Blog o bieganiu sBIEGACZA - porady, ćwiczenia, diety dla biegaczySFERA BIEGACZA
  • Polski
  • English
Facebook sBIEGACZ Instagram sBIEGACZ Szukaj
> Bieganie czy rower, siłownia, pływanie czy może chodzenie? Oto jest pytanie!

Bieganie czy rower, siłownia, pływanie czy może chodzenie? Oto jest pytanie!

Data aktualizacji 13.03.2024

Przeczytasz w 7 minut

Bieganie czy rower, siłownia, pływanie czy może chodzenie? Oto jest pytanie!

Bieganie – czy to wybór dla każdego?

Aktywność fizyczna, bez względu na to, czy jest to bieganie, czy siłownia albo spacer, ma ogromny wpływ na Twoje zdrowie. Dzięki niej możesz mieć lepsze samopoczucie i ochronić swój organizm przed wieloma groźnymi chorobami. Jednak w związku z tym, że trening powinien mieć zindywidualizowany charakter, dowiedz się jaki typ aktywności będzie dla Ciebie najlepszy!

Dlaczego bieganie jest takie popularne?

Jeśli masz dylemat, biegać czy nie biegać, pamiętaj – bieganie jest właściwie dla każdego. Nie ma znaczenia wiek, kondycja fizyczna czy poziom motywacji. Najważniejsze jest to, aby częstotliwość i długość biegów dostosować do możliwości organizmu.

Bieganie jest korzystne dla zdrowia fizycznego i poprawia nastrój. Zapobiega:

  • otyłości;
  • chorobie wieńcowej;
  • miażdżycy;
  • różnym nowotworom, na przykład płuc.

Bieganie możesz rozpocząć w dowolnym momencie. Jest to jedna z najłatwiej dostępnych form aktywności fizycznej, która nie wiąże się z dużymi wydatkami.

Mężczyzna w butach do biegania New Balance

#RunYourWay – biegaj na swoich warunkach

Kampania Run Your Way New Balance skierowana jest do każdej aktywnej sportowo osoby. Nie skupia się wyłącznie na zawodowcach, maratończykach czy zaawansowanych biegaczach, choć wśród nich jest wiele inspirujących osób, które przeszły swoją niepowtarzalną drogę do celu. Skupia się także na Tobie, który podnosi się z kanapy, zakłada buty i idzie biegać.

New Balance hasłem #RunYourWay chce Ci powiedzieć, że w bieganiu nie ma ograniczeń – wiekowych, związanych z płcią, wagą, wyglądem, przekonaniami czy pasjami. Wychodząc na trening biegowy musisz przełamywać swoje ograniczenia i bariery, musisz włożyć konkretny wysiłek, stajesz się silniejszy i dlatego jest biegaczem! Co więcej możesz biegać na własnych zasadach – własnymi ścieżkami, własnym sposobem i tak często jak możesz!

Chcesz być biegaczem? Podejmij decyzję i zacznij biegać na własnych zasadach! https://nbsklep.pl/running.

Pamiętaj, że treningi spokojnie pogodzisz z życiem zawodowym oraz rodzinnym, wystarczy ułożyć sobie plan treningów w cotygodniowych harmonogramie pracy i zajęć dodatkowych. Biegać możesz przecież bez względu na porę dnia czy nocy oraz warunki pogodowe. Truchtać możesz nawet podczas spaceru z dzieckiem w wózku.

baner kampanii new balance run your way

Rower czy bieganie?

Jeśli zastanawiasz się, co jest korzystniejsze dla zdrowia, jazda na rowerze czy bieganie, decyzja tak naprawdę należy do Ciebie. Każdą z propozycji możesz wykonywać sam lub w grupie osób. Każda także pozwoli Ci zadbać o kondycję i zdrowie, jednak dzięki biegom, w stosunku do rekreacyjnej jazdy, spalisz więcej kalorii i szybciej pozbędziesz się nadmiaru tłuszczu. Jest to ważne, gdy chcesz wyszczuplić swoją sylwetkę. Pamiętaj jednak, że musi temu towarzyszyć zdrowa dieta. Bieganie ponadto angażuje większą ilość mięśni.

