Uliczna moda zmienia swoje oblicze, a dresy nie są już […]
Data aktualizacji 03.10.2023
Przeczytasz w 10 minut
Skręcona kostka może się przydarzyć każdemu biegaczowi. Wymaga natychmiastowego, przemyślanego działania, by jak najszybciej dojść do zdrowia. Po czym poznać, że to właśnie skręcenie kostki? Co robić i jak leczy się taki uraz? Przeczytaj – tę wiedzę warto mieć w głowie jak najwcześniej.
Artykuł ma charakter informacyjny. Nie zastąpi profesjonalnej konsultacji medycznej.
Skręcenie to uraz, który występuje, gdy kostka jest nagle przemieszczana poza swoją normalną pozycję, najczęściej w wyniku gwałtownego ruchu skręcającego. Staw skokowy wypada ze swojego normalnego położenia. Jest to jedna z najczęstszych kontuzji stawów i może być bardzo bolesna.
Skręcenie kostki może mieć różny stopień nasilenia, w zależności od tego, jak bardzo uszkodzone są więzadła, torebka stawowa i inne struktury stawu.
Bieganie, niestety, należy do kontuzjogennych sportów. Skręcenia można się nabawić przez chwilę nieuwagi bądź zwykłego pecha.
Pierwszy sygnał to oczywiście ból występujący od razu po powstaniu urazu. W kolejnych godzinach występuje obrzęk, może pojawić się zasinienie, a nawet trzaski i chrzęsty. Chód staje się bolesny, trudno utrzymać równowagę. Występują trudności z poruszaniem stopą. Z reguły jesteś w stanie określić, w którym momencie powstał uraz i konkretnie powiązać go np. z potknięciem się.
Wyróżniamy 3 stopnie skręcenia stawu skokowego:
Generalnie, skręcona kostka to nie jest coś, co da się przeoczyć. Nasilenie dolegliwości bólowych i wizualnych może się znacznie różnić.
Gdy z Twoją kostką dzieje się coś podejrzanego, zapomnij o rozruszaniu tego. Połóż się na kanapie, odciąż uszkodzoną nogę. Nie próbuj chodzić ani wyginać bolącego obszaru, aby uniknąć dalszych uszkodzeń. Skręcony staw jest wyjątkowo delikatny. Możesz tylko pogorszyć sytuację.
Unieś skręconą nogę wyżej niż reszta ciała, aby zmniejszyć obrzęk. Możesz podłożyć pod nią poduszkę, zwinięty koc, po prostu coś miękkiego. Do kompletu stosuj zimny okład przez 15-20 minut. To pomoże zmniejszyć opuchliznę i złagodzić ból. Mokry ręcznik, mrożonka czy woreczek lodu zawinięty w ścierkę będą okej. Lód nie może bezpośrednio stykać się ze skórą, gdyż grozi to odmrożeniem.
Jeżeli posiadasz opaskę elastyczną czy bandaż elastyczny i potrafisz go odpowiednio założyć, zrób to. Upewnij się, że opaska jest odpowiednio dopasowana i nie jest zbyt mocno zaciśnięta, aby nie utrudniać przepływu krwi.
Zadzwoniłeś już do ortopedy? Jeżeli nie, to najwyższy czas. Prześwietlenie jest niezbędne, by określić zaawansowanie urazu. Im szybciej znajdziesz się u lekarza, tym sprawniej dojdziesz do siebie. Skręcona kostka, która nie zostanie odpowiednio zaopiekowana może uszkodzić się jeszcze poważniej.
Dla ścisłości – skręcenia I stopnia domyślnie nie wymagają angażowania lekarza. Można je wyleczyć samodzielnie. Biegaczowi radzimy jednak dmuchać na zimne. Jego stawy skokowe są poddawane wielokrotnie większemu obciążeniu, niż ma to miejsce u zwykłych śmiertelników. Nie ryzykuj, że uraz błyskawicznie się odnowi.
