Uliczna moda zmienia swoje oblicze, a dresy nie są już […]
Data aktualizacji 18.04.2019
Przeczytasz w 9 minut
Na początku biegowej przygody zazwyczaj nie potrzeba wiele. Po prostu ubranie i buty. Natomiast już po paru biegach, a może nawet w trakcie pierwszego biegu, zauważysz, że byłoby o wiele wygodniej, gdyby…
Jeżeli już wiesz, że zaprzyjaźnisz się z bieganiem na dłużej, to warto powoli i systematycznie zaopatrywać się w niezbędne rzeczy, które nie tylko ułatwią bieganie, ale także są niezbędne i nieraz uratują Cię na biegowe trasie.
Poniżej znajdziesz spis 24 rzeczy, które posiadają biegowi wyjadacze.
Biegowe ubrania i akcesoria ubraniowe przeważnie mają dodatkowe kieszenie na schowanie niezbędnych rzeczy. Nie zdziw się jeżeli te kieszenie wydadzą Ci się śmiesznie małe. Sam przyznaj, że chowanie kluczy do dużych kieszeni dresów nie jest najwygodniejsze. Klucze te ciągle będą podskakiwać, dzwoniąc przy tym niemiłosiernie i będą bardziej ciążyły w kieszeni. Mała kieszeń nie pozwoli im na zbędny ruch podczas Twojego biegu.
BIUSTONOSZ SPORTOWY
Akurat ten pierwszy podpunkt skierowany jest do Pań. Nie należy go lekceważyć. Nieodpowiednie staniki noszone na czas biegania mogą przyczynić się do:
Jak wiadomo i zapewne nieraz poczułaś, piersi podczas biegania podskakują i mogą się unosić nawet o 9 cm. Tak więc, jak widzisz, one biegają razem z Tobą i nie jest to dla nich najzdrowsze.
Jesteś biegającą mamą karmiącą?
Bieganie z pełnymi piersiami, to nic przyjemnego. Nawet jeżeli uprzednio zostały opróżnione, to i tak mogą boleć podczas biegania. Dlatego Ty w szczególności powinnaś zadbać o dobry biegowy stanik z myślą o sobie i Maluszku.
Taki biustonosz powinien idealnie przylegać do ciała i być wykonanym z materiałów syntetycznych, które odprowadzą Twój pot na zewnątrz. Spocony bawełniany stanik nie tylko nie będzie dobrze trzymał biustu podczas podskoków, ale także szybko może się zrobić mokry i ziębić piersi. I tutaj pewnie każda mama karmiąca wie, że zapalenie i zastój pokarmu to nic miłego. A właśnie tego możesz się nabawić biegając w przepoconym, mokrym staniku.
Decydując się na biustonosz do biegania, zwróć uwagę, aby jego ramiączka były szerokie i miękkie. Powinny być też regulowane. Wszystko to wpłynie na Twój komfort: zero obtarć, zbyt luźnych, spadających z ramion, czy też uciskających ramiączek.
KAMIZELKA
Dobra kamizelka będzie lekka, nie będzie krępowała ruchów i będzie wykonana z przewiewnych materiałów. Powinna być dobrze dopasowana do ciała. Najważniejsze jest w niej to, że pozwoli schować klucze, komórkę, elastyczną butelkę na wodę, czy żele energetyczne. I to w taki sposób, aby dane rzeczy nie podskakiwały przy każdym ruchu i go nie krępowały. Jest więc dobrym wyborem na dłuższe wybiegi. Warto, aby miała ona również akcenty odblaskowe, abyś był jeszcze lepiej widoczny na trasie. Z powodzeniem zastąpi biegowy plecak. Niektóre kamizelki będą miały nawet większą pojemność od standardowego plecaka biegowego.
PLECAK BIEGOWY / NERKA DO BIEGANIA
Plecak ma Ci zapewnić wygodne przenoszenie rzeczy osobistych, a także wody i pożywienia, które jest niezbędne podczas długich biegów. Powinien być tak dopasowany do biegania, aby nie przeszkadzać podczas treningu. Bardzo często producenci łączą kamizelkę z plecakiem. Niwelują tym samym niekorzystne podskakiwanie plecaka wraz z Twoim ruchem. Przykładem takich plecaków jest Salomon Skin Pro Set 15, czy Ultimate Direction Ultra Vest 4.0. Dużym atutem takiego rozwiązania są m.in. szerokie ramiączka, dzięki czemu zwiększa się Twój komfort.
