Blog o bieganiu sBIEGACZA - porady, ćwiczenia, diety dla biegaczy
  • Polski
  • English
Facebook sBIEGACZ Instagram sBIEGACZ Szukaj
> Buty trekkingowe > Jak wiązać buty trekkingowe? Proste, wygodne i bezpieczne sposoby

Jak wiązać buty trekkingowe? Proste, wygodne i bezpieczne sposoby

Data publikacji 21.09.2023

Przeczytasz w 7 minut 1413 wyświetleń

Jak wiązać buty trekkingowe? Proste, wygodne i bezpieczne sposoby

Sznurowanie butów to umiejętność, którą mogą pochwalić się już kilkuletnie dzieci. Na co dzień nie zwracamy na nią większej uwagi, sznurujemy buty odruchowo, nie skupiając się przesadnie na wykonywanych ruchach. Rozwiązujące się buty mogą być jednak niezwykle denerwujące. Im więcej chodzimy, tym bardziej solidnie powinniśmy więc wiązać obuwie. Dlatego ta z pozoru błaha czynność nabiera szczególnego znaczenia w czasie terenowych wypraw, gdy pokonujemy pieszo kilka, a nieraz nawet kilkadziesiąt kilometrów. Podpowiadamy zatem, jak dobrze zasznurować buty trekkingowe Salomon i innych marek, które są najczęściej używane w czasie takich wycieczek.

Krótkie przypomnienie zasad doboru butów trekkingowych

W czasie terenowych wypraw i wycieczek krajoznawczych dobór odpowiednich butów to absolutna podstawa. W górach świetnie sprawdzają się zarówno buty Salomon męskie jak i damskie. Jednak przed ich zakupem warto zwrócić uwagę na kilka istotnych aspektów.

  • Przede wszystkim nie mogą być zbyt dopasowane by nie uciskały stopy. Wkładka powinna być przynajmniej o 1 centymetr dłuższa od stopy. Cholewka na tyle szeroka, by móc bez większych trudności włożyć między nią i stopę palec wskazujący.
  • Jednocześnie, buty powinny stabilizować piętę, chroniąc tym samym staw skokowy przed przeciążeniami i skręceniami.
  • Nie można zapominać o materiale, z którego jest wykonana cholewka – powinien chronić przed uderzeniami o kamienie oraz wodą, ale też zapewniać wentylację stopy.
  • Całość uzupełnia podeszwa z kleistej gumy dobrana do pokonywanej nawierzchni i głęboki, agresywnie wbijający się w glebę bieżnik.

W Twoich butach wszystko się zgadza? Świetnie! Nawet najlepiej dopasowane buty turystyczne trzeba jeszcze dobrze zawiązać!

Co daje porządne sznurowanie butów trekkingowych?

Dobór doborem, ale to dopiero wiązanie butów trekkingowych ostatecznie umacnia i zespala but ze stopą. Warto więc przed każdym wyjściem także poświęcić dłuższą chwilę na dobre zasznurowanie butów. W ten sposób zapewnimy sobie bezpieczeństwo i komfort na trasie.

  • Kiedy nauczysz się, jak wiązać buty trekkingowe, zdołasz dokładniej dostosować cholewkę do stopy. Koniec z uciskaniem, otarciami i pęcherzami.
  • Potknięcie się na sznurówce na górskim szlaku może skutkować groźnym upadkiem, a nawet tragedią. Kiedy jesteśmy zaaferowani szlakiem, zauważenie, że but się rozwiązał może zająć dłuższą chwilę… przerwaną brutalnym spotkaniem z ziemią.
  • W dzikich ostępach szczególnie łatwo o rozwiązanie klasycznego supła. Wystarczy zaczepienie pętelką o podstępną roślinę!
  • Dobre wiązanie pomaga ustabilizować stopę i staw skokowy. W razie złego postawienia kroku nie tak łatwo nabawić się kontuzji.
  • Dokładne sznurowanie butów trekkingowych zapobiega dostawaniu się do środka kamyków i piachu. Mniej konieczności postoju na pozbycie się nieproszonych gości.
  • Jeżeli masz buty z membraną Gore-tex, do sznurowania trzeba się przyłożyć tym bardziej. Jeżeli od góry lub obok języka przeciśnie się kropla wody, długo nie będzie chciała wyschnąć.
jak wiązać buty trekkingowe z bardzo wysoką cholewką

Wiązanie butów trekkingowych a droga

Odpowiednie zawiązanie butów uchroni nas przed przykrymi konsekwencjami potknięcia się na skałach. Niewiele osób wie, że buty nieco inaczej powinno się sznurować na długie podejścia, a inaczej na zejścia.

