Blog o bieganiu Sbiegacza.pl - porady, ćwiczenia, diety dla biegaczy
> Porady > Jaki strój do biegania sprawdzi się jesienią? – 8 kroków do prawidłowego ubioru

Jaki strój do biegania sprawdzi się jesienią? – 8 kroków do prawidłowego ubioru

Data publikacji 24.03.2019

Przeczytasz w 8 minut 3508 wyświetleń

Jaki strój do biegania sprawdzi się jesienią? – 8 kroków do prawidłowego ubioru

Bieganie jesienią i zimą może stanowić problem dla początkujących biegaczy. Jeśli jednak pasjonuje Cię bieganie, jesień to nie powód, by z niego rezygnować. Trzeba jednak pamiętać, że to kapryśna pora roku. Jej początek potrafi być bardzo ładny i ciepły. Jednakże porankami czy wieczorami i tak jest już dosyć chłodno. Temperatura nierzadko spada poniżej 10, a nawet 5 stopni Celsjusza. Nieraz jest to zdradliwe, bo człowiek jest jeszcze myślami przy lecie i nie zdąży się przestawić na inne ubrania do biegania. Natomiast jeżeli z końcem lata nie zamierzasz przestać biegać, to koniecznie dostosuj swoją treningową garderobę do panujących warunków. Przeczytaj te 8 punktów i dowiedz się, jak się ubierać do biegania o tej porze roku i w jaki strój do biegania warto się zaopatrzyć.

Jak się ubrać do biegania jesienią?

I BIEGANIE JESIENIĄ I ZIMĄ – NIE WYBIERAJ BAWEŁNY

Bawełna ma to do siebie, że bardzo pochłania wilgoć. Tak więc ubierając na siebie strój do joggingu z bawełny zapewniasz sobie podczas biegu mokry kompres przylegający do ciała. Nawet jeżeli jesteś osobą, która niewiele się poci, to i tak taki strój do biegania znacznie zmniejszy to komfort Twojego treningu. Spocone ubranie latem może przyjemnie chłodzić, natomiast wybierając taki materiał, jako strój do biegania jesienią i zimą, narażasz się na szybkie przeziębienie.

Jeżeli nie bawełna to co?

Wybieraj materiały syntetyczne. Bieganie jesienią i zimą to czas, w którym dobrze sprawdzi się na przykład poliester. Jest on lekki, pochłania o wiele mniej wilgoci i szybko wysycha. Pod tym względem syntetyczny strój do biegania jest przeciwieństwem bawełny.

II UBIERAJ SIĘ NA CEBULKĘ

Jesienny chłód czy też ciepło potrafi zaskoczyć. I niestety ta temperatura potrafi się znacznie zmieniać podczas samego treningu, który trwa ok. godziny. Dlatego ubranie do biegania na jesień powinno się składać z 2, czy też 3 cienkich warstw. Tak skompletowany zestaw do biegania ma bardzo dużą zaletę:

Odpowiednie ubrania do biegania to te z materiałów technicznych, a także termoaktywne, ponieważ odprowadzają one wilgoć na zewnątrz. Tym samym masz pewność, że nie będą Cię oziębiać i zapewnią dobrą izolację.

Powinieneś również unikać bawełnianej czapki, a nawet skarpet. Mokre stopy od potu w trakcie treningu, to nie tylko nic przyjemnego, ale również prosta droga do przeziębienia. To samo tyczy się czapki. Jak się ubierać do biegania? Przede wszystkim tak, by się nie przegrzać.

Jeżeli jest Ci za ciepło, zawsze możesz zdjąć jedną z warstw.

Co prawda w głowie od razu może się rodzić myśl: Bieganie jesienią i zimą z kurtką obwiązaną wokół bioder będzie niewygodne.

Całe szczęście istnieją takie bluzy, które mają kieszenie na plecach. Możesz w nie schować jedną ze zdjętych warstw ubrania do biegania. Dzięki temu nic nie będzie Ci przeszkadzać podczas biegania. Zadbaj więc również o to, aby poszczególne warstwy były lekkie i cienkie, aby nieużywana warstwa nie ciążyła i mieściła się w małych kieszeniach na plecach.

Odpowiedni strój do biegania na jesień powinien się składać z kilku warstw

1.Warstwa pierwsza – Baza ubioru.

