Sznurowanie butów to umiejętność, którą mogą pochwalić się już kilkuletnie […]
Data publikacji 21.09.2023
Przeczytasz w 7 minut
1413 wyświetleń
Sznurowanie butów to umiejętność, którą mogą pochwalić się już kilkuletnie dzieci. Na co dzień nie zwracamy na nią większej uwagi, sznurujemy buty odruchowo, nie skupiając się przesadnie na wykonywanych ruchach. Rozwiązujące się buty mogą być jednak niezwykle denerwujące. Im więcej chodzimy, tym bardziej solidnie powinniśmy więc wiązać obuwie. Dlatego ta z pozoru błaha czynność nabiera szczególnego znaczenia w czasie terenowych wypraw, gdy pokonujemy pieszo kilka, a nieraz nawet kilkadziesiąt kilometrów. Podpowiadamy zatem, jak dobrze zasznurować buty trekkingowe Salomon i innych marek, które są najczęściej używane w czasie takich wycieczek.
W czasie terenowych wypraw i wycieczek krajoznawczych dobór odpowiednich butów to absolutna podstawa. W górach świetnie sprawdzają się zarówno buty Salomon męskie jak i damskie. Jednak przed ich zakupem warto zwrócić uwagę na kilka istotnych aspektów.
W Twoich butach wszystko się zgadza? Świetnie! Nawet najlepiej dopasowane buty turystyczne trzeba jeszcze dobrze zawiązać!
Dobór doborem, ale to dopiero wiązanie butów trekkingowych ostatecznie umacnia i zespala but ze stopą. Warto więc przed każdym wyjściem także poświęcić dłuższą chwilę na dobre zasznurowanie butów. W ten sposób zapewnimy sobie bezpieczeństwo i komfort na trasie.
Odpowiednie zawiązanie butów uchroni nas przed przykrymi konsekwencjami potknięcia się na skałach. Niewiele osób wie, że buty nieco inaczej powinno się sznurować na długie podejścia, a inaczej na zejścia.
Oczywiście, na zróżnicowanym terenie trudno oczekiwać, że często będziemy przystawać i regulować wiązanie od zera. Trzeba się jednak nastawić na konieczność dociskania sznurówek co jakiś czas. Zmienny nacisk stopy na wiązania będzie siłą fizyki doprowadzał do ich stopniowego rozluźniania. Popraw sznurowadła na każdym postoju – niech to będzie Twój odruch!
Buty należy zawiązać tak mocno, żeby przy poruszaniu stopą nie przemieszczała się. Pięta ma ciągle pozostawać w jednej pozycji, kostka nie przekręcać się w cholewce. Najlepiej po zawiązaniu mocno stanąć, pokręcić nogą i od razu to sprawdzić.
Równocześnie, cholewka nie może sprawiać dyskomfortu. Przy nadmiernym ucisku rozluźniamy sznurówki. W razie problemów z dopasowaniem warto zastosować alternatywne wiązania – węzeł chirurgiczny, drabinkowy czy okienkowy.
Najważniejsze kwestie dopasowania sznurowania – szerokośc stopy oraz wysokość podbicia.
Pomocne może być także zastosowanie alternatywnych węzłów. Po pierwsze, w ten sposób lepiej ustabilizujemy stopę w bucie. Po drugie, odpowiedni węzeł zapobiegnie rozwiązywaniu się sznurówek i konieczności schylania się do butów co kilkanaście minut.
Nie wiążemy butów ,,raz na zawsze”. Sznurowanie trzeba dopasować od przed każdą wyprawą. Po pierwsze – wciskanie stopy w zawiązanego buta niszczy cholewkę. Po drugie – chociaż supeł będzie trzymał, reszta sznurowania poddawana naciskom przez dłuższy czas i tak będzie się luzować, co pogorszy dopasowanie.
