Blog o bieganiu sBIEGACZA - porady, ćwiczenia, diety dla biegaczySFERA BIEGACZA
  • Polski
  • English
Facebook sBIEGACZ Instagram sBIEGACZ Szukaj
> Buty do chodzenia po górach – niskie czy wysokie?

Buty do chodzenia po górach – niskie czy wysokie?

Data aktualizacji 10.11.2022

Przeczytasz w 6 minut

Buty do chodzenia po górach – niskie czy wysokie?

Wśród turystów, zwłaszcza tych, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z górami, od lat pojawia się to samo pytanie – jakie buty górskie Salomon lub innej marki wybrać? Niskie czy wysokie? Zarówno pierwsza, jak i druga opcja ma wielu zwolenników, którzy prześcigają się w wymienianiu zalet i wad poszczególnych rozwiązań. Postanowiliśmy je przeanalizować i zgromadzić w jednym miejscu. Ostateczny wybór – ktore buty do chodzenia po górach wybrać – należy jednak do Ciebie.

Niskie buty do chodzenia po górach

Biorąc pod uwagę charakterystykę polskich gór, które poza Tatrami nie należą do najwyższych, niskie buty trekkingowe sprawdzą się na większości szlaków. Jeśli szykujesz się na rodziną wycieczkę malowniczymi szlakami Sudetów czy Bieszczad Niskich, niemal na pewno wystarczą Ci niskie buty do chodzenia po górach.

buty niskie do chodzenia po górach
Na wędrówkę ubitą ścieżką, wybierz niskie obuwie.

Zalety niskich butów

Największą zaletą niskich butów jest ich niewielki ciężar. To dość oczywista cecha – skoro nie posiadają wysokiej cholewki osłaniającej kostkę, do ich produkcji potrzeba mniej materiału – a ten niejednokrotnie waży całkiem sporo. Dzięki temu, niskie buty do chodzenia po górach świetnie nadają się na wycieczki w umiarkowanie trudnym terenie – po łagodnych szlakach, polanach i halach. Stopy w niskim obuwiu wolniej się męczą, więc całodzienny hiking nie wyczerpie Twoich zasobów energii.

Niska konstrukcja zapewnia również lepszą wentylację. Ten rodzaj obuwia dobrze sprawdza się w lecie. Stopy nie będą się przegrzewały, pociły, a to ograniczy rozwój bakterii, powodujących choroby skóry i nieprzyjemny zapach. Na ciepłe pory roku, decyduj tylko między modelami z cholewką kończącą się tuż nad stopą.

Brak cholewki zasłaniającej kostkę nie oznacza też wcale, że niskie buty nie chronią stawu skokowego przed skręceniem. Tutaj ważna jest bowiem rola pięty. Odpowiednio usztywniona pięta będzie trzymać stopę w ryzach i chronić przed tego typu urazami. Tego typu obuwie ułatwia także bardziej precyzyjne stawianie kroków. Niskie buty Salomon damskie czy męskie, pozwolą Ci także po prostu szybciej się poruszać. Stawiając na buty do chodzenia po gorach od marki wyspecjalizowanej w obuwiu trekkingowym, nie musisz obawiać się o bezpieczeństwo kroku, nawet mimo mniejszego zabudowania nogi.

Wady niskich butów

To rozwiązanie nie jest jednak również pozbawione kilku słabych punktów. Co prawda niskie buty mogą pomagać kostce, ale nie zabezpieczają przed urazami mechanicznymi. Otarcia, uderzenia kamieni – na to wszystko jesteśmy narażeni w niskich butach. Przed piaskiem czy drobnym żwirem można ochronić się specjalnymi ochraniaczami – stuptutami – ale i tak stuptuty nie osłonią nogi przed ostrymi, twardymi elementami szlaku.

Niskie buty do chodzenia po górach gorzej chronią także przed deszczem. Co prawda bez trudu znajdziemy niskie buty z wodoodporną membraną, ale woda w tym przypadku może wlewać się do nich również z góry. Niestety, obuwie z membraną GORE-TEX wyjątkowo trudno wysuszyć, co może przysporzyć kłopotów, jeśli planujesz wyprawy dzień po dniu.

Niskie buty Salomon męskie, podobnie jak produkty innych firm, nie nadają się także do przemierzania zimowych szlaków pokrytych śniegiem, jeśli nie zainwestujesz w stuptuty (a czasem i one mogą nie wystarczyć). Na zaśnieżone szlaki znacznie lepiej wybrać po prostu buty z wysoką cholewką i dołożyć do nich równie wysokie skarpety.

Niskie treki raczej nie sprawdzą się też w najtrudniejszych miejscach górskich szlaków, w których nogi ciągle są narażone na kontakt z wystającymi skałami. Ta uwaga nie dotyczy jednak profesjonalnych wspinaczy.

