Buty trekkingowe mają pomagać nam w poruszaniu się po wymagającym […]
Data publikacji 29.01.2022
Przeczytasz w 4 minut
1931 wyświetleń
Śmierdzące buty trekkingowe – który zapalony wędrowiec nie miał nigdy do czynienia z tym problemem? Nie ma się czego wstydzić – trzeba po prostu sobie poradzić! To łatwiejsze niż sądzisz – mamy dla Ciebie kilka niezawodnych porad! Jak pozbyć się zapachu z butów? Przeczytaj i zastosuj!
Nie jest tajemnicą, że za ,,smrodkiem” stoi przede wszystkim pocenie się stóp. Jak je zmniejszyć? Po pierwsze – stosuj antyperspiranty do stóp. Nie tylko ograniczą problem potliwości, ale nawet zapobiegną odciskom!
Pamiętaj także, by dobrać buty i skarpety do warunków atmosferycznych. Idąc latem w góry i zakładając zimówki z myślą ,,jakoś to będzie” trzeba się liczyć z okropnym zapoceniem stóp… Ani to przyjemne, ani zdrowe! Podobnie ze skarpetami. Zamiast profilaktycznie zakładać grube skarpetki, ciepłą porą załóż cieńsze i ewentualnie weź dodatkowa parę do plecaka.
Kupując buty trekkingowe i dobierając wkładki poczytaj recenzje i dokładnie zapoznaj sie z opisem technicznym. Upewnij się co do oddychalności wyposażenia trekkingowego zamiast dopiero testować ją w praktyce!
No dobrze, wiesz juz jak zapobiegać. Co jednak jeśli śmierdzące buty trekkingowe to już faktyczny problem władający powietrzem w Twoim przedpokoju? Sprawdź kilka niezawodnych sposobów!
Soda oczyszczona – wysyp ją na wkładki na kilka godzin a wymiecie z obuwia nawet najpaskudniejsze aromaty. Nie bez powodu ten specyfik to ,,must have” w każdym domu – radzi sobie z niechcianymi zapachami jak mało co. Tanio, szybko i skutecznie – spróbuj jej użyć w pierwszej kolejności!
Buty można także wyczyścić w środku octem. To kolejny środek (nie tylko) do sprzątania mający stałe miejsce w naszych domach. Dokładnie oczyść buty szmatką z wodą i octem w stosunku 50:50 i pozostaw do wyschnięcia.
Kolejny domowy sposób na to jak pozbyć się zapachu z butów – na kilka godzin włóż do nich waciki nasączone alkoholem. Intensywna woń wysokoprocentowego środka powinna doskonale odświeżyć Twoje obuwie.
Co jeszcze można włożyć do butów by przestały od progu przypominać Ci o ostatniej wędrówce? Torebki herbaty, żwirek dla kota (tak – świetnie chłonie zapachy!), woreczek z ryżem nasączonym olejkiem eterycznym albo proszek do pieczenia. Jak widzisz, sposobów na śmierdzące buty trekkingowe jest co niemiara – nic tylko testować!
Zamiast wkładać coś do butów możesz jeszcze… włozyc buty do zamrażarki! Niska temperatura bezlitośnie wyeliminuje drobnoustroje odpowiedzialne za przykry ,,aromat”.
Wreszcie najbardziej podstawowy i oczywisty sposób – wypranie butów zgodnie z zaleceniami producenta. Klejonych butów nie wrzucamy do pralki, a czyścimy ręcznie! Pamiętaj, aby bardzo dokładnie wysuszyć buty – jeśli pierzesz je podczas chłodniejszej pory roku użyj suszarki do włosów. Nie pozwól by buty trekkingowe zbyt długo pozostały wilgotne, bo pogorszysz sytuację!