  • Przed drogą pod górę należy szczególnie dokładnie i mocno zawiązać dolną część buta, mniej więcej do wysokości kostki. Górną część pozostawiamy luźniejszą.
  • W czasie schodzenia postępujemy odwrotnie, więcej siły wkładając w sznurowanie odcinka nad kostką. Dzięki temu stopa w bucie nie będzie osuwać się w dół i nieco zredukujemy nacisk na palce. 

Oczywiście, na zróżnicowanym terenie trudno oczekiwać, że często będziemy przystawać i regulować wiązanie od zera. Trzeba się jednak nastawić na konieczność dociskania sznurówek co jakiś czas. Zmienny nacisk stopy na wiązania będzie siłą fizyki doprowadzał do ich stopniowego rozluźniania. Popraw sznurowadła na każdym postoju – niech to będzie Twój odruch!

Jak mocno wiązać buty trekkingowe?

Buty należy zawiązać tak mocno, żeby przy poruszaniu stopą nie przemieszczała się. Pięta ma ciągle pozostawać w jednej pozycji, kostka nie przekręcać się w cholewce. Najlepiej po zawiązaniu mocno stanąć, pokręcić nogą i od razu to sprawdzić.

Równocześnie, cholewka nie może sprawiać dyskomfortu. Przy nadmiernym ucisku rozluźniamy sznurówki. W razie problemów z dopasowaniem warto zastosować alternatywne wiązania – węzeł chirurgiczny, drabinkowy czy okienkowy.

Sznurowanie butów trekkingowych zależnie od kształtu stopy

Najważniejsze kwestie dopasowania sznurowania – szerokośc stopy oraz wysokość podbicia.

  • Przy szerokim śródstopiu wiążemy dół buta luźniej. Zaciskamy dopiero w górnej połowie cholewki.
  • Na wysokie podbicie pomoże przekładanie sznurowadeł w problematycznym miejscu pionowo, bez krzyżowania.
  • Przy wąskiej stopie i zbyt obszernej cholewce, warto zastosować ściskające wiązanie drabinkowe – poznasz je niżej.

5 sposobów na to, jak wiązać buty trekkingowe

Pomocne może być także zastosowanie alternatywnych węzłów. Po pierwsze, w ten sposób lepiej ustabilizujemy stopę w bucie. Po drugie, odpowiedni węzeł zapobiegnie rozwiązywaniu się sznurówek i konieczności schylania się do butów co kilkanaście minut.

Nie wiążemy butów ,,raz na zawsze”. Sznurowanie trzeba dopasować od przed każdą wyprawą. Po pierwsze – wciskanie stopy w zawiązanego buta niszczy cholewkę. Po drugie – chociaż supeł będzie trzymał, reszta sznurowania poddawana naciskom przez dłuższy czas i tak będzie się luzować, co pogorszy dopasowanie.

1 – Węzeł chirurgiczny

To opcja, która pomoże w stabilizacji pięty, a co za tym idzie – minimalizuje ryzyko otarć. By zawiązać buty na węzeł chirurgiczny:

  • Trzeba ściągnąć sznurówki w górnej części stopy.
  • Węzeł powinien znaleźć się na wysokości wygięcia buta ku górze.
  • Sznurówki trzeba dwukrotnie owinąć wokół siebie i mocno ściągnąć, a potem zawinąć je na haczykach powyżej.
  • Na kolejnej, wyższej parze haczyków trzeba ponownie zaciągnąć węzeł. Owiń dwukrotnie, ściągnij.
  • I jeszcze raz, na trzeciej parze dziurek. Owiń sznurówki wokół siebie, zaciśnij.
  • Pozostałą część sznurówek można zawiązać klasycznie.

2 – Okienko

To węzeł przeznaczony dla tych, którzy w czasie wędrówek mają problemy z uciskaniem w obrębie śródstopia. Kłopotem jest wówczas zwykle ucisk spowodowany zbyt dokładnym sznurowaniem. Jak temu zaradzić, jednocześnie nie wpływając negatywnie na stabilizację stopy?

