Chusta do biegania – oryginalna czy tańszy zamiennik?

Akcesoria do biegania, które koniecznie trzeba mieć? Chusta do biegania Buff lub tańszy zamiennik – chusta typu buff, jak przyjęło się mówić – to wyposażenie obowiązkowe. No właśnie – czy oryginał jest warty swojej ceny, gdy na rynku znajdziesz podobne chusty za kilkanaście złotych? Przeczytaj co o tym sądzimy!

Chusta Buff – co to jest?

Chusta do biegania, którą znamy jako chustę buff, to komin bez obcierających szwów, o bardzo szerokich możliwościach wykorzystania. Możesz ją wiązać na wiele sposobów, traktować jak szalik, czapkę, a nawet… biustonosz.

Oryginalna chusta Buff pochodzi z Hiszpanii. Tam tez odbywa się większośc procesow projektowania i wytwarzania oryginalnych chust. Chusty kosztują między 80 do ponad 200 złotych, zależnie od modelu.

chusta do biegania buff cena
Chusta do biegania Buff – ceny standardowych modeli, źródło: strona producenta Buff

Na rynku znajdziesz produkty, które imitują oryginalne buffy. Ich cena jest dużo niższa niż akcesoriów pierwotnego producenta. Mają jednak nie ustępować im właściwościami.

Część biegaczy kolekcjonuje wyposażenie ,,po kosztach”. Ciężko im się dziwić, bo część akcesoriów sportowych faktycznie nie jest warta żądanych za nie kwot… Czy jednak oryginalna chusta Buff do nich należy?

Chusta Buff – nieoczywiste i bezpieczne właściwości oryginału

Chusty do biegania Buff dostaniesz w różnych wersjach. Zawsze będą one wyposażone w technologie chłodzące, filtry UV, ochronę przed owadami. Materiały są elastyczne i nie tracą swojej formy w starciu z inwencją twórczą użytkującego. Ponadto, cechuje je antybakteryjność oraz certyfikaty bezpieczeństwa dla zdrowia.

Zamiennik za kilkanaście złotych nie da Ci żadnej z tych zalet. Utrudni oddychanie i będzie chłonąć bakterie jak gąbka. Nie powstrzyma słońca i komarów, a właściwości chłodzące? Wręcz przeciwnie. 

Nie dość, że podróbki są niepraktyczne, to jeszcze niezdrowe. Poza zbieraniem bakterii, którymi później będziesz oddychał, nie wiadomo co jest w ich składzie. Użyte barwniki mogą szkodzić, bo producenci działający po kosztach w Pakistanie czy Chinach niespecjalnie przejmują się normami oraz kondycją użytkowników.

To już wystarczające powody, żeby kupić oryginalnego Buffa. Jest ich jednak jeszcze więcej.

Oryginalna chusta do biegania – produkt etyczny

Firma Buff angażuje się w dbanie o środowisko. Uczestniczy w projektach skupionych wokół ochrony przyrody, za co zbiera nagrody od międzynarodowych organizacji. Wspierając ją, pośrednio wspierasz naturę. 

Ich produkty są tworzone z materiałów pozyskiwanych z recyklingu. O recyklingu producent  oferujący tanie podróbki słyszał prawdopodobnie tylko z telewizji. 

Hiszpańska firma używa wełny merino pozyskiwanej bez mulesingu. Mulesing to okrutny proces wycinania skóry z zadów owiec, żeby zapobiec rozwojowi muszycy. Buff trzyma się z daleka od dostawców wełny decydujących się na mulesing w swoich hodowlach.

owce na wełnę merino
Dobra wełna merino od szczęśliwych owiec – mulesing free!

Na koniec – Buff nie wykorzystuje w swoich fabrykach taniej siły roboczej. W stosunkowo duży koszt akcesorium wlicza się między innymi opłacenie pracowników oraz zapewnienie im bezpiecznych, etycznych warunków.

Bez wątpienia, Buff to firma bardzo eko. Przyjazna środowisku, zdrowiu ludzi i zwierząt. Do takiego miana nie mogą aspirować firmy z dalekiej Azji, które kuszą ładnymi i tanimi zamiennikami.

Chusta do biegania – jakość warta ceny

Chusta Buff ma kapitalne opinie wśród biegaczy, rowerzystów, trekkingowców i po prostu wszystkich sportowców, którzy mają z nią do czynienia. Niektórzy wręcz kolekcjonują oryginalne Buffy.

Oczywiście, możesz kupić najtańszy zamiennik wyglądający jak Buff. Miej jednak na uwadze, że po paru tygodniach rozciągnie się, zacznie spadać na oczy i zsuwać się z twarzy. Wyrzucisz ją do śmieci.

Oryginalna chusta do biegania Buff jest warta swojej ceny. Potwierdzają to miliony opinii. 

Chusta do biegania – inni producenci

Zamiennik dla oryginalnego Buffa to oczywiście nie tylko ,,kawałek ścierki z chińskiej fabryki” za parę złotych. Swoje modele mają też producenci sprzętu sportowego, którym nie można zarzucić niskiej jakości. Chusty od nich są maksymalnie o połowę tańsze od Buffa… a nawet droższe.

Równocześnie, nie oferują takich właściwości technicznych jak Buff. Hiszpańska firma ma własne technologie, nieużywane przez konkurencję, oraz renomę nie do przebicia. Potencjalni konkurenci dobrze o tym wiedzą – jeśli zaczniesz szukać chusty do biegania w Sieci, zauważysz, że większość z nich to Buffy. Przez lata obecności na rynku wypracowali sobie swoisty monopol na biegowe kominy.

Uściślijmy – chcesz mieć chustę do biegania Nike, a nie potrzebujesz właściwości technicznych oferowanych przez Buff? Nie ma sprawy, kup ją. Zdajemy sobie sprawę, że czasem po prostu lubi się daną markę i chce pozostać jej wiernym. Decyzja należy do Ciebie.

Oryginalna chusta do biegania Buff to akcesorium, dla którego nie warto szukać tanich zamienników. Oferuje kapitalne właściwości, za które uwielbiają je sportowcy. Poza tym, firma działa etycznie, a jej produkty są opatrzone certyfikatami bezpieczeństwa. Nie kupuj na bazarze, gdy masz pod ręką wolne kilkadziesiąt złotych – inwestycji w chusty Buff się nie żałuje.