W domu możesz znacznie wspomóc zdrowienie kostki. Kieruj się zwłaszcza zaleceniami lekarza – one są decydujące w przypadku każdej kontuzji.
Długość leczenia skręcenia zależy od stopnia uszkodzenia stawu. Jest to mniej-więcej:
Na to, ile trwa leczenie skręconej kostki, wpływają indywidualne czynniki. Pierwotny uraz, potencjalne pogorszenie go przez nieodpowiednie działania w pierwszych godzinach, zdolności Twojego organizmu do regeneracji – nawet lekarz nie określi czasu leczenia superdokładnie.
Po wyleczeniu urazu nie możesz od razu wskoczyć na intensywność treningową sprzed kontuzji. O powrocie do biegania przeczytasz dalej.
W trakcie przerwy od treningu postaraj się znaleźć przyczynę, która doprowadziła do kontuzji. Okej, poślizgnąłeś się – może dlatego, że miałeś zużytą podeszwę butów? Źle stanąłeś – a czy cholewka dobrze stabilizowała nogę? Robisz treningi uzupełniające na wzmocnienie mięśni? Może byłeś zmęczony, kiedy to się stało, przez co nie trzymałeś poprawnej techniki?
Metody leczenia dobiera ortopeda zajmujący się konkretnym przypadkiem. Może Cię czekać:
I tutaj znowu – zależy od zaawansowania urazu, opinii lekarza i ewentualnie fizjoterapeuty. Nie podamy Ci dokładnego czasu trwania poszczególnych etapów, bo to po prostu szalenie indywidualne. U jednego powrót do pełnej sprawności potrwa 3 tygodnie, u drugiego 3 miesiące lub dłużej. Trzeba słuchać swojego organizmu – jak kostka zacznie boleć, to sio do domu.
Po usłyszeniu, że kostka jest już zdrowa, nie wracaj od razu do intensywnego biegania. Rozpocznij powrót do aktywności stopniowo. Wystartuj od marszów i truchtu, potem przejdź do marszobiegów. Cały czas zwracaj uwagę na sygnały ze strony kostki – czy nic nie zaczyna boleć w trakcie i po takim wysiłku?
Kiedy marszobiegi nie będą sprawiać trudności, przejdź do biegu. Rozpocznij od krótkich dystansów i tempa konwersacyjnego. Jeśli odczujesz ból, będziesz miał trudności z utrzymaniem równowagi, ewidentnie coś nie będzie grało, przerwij trening i daj kostce czas na odpoczynek.
Kontuzjowana kostka będzie nadal słaba i podatna na urazy, dlatego unikaj gwałtownych przyspieszeń, ostrych zwrotów i skoków. Wybierz płaską trasę, najlepiej udeptaną, polną ścieżkę (miękkie podłoże mniej obciąża stawy). Trenujesz w mieście? Rób to gdy nie ma deszczu i oczywiście w porządnych, amortyzowanych butach.
Tak w ogóle – jeśli do urazu doprowadziło poślizgnięcie się przez niewystarczającą przyczepność obuwia, w trakcie przerwy od treningu spraw sobie nowe biegówki.
Przed treningami biegowymi zawsze się rozgrzewaj. Pamiętaj o wzmacniających ćwiczeniach uzupełniających – wzmocnij zwłaszcza mięśnie stóp, łydek i ud. Daj sobie czas na odpoczynek między treningami, nie biegaj codziennie.
Cierpliwość w stopniowym zwiększaniu obciążenia to podstawa. Żeby skręcenie kostki się nie odnowiło, wyhamuj. Procesu powrotu do zdrowia nie da się magicznie przyspieszyć.
Lepiej zapobiegać, niż leczyć – a zapobieganie kontuzjom biegowym nie jest aż takie trudne 😉
By zmniejszyć ryzyko, że przydarzy Ci się skręcona kostka, należy:
Warto też skonsultować się z trenerem biegania w celu oceny techniki i obuwia oraz dostosowania treningu do indywidualnych warunków. To zalecenie zwłaszcza dla tych, którzy mieli już przygody z mniejszymi urazami i zalążkami kontuzji.