Wysokie buty do chodzenia po górach

Dla laika buty do biegania po górach z wysoką, rozbudowaną cholewką, zwykle stanowią symbol profesjonalnego obuwia wysokogórskiego. W końcu to właśnie tego typu buty widzimy na nogach himalaistów. Czy jednak równie dobrze sprawdzą się na polskich szlakach?

Zalety wysokich butów

Wysokimi butami trekkingowymi nazywamy modele z cholewką sięgającą za kostkę. Taka konstrukcja zabezpiecza przed urazami mechanicznymi znacznie lepiej niż niskie buty. Dodatkowo chroni przed błotem, wilgocią i wodą – najlepiej spisują się oczywiście buty wykonane z w pełni wodoodpornych materiałów, z membraną GORE-TEX. Oczywiście, by do środka nie dostała się woda, obuwie trzeba bardzo dokładnie zasznurować.

Wysokie obuwie jest szczególnie polecane w przypadkach dłuższych wędrówek po trudnym terenie. Skaliste zbocza, kamienisty szlak, przedzieranie się przez zarośnięty las – tutaj ochrona zapewniana przez wysokie obuwie może w pełni zaprezentować swoje możliwości.

buty do chodzenia po górach wysokie
Wysokie buty do chodzenia po górach lepiej spiszą się na śniegu.

Wysoka cholewka dodatkowo chroni kostkę przed skręceniem. Zmęczonej nodze łatwiej o nieprzemyślany krok, a materiał zaciśnięty wokół całej stopy i kostki uniemożliwia niekontrolowane ruchy. W razie poślizgnięcia się – na przykład na podstępnym mokrym kamieniu – porządne, mocno zawiązane obuwie, uchroni wędrowca przed skończeniem w gipsie.

Z tego powodu, wysokie buty do chodzenia po gorach nadają się również na wyprawy ze sporym obciążeniem, na przykład wtedy, gdy na plecach trzeba dźwigać namiot. Lepiej od niskich butów radzą sobie także w trudniejszym terenie, na przykład na skalistych graniach, a stabilizacja, którą daje wysoka cholewka, pozwala na stawianie pewniejszych kroków. To nieoceniona zaleta, gdy oprócz brnięcia przed siebie musisz balansowac z ciężarem na plecach.

Wysokie buty nadają się na zimowe wycieczki, w związku z tym są także bardziej uniwersalne. Kiedy planujesz zakup tylko jednej pary butów trekkingowych, a planujesz zarówno trasy po dolinach, jak i szczytach, lepiej wybrać właśnie wysokie buty, z umiarkowanie grubym materiałem cholewki. Stopa nie może się przegrzewać – jeśli w zimie Twoje uniwersalne buty do chodzenia po górach będą za lekkie, założysz grubsza skarpetę.

Mimo takiej możliwości – po prostu wygodniej mieć dwie pary butów. Komfort wędrówek jest na wagę złota, a solidne obuwie to inwestycja na lata.

Wady wysokich butów

Tego typu obuwie nie jest jednak również pozbawione wad. Mimo rozmaitych przeszyć i innych rozwiązań wspomagających wentylację stopy, w takich butach oddychanie nogi jest utrudnione. Wysokie buty do chodzenia po górach będą gotowały Twoje stopy, jeśli nie przyłożysz się do wyboru.

Wysokie buty są zwykle również cięższe od niskich, będziesz się w nich zatem wolniej poruszać. Wędrówka okaże się bardziej męcząca, zwłaszcza dla początkujących turystów, którzy nie maja jeszcze mięśni wzmocnionych wyprawami.

Do dobrze zawiązanych butów z wysoką cholewką nie maja prawa dostać się żadne kamyki, piasek czy żwir… Ale jeśli nie zadbasz o całkowicie szczelne wiązanie, ściąganie butów na szlaku będzie wymagało sporo energii. Rozsznurowanie i ponowne zasznurowanie wysokiej cholewki to poważne przedsięwzięcie – bez porównania z wygodnym zdejmowaniem niskich butów górskich.


Jakie buty do chodzenia po górach wybrać – niskie czy wysokie? Poznałeś zalety i wady obu rozwiązań – teraz wybierz ten model, który będzie odpowiedni dla Twojego typu wędrówek i pory roku. Najważniejsze, to stawiać na zaufane, sprawdzone marki, doświadczone w tworzeniu solidnego obuwia trekkingowego. Bez mocnych materiałów i przyczepnej gumy, żadne buty w góry nie będą całkowicie bezpieczne!

