Sznurowanie butów to umiejętność, którą mogą pochwalić się już kilkuletnie […]
Data aktualizacji 21.05.2020
Przeczytasz w 3 minut
Określenie “buty podejściowe” może kojarzyć się z niezbyt wyspecjalizowanym obuwiem przeznaczonym do spokojnych przechadzek w terenie. To jednak nie do końca prawda. O ile bowiem w tej kategorii obuwia faktycznie nie znajdziemy ciężkich butów z wysoką cholewką, o tyle trafimy na modele świetnie przystosowane do podchodzenia po stromym terenie o kamienistym podłożu. Komu przydadzą się więc buty podejściowe i co je wyróżnia?
Buty podejściowe powstały z myślą o wspinaczach, którzy podchodzili w nich pod ściany, gdzie zmieniali je na specjalistyczne obuwie. Szybko zaczęły jednak cieszyć się popularnością nie tylko wśród nich, ale także w gronie zwyczajnych turystów. Dziś są określane jako rozwiązanie pośrednie pomiędzy kategorią butów trekkingowych a profesjonalnym obuwiem dla wspinaczy.
Jednym z głównych wyróżników butów podejściowych jest niewielka waga. Jako że służą one do szybkiego przemieszczania się w górę, nie mogą być zbyt ciężkie. W związku z tym posiadają niską cholewkę, nadają się jako uniwersalne obuwie do wycieczek po górach. Można w nich bezpiecznie spacerować po beskidzkich, tatrzańskich, a nawet alpejskich szlakach od wiosny do jesieni. Nie są polecane do zimowych wycieczek – trudno przypiąć do nich raki, poza tym rzadko posiadają membranę chroniącą przed przemakaniem. Niska cholewka sprawia też, że stopy mogą być w nich narażone na kontakt ze śniegiem.
Buty podejściowe są wykonywane z różnego rodzaju materiałów. Znajduje się wśród nich zamsz, ale także syntetyczna siatka zapewniająca świetną wentylację. Materiały te są takie same jak w butach z wysoką cholewką. Cholewka butów podejściowych jest natomiast często nieco węższa niż w tradycyjnym obuwiu górskim – to cecha, która ma usprawnić pokonywanie wąskich ścieżek.
Buty podejściowe obowiązkowo powinny być wzmocnione gumowym otokiem wokół palców oraz pięty. Takie rozwiązanie pozwala bezpieczniej poruszać się między skałami i uodpornić stopy na mechaniczne urazy. Buty podejściowe mają chronić przed kamienistym podłożem i żwirem, dlatego są dedykowane wszystkim, którzy wybierają się na skaliste szlaki lub chcą sprawnie dotrzeć pod ścianę wspinaczkową.
Jak w każdych butach terenowych, tak i w obuwiu trekkingowym niezwykle ważne zadania czekają podeszwę. Z jednej strony powinna posiadać dobry bieżnik, który będzie pomagał w poruszaniu się po stromym, a nierzadko mokrym i śliskim terenie. Tyle że nie może być on zbyt agresywny – ma przecież poradzić sobie na skałach. Z tego powodu często stosowanym rozwiązaniem w butach podejściowych jest tak zwana strefa wspinaczkowa. To łagodniejszy bieżnik pod palcami, na których opieramy się w czasie chodzenia po skalnych stopniach. Wypłaszczenie podeszwy w przedniej części buta pozwala na lepsze czucie skalistego podłoża.
Na zdradliwej, skalistej nawierzchni istotna jest również dobra stabilizacja pięty – to kolejna cecha wyróżniająca buty podejściowe. By jeszcze bardziej ją uwydatnić, tego typu obuwie należy dokładnie dopasowywać do stopy.
Dodatkowym czynnikiem stabilizującym nogi będą wiązania. Zazwyczaj w butach podejściowych znajdziemy niski, ale zarazem bardzo gęsty system wiązań. Pozwala to na regulację dopasowania butów w zależności od nachylenia pokonywanej trasy oraz tego, czy czeka nas podejście, czy też może powrót w doliny. Dzięki dobrej stabilizacji takie obuwie dobrze sprawdzi się również w niestabilnym terenie z osuwającymi się kamieniami.
Mogą Ci się spodobać:
Sznurowanie butów to umiejętność, którą mogą pochwalić się już kilkuletnie […]
Jakie buty w góry, by bezpiecznie i wygodnie pokonać dziesiątki […]
Buty trekkingowe mają pomagać nam w poruszaniu się po wymagającym […]
Buty trekkingowe to jeden z najbardziej dynamicznie rozwijających się segmentów […]
Prawdziwi miłośnicy terenowych wypraw nie zważają na pogodę ani porę […]
Buty trekkingowe Salomon to renomowana marka, która cieszy się uznaniem […]
Wśród turystów, zwłaszcza tych, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z […]
Śnieg to podłoże, które stawia przed wszystkimi rodzajami butów wysokie […]
W czasie terenowych wycieczek większość z nas zakłada na nogi […]
Rozmiar to jeden z kluczowych parametrów buta, a wbrew pozorom […]
Kupujesz pierwsze buty trekkingowe? Nie obędzie się bez doskonałego dopasowania! […]
Śmierdzące buty trekkingowe – który zapalony wędrowiec nie miał nigdy […]
Na sklepowych półkach, a także w ofercie sklepów internetowych, możemy […]
Turyści w sandałach czy klapkach wspinający się na Giewont lub […]
Wiosna to czas, w którym wielu z nas wraca w […]
Określenie “buty podejściowe” może kojarzyć się z niezbyt wyspecjalizowanym obuwiem […]
Buty trekkingowe to szczególny rodzaj obuwia. Zazwyczaj poświęcamy sporo uwagi […]
Buty trekkingowe Salomon czy innych znanych marek powinny być dopasowane […]
Wysokość cholewki, waga, materiał użyty do produkcji, przeszycia i łączenia, […]
Wybór odpowiednich butów może być kluczowy dla wyprawy na tatrzański, […]
Jakość kosztuje – ta zasada dotyczy właściwie wszystkich dziedzin życia […]
Buty z kolcami czy raki to niezbędne elementy wyposażenia każdego […]