To bielizna (stanik i majtki termiczne), obcisła bluzka i leginsy. Najlepiej, aby były termoaktywne: dobrze izolują, odprowadzają wilgoć na zewnątrz i zapewniają wentylację – czyli są oddychające. Nie głupim pomysłem jest ubranie wspomnianej wyżej bluzy z kieszeniami na plecach, która pozwoli przechować zbędną zdjętą warstwę.

2. Warstwa druga – Gdy jest bardzo zimno.

To już właściwie ubrania do biegania zimą. Najlepiej zakładać tę warstwę wtedy, gdy temperatury są ujemne lub bliskie zera. Natomiast jeżeli jesteś zmarzluchem, a na zewnątrz jest już tylko ok 5 stopni, to nie zastanawiaj się i włóż ją na siebie. Powinna być ona luźniejsza, aby pomiędzy warstwą pierwszą, a tą środkową mogła wytworzyć się izolująca poduszka powietrzna. Jak się ubrać do biegania przy 5 stopniach? Przykładową warstwą izolującą może być cienki polar.

3. Warstwa trzecia – Ochrona przed wiatrem i deszczem, na temperatury poniżej 10 stopni C.

Jak się ubrać do biegania? 10 stopni to czas, w którym przyda się cienka i lekka kurtka wiatroodporna lub wręcz bluza do biegania zimą, która nie przepuszcza powietrza. Dzięki temu ochroni Cię przed atakującym zimnem. Co ubrać do biegania w deszczu? Załóż po prostu kurtkę przeciwdeszczową.

Kurtki te po zwinięciu czy złożeniu powinny zajmować naprawdę mało miejsca, a najlepiej jeżeli zwijają się one we własną kieszeń. Dobra kurtka przeciwwiatrowa do biegania jest zrobiona z cieniutkiego materiału, który mimo wszystko chroni przed wiatrem, a nawet lekkim deszczem.

bieganie jesienią i zimą
Źródło: https://aaptiv.com/magazine/fall-running

III UBIERZ SIĘ TAK, JAKBY BYŁO 10 STOPNI CIEPLEJ

To bardzo ważne! Podczas treningu nie może Ci być za ciepło. Sprawdzoną metodą na gruby ubiór do joggingu jest:

 • Test balkonowy – czyli wychodzisz na chwilę na balkon czy taras i sprawdzasz, czy jest Ci ciepło. Jeżeli tak jest, to wracasz i zdejmujesz jedną z warstw albo ubierasz cieńsze ubrania do biegania. Po wyjściu ma Ci być chłodno.
 • Ubiór do biegania na 10 stopni więcej – czyli ubierasz się tak, jakby w rzeczywistości było 10 stopni więcej niż pokazuje termometr.

Wychodząc z domu masz więc czuć chłód, który dodatkowo Cię od razu zmobilizuje do treningu. Podczas biegania szybko się rozgrzejesz.

UWAGA: Jesień potrafi zaskakiwać. Jeżeli nie wiesz, jak się ubierać do biegania jesienią i boisz się, że mimo wszystko za cienko się ubrałeś i wychodzisz biegać wczesnym wieczorem zabierz ze sobą tę 3cią warstwę i schowaj ją z początku do kieszeni, by móc ją ubrać potem, gdy bieganie Cię nie rozgrzeje, lub później zrobi się o wiele zimniej.

IV CIEPŁE UBRANIA DO BIEGANIA – CHROŃ GŁOWĘ, USZY, ZATOKI I GARDŁO

Ubiór na jesień to także ochrona górnych partii ciała. Czapkę powinno się ubierać już przy 10 stopniach Celsjusza. I to nie tylko dlatego, że przez głowę ucieka 40% ciepła, ale również dlatego, że musisz chronić swoje uszy, jak i zatoki. Tak więc, czapka biegacza powinna:

 • być oddychająca i odprowadzająca pot, abyś nie zrobił sobie na głowie mokrego kompresu,
 • chronić uszy, czyli mieć specjalne wydłużenia w okolicach uszu,
 • przylegać do głowy, aby nie zsuwała się podczas treningu na oczy, czy też do tyłu (dotyczy dziewczyn ze zrobionym koczkiem),
 • jej grubość powinna być dopasowana do temperatury panującej na zewnątrz, oraz Twojej ciepłoty.