Mogą Ci się spodobać:

21 09.2023
Jak wiązać buty trekkingowe? Proste, wygodne i bezpieczne sposoby

Jak wiązać buty trekkingowe? Proste, wygodne i bezpieczne sposoby

Sznurowanie butów to umiejętność, którą mogą pochwalić się już kilkuletnie […]

28 08.2023
Jakie buty w góry? Poradnik

Jakie buty w góry? Poradnik

Jakie buty w góry, by bezpiecznie i wygodnie pokonać dziesiątki […]

20 04.2023
Najczęściej popełniane błędy przy wyborze butów trekkingowych

Najczęściej popełniane błędy przy wyborze butów trekkingowych

Buty trekkingowe mają pomagać nam w poruszaniu się po wymagającym […]

18 04.2023
Najpopularniejsi producenci butów trekkingowych

Najpopularniejsi producenci butów trekkingowych

Buty trekkingowe to jeden z najbardziej dynamicznie rozwijających się segmentów […]

28 03.2023
Buty trekkingowe na lato i zimę – najważniejsze różnice

Buty trekkingowe na lato i zimę – najważniejsze różnice

Prawdziwi miłośnicy terenowych wypraw nie zważają na pogodę ani porę […]

18 11.2022
Buty trekkingowe Salomon. Na jaki model się zdecydować?

Buty trekkingowe Salomon. Na jaki model się zdecydować?

Buty trekkingowe Salomon to renomowana marka, która cieszy się uznaniem […]

10 11.2022
Buty do chodzenia po górach – niskie czy wysokie?

Buty do chodzenia po górach – niskie czy wysokie?

Wśród turystów, zwłaszcza tych, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z […]

03 11.2022
Góry zimą – buty na górskie wyprawy w śniegu

Góry zimą – buty na górskie wyprawy w śniegu

Śnieg to podłoże, które stawia przed wszystkimi rodzajami butów wysokie […]

15 09.2022
Buty trekkingowe z membraną. Czy warto je wybrać?

Buty trekkingowe z membraną. Czy warto je wybrać?

W czasie terenowych wycieczek większość z nas zakłada na nogi […]

07 02.2022
Jak dobrać rozmiar buta trekkingowego?

Jak dobrać rozmiar buta trekkingowego?

Rozmiar to jeden z kluczowych parametrów buta, a wbrew pozorom […]

04 02.2022
Jak mierzyć buty trekkingowe by uniknąć rozczarowania?

Jak mierzyć buty trekkingowe by uniknąć rozczarowania?

Kupujesz pierwsze buty trekkingowe? Nie obędzie się bez doskonałego dopasowania! […]

29 01.2022
Jak pozbyć się nieprzyjemnego zapachu z butów trekkingowych? 

Jak pozbyć się nieprzyjemnego zapachu z butów trekkingowych? 

Śmierdzące buty trekkingowe – który zapalony wędrowiec nie miał nigdy […]

26 05.2020
Buty ze skóry czy z materiałów syntetycznych – które lepiej sprawdzą się w górach?

Buty ze skóry czy z materiałów syntetycznych – które lepiej sprawdzą się w górach?

Na sklepowych półkach, a także w ofercie sklepów internetowych, możemy […]

24 05.2020
Sandały trekkingowe na wycieczkę. Czy to dobry pomysł?

Sandały trekkingowe na wycieczkę. Czy to dobry pomysł?

Turyści w sandałach czy klapkach wspinający się na Giewont lub […]

23 05.2020
Jakie buty wybrać na wiosenny wypad w góry?

Jakie buty wybrać na wiosenny wypad w góry?

Wiosna to czas, w którym wielu z nas wraca w […]

21 05.2020
Buty podejściowe w górach – komu będą potrzebne?

Buty podejściowe w górach – komu będą potrzebne?

Określenie “buty podejściowe” może kojarzyć się z niezbyt wyspecjalizowanym obuwiem […]

19 05.2020
Jak dbać o buty trekkingowe?

Jak dbać o buty trekkingowe?

Buty trekkingowe to szczególny rodzaj obuwia. Zazwyczaj poświęcamy sporo uwagi […]

17 05.2020
Buty na trekking. Jak wybrać odpowiedni rozmiar?

Buty na trekking. Jak wybrać odpowiedni rozmiar?

Buty trekkingowe Salomon czy innych znanych marek powinny być dopasowane […]

15 05.2020
Podeszwa w butach górskich. Na co zwrócić uwagę?

Podeszwa w butach górskich. Na co zwrócić uwagę?

Wysokość cholewki, waga, materiał użyty do produkcji, przeszycia i łączenia, […]

14 05.2020
Jak wybrać buty górskie? Najpopularniejsze rodzaje

Jak wybrać buty górskie? Najpopularniejsze rodzaje

Wybór odpowiednich butów może być kluczowy dla wyprawy na tatrzański, […]

13 05.2020
Cena butów górskich. Ile trzeba będzie na nie wydać?

Cena butów górskich. Ile trzeba będzie na nie wydać?

Jakość kosztuje – ta zasada dotyczy właściwie wszystkich dziedzin życia […]

10 05.2020
Buty z kolcami czy raki – co wybrać do chodzenia po górach zimą?

Buty z kolcami czy raki – co wybrać do chodzenia po górach zimą?

Buty z kolcami czy raki to niezbędne elementy wyposażenia każdego […]

X

Zapisz się na newsletter

i bądź na biężaco z poradami dla biegacza

Zapisuję się