Chusta buff do biegania – jak ją związać?

Zalety chusty buff brzmią imponująco? Aby móc z nich w pełni korzystać, musisz nauczyć się odpowiedniego wiązania tej chusty. Na szczęście nie jest to trudne. Już dwa powtórzenia każdego wiązania powinny pozwolić Ci nauczyć się szybkiego operowania tą chustą. My przedstawimy trzy popularne sposoby wiązania chusty buff.

Oczywiście, możesz wykorzystywać Buff jako zwykły komin do biegania… ale wtedy zmarnujesz jego potencjał! Warto trochę pokombinować, szczególnie w upalne dni, gdy osłona głowy jest niezbędna.

WIĄZANIE CHUSTY WIELOFUNKCYJNEJ BUFF W CZAPKĘ

  1. Przełóż chustę na lewą stronę, a więc tę, która jest pozbawiona wzorów.
  2. Załóż chustę na głowę tak, by dolna krawędź buffa była na wysokości czoła, nieco ponad brwiami.
  3. Chwyć drugi koniec komina, który tworzy „dziurę” nad głową, i przekręć go o 180 stopni, by materiał chusty zakleszczył się tuż nad włosami.
  4. Nałóż ten koniec chusty również na głowę, odpowiednio naciągając przy tym materiał.

Efekt to czapka z ładnym wzorkiem bez dziury na czubku głowy. To świetna alternatywa dla tego okrycia głowy, ale jeśli mimo wszystko wolisz biegać w czapce, przeczytaj nasz artykuł: jaka powinna być czapka do biegania zimą?

PRZEKSZTAŁCENIE CHUSTY TYPU BUFF W KOMINIARKĘ

Jak przekształcić komin do biegania w coś, co osłania czoło, głowę, szyję i usta?

Chustę trzeba nałożyć na szyję, a następnie jej tylną część (tę z tyłu głowy) naciągnąć przez głowę na czoło. Przednią część, tę pod brodą, należy nasunąć na usta. I gotowe.

BUFF JAKO CHUSTKA NA GŁOWIE

Można stworzyć przynajmniej dwie wersje takiego wiązania.

  1. Saharine – to wiązanie ochroni zarówno kark, jak i głowę przed upalnym słońcem. Wywiń chustę na lewą stronę, a następnie połóż ją sobie na głowie, by przez czoło i głowę sięgnęła na karku. Potem chwyć za górną krawędź i wywiń buff tak, by naciągać ją prawą stroną od czoła w kierunku szyi. Jednocześnie pilnuj, by dolna krawędź pozostała na swoim miejscu. Na koniec na karku spod „czapeczki” będzie wystawać jeszcze skrawek chusty, który osłoni przed prażącym słońcem.
  2. Foulard – to typ wiązania chusty, który daje największy przewiew na głowie, a do tego świetnie chroni przed słońcem. Zacznij od naciągnięcia chusty na szyję. Następnie przeciągnij ją przez twarz tak, by górna krawędź zatrzymała się na czole nad brwiami. Na końcu wywiń na drugą stronę dolną krawędź i również przeciągnij przez twarz i głowę. Wolną końcówkę po prostu pozostaw, może swobodnie zwisać.

Czym jeszcze wyróżnia się komin do biegania od Buff?

Omówiliśmy właściwości komina do biegania od Buff, ale nie sama praktyką żyje biegacz.

Buff to producent działający etycznie – z poszanowaniem pracy ludzkiej oraz środowiska naturalnego. Każdy komin do biegania powstaje z materiałów z recyklingu i jest możliwy do ponownego przetworzenia. Marka szyje w Europie, zapewnia pracownikom bezpieczne warunki pracy, a przy doborze materiałów oraz nie współpracuje z byle kim.

chusta wielofunkcyjna buff jako apaszka na co dzień
Komin do biegania? Noś go jako stylową apaszkę też po treningu! Źrodlo: strona producenta Buff.

Wspomnieliśmy, że w asortymencie znajdziesz chusty z wełny merynosów – Buff stosuje wyłącznie wełnę pozyskiwaną od hodowców niestosujących mulesingu. Taka gwarancja jest, niestety, bardzo rzadka wśród producentów akcesoriów z wełny merino.

Etyczny, przyjazny zwierzętom i środowisku komin do biegania – dobrze, prawda?