Z drugiej strony szybka (w przeciwieństwie do rekreacyjnej) jazda na rowerze równie efektywnie pomoże ci zbić wagę, poprawi twoją kondycję fizyczną oraz wzmocni serce i płuca. Jest także lepsza dla osób mających problem ze stawami czy kontuzją łąkotki. Bieganie, szczególnie po twardej nawierzchni, w nieodpowiednim obuwiu i ze znaczną nadwagą, może obciążyć stawy.

Odpowiadając na pytanie, co lepsze – bieganie czy rower? Odnieś nasze sugestie do swojej sytuacji, ewentualnie skonsultuj się z lekarzem lub trenerem personalnym.

Rower stacjonarny vs rower tradycyjny

Rower tradycyjny pozwala trenować na świeżym powietrzu, czego dodatkowym efektem jest dotlenienie organizmu. Także jazda na rowerku stacjonarnym jest korzystna dla zdrowia, gdyż pomoże zredukować wagę oraz zwiększyć wydolność organizmu. Świetnie sprawdzi się w przypadku osób, które nie lubią aktywności na zewnątrz podczas brzydkiej pogody.

Bieganie czy rowerek stacjonarny – co wybrać? Nie musisz wybierać. Jazda na takim rowerku może mieć formę rozgrzewki przed biegiem i pozwoli przygotować mięśnie do wzmożonego wysiłku. Jednak to Ty ustalasz zasady! Wybierz taką formę jazdy na rowerze jaką lubisz najbardziej i która jest w zasięgu Twoich możliwości!

Siłownia czy bieganie?

Trening na siłowni jest idealny, jeśli chcesz zwiększyć masę mięśniową oraz wyrzeźbić sylwetkę. Co więcej, na siłowni czy na sali fitness są dostępni trenerzy personalni, którzy mogą doradzić Ci jakie ćwiczenia wybrać, aby osiągnąć cel, a także będą czuwać nad Twoją postawą i prawidłowym korzystaniem ze sprzętu. W siłowni będziesz pod czujnym okiem profesjonalistów, szybciej się wzmocnisz i będziesz bardziej wytrzymały pod względem fizycznym. Jednak jeśli wybierzesz bieganie z grupą New Balance Run Club (https://nbsklep.pl/new_balance_run_club) także możesz liczyć na profesjonalne wsparcie dotyczące motywacji czy techniki.

Jak połączyć bieganie z treningiem siłowym

Jeśli nie wiesz, co jest dla ciebie lepsze, bieganie czy siłownia, spróbuj połączyć oba typy aktywności fizycznej. Gdy wyciskanie ciężarów jest dla ciebie uciążliwe, możesz postawić na crossfit. Łączy elementy gimnastyki i fitnessu oraz zajęcia polegające na operowaniu hantlami. Takie zajęcia potrafią dać prawdziwy wycisk!

Zaplanuj treningi, biorąc pod uwagę własne możliwości oraz cele, jakie przed sobą postawiłeś. Podziel dni w tygodniu na bieganie oraz na wizyty na siłowni.

  • Jeśli chcesz zbudować masę mięśniową, polecamy 2–3 dni w tygodniu na siłowni przeplatane 1–2 sesjami biegowymi.
  • Gdy zamierzasz poprawić wydolność biegową, dobrą propozycją są 2–3 treningi biegowe w tygodniu oraz 1 lub 2 wizyty na siłowni.

Jednak pamiętaj, już 3 treningi w tygodniu pozwolą Ci zbliżać się do celu. Dlatego też, gdy masz mało czasu w tygodniu i zastanawiasz się, co lepsze, bieganie czy siłownia, postaw na trening interwałowy. Polega on na tym, że bieganiu towarzyszą ćwiczenia typu pompki i przysiady.

Pływanie czy bieganie?

