Buty trekkingowe mają pomagać nam w poruszaniu się po wymagającym […]
Data publikacji 19.05.2020
Przeczytasz w 3 minut
1112 wyświetleń
Buty trekkingowe to szczególny rodzaj obuwia. Zazwyczaj poświęcamy sporo uwagi na wybór odpowiedniego modelu, tak by zapewniał nam najwyższy komfort i bezpieczeństwo na szlaku. Buty dedykowane terenowym wyprawom muszą więc sprostać wielu wymaganiom. Ale jest i druga strona medalu – by cieszyć się z ich zalet jak najdłużej, powinniśmy w odpowiedni sposób o nie zadbać. Przedstawiamy najważniejsze zasady pielęgnacji obuwia trekkingowego.
Najważniejszą czynnością, która pozwoli zachować buty trekkingowe w dobrym stanie, jest ich regularne czyszczenie. Najlepiej zająć się tym bezpośrednio po zejściu ze szlaku, tuż po powrocie do domu lub na nocleg. To, w jaki sposób zabierzemy się do tej czynności, jest uwarunkowane między innymi rodzajem materiału, z jakiego wykonano obuwie. Do tego warto oczywiście przeczytać zalecenia producenta dotyczące posiadanego przez nas modelu.
Czyszczenie należy rozpocząć od wyciągnięcia z butów sznurówek i wkładek. Najpierw usuwamy zabrudzenia “na sucho”, najlepiej przy pomocy niewielkiej szczotki. W ten sposób bez trudu usuniemy z cholewki i podeszwy na przykład zaschnięte błoto. Do pozbycia się trudniejszych zabrudzeń używamy szczoteczki zamoczonej w letniej wodzie. Jeśli zabrudzenia są szczególnie uciążliwe, warto użyć również niewielkich ilości szarego mydła. Szczególną uwagę należy poświęcić szwom i zagłębieniom, gdzie gromadzi się najwięcej brudu.
Alternatywą są preparaty do czyszczenia butów, dostępne w sklepach z obuwiem. Zaimpregnowane buty skórzane można również myć pod bieżącą wodą, należy jednak wówczas uważać, by nie nalać jej do środka. Od czasu do czasu warto umyć letnią wodą również wnętrza butów. Trzeba jednak pamiętać, że wówczas obuwie będzie potrzebować sporo czasu na wyschnięcie. Nie można jednak tygodniami pomijać tego aspektu, w przeciwnym razie buty mogą stać się siedliskiem bakterii. W usunięciu nieprzyjemnych zapachów pomogą także odświeżacze do butów.
Pranie butów trekkingowych? Do tego oczywiście nie namawiamy. Ale kiedy w trakcie czyszczenia wyciągniemy już z butów sznurówki i wkładki, także o nie trzeba zadbać. Najlepszym rozwiązaniem będzie ręczne pranie tych elementów w letniej wodzie – lepiej nie wkładać ich do pralki.
Po całej operacji mycia buty trzeba oczywiście odpowiednio wysuszyć. Nie należy tego jednak robić, wystawiając obuwie na słońce. Najlepszym miejscem do suszenia butów będzie suche i przewiewne miejsce z dala od kaloryfera, grzejnika czy innych źródeł ciepła. W ten sposób chronimy cholewkę przed pęknięciami. Najlepsza do suszenia będzie zatem temperatura pokojowa. By nieco przyspieszyć cały proces, można wypełnić buty gazetami, które szybciej wyciągną wilgoć ze środka obuwia.
Ważnym elementem dbania o buty trekkingowe jest również ich konserwacja. Większość producentów poleca zatem zaimpregnowanie obuwia. Najlepiej rozpocząć ten proces jeszcze zanim buty do końca wyschną. To sprawi, że impregnat dostanie się głębiej we włókna materiału i lepiej go zabezpieczy.
Sam środek do impregnacji będzie różnić się w zależności od tworzywa, z jakiego wykonano cholewkę. Preparaty woskowe i olejowe nadają się do skóry licowej, która potrzebuje odpowiedniego nawilżenia. Wtedy, po nałożeniu impregnatu, trzeba zetrzeć jego nadmierną warstwę, a buty wypolerować ściereczką.
Do cholewek wykonanych z zamszu czy nubuku zwykle używa się natomiast preparatów w sprayu. Tutaj polerowanie nie będzie konieczne, wystarczy równomiernie spryskać impregnatem całą cholewkę. To od prawidłowej konserwacji zależy przecież stan wierzchniej warstwy buta, która odpowiada między innymi za wodoodporność obuwia oraz prawidłową wentylację naszych stóp.
Mogą Ci się spodobać:
Buty trekkingowe mają pomagać nam w poruszaniu się po wymagającym […]
Buty trekkingowe to jeden z najbardziej dynamicznie rozwijających się segmentów […]
Prawdziwi miłośnicy terenowych wypraw nie zważają na pogodę ani porę […]
Buty trekkingowe Salomon to renomowana marka, która cieszy się uznaniem […]
Wśród turystów, zwłaszcza tych, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z […]
Śnieg to podłoże, które stawia przed wszystkimi rodzajami butów wysokie […]
W czasie terenowych wycieczek większość z nas zakłada na nogi […]
Rozmiar to jeden z kluczowych parametrów buta, a wbrew pozorom […]
Kupujesz pierwsze buty trekkingowe? Nie obędzie się bez doskonałego dopasowania! […]
Śmierdzące buty trekkingowe – który zapalony wędrowiec nie miał nigdy […]
Na sklepowych półkach, a także w ofercie sklepów internetowych, możemy […]
Turyści w sandałach czy klapkach wspinający się na Giewont lub […]
Wiosna to czas, w którym wielu z nas wraca w […]
Sznurowanie butów to umiejętność, którą mogą pochwalić się już kilkuletnie […]
Określenie “buty podejściowe” może kojarzyć się z niezbyt wyspecjalizowanym obuwiem […]
Buty trekkingowe to szczególny rodzaj obuwia. Zazwyczaj poświęcamy sporo uwagi […]
Buty trekkingowe Salomon czy innych znanych marek powinny być dopasowane […]
Wysokość cholewki, waga, materiał użyty do produkcji, przeszycia i łączenia, […]
Wybór odpowiednich butów może być kluczowy dla wyprawy na tatrzański, […]
Jakość kosztuje – ta zasada dotyczy właściwie wszystkich dziedzin życia […]
Buty z kolcami czy raki to niezbędne elementy wyposażenia każdego […]