Jesteś osobą, której przeważnie jest ciepło, gdy inni marzną? Możesz zrezygnować z czapki, ale ubierz opaskę, która będzie chronić uszy i zatoki. Dobrym wyjściem jest użycie chusty wielofunkcyjnej Buff. Nie tylko posłuży jako nakrycie głowy (opaska, czapka, chustka), ale także możesz z niej zrobić kominiarkę, komin do biegania czy traktować ją jak szalik, który również jest niezbędną częścią garderoby jesiennego biegacza. Wiele osób traktuje zresztą takie chusty nawet jako ubrania do biegania zimą.

Jakie ubranie do biegania? Odpowiednie zabezpieczenie dla dolnych partii ciała

V BIEGANIE JESIENIĄ I ZIMĄ – UBIÓR CHRONIĄCY KOŃCZYNY, STAWY I ŚCIĘGNA

Bieganie w zimnie w krótkich spodenkach, czy też skarpetkach stópkach może mieć niedobre konsekwencje, ponieważ:

 • przez kończyny ucieka dużo ciepła,
 • zimno może spowodować ból stawów, problemy z ścięgnem Achillesa, naderwanie mięśnia.

Dlatego warto chronić ręce, kolana i stopy.

Jak ubrać się do biegania, by spełnić te zalecenia?
 • Ubierz rękawiczki. Często zmarznięte dłonie oznaczają, że jest Ci zimno.
 • Wybieraj skarpetki z materiału technicznego. Muszą sięgać za kostkę, tak by ochraniały przed zimnem ścięgno.
 • Jeżeli nie lubisz biegać w długich rękawach, to ubierz kamizelkę, czy krótki rękaw, a do tego nałóż oddzielne rękawy osłaniające do biegania.
 • Zdecyduj się na ocieplane legginsy, gdy jesteś zmarzluchem, a temperatura jest bliska zera, czy też niższa.
jak się ubrać do biegania
Źródło: https://www.forbes.com/sites/nomanazish/2019/08/11/the-best-running-gear-for-fall-2019/

VI PROFESJONALNY STRÓJ BIEGACZA – POSTAW NA DOBRE SKARPETKI

Najlepiej, aby były wykonane z materiału technicznego, odprowadzającego wilgoć na zewnątrz. To bardzo ważne, aby nie biegać w mokrych skarpetkach, szczególnie, gdy za oknem robi się jesienna słota. Jest to nie tylko niekomfortowe, ale również niebezpieczne dla Twojego zdrowia.

Stopie ma być ciepło, ale nie za ciepło. Skarpetka nie powinna być za gruba. Jeżeli biegasz w butach z membraną wybierz te skarpetki cieńsze, które mają dobrą wentylację. Jednak, gdy biegasz w butach, których używałeś latem, wybierz skarpety nieco cieplejsze i grubsze. Jedna para na pewno wystarczy ;).

VII DOBIERZ BUTY

Na dobrą sprawę cały rok można przebiec w jednych butach, tych na wiosnę i lato. W praktyce jest tak, że takie buty dobrze sprawdzą się jeszcze tą wczesną, ciepłą jesienią, natomiast mogą już nie dawać pełni komfortu w bardziej deszczowej, zimnej, czy śniegowej porze roku. Wtedy warto się zastanowić nad butami z membraną.

Gdy planujesz biegać błotnistymi, ośnieżonymi ścieżkami, w lesie, po łąkach, to możesz wykorzystać buty do biegania po górach, czy też terenowe z odpowiednią podeszwą. Jeżeli dodatkowo ubierzesz stuptuty, to Twoja stopa będzie lepiej chroniona przed niechcianą wodą z kałuż czy błota.

VIII JAK SIĘ UBIERAĆ DO BIEGANIA, BY BYĆ BEZPIECZNYM? ZAOPATRZ SIĘ W ODBLASKI

O tej porze roku dzień jest coraz krótszy, a nawet nieraz w południe może być dosyć ponuro, a widoczność kiepska. Dlatego najlepiej wybrać strój biegacza, który ma już odblaski. Zaopatrz się również w dodatkowe elementy odblaskowe. Wystarczy zwykła opaska założona na ramię, czy też nogę.

Jak się ubrać na bieganie z dala od ulicznych świateł?

Weź ze sobą czołówkę, szczególnie kiedy startujesz, a za oknem wciąż jest ciemno, lub gdy wychodzisz późnym popołudniem, pod wieczór.

Czołówka powinna być lekka i dobrze się trzymać głowy, aby nie podskakiwała i spadała z czoła przy każdym Twoim kroku.