Bez względu na to, czy wybierzesz bieganie, czy ćwiczenia na pływalni, korzyści zdrowotne dla twojego organizmu będą znaczące. Pływanie poprawi nastrój, pomoże ograniczyć wagę oraz zmniejszy ryzyko chorób przewlekłych. W porównaniu do biegania, nie obciąża stawów i jest korzystne dla osób z różnymi wadami postawy, na przykład lordozą. Nie jest jednak dla wszystkich – przeszkodą może być hydrofobia, czyli wrodzony lęk przed wodą.

Pamiętaj także, że korzystając z basenu potrzebujesz więcej czasu na taką aktywność: na przebranie się oraz umycie i wysuszenie po treningu, zazwyczaj musisz ponieść koszt wstępu, a także mierzyć się z tłokiem – szczególnie w godzinach popołudniowych. Biegać możesz gdzie tylko chce, wystarczą wygodne buty do biegania i kilka elementów garderoby sportowej.

Pływanie w treningu crossowym dla biegaczy

Basen czy bieganie? W treningu crossowym nie musisz wybierać między nimi, gdyż łączysz je w plan treningowy. Każdego dnia możesz skupić się na jednej wybranej aktywności, czyli na przykład w poniedziałek, środę i sobotę pójść pobiegać, we wtorek oraz we czwartek odwiedzić siłownię albo klub fitness, a w piątek udać się na pływalnię. To świetny sposób na trening ogólnorozwojowy. Trening crossowy jest różnorodny i z pewnością będzie idealny dla osób, które szybko nudzą się powtarzającą się aktywnością fizyczną.

Chodzenie, szybki marsz czy bieganie?

Wprawdzie bieganie jest bardziej efektywne niż marsz, to jednak chodzenie jest bezpieczniejsze. Zwykle nie wiąże się z ryzykiem odniesienia groźnej kontuzji typu skręcenie kostki. Może być lepszym wyjściem dla osób, które przeszły operację, na przykład stawów, dla osób z nadwagą czy osób starszych rozpoczynających przygodę z aktywnością sportową.

Nie warto jednak całkowicie rezygnować z biegania. Zgodnie z filozofią #RunYourWay bieganie to również lekki trucht połączony z marszem zwany marszobiegiem. Jeśli obawiasz się kontuzji, możesz skutecznie się przed nią zabezpieczyć, kupując buty do biegania z chroniącą stawy pianką amortyzująca Fresh Foam X i specjalnie zaprojektowanym zapiętkiem, który dostosowuje się do stopy. Przykładem jest model New Balance Fresh Foam X 1080.

Buty New Balance Fresh Foam X 1080 v13

Nordic walking – chodzenie dla wymagających

Bieganie czy chodzenie – interesującą alternatywą dla biegów jest nordic walking, czyli chodzenie z kijkami. Taką aktywność, podobnie jak bieganie, możesz uprawiać wszędzie – obok swojego domu, w lesie czy na plaży. Nordic walking polecamy na przykład seniorom. Pozytywnie wpłynie na twoją kondycję (angażuje aż 90% mięśni), dotleni organizm oraz poprawi krążenie.

Jak wybrać najlepszą formę aktywności dla siebie?

Rower czy bieganie, pływalnia lub siłownia – możliwości jest wiele. Jeśli nie wiesz, jaką formę aktywności wybrać, wsłuchaj się w swój organizm. Sprawdź, jak reaguje on na biegi czy trening siłowy, i spróbuj dostosować wysiłek do indywidualnych możliwości oraz preferencji. Nie rób niczego na siłę, tylko #RunYourWay – podążaj własną drogą. Sprawdź także ile kcal możesz spalić podczas uprawiania wspomnianych aktywności:

Infografika prezentująca ilość spalonych kalorii podczas różnych aktywności

Jeśli chcesz poznać najlepsze techniki biegania, zapraszamy na FanPage i treningi z New Balance Run Club  z udziałem zawodowych sportowców, trenerów oraz nauczycieli WF-u oraz na stronę: https://nbsklep.pl/new_balance_run_club.

Mogą Ci się spodobać:

26 04.2024
Bieganie kontra jazda na rowerze – na co się zdecydować?

Bieganie kontra jazda na rowerze – na co się zdecydować?