Zamiast po fakcie kombinować nad tym jak pozbyć się zapachu z butów, warto zaopatrzyć się w ,,anty-aromatyczny” niezbędnik. Co wchodzi w jego skład? Spray antyzapachowy do obuwia działający antybakteryjnie to świetny pomysł, podobnie jak wkładki pochłaniające zapachy. Jedno i drugie zaoszczędzi nam nieprzyjemnych wrażeń po zdjęciu treka ze stopy!
Właśnie – wkładka. Kiedy ostatnio ją wymieniałeś? Ta część obuwia chłonie zapachy jak szalona! Przy okazji odświeżania obuwia pewnie przyda się wysłanie jej na emeryturę – na zakupach zaopatrz się w nowa parę.
W celu naturalnej walki z powędrówkowym smrodkiem przyda się także eteryczny olejek lawendowy. Fenomenalnie niweluje nieprzyjemne zapachy – jeśli Twoje treki wymkną się spod kontroli, dwie krople olejku na wkładkę mogą załatwić sprawę.
Zanim obuwie nabierze nieprzyjemnego zapachu do takiego stopnia, że trzeba będzie sięgnąć po specjalne środki, warto po prostu je wietrzyć! Regularne wietrzenie ogranicza rozwój bakterii odpowiedzialnych nie tylko za odór, ale i paskudne choroby stóp. Tak więc, dbaj na zapas, by nie musieć później walczyć ile sił – na to jest czas podczas trekkingowych wypraw!
Jak pozbyć się zapachu z butów trekkingowych? Uniwersalne metody to między innymi soda, ocet, alkohol i niska temperatura. Poza tym warto ograniczyć pocenie stóp dobierając sprzęt zgodnie z panującą temperaturą oraz stosując antyperspiranty. Na co dzień możemy zadbać o buty wietrząc je, piorąc zgodnie z zaleceniami producenta, stosując wkładki antybakteryjne i specjalne preparaty do butów.
Żeby buty nie śmierdziały trzeba o nie dbać! Jak? Przeczytaj i zatroszcz się o treki zanim zmusi Cie do tego ich ,,aura”: https://sbiegacza.pl/2020/05/19/jak-dbac-o-buty-trekkingowe!
Mogą Ci się spodobać:
Buty trekkingowe mają pomagać nam w poruszaniu się po wymagającym […]
Buty trekkingowe to jeden z najbardziej dynamicznie rozwijających się segmentów […]
Prawdziwi miłośnicy terenowych wypraw nie zważają na pogodę ani porę […]
Buty trekkingowe Salomon to renomowana marka, która cieszy się uznaniem […]
Wśród turystów, zwłaszcza tych, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z […]
Śnieg to podłoże, które stawia przed wszystkimi rodzajami butów wysokie […]
W czasie terenowych wycieczek większość z nas zakłada na nogi […]
Rozmiar to jeden z kluczowych parametrów buta, a wbrew pozorom […]
Kupujesz pierwsze buty trekkingowe? Nie obędzie się bez doskonałego dopasowania! […]
Śmierdzące buty trekkingowe – który zapalony wędrowiec nie miał nigdy […]
Na sklepowych półkach, a także w ofercie sklepów internetowych, możemy […]
Turyści w sandałach czy klapkach wspinający się na Giewont lub […]
Wiosna to czas, w którym wielu z nas wraca w […]
Sznurowanie butów to umiejętność, którą mogą pochwalić się już kilkuletnie […]
Określenie “buty podejściowe” może kojarzyć się z niezbyt wyspecjalizowanym obuwiem […]
Buty trekkingowe to szczególny rodzaj obuwia. Zazwyczaj poświęcamy sporo uwagi […]
Buty trekkingowe Salomon czy innych znanych marek powinny być dopasowane […]
Wysokość cholewki, waga, materiał użyty do produkcji, przeszycia i łączenia, […]
Wybór odpowiednich butów może być kluczowy dla wyprawy na tatrzański, […]
Jakość kosztuje – ta zasada dotyczy właściwie wszystkich dziedzin życia […]
Buty z kolcami czy raki to niezbędne elementy wyposażenia każdego […]