Sznurowanie butów to umiejętność, którą mogą pochwalić się już kilkuletnie […]
Data aktualizacji 10.11.2022
Przeczytasz w 6 minut
Wśród turystów, zwłaszcza tych, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z górami, od lat pojawia się to samo pytanie – jakie buty górskie Salomon lub innej marki wybrać? Niskie czy wysokie? Zarówno pierwsza, jak i druga opcja ma wielu zwolenników, którzy prześcigają się w wymienianiu zalet i wad poszczególnych rozwiązań. Postanowiliśmy je przeanalizować i zgromadzić w jednym miejscu. Ostateczny wybór – ktore buty do chodzenia po górach wybrać – należy jednak do Ciebie.
Biorąc pod uwagę charakterystykę polskich gór, które poza Tatrami nie należą do najwyższych, niskie buty trekkingowe sprawdzą się na większości szlaków. Jeśli szykujesz się na rodziną wycieczkę malowniczymi szlakami Sudetów czy Bieszczad Niskich, niemal na pewno wystarczą Ci niskie buty do chodzenia po górach.
Największą zaletą niskich butów jest ich niewielki ciężar. To dość oczywista cecha – skoro nie posiadają wysokiej cholewki osłaniającej kostkę, do ich produkcji potrzeba mniej materiału – a ten niejednokrotnie waży całkiem sporo. Dzięki temu, niskie buty do chodzenia po górach świetnie nadają się na wycieczki w umiarkowanie trudnym terenie – po łagodnych szlakach, polanach i halach. Stopy w niskim obuwiu wolniej się męczą, więc całodzienny hiking nie wyczerpie Twoich zasobów energii.
Niska konstrukcja zapewnia również lepszą wentylację. Ten rodzaj obuwia dobrze sprawdza się w lecie. Stopy nie będą się przegrzewały, pociły, a to ograniczy rozwój bakterii, powodujących choroby skóry i nieprzyjemny zapach. Na ciepłe pory roku, decyduj tylko między modelami z cholewką kończącą się tuż nad stopą.
Brak cholewki zasłaniającej kostkę nie oznacza też wcale, że niskie buty nie chronią stawu skokowego przed skręceniem. Tutaj ważna jest bowiem rola pięty. Odpowiednio usztywniona pięta będzie trzymać stopę w ryzach i chronić przed tego typu urazami. Tego typu obuwie ułatwia także bardziej precyzyjne stawianie kroków. Niskie buty Salomon damskie czy męskie, pozwolą Ci także po prostu szybciej się poruszać. Stawiając na buty do chodzenia po gorach od marki wyspecjalizowanej w obuwiu trekkingowym, nie musisz obawiać się o bezpieczeństwo kroku, nawet mimo mniejszego zabudowania nogi.
To rozwiązanie nie jest jednak również pozbawione kilku słabych punktów. Co prawda niskie buty mogą pomagać kostce, ale nie zabezpieczają przed urazami mechanicznymi. Otarcia, uderzenia kamieni – na to wszystko jesteśmy narażeni w niskich butach. Przed piaskiem czy drobnym żwirem można ochronić się specjalnymi ochraniaczami – stuptutami – ale i tak stuptuty nie osłonią nogi przed ostrymi, twardymi elementami szlaku.
Niskie buty do chodzenia po górach gorzej chronią także przed deszczem. Co prawda bez trudu znajdziemy niskie buty z wodoodporną membraną, ale woda w tym przypadku może wlewać się do nich również z góry. Niestety, obuwie z membraną GORE-TEX wyjątkowo trudno wysuszyć, co może przysporzyć kłopotów, jeśli planujesz wyprawy dzień po dniu.
Niskie buty Salomon męskie, podobnie jak produkty innych firm, nie nadają się także do przemierzania zimowych szlaków pokrytych śniegiem, jeśli nie zainwestujesz w stuptuty (a czasem i one mogą nie wystarczyć). Na zaśnieżone szlaki znacznie lepiej wybrać po prostu buty z wysoką cholewką i dołożyć do nich równie wysokie skarpety.
Niskie treki raczej nie sprawdzą się też w najtrudniejszych miejscach górskich szlaków, w których nogi ciągle są narażone na kontakt z wystającymi skałami. Ta uwaga nie dotyczy jednak profesjonalnych wspinaczy.
Dla laika buty do biegania po górach z wysoką, rozbudowaną cholewką, zwykle stanowią symbol profesjonalnego obuwia wysokogórskiego. W końcu to właśnie tego typu buty widzimy na nogach himalaistów. Czy jednak równie dobrze sprawdzą się na polskich szlakach?
Wysokimi butami trekkingowymi nazywamy modele z cholewką sięgającą za kostkę. Taka konstrukcja zabezpiecza przed urazami mechanicznymi znacznie lepiej niż niskie buty. Dodatkowo chroni przed błotem, wilgocią i wodą – najlepiej spisują się oczywiście buty wykonane z w pełni wodoodpornych materiałów, z membraną GORE-TEX. Oczywiście, by do środka nie dostała się woda, obuwie trzeba bardzo dokładnie zasznurować.
Wysokie obuwie jest szczególnie polecane w przypadkach dłuższych wędrówek po trudnym terenie. Skaliste zbocza, kamienisty szlak, przedzieranie się przez zarośnięty las – tutaj ochrona zapewniana przez wysokie obuwie może w pełni zaprezentować swoje możliwości.