To opcja, która pomoże w stabilizacji pięty, a co za tym idzie – minimalizuje ryzyko otarć. By zawiązać buty na węzeł chirurgiczny:
To węzeł przeznaczony dla tych, którzy w czasie wędrówek mają problemy z uciskaniem w obrębie śródstopia. Kłopotem jest wówczas zwykle ucisk spowodowany zbyt dokładnym sznurowaniem. Jak temu zaradzić, jednocześnie nie wpływając negatywnie na stabilizację stopy?
Wiązanie przeznaczone do wysokich, sztywnych butów, którym trzeba dodać elastyczności. Stosuje się je w butach wojskowych, oraz właśnie masywnych trekach.
Wiązanie, które doda butom stabilizacji. Mocno trzyma stopę i kostkę. Dobre do cienkich cholewek, w których nie czujemy się zbyt bezpiecznie.
Jeżeli buty są dobrze dopasowane, nie czujemy, że trzeba coś zmienić, możemy zastosować standardowe wiązanie i podwójnie zacisnąć supeł.
Żeby buty się nie rozwiązywały, kończymy wiązania podwójnymi, a nawet potrójnymi supłami. Masywne wiązania nie są zbyt piękne, ale nie o to w nich chodzi. Kilku supłów nie rozwiąże żadna przeszkoda.
Należy uważnie dobrać sznurowadła. Sznurówki nie mogą być śliskie. Powinny przyjmować płaski kształt i być zrobione z chropowatego materiału.
To, jak wiązać buty górskie, wymaga odrobiny wprawy. Poznałeś bezpieczne wiązania i wskazówki, z którymi łatwiej dopasujesz swoją cholewkę, a przede wszystkim zwiększysz bezpieczeństwo wycieczek. Podszkol się w praktyce jeszcze przed wycieczką, a kiedy dojdziesz do perfekcji w tym jak wiązać buty trekkingowe, stopy Ci podziękują. Będzie stabilniej i wygodniej – podstawa górskich wypraw!
Mogą Ci się spodobać:
Sznurowanie butów to umiejętność, którą mogą pochwalić się już kilkuletnie […]
Jakie buty w góry, by bezpiecznie i wygodnie pokonać dziesiątki […]
Buty trekkingowe mają pomagać nam w poruszaniu się po wymagającym […]
Buty trekkingowe to jeden z najbardziej dynamicznie rozwijających się segmentów […]
Prawdziwi miłośnicy terenowych wypraw nie zważają na pogodę ani porę […]
Buty trekkingowe Salomon to renomowana marka, która cieszy się uznaniem […]
Wśród turystów, zwłaszcza tych, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z […]
Śnieg to podłoże, które stawia przed wszystkimi rodzajami butów wysokie […]
W czasie terenowych wycieczek większość z nas zakłada na nogi […]
Rozmiar to jeden z kluczowych parametrów buta, a wbrew pozorom […]
Kupujesz pierwsze buty trekkingowe? Nie obędzie się bez doskonałego dopasowania! […]
Śmierdzące buty trekkingowe – który zapalony wędrowiec nie miał nigdy […]
Na sklepowych półkach, a także w ofercie sklepów internetowych, możemy […]
Turyści w sandałach czy klapkach wspinający się na Giewont lub […]
Wiosna to czas, w którym wielu z nas wraca w […]
Określenie “buty podejściowe” może kojarzyć się z niezbyt wyspecjalizowanym obuwiem […]
Buty trekkingowe to szczególny rodzaj obuwia. Zazwyczaj poświęcamy sporo uwagi […]
Buty trekkingowe Salomon czy innych znanych marek powinny być dopasowane […]
Wysokość cholewki, waga, materiał użyty do produkcji, przeszycia i łączenia, […]
Wybór odpowiednich butów może być kluczowy dla wyprawy na tatrzański, […]
Jakość kosztuje – ta zasada dotyczy właściwie wszystkich dziedzin życia […]
Buty z kolcami czy raki to niezbędne elementy wyposażenia każdego […]