Skręcona kostka to nie koniec świata. Jeśli zaczniesz natychmiast działać z głową, uda się sprawnie wrócić do formy. Najważniejsza jest cierpliwość i kierowanie się zaleceniami lekarze. Najczęstsze skręcenie kostki to I stopień – łagodny, możliwy do wyleczenia w domu. Cięższymi przypadkami są skręcenia II i III stopnia – tu już nie obędzie się bez lekarza.
Domowe sposoby na skręcenie kostki zawsze warto skonsultować ze swoim ortopedą. Poproś go o polecenie konkretnych maści. Do biegania wracaj stopniowo, słuchając swojego ciała i zdrowego rozsądku.
Zapobiegaj! Przeforsowanie, niedopasowanie obuwia czy zwyczajny brak ostrożności to gigantyczne czynniki ryzyka. Kontuzja może się zdarzyć w wyniku zwykłego pecha chodzącego po biegaczach… więc lepiej dodatkowo go nie przywoływać 😉
Mogą Ci się spodobać:
Uliczna moda zmienia swoje oblicze, a dresy nie są już […]
Moda zmienia się błyskawicznie, ale pewne elementy garderoby nigdy nie […]
Wybór odpowiedniej odzieży sportowej to podstawa, by cieszyć się komfortem […]
Bieganie to pasja, która wymaga nie tylko determinacji i regularnych […]
W dzisiejszych czasach zdrowie i dobre samopoczucie są priorytetami dla […]
Schyłek roku powinien stanowić dla mężczyzn idealny moment na odświeżenie […]
Bieganie to naprawdę fajne hobby, ale i styl życia. Warto […]
Czy Twoje buty zdradzają Twoje aktywności? Nieprzyjemny zapach to problem, […]
Bieganie jest dziś jedną z najpopularniejszych form aktywności fizycznej. Z […]
Przygotowanie motoryczne, które obejmuje zarówno siłę, szybkość, wytrzymałość, jak i […]
Co można zrobić dla swojego organizmu, by regularne bieganie i […]
Jak oddychać podczas biegania, by było to w pełni optymalne? […]
Podologia to dziedzina medycyny, która zajmuje się kompleksową opieką nad […]
Cukier jest jednym z najważniejszych składników w kuchni. Bez niego […]
Spróbowałeś nowych ćwiczeń, wydłużył dystans, wracasz do biegania po dłuższej […]
Jak zacząć biegać i zmienić swoje życie dzięki temu, że […]
Elektrolity to kluczowy element diety sportowców i osób aktywnych. Minerały, […]
Ciekawostki o bieganiu mogą Ci pomóc zdobyć wysokie miejsce w […]
Regeneracja po bieganiu to jeden z fundamentów formy. Jeśli ją […]
Regularnie dręczone treningowym ogniem, noszące kochane ciałko przez całe życie […]
Czy bieganie jest zdrowe – nad tą kwestią zastanawia się […]
Bliski kolega biegania… a może jednak nie aż tak bliski? […]
Zima jest magicznym czasem, który zachęca do górskich wypraw. Choć […]
BCAA a bieganie to popularny temat suplementacyjny. W jaki sposób […]
Slow jogging to jedna z najpopularniejszych metod treningowych stosowanych przez […]
Ile kosztuje dieta pudełkowa i czy taki wydatek może się […]
Początek zimy to zawsze prawdziwa gratka dla miłośników dyscyplin nieodzownie […]
Wybór pierwszego rowerka dla dziecka to wyjątkowy moment, który może […]
Rytuały relaksacyjne mają bardzo korzystny wpływ na zdrowie. Wizyta w […]
Bieganie nie jest tylko narzędziem do zmiany sylwetki. Miliony ludzi […]