Jeżeli wybierasz się w krótszą trasę, czy na szybki trening i potrzebujesz gdzieś schować klucze i komórkę, to o wiele lepszym rozwiązaniem będzie nerka do biegania. Zapinana jest ona wokół pasa. Na początku musisz sobie ją dobrze wyregulować, by na tyle ciasno Ciebie oplatała, aby nie podskakiwała, a tym samym nie ciążyła podczas treningu. W niektórych modelach zmieścisz nawet bidon, czy elastyczną butelkę z wodą.
ODZIEŻ KOMPRESYJNA
Jest to część garderoby, która będzie ciasno przylegać do Twojego ciała. Ma za zadanie poprawić krążenie krwi w trakcie biegu i przyczyniać się do szybszej regeneracji. Jest ona również dodatkową ochroną przed utratą ciepła, dlatego najlepiej ją wybierać w chłodniejszych porach roku. Może ona również ochronić mięśnie przed mikro urazami. Wszystko to ma sprawiać, że Twój trening będzie o wiele bardziej efektywny.
Na rynku znajdziesz skarpetki kompresyjne do biegania, kompresyjne koszulki, spodenki i specjalne nogawki na nogi. Zdania na temat zasadności używania takiej odzieży są podzielone. Niektórzy nie widzą różnicy niezależnie, czy biegają z taką odzieżą, czy też nie, a inni wręcz przeciwnie. Najlepiej ją po prostu wypróbuj i przekonaj się, jak taka odzież może Tobie pomóc.
CZAPKA/ BUFF
Jest już niezbędna podczas jesiennych chłodów, gdy biegasz w temperaturach niższych niż 10 stopni Celsjusza. Dobra czapka nie będzie spadać z głowy, ani się przesuwać. Nie będzie też za gruba – wtedy mogłoby Ci być za ciepło. Unikaj czapek bawełnianych, a postaw na te wykonane z materiału technicznego, które odprowadzą wilgoć na zewnątrz. Takie nakrycie głowy powinno chronić zatoki i uszy.
Buff to wielofunkcyjna chusta. Może być traktowana jak czapka, kominiarka, czy po prostu komin na szyję. Jest bardzo dobrą alternatywą dla czapki.
RĘKAWICZKI / RĘKAWKI
Dużo ciepła ucieka również przez koniczyny. Dlatego warto biegać w rękawiczkach, ponieważ często zmarznięta dłonie oznaczają , że jest Ci co najmniej chłodno. Poza tym popękana i szorstka skóra na dłoniach od zimna, to nic przyjemnego, dlatego warto ją chronić przed wiatrem i zimnem.
Dla tych, którzy nie lubią biegać w długim rękawie, a preferują kamizelki, dobrą opcją są rękawki. Pozwolą one chronić łokcie, a także zapobiegają uciekaniu ciepła przez ręce. Dodatkowo nie będą krępować Twoich ruchów.
SKARPETKI
Pomimo, że w wielu sklepach biegowych skarpetki zaliczane są do akcesoriów, to są one jedną z najważniejszych części garderoby w okresie jesienno-zimowym. Mają Cie chronić przed wilgocią, jak i osłaniać ścięgno Achillesa. Pamiętaj:
Dlatego wybieraj skarpetki wykonane z materiałów technicznych, oraz sięgające dużo za kostkę.
NAKŁADKI ANTYPOŚLIZGOWE
Gdy zimą nie chcesz rezygnować ze swych ulubionych butów biegowych, czy też wydawać dodatkowej kasy na buty zimowe do biegania, to zainwestuj w specjalne nakładki, które zapobiegną ślizganiu się po śniegu, czy błocie. Większość z nich pasuje na wszystkie buty. W dodatku są o wiele tańsze niż para butów.