Zadbaj o bezpieczne i komfortowe ubrania do biegania – jesień bywa kapryśna

Ubranie do biegania na jesień zawiera praktycznie wszystkie elementy, które powinien zawierać również zimowy strój do biegania. Z tą różnicą, że niektóre części garderoby są po prostu cieńsze. Pogoda o tej porze roku bywa jednak kapryśna, dlatego trzeba być przygotowanym na każdą ewentualność. Nie lekceważ żadnego z powyższych punktów – połączenie ich wszystkich razem pomoże Ci skompletować odpowiedni strój do biegania na jesień i uchronić się przed przykrymi konsekwencjami. Jeśli nie będziesz zwracać uwagi na to, jaka odzież do biegania będzie najlepiej spełniać swoje funkcje jesienią, wcześniej czy później najpewniej zakończy się to przeziębieniem lub kontuzją.

Do biegania jesienią i zimą wspaniale sprawdzą się odpowiednie spodnie. Jak jednak wybrać najlepsze? Sprawdź nasz artykuł https://sbiegacza.pl/2021/07/14/jakie-spodnie-do-biegania-wybrac/!

Mogą Ci się spodobać:

21 09.2022
Jak biegać, żeby się nie męczyć? 5 wskazówek – tym razem będzie przyjemnie!

Jak biegać, żeby się nie męczyć? 5 wskazówek – tym razem będzie przyjemnie!

Większość ludzi na świecie kiedyś próbowała biegać. Chęci były dobre, […]

20 09.2022
Bieganie a odchudzanie – 10 rzeczy, które musisz wiedzieć zanim zaczniesz

Bieganie a odchudzanie – 10 rzeczy, które musisz wiedzieć zanim zaczniesz

Bieganie to cudowny sport, który niesie ze sobą wiele korzyści. […]

16 09.2022
Jak schudnąć? Porady, dieta

Jak schudnąć? Porady, dieta

Nadwaga może prowadzić do wielu problemów zdrowotnych, takich jak cukrzyca, […]

15 09.2022
Komin do biegania – wielofunkcyjna chusta Buff. Co to jest i dlaczego musisz ją mieć?

Komin do biegania – wielofunkcyjna chusta Buff. Co to jest i dlaczego musisz ją mieć?

Chusta buff to z pozoru nic innego jak komin nakładany […]

12 09.2022
Wymówki – 9 powodów, przez które NIE zaczniesz biegać od poniedziałku

Wymówki – 9 powodów, przez które NIE zaczniesz biegać od poniedziałku

Chcesz zacząć biegać? Doskonały pomysł… o ile nie planujesz realizować […]

07 09.2022
Ile biegać, żeby schudnąć? 5 kg, 10 kg i więcej

Ile biegać, żeby schudnąć? 5 kg, 10 kg i więcej

Bieganie to wspaniały sport. Niesie ze sobą wiele korzyści – […]

07 09.2022
Bieg na orientację – co to za wyzwanie i jak się przygotować?

Bieg na orientację – co to za wyzwanie i jak się przygotować?

Biegasz w terenie? Więc mamy dla Ciebie pomysł na fantastyczne […]

02 09.2022
Jaki wybrać orbitrek do domu?

Jaki wybrać orbitrek do domu?

Chcesz wyrzeźbić swoje ciało i nabrać formy, nie masz czasu […]

29 08.2022
Jaki sport uprawiać? Bo bieganie to nie wszystko!

Jaki sport uprawiać? Bo bieganie to nie wszystko!

Trafiłeś na portal dla biegaczy. W żadnym wypadku jednak, nie […]

29 08.2022
,,Dlaczego nie chudnę?” – wyjaśniamy, czemu bieganie nic nie daje

,,Dlaczego nie chudnę?” – wyjaśniamy, czemu bieganie nic nie daje

Zacząłeś biegać, aby zrzucić zbędne kilogramy, a po kilku tygodniach […]

25 08.2022
Jak polubić bieganie? 10 rad dla nieprzekonanych

Jak polubić bieganie? 10 rad dla nieprzekonanych

Bieganie jest przyjemne – miliony biegaczy codziennie dowodzą tego na […]

19 08.2022
Ultramaraton – co to za bieg i jak zostać ultrasem?

Ultramaraton – co to za bieg i jak zostać ultrasem?

Ultramaraton – to słowo przyprawia o zawrót głowy najbardziej wytrawnych […]

09 08.2022
Duathlon – co to i jak się do niego przygotować?

Duathlon – co to i jak się do niego przygotować?

