Sznurowanie butów to umiejętność, którą mogą pochwalić się już kilkuletnie […]
Data aktualizacji 15.05.2020
Przeczytasz w 3 minut
Wysokość cholewki, waga, materiał użyty do produkcji, przeszycia i łączenia, wodoodporność – przy wyborze butów górskich kierujemy się analizą wielu cech. W natłoku mniej lub bardziej przydatnych informacji zamieszczanych przez producentów nie można jednak zapomnieć o jednej z najbardziej istotnych kwestii, którymi wyróżniają się buty Salomon trekkingowe, a także modele innych firm. Jest nią podeszwa oraz jej właściwości – warto przyjrzeć się im z bliska.
Buty górskie Salomon oraz innych wiodących marek mają solidne i starannie wykonane podeszwy. W końcu w czasie wędrówek po błotnistych lub kamienistych szlakach to właśnie ta część buta jest najbardziej narażona na zniszczenie. Ma bezpośredni kontakt z podłożem, odpowiada więc zarówno za bezpieczeństwo, przyczepność, jak i komfort chodzenia. To ona również najbardziej niszczy się wraz z regularnym użytkowaniem.
Przyczepność w największym stopniu jest uzależniona od bieżnika, czyli części podeszwy, która znajduje się na samym spodzie buta. Jego grubość i faktura powinna być dostosowana od terenu, po jakim zamierzamy się poruszać. Inaczej wygląda więc, kiedy naszym celem są buty Salomon damskie do chodzenia po asfalcie, a inaczej, gdy planujemy podróż skalistymi ścieżkami.
Bieżnik wykonuje się z gumy, która powinna odznaczać się dużą przyczepnością. W przypadku butów do chodzenia po górach najważniejsza jest przednia i tylna część podeszwy. Generalna zasada mówi, że im grubsza i bardziej rozbudowana, tym lepsza przyczepność i większy komfort chodzenia. Nie można jednak z tym przesadzać. Odpowiednio wyprofilowany spód wspomaga na podejściach, ale również w czasie zejścia z góry. Najbardziej agresywnym bieżnikiem wyróżniają się buty trekkingowe przeznaczone na błotniste tereny.
W dobieraniu odpowiednich butów ważna jest również twardość podeszwy. W modelach wielu firm jest ona określana literami alfabetu – od A do D:
Turyści, którzy często podróżują po Beskidach czy Bieszczadach, ale od czasu do czasu atakują tatrzańskie szczyty, powinni więc szukać butów z podeszwą oznaczoną literą B. Obuwie z podeszwą BC jest dedykowane tym, którzy upodobali sobie wycieczki po skalistych graniach Tatr Wysokich czy wspinaczkę w Alpach. Zbyt twarda podeszwa może bowiem skutecznie utrudnić nam wędrówkę na mniej wymagających szlakach, gdzie w cenie jest elastyczność.
Ostatnimi parametrami, na które warto zwrócić uwagę, są śródpodeszwa i podeszwa wewnętrzna. W tej pierwszej znajduje się warstwa odpowiadająca za amortyzację buta. Warto więc przed zakupem doczytać, z czego została wykonana – najpopularniejsze tworzywa to pianki oraz poliuretan.
Podeszwa wewnętrzna to natomiast strefa buta, z którą bezpośrednio styka się nasza stopa. Powinna zapewniać nam komfort i wygodę stawiania kroków. Nie ma co liczyć na to, że nasza stopa się do niej przyzwyczai, dlatego już w sklepie warto przymierzyć but i wybrać jedynie taki typ podeszwy wewnętrznej, który będzie dla nas wygodny. Czasami ten element jest wzbogacony wkładką, która jeszcze usztywnia podeszwę.
Mogą Ci się spodobać:
Sznurowanie butów to umiejętność, którą mogą pochwalić się już kilkuletnie […]
Jakie buty w góry, by bezpiecznie i wygodnie pokonać dziesiątki […]
Buty trekkingowe mają pomagać nam w poruszaniu się po wymagającym […]
Buty trekkingowe to jeden z najbardziej dynamicznie rozwijających się segmentów […]
Prawdziwi miłośnicy terenowych wypraw nie zważają na pogodę ani porę […]
Buty trekkingowe Salomon to renomowana marka, która cieszy się uznaniem […]
Wśród turystów, zwłaszcza tych, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z […]
Śnieg to podłoże, które stawia przed wszystkimi rodzajami butów wysokie […]
W czasie terenowych wycieczek większość z nas zakłada na nogi […]
Rozmiar to jeden z kluczowych parametrów buta, a wbrew pozorom […]
Kupujesz pierwsze buty trekkingowe? Nie obędzie się bez doskonałego dopasowania! […]
Śmierdzące buty trekkingowe – który zapalony wędrowiec nie miał nigdy […]
Na sklepowych półkach, a także w ofercie sklepów internetowych, możemy […]
Turyści w sandałach czy klapkach wspinający się na Giewont lub […]
Wiosna to czas, w którym wielu z nas wraca w […]
Określenie “buty podejściowe” może kojarzyć się z niezbyt wyspecjalizowanym obuwiem […]
Buty trekkingowe to szczególny rodzaj obuwia. Zazwyczaj poświęcamy sporo uwagi […]
Buty trekkingowe Salomon czy innych znanych marek powinny być dopasowane […]
Wysokość cholewki, waga, materiał użyty do produkcji, przeszycia i łączenia, […]
Wybór odpowiednich butów może być kluczowy dla wyprawy na tatrzański, […]
Jakość kosztuje – ta zasada dotyczy właściwie wszystkich dziedzin życia […]
Buty z kolcami czy raki to niezbędne elementy wyposażenia każdego […]