OPASKA NA RAMIĘ
Słuchasz muzyki z telefonu podczas treningu? Jeżeli tak, to przyda Ci się opaska na ramię, w której schowasz telefon. To rozwiązanie będzie wygodniejsze, niż telefon schowany w pasie biodrowym, ponieważ masz wtedy większą kontrolę nad słuchawkami, które wychodzą z telefonu, oraz łatwy dostęp do ekranu, na którym łatwo zmienisz, czy przewiniesz piosenkę.
ZEGARKI DO BIEGANIA I INTELIGENTNE OPASKI
Zegarki do biegania są świetnym udogodnieniem dla biegowych wyjadaczy, jak również dla tych którzy chcą stracić parę kilogramów dzięki joggingowi. Zegarek będzie monitorował:
Dzięki czemu będzie zbierał wiele przydatnych informacji nie tylko podczas biegu, ale w ciągu całego dnia, czy nocy.
Zegarek może również mierzyć Twój puls, co będzie dla Ciebie niezbędne, jeżeli planujesz treningi w danym przedziale tętna. Niektóre modele pomierzą nawet prędkość z jaką się poruszasz, a po połączeniu do przeznaczonych do nich aplikacji będziesz miał dostęp do nawigacji, czy nawet treningów.
Przydatną funkcją może się również okazać pokazywanie wschodu i zachodu słońca, w szczególności gdy wychodzisz na wieczorny lub późno popołudniowy bieg.
SŁUCHAWKI BEZPRZEWODOWE I Z POMIAREM TĘTNA
Słuchawki bezprzewodowe do biegania rozwiążą Twój problem z irytującym kabelkiem, który plącze się wokoło rąk i ramion przez co często słuchawki wypadają, gdy niechcący się taki kabelek pociągnie. Słuchawki bluetooth nie będą krępować Twoich ruchów. Wybierając takie słuchawki miej na uwadze, aby zapewniały one stabilność połączenia bezprzewodowego, były dopasowane do uszu i odporne na wilgoć.
Teraz możesz połączyć słuchanie muzyki z pomiarem tętna, dzięki czemu nie musisz jeszcze dodatkowo zakładać na siebie pulsometru. Twoje tętno będzie widoczne na małym ekraniku.
ODBALSKI
To podstawa, gdy biega się już po zmroku. Musisz być widoczny dla innych na trasie. Chodzi nie tylko o twoje bezpieczeństwo, ale także tych, którzy Cię mijają. W końcu nikt nie chce Cię potrącić.
Zadbaj aby mieć odblaski przynajmniej na rękach i nogach.
ŚWIATEŁKO STROBOSKOPOWE
Dobra alternatywa dla odblasku. Mając zaczepione na ręce, czy nodze, albo kurtce / plecaku takie migające światełko, znacznie poprawiasz widoczność swojej sylwetki dla innych uczestników ruchu. Kierowcy i rowerzyści Ci za nie podziękują.
CZOŁÓWKA
Będzie niezbędna, gdy biegasz nawet w pochmurny, zimowy dzień, a w dodatku po lesie. I nie trzeba już chyba wspominać, że jest obowiązkowa, gdy biega się po zmroku. Musisz przecież widzieć wszystkie nierówności terenu, ewentualne dziury itp. Czołówka będzie idealnym wyborem, ponieważ nie będzie krępowała Twoich ruchów i zajmowała rąk. Wybierz taką czołówka, która nie będzie za ciężka i nie będzie ześlizgiwała się z Twojej głowy.
Dłuższe i intensywne wybiegi bez czegoś do szybkiego przekąszenia, czy wypicia nie będą najlepszym pomysłem. Twój organizm pozbawiony energii może mieć problem, by dokończyć zaplanowaną trasę. Tak samo zadbaj o to, by podczas biegania mieć przy sobie wodę, szczególnie jeżeli biegasz w upale! Aby dostarczyć sobie podczas biegania niezbędnej energii, oraz wody skorzystaj z:
BUTELKA ELASTYCZNA
Taki bidon jest lekki, zajmuje mało miejsca i jest łatwy do przeniesienia, czy nawet do schowania w biegowej kamizelce, lub nerce do biegania. Częściowo opróżniony bidon można zgiąć, czy nieco zwinąć, co jeszcze bardziej ułatwia jego schowanie.