A więc stało się. Bieganie to już za mało, a […]

08 08.2022
Rehabilitacja sportowa przy pomocy nowoczesnych urządzeń

Rehabilitacja sportowa przy pomocy nowoczesnych urządzeń

W sporcie rehabilitacja to podstawa owocnej kariery. Dzięki odpowiednim zabiegom […]

28 07.2022
Bieganie – efekty. 10 nieoczywistych rzeczy, które zmienią się gdy zaczniesz biegać

Bieganie – efekty. 10 nieoczywistych rzeczy, które zmienią się gdy zaczniesz biegać

Bieganie nie jest tylko narzędziem do zmiany sylwetki. Miliony ludzi […]

14 07.2022
Kolana biegacza – jak wzmocnić i dbać? 10 sposobów

Kolana biegacza – jak wzmocnić i dbać? 10 sposobów

Kolana biegacza to jeden z jego motorów napędowych. Gdy się […]

30 06.2022
Bóle stawów po bieganiu – jak sobie pomóc?

Bóle stawów po bieganiu – jak sobie pomóc?

Bóle stawów po bieganiu dotyczą w pierwszej kolejności początkujących sportowców, […]

27 06.2022
Pocenie się podczas biegania w upale – jak zwiększyć komfort biegu?

Pocenie się podczas biegania w upale – jak zwiększyć komfort biegu?

Pocenie się podczas biegania to najbardziej naturalna rzecz na świecie. […]

23 06.2022
Oparzenia słoneczne – nie tylko po bieganiu! Co robić? Poradnik

Oparzenia słoneczne – nie tylko po bieganiu! Co robić? Poradnik

Upalne lato czas zacząć! Niestety, słońce to nie tylko witamina […]

22 06.2022
Ból piszczeli po bieganiu – co go powoduje i jak sobie z nim poradzić?

Ból piszczeli po bieganiu – co go powoduje i jak sobie z nim poradzić?

Ból piszczeli po bieganiu to jeden z najczęstszych problemów biegaczy. […]

22 06.2022
Regeneracja po bieganiu – jak ją poprawić? 10 wskazówek!

Regeneracja po bieganiu – jak ją poprawić? 10 wskazówek!

Regeneracja po bieganiu to jeden z fundamentów formy. Jeśli ją […]

20 06.2022
Książki o bieganiu – 20 najciekawszych pozycji

Książki o bieganiu – 20 najciekawszych pozycji

Książki dla biegaczy, mogłoby się wydawać, są niczym innym jak […]

08 06.2022
Ból głowy po bieganiu – co go powoduje i jak pożegnać problem?

Ból głowy po bieganiu – co go powoduje i jak pożegnać problem?

Czy zdarza Ci się odczuwać pulsujący ból głowy po bieganiu? […]

06 06.2022
Jaką odzież do biegania kupić?

Jaką odzież do biegania kupić?

Powszechnie mówi się, że sport to zdrowie, dlatego nic dziwnego, […]

06 06.2022
Woda – skarb niezbędny do życia

Woda – skarb niezbędny do życia

Wodę należy pić codziennie w odpowiednich ilościach. Nawet niewielki jej […]

02 06.2022
,,Twarz biegacza” – o co z nią chodzi i jak zapobiegać?

,,Twarz biegacza” – o co z nią chodzi i jak zapobiegać?

O tym, jak bieganie wpływa na wygląd i zdrowie można […]

01 06.2022
Wpływ biegania na hormony – nie tylko endorfiny!

Wpływ biegania na hormony – nie tylko endorfiny!

O ,,haju biegacza” słyszał chyba każdy. Jeśli tu jesteś, prawdopodobnie […]

26 05.2022
Czarne paznokcie u nóg po bieganiu- co robić i kiedy iść do podologa?

Czarne paznokcie u nóg po bieganiu- co robić i kiedy iść do podologa?

Zdejmujesz skarpetki, a tam… pedicure, o który na pewno nie […]

20 05.2022
Czy bieganie pomaga na cellulit? Sport w walce z pomarańczową skórką

Czy bieganie pomaga na cellulit? Sport w walce z pomarańczową skórką

Cellulit to problem głównie kobiet, w każdym wieku i na […]

18 05.2022
Kiedy bieganie szkodzi? 5 alarmujących sytuacji

Kiedy bieganie szkodzi? 5 alarmujących sytuacji

Bieganie to piękny sport – wiele się mówi o jego […]