Sznurowanie butów to umiejętność, którą mogą pochwalić się już kilkuletnie […]
Data publikacji 13.05.2020
Przeczytasz w 3 minut
1414 wyświetleń
Jakość kosztuje – ta zasada dotyczy właściwie wszystkich dziedzin życia i nie inaczej jest w kwestii wyposażenia na wyprawy po górach, zwłaszcza wysokich. Zaawansowane technologie i starannie dobrane materiały są używane zarówno przy produkcji ubrań, jak i butów. Przyjrzeliśmy się cenom obuwia, które przez miłośników turystyki górskiej jest zazwyczaj uważane za podstawę górskiego ekwipunku.
Buty do chodzenia po górach powinny wyróżniać się kilkoma cechami. Kluczem na szlaku jest odpowiednia przyczepność, usztywnienie pięty chroniące przed skręceniami stawu skokowego, a także wytrzymała cholewka, która sprosta kamieniom oraz innym wyzwaniom i nie rozerwie się w kontakcie z pierwszą przeszkodą.
Decydując się na najtańsze modele, z wielu tych cech będzie trzeba zrezygnować. Niemniej w sklepach z odzieżą lub supermarketach będziemy w stanie znaleźć obuwie trekkingowe za ok. 70-80 złotych, które będzie nadawać się na wycieczki w mniej wymagającym terenie. Zwykle nie są one jednak zbyt wytrzymałe, trzeba być więc przygotowanym, że już po dwóch-trzech eskapadach trzeba będzie je wymienić. Nie jest to więc opcja polecana zapalonym turystom, a raczej osobom, które dopiero chcą poznać smak górskich wycieczek.
Za dobrej jakości buty trekkingowe trzeba zapłacić kilka razy więcej. W sklepach internetowych i stacjonarnych, które specjalizują się w sprzedaży obuwia przeznaczonego dla turystów, ceny zaczynają się zwykle od około 200 złotych. W takich butach można już liczyć na starannie wykonaną podeszwę o odpowiedniej twardości i z odpowiednią amortyzacją oraz bieżnikiem wykonanym z wysokiej jakości gumy. To rozwiązania, na które decyduje się duża grupa turystów regularnie odwiedzających górskie szlaki.
Nieco droższe są zazwyczaj modele z wysoką cholewką, przez wielu, nie do końca słusznie, uważane za obuwie lepiej chroniące przed skręceniami stawu skokowego. Obuwie ze średniej półki cenowej kończy się na parach kosztujących nieco ponad 500 zł. Na tym poziomie znajdziemy też już wyspecjalizowane buty na trudne warunki, na przykład zimowe podejścia, z podeszwami, do których można przypiąć raki. W cenie powyżej 500 złotych trzeba natomiast szukać butów z membraną, która chroni przed przemakaniem obuwia.
Powyżej 600 zł zaczyna się już obszar z butami najwyższej jakości. Z jednej strony, w takiej cenie znajdziemy najnowsze modele obuwia górskiego. Wyróżniają się modnym designem, a także nowinkami technologicznymi, które konstruktorzy wprowadzają na rynek niemal co sezon. Z drugiej – to koszt najlepszych butów z półki, którą cały czas możemy zaliczyć do przeznaczonej dla amatorskich turystów.
Profesjonalne buty wspinaczkowe kosztują zwykle co najmniej około tysiąca złotych. Tyle trzeba wydać na buty alpinistyczne. W tej cenie znajdziemy obuwie kompatybilne ze wszystkimi typami raków, wykonane z materiałów, które mają zapewnić obuwiu przetrwanie nawet w najbardziej ekstremalnych warunkach: kilkudziesięciostopniowym mrozie, w śniegu, na lodzie i na zmarzniętych skałach. Górnej granicy cenowej oczywiście nie ma – buty, które kupują uczestnicy wypraw na ośmiotysięczniki, mogą kosztować nawet ponad dwa tysiące złotych.
Mogą Ci się spodobać:
Sznurowanie butów to umiejętność, którą mogą pochwalić się już kilkuletnie […]
Jakie buty w góry, by bezpiecznie i wygodnie pokonać dziesiątki […]
Buty trekkingowe mają pomagać nam w poruszaniu się po wymagającym […]
Buty trekkingowe to jeden z najbardziej dynamicznie rozwijających się segmentów […]
Prawdziwi miłośnicy terenowych wypraw nie zważają na pogodę ani porę […]
Buty trekkingowe Salomon to renomowana marka, która cieszy się uznaniem […]
Wśród turystów, zwłaszcza tych, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z […]
Śnieg to podłoże, które stawia przed wszystkimi rodzajami butów wysokie […]
W czasie terenowych wycieczek większość z nas zakłada na nogi […]
Rozmiar to jeden z kluczowych parametrów buta, a wbrew pozorom […]
Kupujesz pierwsze buty trekkingowe? Nie obędzie się bez doskonałego dopasowania! […]
Śmierdzące buty trekkingowe – który zapalony wędrowiec nie miał nigdy […]
Na sklepowych półkach, a także w ofercie sklepów internetowych, możemy […]
Turyści w sandałach czy klapkach wspinający się na Giewont lub […]
Wiosna to czas, w którym wielu z nas wraca w […]
Określenie “buty podejściowe” może kojarzyć się z niezbyt wyspecjalizowanym obuwiem […]
Buty trekkingowe to szczególny rodzaj obuwia. Zazwyczaj poświęcamy sporo uwagi […]
Buty trekkingowe Salomon czy innych znanych marek powinny być dopasowane […]
Wysokość cholewki, waga, materiał użyty do produkcji, przeszycia i łączenia, […]
Wybór odpowiednich butów może być kluczowy dla wyprawy na tatrzański, […]
Jakość kosztuje – ta zasada dotyczy właściwie wszystkich dziedzin życia […]
Buty z kolcami czy raki to niezbędne elementy wyposażenia każdego […]