BATON ENERGETYCZNY
To dawka węglowodanów, które pozwoli Ci odbudować energię podczas długiego, intensywnego treningu. Dobrym wyborem będzie baton z miodem, który jest źródłem glukozy i fruktozy. Glukoza zapewni Ci natychmiastową dawkę nowej energii, a fruktoza, która uwalnia się nieco wolniej będzie Ci jej systematycznie dostarczać do końca Twojego biegu.
ŻEL ENERGETYCZNY
Dawka energii w małej tubce, którą z łatwością schowasz nawet do spodenek. W dodatku nie będziesz musiał nic przeżuwać, co jest wielkim atutem jeżeli brak Ci już energii do dalszego biegu, ale nie masz ochoty na jedzenie. Żel energetyczny szybko pochłoniesz.
NAPÓJ ENERGETYCZNY W PROSZKU
Masz przy sobie tylko wodę. Gdy dodasz do niej specjalnego proszku dostarczy Ci ona również sporo węglowodanów i sił podczas kolejnych minut treningu. Dodatkowo taki proszek zawiera również sole mineralne, sprawiając tym samym, że Twoja woda stanie się izotonikiem i dostarczy organizmowi niezbędnych minerałów (szczególnie sodu), które uciekają wraz z potem.
A ty jakich akcesoriów używasz do biegania i uważasz za niezbędne? Daj nam znać w komentarzu.
Mogą Ci się spodobać:
Uliczna moda zmienia swoje oblicze, a dresy nie są już […]
Moda zmienia się błyskawicznie, ale pewne elementy garderoby nigdy nie […]
Wybór odpowiedniej odzieży sportowej to podstawa, by cieszyć się komfortem […]
Bieganie to pasja, która wymaga nie tylko determinacji i regularnych […]
W dzisiejszych czasach zdrowie i dobre samopoczucie są priorytetami dla […]
Schyłek roku powinien stanowić dla mężczyzn idealny moment na odświeżenie […]
Bieganie to naprawdę fajne hobby, ale i styl życia. Warto […]
Czy Twoje buty zdradzają Twoje aktywności? Nieprzyjemny zapach to problem, […]
Bieganie jest dziś jedną z najpopularniejszych form aktywności fizycznej. Z […]
Przygotowanie motoryczne, które obejmuje zarówno siłę, szybkość, wytrzymałość, jak i […]
Co można zrobić dla swojego organizmu, by regularne bieganie i […]
Jak oddychać podczas biegania, by było to w pełni optymalne? […]
Podologia to dziedzina medycyny, która zajmuje się kompleksową opieką nad […]
Cukier jest jednym z najważniejszych składników w kuchni. Bez niego […]
Spróbowałeś nowych ćwiczeń, wydłużył dystans, wracasz do biegania po dłuższej […]
Jak zacząć biegać i zmienić swoje życie dzięki temu, że […]
Elektrolity to kluczowy element diety sportowców i osób aktywnych. Minerały, […]
Ciekawostki o bieganiu mogą Ci pomóc zdobyć wysokie miejsce w […]
Regeneracja po bieganiu to jeden z fundamentów formy. Jeśli ją […]
Regularnie dręczone treningowym ogniem, noszące kochane ciałko przez całe życie […]
Czy bieganie jest zdrowe – nad tą kwestią zastanawia się […]
Bliski kolega biegania… a może jednak nie aż tak bliski? […]
Zima jest magicznym czasem, który zachęca do górskich wypraw. Choć […]
BCAA a bieganie to popularny temat suplementacyjny. W jaki sposób […]
Slow jogging to jedna z najpopularniejszych metod treningowych stosowanych przez […]
Ile kosztuje dieta pudełkowa i czy taki wydatek może się […]
Początek zimy to zawsze prawdziwa gratka dla miłośników dyscyplin nieodzownie […]
Wybór pierwszego rowerka dla dziecka to wyjątkowy moment, który może […]
Rytuały relaksacyjne mają bardzo korzystny wpływ na zdrowie. Wizyta w […]
Bieganie nie jest tylko narzędziem do zmiany sylwetki. Miliony ludzi […]