  • Najlepiej wyciągnąć sznurówki do otworów, które znajdują się na wysokości części stopy, która sprawia problemy.
  • Tam należy zawiązać zwyczajny węzeł, a potem przeciągnąć sznurówki w górę, do kolejnych otworów.
  • Tutaj znów wiążemy węzeł, co zapewni odpowiednią stabilność, jednocześnie odciążając bolesną strefę.
  • Z pozostałą długością sznurówek postępujemy tak, jak w przypadku normalnych butów.
sznurowanie butów trekkingowych na wycieczce

3 – Węzeł militarny

Wiązanie przeznaczone do wysokich, sztywnych butów, którym trzeba dodać elastyczności. Stosuje się je w butach wojskowych, oraz właśnie masywnych trekach.

  • Przeciągamy sznurówkę przez pierwsze oczka na śródstopiu – standardowo.
  • Przekładamy sznurówki przez równoległe oczka w drugim rzędzie, nie krzyżujemy ich.
  • Dopiero w trzecim rzędzie krzyżujemy sznurówki.
  • Czwarty rząd – kolejne przeciągnięcie równolegle.
  • Piąty – skrzyżowanie.
  • I tak do końca.

4 – Drabinka

Wiązanie, które doda butom stabilizacji. Mocno trzyma stopę i kostkę. Dobre do cienkich cholewek, w których nie czujemy się zbyt bezpiecznie.

  • Sznurowadła przeciągamy prostopadle (podobnie jak w metodzie wojskowej).
  • Następnie przeciągamy prosto, równolegle, do przeciwległej dziurki.
  • Owijamy przy tym sznurowadła wokół siebie – sekcja pozioma przechodzi przez sekcję pionową drugiej sznurówki.

5 – Klasyczne wiązanie butów trekkingowych na podwójny supeł

Jeżeli buty są dobrze dopasowane, nie czujemy, że trzeba coś zmienić, możemy zastosować standardowe wiązanie i podwójnie zacisnąć supeł.

  • Przeciągamy sznurowadła krzyżowo do samej góry.
  • Mocno ściągamy sznurówki krzyżując sznurowadła.
  • Tworzymy dwie pętelki, przeciągamy jedną pod drugą.
  • Ponownie przeciągamy pętelki, tworząc masywny węzeł.

Jak wiązać buty górskie, żeby się nie rozwiązywały?

Żeby buty się nie rozwiązywały, kończymy wiązania podwójnymi, a nawet potrójnymi supłami. Masywne wiązania nie są zbyt piękne, ale nie o to w nich chodzi. Kilku supłów nie rozwiąże żadna przeszkoda.

Należy uważnie dobrać sznurowadła. Sznurówki nie mogą być śliskie. Powinny przyjmować płaski kształt i być zrobione z chropowatego materiału.


To, jak wiązać buty górskie, wymaga odrobiny wprawy. Poznałeś bezpieczne wiązania i wskazówki, z którymi łatwiej dopasujesz swoją cholewkę, a przede wszystkim zwiększysz bezpieczeństwo wycieczek. Podszkol się w praktyce jeszcze przed wycieczką, a kiedy dojdziesz do perfekcji w tym jak wiązać buty trekkingowe, stopy Ci podziękują. Będzie stabilniej i wygodniej – podstawa górskich wypraw!

Mogą Ci się spodobać:

21 09.2023
Jak wiązać buty trekkingowe? Proste, wygodne i bezpieczne sposoby

Jak wiązać buty trekkingowe? Proste, wygodne i bezpieczne sposoby

Sznurowanie butów to umiejętność, którą mogą pochwalić się już kilkuletnie […]

28 08.2023
Jakie buty w góry? Poradnik

Jakie buty w góry? Poradnik

Jakie buty w góry, by bezpiecznie i wygodnie pokonać dziesiątki […]

20 04.2023
Najczęściej popełniane błędy przy wyborze butów trekkingowych

Najczęściej popełniane błędy przy wyborze butów trekkingowych

Buty trekkingowe mają pomagać nam w poruszaniu się po wymagającym […]

18 04.2023
Najpopularniejsi producenci butów trekkingowych

Najpopularniejsi producenci butów trekkingowych

Buty trekkingowe to jeden z najbardziej dynamicznie rozwijających się segmentów […]

28 03.2023
Buty trekkingowe na lato i zimę – najważniejsze różnice

Buty trekkingowe na lato i zimę – najważniejsze różnice

Prawdziwi miłośnicy terenowych wypraw nie zważają na pogodę ani porę […]

18 11.2022
Buty trekkingowe Salomon. Na jaki model się zdecydować?