Wysoka cholewka dodatkowo chroni kostkę przed skręceniem. Zmęczonej nodze łatwiej o nieprzemyślany krok, a materiał zaciśnięty wokół całej stopy i kostki uniemożliwia niekontrolowane ruchy. W razie poślizgnięcia się – na przykład na podstępnym mokrym kamieniu – porządne, mocno zawiązane obuwie, uchroni wędrowca przed skończeniem w gipsie.
Z tego powodu, wysokie buty do chodzenia po gorach nadają się również na wyprawy ze sporym obciążeniem, na przykład wtedy, gdy na plecach trzeba dźwigać namiot. Lepiej od niskich butów radzą sobie także w trudniejszym terenie, na przykład na skalistych graniach, a stabilizacja, którą daje wysoka cholewka, pozwala na stawianie pewniejszych kroków. To nieoceniona zaleta, gdy oprócz brnięcia przed siebie musisz balansowac z ciężarem na plecach.
Wysokie buty nadają się na zimowe wycieczki, w związku z tym są także bardziej uniwersalne. Kiedy planujesz zakup tylko jednej pary butów trekkingowych, a planujesz zarówno trasy po dolinach, jak i szczytach, lepiej wybrać właśnie wysokie buty, z umiarkowanie grubym materiałem cholewki. Stopa nie może się przegrzewać – jeśli w zimie Twoje uniwersalne buty do chodzenia po górach będą za lekkie, założysz grubsza skarpetę.
Mimo takiej możliwości – po prostu wygodniej mieć dwie pary butów. Komfort wędrówek jest na wagę złota, a solidne obuwie to inwestycja na lata.
Tego typu obuwie nie jest jednak również pozbawione wad. Mimo rozmaitych przeszyć i innych rozwiązań wspomagających wentylację stopy, w takich butach oddychanie nogi jest utrudnione. Wysokie buty do chodzenia po górach będą gotowały Twoje stopy, jeśli nie przyłożysz się do wyboru.
Wysokie buty są zwykle również cięższe od niskich, będziesz się w nich zatem wolniej poruszać. Wędrówka okaże się bardziej męcząca, zwłaszcza dla początkujących turystów, którzy nie maja jeszcze mięśni wzmocnionych wyprawami.
Do dobrze zawiązanych butów z wysoką cholewką nie maja prawa dostać się żadne kamyki, piasek czy żwir… Ale jeśli nie zadbasz o całkowicie szczelne wiązanie, ściąganie butów na szlaku będzie wymagało sporo energii. Rozsznurowanie i ponowne zasznurowanie wysokiej cholewki to poważne przedsięwzięcie – bez porównania z wygodnym zdejmowaniem niskich butów górskich.
Jakie buty do chodzenia po górach wybrać – niskie czy wysokie? Poznałeś zalety i wady obu rozwiązań – teraz wybierz ten model, który będzie odpowiedni dla Twojego typu wędrówek i pory roku. Najważniejsze, to stawiać na zaufane, sprawdzone marki, doświadczone w tworzeniu solidnego obuwia trekkingowego. Bez mocnych materiałów i przyczepnej gumy, żadne buty w góry nie będą całkowicie bezpieczne!
Mogą Ci się spodobać:
Sznurowanie butów to umiejętność, którą mogą pochwalić się już kilkuletnie […]
Jakie buty w góry, by bezpiecznie i wygodnie pokonać dziesiątki […]
Buty trekkingowe mają pomagać nam w poruszaniu się po wymagającym […]
Buty trekkingowe to jeden z najbardziej dynamicznie rozwijających się segmentów […]
Prawdziwi miłośnicy terenowych wypraw nie zważają na pogodę ani porę […]
Buty trekkingowe Salomon to renomowana marka, która cieszy się uznaniem […]
Wśród turystów, zwłaszcza tych, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z […]
Śnieg to podłoże, które stawia przed wszystkimi rodzajami butów wysokie […]
W czasie terenowych wycieczek większość z nas zakłada na nogi […]
Rozmiar to jeden z kluczowych parametrów buta, a wbrew pozorom […]
Kupujesz pierwsze buty trekkingowe? Nie obędzie się bez doskonałego dopasowania! […]
Śmierdzące buty trekkingowe – który zapalony wędrowiec nie miał nigdy […]
Na sklepowych półkach, a także w ofercie sklepów internetowych, możemy […]
Turyści w sandałach czy klapkach wspinający się na Giewont lub […]
Wiosna to czas, w którym wielu z nas wraca w […]
Określenie “buty podejściowe” może kojarzyć się z niezbyt wyspecjalizowanym obuwiem […]
Buty trekkingowe to szczególny rodzaj obuwia. Zazwyczaj poświęcamy sporo uwagi […]
Buty trekkingowe Salomon czy innych znanych marek powinny być dopasowane […]
Wysokość cholewki, waga, materiał użyty do produkcji, przeszycia i łączenia, […]
Wybór odpowiednich butów może być kluczowy dla wyprawy na tatrzański, […]
Jakość kosztuje – ta zasada dotyczy właściwie wszystkich dziedzin życia […]
Buty z kolcami czy raki to niezbędne elementy wyposażenia każdego […]