Chusta buff do biegania – wady

W niektórych sytuacjach chusta buff sprawdza się nieco gorzej – np. w ujemnych temperaturach, gdy chcesz ogrzewać twarz i wdychane powietrze. Wtedy w trakcie biegu pojawia się problem intensywnego zbierania się w nosie kataru. Za każdym razem, gdy będziesz chciał wydmuchać nos, będziesz musiał zsuwać chustę z twarzy, co nie będzie zbyt komfortowe.

Mimo że materiały zastosowane do produkcji chust wielofunkcyjnych do biegania dobrze odprowadzają wilgoć i szybko schną, żaden z nich nie nadąży w pełni spełniać swoich funkcji przy intensywnym treningu w zimnie. Dlatego po pewnym czasie wilgoć zgromadzona na zewnątrz buffa może zacząć zamarzać, co utrudni nieco przepływ powietrza.

To powody, dla których sam będziesz musiał zadecydować, czy w mrozie wygodnie będzie Ci biegać bez chusty buff nasuniętej na twarz i wystawiać ją na nieprzyjemny chłód. A może wolisz co chwilę wydmuchiwać nos, ale czuć komfort na twarzy i wdychać cieplejsze powietrze? To na pewno rozwiązanie lepsze dla płuc i układu oddechowego.

Dla wielu biegaczy, wada jest rownież cena. Komin do biegania Buff kupisz za minimum 80 złotych. Weź jednak pod uwagę, że płacisz nie tylko za właściwości techniczne i jakość materiałów. Płacisz także za etyczną produkcję – a ona kosztuje.

Naszym zdaniem, do tego zawsze warto dopłacić.


Chusta buff jest niezwykle lekka, łatwo ją przechować i zwinąć. Ponadto może być po prostu związana na przegubie Twojej ręki. W każdej chwili możesz szybko przemienić buff w czapkę albo szalik. Dopasuje się do Twoich zmiennych potrzeb i warunków atmosferycznych. To powody, dla których chust wielofunkcyjnych w szafie biegacza nigdy nie za wiele. Warto mieć ze sobą odpowiedni model na każdym treningu.

Jeśli zdecydujesz się kupić komin do biegania od Buff, zrób to na oficjalnej stronie lub w sprawdzonym sklepie z oryginalnymi akcesoriami.

Mogą Ci się spodobać:

15 01.2020
Czapka do biegania – z daszkiem, zimowa, kominiarka czy opaska?

Czapka do biegania – z daszkiem, zimowa, kominiarka czy opaska?

Specjalna czapka do biegania nie jest wymysłem mody czy napędzanego […]

15 09.2022
Komin do biegania – wielofunkcyjna chusta Buff. Co to jest i dlaczego  musisz ją mieć?

Komin do biegania – wielofunkcyjna chusta Buff. Co to jest i dlaczego musisz ją mieć?

Chusta buff to z pozoru nic innego jak komin nakładany […]

18 04.2019
Przydatne akcesoria dla biegacza – 24 rzeczy, które uratują Cię na trasie i ułatwią bieganie.

Przydatne akcesoria dla biegacza – 24 rzeczy, które uratują Cię na trasie i ułatwią bieganie.

Na początku biegowej przygody zazwyczaj nie potrzeba wiele. Po prostu […]

24 03.2019
Strój do biegania zimą – Jak się odpowiednio ubrać na zimowy trening?

Strój do biegania zimą – Jak się odpowiednio ubrać na zimowy trening?

Jeżeli to Twoja pierwsza biegowa zima, to z pewnością zastanawiasz […]

06 01.2020
Prezent dla biegacza na święta i nie tylko, czyli jakie gadżety dla biegacza sprawdzą się najlepiej?

Prezent dla biegacza na święta i nie tylko, czyli jakie gadżety dla biegacza sprawdzą się najlepiej?

Prezent dla biegacza kupić niełatwo – zwłaszcza, gdy sami jesteśmy […]

26 01.2022
Czapka, opaska czy chusta do biegania – co najbardziej się opłaca?

Czapka, opaska czy chusta do biegania – co najbardziej się opłaca?

Nakrycie głowy przyda się każdemu biegaczowi! Jakie będzie najlepsze? Bierzemy […]

01 04.2022
Chusta do biegania – oryginalna czy tańszy zamiennik?

Chusta do biegania – oryginalna czy tańszy zamiennik?

Akcesoria do biegania, które koniecznie trzeba mieć? Chusta do biegania […]

X

Zapisz się na newsletter

i bądź na biężaco z poradami dla biegacza

Zapisuję się