Buty trekkingowe Salomon. Na jaki model się zdecydować?

Buty trekkingowe Salomon to renomowana marka, która cieszy się uznaniem […]

10 11.2022
Buty do chodzenia po górach – niskie czy wysokie?

Buty do chodzenia po górach – niskie czy wysokie?

Wśród turystów, zwłaszcza tych, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z […]

03 11.2022
Góry zimą – buty na górskie wyprawy w śniegu

Góry zimą – buty na górskie wyprawy w śniegu

Śnieg to podłoże, które stawia przed wszystkimi rodzajami butów wysokie […]

15 09.2022
Buty trekkingowe z membraną. Czy warto je wybrać?

Buty trekkingowe z membraną. Czy warto je wybrać?

W czasie terenowych wycieczek większość z nas zakłada na nogi […]

07 02.2022
Jak dobrać rozmiar buta trekkingowego?

Jak dobrać rozmiar buta trekkingowego?

Rozmiar to jeden z kluczowych parametrów buta, a wbrew pozorom […]

04 02.2022
Jak mierzyć buty trekkingowe by uniknąć rozczarowania?

Jak mierzyć buty trekkingowe by uniknąć rozczarowania?

Kupujesz pierwsze buty trekkingowe? Nie obędzie się bez doskonałego dopasowania! […]

29 01.2022
Jak pozbyć się nieprzyjemnego zapachu z butów trekkingowych? 

Jak pozbyć się nieprzyjemnego zapachu z butów trekkingowych? 

Śmierdzące buty trekkingowe – który zapalony wędrowiec nie miał nigdy […]

26 05.2020
Buty ze skóry czy z materiałów syntetycznych – które lepiej sprawdzą się w górach?

Buty ze skóry czy z materiałów syntetycznych – które lepiej sprawdzą się w górach?

Na sklepowych półkach, a także w ofercie sklepów internetowych, możemy […]

24 05.2020
Sandały trekkingowe na wycieczkę. Czy to dobry pomysł?

Sandały trekkingowe na wycieczkę. Czy to dobry pomysł?

Turyści w sandałach czy klapkach wspinający się na Giewont lub […]

23 05.2020
Jakie buty wybrać na wiosenny wypad w góry?

Jakie buty wybrać na wiosenny wypad w góry?

Wiosna to czas, w którym wielu z nas wraca w […]

21 05.2020
Buty podejściowe w górach – komu będą potrzebne?

Buty podejściowe w górach – komu będą potrzebne?

Określenie “buty podejściowe” może kojarzyć się z niezbyt wyspecjalizowanym obuwiem […]

19 05.2020
Jak dbać o buty trekkingowe?

Jak dbać o buty trekkingowe?

Buty trekkingowe to szczególny rodzaj obuwia. Zazwyczaj poświęcamy sporo uwagi […]

17 05.2020
Buty na trekking. Jak wybrać odpowiedni rozmiar?

Buty na trekking. Jak wybrać odpowiedni rozmiar?

Buty trekkingowe Salomon czy innych znanych marek powinny być dopasowane […]

15 05.2020
Podeszwa w butach górskich. Na co zwrócić uwagę?

Podeszwa w butach górskich. Na co zwrócić uwagę?

Wysokość cholewki, waga, materiał użyty do produkcji, przeszycia i łączenia, […]

14 05.2020
Jak wybrać buty górskie? Najpopularniejsze rodzaje

Jak wybrać buty górskie? Najpopularniejsze rodzaje

Wybór odpowiednich butów może być kluczowy dla wyprawy na tatrzański, […]

13 05.2020
Cena butów górskich. Ile trzeba będzie na nie wydać?

Cena butów górskich. Ile trzeba będzie na nie wydać?

Jakość kosztuje – ta zasada dotyczy właściwie wszystkich dziedzin życia […]

10 05.2020
Buty z kolcami czy raki – co wybrać do chodzenia po górach zimą?

Buty z kolcami czy raki – co wybrać do chodzenia po górach zimą?

Buty z kolcami czy raki to niezbędne elementy wyposażenia każdego […]

X

Zapisz się na newsletter

i bądź na biężaco z poradami dla biegacza

Zapisuję się