Uliczna moda zmienia swoje oblicze, a dresy nie są już […]
Data aktualizacji 08.02.2024
Przeczytasz w 6 minut
Slow jogging to jedna z najpopularniejszych metod treningowych stosowanych przez amatorów sportu. Jeżeli chcesz zacząć biegać, ale nie możesz się za to zabrać, jest to coś dla Ciebie. Ten jogging powinien zainteresować także każdego mniej i bardziej doświadczonego biegacza oraz tych, którzy wciąż powtarzają, że nie mają czasu na ruch lub są na to za starzy. Dlaczego? Ponieważ na niego łatwo znaleźć czas, nie trzeba mieć żadnej kondycji na start, a w dodatku każdy odniesie z tego korzyści. Poznaj tę metodę biegową od A do Z!
Slow jogging to bardzo wolne bieganie, w tempie 4-5 km na godzinę (12-15 min/km). Jest sposobem na spalanie kalorii, zadbanie o formę fizyczną, odstresowanie się, a także zapobieganie wielu współczesnym dolegliwościom wynikającym z siedzącego trybu życia. Cały trening odbywa się znacznie poniżej progu mleczanowego. Nie powoduje zmęczenia, zakwasów ani zadyszki.
Więc po co w ogóle ruszać w trasę biegowym krokiem, zamiast iść na spacer?
Bieganie, nawet w tak wolnym trybie, angażuje o wiele więcej grup mięśniowych niż samo chodzenie, m.in. mięsień czworogłowy, pośladkowy, bardziej uruchamia mięśnie brzucha. Mimo wolnego tempa, biomechanika biegu a chodu jest inna. Jogging slow będzie miał większy wpływ na ciało, niż tylko spacerowanie.
Slow jogging przyszedł do nas z Japonii. Został stworzony przez profesora Hiroakiego Tanakę, który w wieku 50 lat przebiegł maraton ze świetnym czasem 2:38:50. Stosował właśnie tę metodę – bardzo wolny bieg umożliwił mu zachowanie energii na cały wyścig. Wyminął wielu klasycznie biegnących rywali, których pokonało zmęczenie.
Slow jogging zawiera w sobie wszystkie zalety biegania, przy jednoczesnym zmniejszeniu do minimum jego ewentualnych wad.
Przekonaliśmy Cię, że jogging slow to coś, czego warto spróbować? To przejdźmy do praktyki!
Slow jogging nie jest niczym trudnym. Jest znacznie łatwiejszy od samego biegania, choćby dlatego, że nie potrzebujesz mieć dobrej kondycji fizycznej, ani nie zmęczysz się szczególnie, nawet po 30 minutach truchtania.
Mimo wszystko, by poprawnie uprawiać taki bieg, trzeba spełniać parę założeń. Zastosuj się do poniższych wskazówek.
Truchtasz na tyle wolno, że możesz swobodnie rozmawiać z osobą obok, nie męczysz się, nawet nie masz przyśpieszonego oddechu.
By tak dobrze znosić wysiłek, musisz robić drobne kroczki. W slow joggingu powinno się robić około 180 kroków na minutę, a więc 45 kroków na 15 sekund. Jest to ściśle powiązane z długością kroku. Ten zaś nie powinien być dłuższy niż 1/3 kroku, jaki robisz podczas zwykłego chodu. Nieraz będzie Ci się wydawać, że podskakujesz w miejscu.
Nie może być momentu, w którym obie stopy są na ziemi. W kroku biegowym zawsze jest moment, w którym obie stopy są oderwane od podłoża – to tzw. faza lotu. Tym samym nie myśl, że slow jogging upoważnia Cię do biego-szurania. Nic z tych rzeczy. Polega na tym samym, co zwykłe bieganie – tylko o wiele wolniej.
Śródstopie to anatomiczny amortyzator. Nie biegaj z pięty, bo dorobisz się bólu łydek i kolan.
Jeżeli nie wiesz, gdzie dokładnie na stopie jest ten punkt, na którym masz lądować, to poskacz w miejscu, pobiegaj do tyłu. W obu przypadkach będziesz naturalnie lądować na śródstopiu. A więc wykonuj krok tak, by lądować właśnie w tym miejscu.
Do tego nie musisz mieć super butów do biegania. Wybierz buty z cienką podeszwą, w której z łatwością wyczujesz, jak lądować na śródstopiu. Zadbaj tym samym również o to, aby ścieżka biegowa prowadziła po miękkim, naturalnym podłożu. Nawet w mieście znajdziesz nieutwardzone ścieżki.
Plecy musisz mieć proste, a wzrok skierowany przed siebie. Równocześnie z nogami pracuj ramionami – ugnij je w łokciach, naturalnie poruszaj w przód i w tył. Nie zaciskaj pięści, rozluźnij barki.
Kładź stopy równolegle do siebie, a więc czubkami na przód, a nie na zewnątrz. Pilnuj, by kolana nie schodziły się do środka.
Głęboki, rytmiczny oddech to kolejna z podstaw. Jeśli masz problem z wyregulowaniem oddechu, to możesz robić wdech na dwa kroki, a potem wydech na kolejne dwa.
Bierz wdech nosem i ustami, wydech rób przez usta. Oddychaj głęboko, a takie dotlenienie zbawiennie wpłynie na Twój umysł i ciało.
Biegaj tak wolno, by móc się cały czas uśmiechać.
Ludzie mogą na Ciebie dziwnie patrzeć, gdy będziesz biegł w żółwim tempie uśmiechnięty od ucha do ucha… ;). Nie zawracaj sobie tym głowy, bo w nagrodę dostaniesz ogromny wyrzut endorfin, dobry humor, dużo energii i w dłuższej perspektywie lepsze zdrowie.
Odpuść sobie ściganie się z innymi czy też z samym sobą. Nie licz czasu, nie sprawdzaj swojego tempa. Skup się na byciu tu i teraz. Wrzuć na luz i odpocznij, biegając. Włącz ulubioną muzykę lub ciekawy podcast, ciesz się naturą i ruchem.
Efekty zauważysz, gdy będziesz biegał regularnie, czyli codziennie po 30-60 minut.
Nie musisz trenować jednym ciągiem, możesz to dowolnie rozdzielić, np. po 15 minut rano i wieczorem, czy przez 20 minut drogi do pracy. Liczy się także 5 minut slow joggingu na przystanek autobusowy, czy do sklepu tuż przed godziną zamknięcia. Po prostu szukaj okazji, biegaj zawsze i wszędzie, a te pół godziny dziennie bez problemu się uzbiera.
Jako początkujący biegacz, przede wszystkim nauczysz się lądowania na śródstopiu i wykorzystywania naturalnego potencjału stopy do amortyzacji wstrząsów. Slow jogging będzie świetnym wdrożeniem do biegania. Nauczy Cię podstaw technicznych, wstępnie zwiększy Twoją wydajność, wytrzymałość, siłę nóg i z pewnością zachęci do dalszych biegowych podbojów. Jogging slow pokaże Ci sport od przyjaznej – uśmiechniętej – strony.
Z kolei, jako zaawansowany, będziesz mógł na chwilę zwolnić i przestać liczyć dystans, czas, tempo – będziesz mógł po prostu cieszyć się biegiem. W ten sposób odkryjesz na nowo radość z biegania. Być może zmienisz do niego podejście. Jogging slow pomoże Ci także powrócić do formy po ewentualnych kontuzjach i dłuższych przerwach w treningach.
Slow jogging to japońska metoda bardzo wolnego biegania. Polega na biegu w tempie 12-15 min/km, czyli wolniej, niż chodzą niektórzy spacerowicze. Skupia się na dbaniu o własną przyjemność z ruchu. Wymaga poprawnej techniki – bardzo łatwo się jej nauczyć. Nadaje się dla każdego, nawet osoby, która nigdy w życiu nie uprawiała sportu, a jej kondycja nie istnieje. Spala dwa razy więcej kalorii niż spacer, pomaga rozluźnić głowę i polubić ruch. Spróbuj – wystarczą wygodne buty!
Mogą Ci się spodobać:
Uliczna moda zmienia swoje oblicze, a dresy nie są już […]
Moda zmienia się błyskawicznie, ale pewne elementy garderoby nigdy nie […]
Wybór odpowiedniej odzieży sportowej to podstawa, by cieszyć się komfortem […]
Bieganie to pasja, która wymaga nie tylko determinacji i regularnych […]
W dzisiejszych czasach zdrowie i dobre samopoczucie są priorytetami dla […]
Schyłek roku powinien stanowić dla mężczyzn idealny moment na odświeżenie […]
Bieganie to naprawdę fajne hobby, ale i styl życia. Warto […]
Czy Twoje buty zdradzają Twoje aktywności? Nieprzyjemny zapach to problem, […]
Bieganie jest dziś jedną z najpopularniejszych form aktywności fizycznej. Z […]
Przygotowanie motoryczne, które obejmuje zarówno siłę, szybkość, wytrzymałość, jak i […]
Co można zrobić dla swojego organizmu, by regularne bieganie i […]
Jak oddychać podczas biegania, by było to w pełni optymalne? […]
Podologia to dziedzina medycyny, która zajmuje się kompleksową opieką nad […]
Cukier jest jednym z najważniejszych składników w kuchni. Bez niego […]
Spróbowałeś nowych ćwiczeń, wydłużył dystans, wracasz do biegania po dłuższej […]
Jak zacząć biegać i zmienić swoje życie dzięki temu, że […]
Elektrolity to kluczowy element diety sportowców i osób aktywnych. Minerały, […]
Ciekawostki o bieganiu mogą Ci pomóc zdobyć wysokie miejsce w […]
Regeneracja po bieganiu to jeden z fundamentów formy. Jeśli ją […]
Regularnie dręczone treningowym ogniem, noszące kochane ciałko przez całe życie […]
Czy bieganie jest zdrowe – nad tą kwestią zastanawia się […]
Bliski kolega biegania… a może jednak nie aż tak bliski? […]
Zima jest magicznym czasem, który zachęca do górskich wypraw. Choć […]
BCAA a bieganie to popularny temat suplementacyjny. W jaki sposób […]
Slow jogging to jedna z najpopularniejszych metod treningowych stosowanych przez […]
Ile kosztuje dieta pudełkowa i czy taki wydatek może się […]
Początek zimy to zawsze prawdziwa gratka dla miłośników dyscyplin nieodzownie […]
Wybór pierwszego rowerka dla dziecka to wyjątkowy moment, który może […]
Rytuały relaksacyjne mają bardzo korzystny wpływ na zdrowie. Wizyta w […]
Bieganie nie jest tylko narzędziem do zmiany sylwetki. Miliony ludzi […]