Wybór między bieganiem a jazdą na rowerze może być kwestią […]

22 04.2024
Zalety i praktyczne zastosowania prześcieradeł z gumką

Zalety i praktyczne zastosowania prześcieradeł z gumką

Prześcieradła z gumką są od jakiegoś czasu niezwykle popularne. Mają […]

19 04.2024
Kreatyna dla biegaczy – czy to dobry suplement?

Kreatyna dla biegaczy – czy to dobry suplement?

Wiele osób rozpoczynających swoją przygodę z bieganiem zastanawia się nad […]

18 04.2024
Jak zacząć biegać z nadwagą – praktyczne wskazówki

Jak zacząć biegać z nadwagą – praktyczne wskazówki

Bieganie może być wspaniałą przygodą, pasją i sposobem na zachowanie […]

16 04.2024
Jaki smartwatch do biegania z GPS wybrać?

Jaki smartwatch do biegania z GPS wybrać?

Inwestycja w smartwatch do biegania z GPS to decyzja, która […]

04 04.2024
Dieta wysokobiałkowa (wysokoproteinowa) – na czym polega i jakie daje efekty?

Dieta wysokobiałkowa (wysokoproteinowa) – na czym polega i jakie daje efekty?

Dieta wysokobiałkowa, znana również jako wysokoproteinowa, koncentruje się na spożywaniu […]

29 03.2024
Smartwatche i smartbandy Samsung – najlepsze modele do ćwiczeń

Smartwatche i smartbandy Samsung – najlepsze modele do ćwiczeń

Coraz więcej osób korzysta z różnych gadżetów, aby monitorować swoją […]

25 03.2024
Jak się nie dać przeziębieniu, trenując bieganie?

Jak się nie dać przeziębieniu, trenując bieganie?

Regularny wysiłek fizyczny pomaga utrzymać zdrowie i dobre samopoczucie. Jednym […]

13 03.2024
Bieganie czy rower, siłownia, pływanie czy może chodzenie? Oto jest pytanie!

Bieganie czy rower, siłownia, pływanie czy może chodzenie? Oto jest pytanie!

Bieganie – czy to wybór dla każdego? Aktywność fizyczna, bez […]

04 03.2024
Ból kolana po treningu – poznaj przyczyny i metody leczenia

Ból kolana po treningu – poznaj przyczyny i metody leczenia

Osoby uprawiające sport oprócz urazów mięśniowych często skarżą się na […]

01 03.2024
Witaminy i minerały po lupą – jakiego wsparcia potrzebuje Twój organizm wiosną?

Witaminy i minerały po lupą – jakiego wsparcia potrzebuje Twój organizm wiosną?

Zimą, gdy wokół mało słońca, a na talerzach królują mrożonki […]

29 02.2024
Suplementy, odżywki i witaminy dla biegaczy – co wybrać?

Suplementy, odżywki i witaminy dla biegaczy – co wybrać?

Bieganie to sport, który angażuje wiele mięśni oraz wymaga wytrzymałości […]

23 02.2024
Jak połączyć sportową wygodę z modnym stylem?

Jak połączyć sportową wygodę z modnym stylem?

Styl sportowy cenimy sobie przede wszystkim za wygodę, która pozwala […]

13 02.2024
Czy warto kupić smartwatch? Jakie są nowości na rynku?

Czy warto kupić smartwatch? Jakie są nowości na rynku?

Smartwatche stały się nieodłącznym elementem naszego codziennego życia. To nie […]

12 02.2024
Jakie powinno być tętno podczas biegu? Poradnik biegacza

Jakie powinno być tętno podczas biegu? Poradnik biegacza

Regularne bieganie pozwala zachować zdrowie na długi czas. Pozytywnie wpływa […]

07 02.2024
Ryż w diecie biegacza – dlaczego warto go jeść na co dzień

Ryż w diecie biegacza – dlaczego warto go jeść na co dzień

Każdy biegacz wie, że odpowiednia dieta jest kluczem do osiągnięcia […]

07 02.2024
Rozwiązanie dla zabieganych – domowa bieżnia do ćwiczeń 

Rozwiązanie dla zabieganych – domowa bieżnia do ćwiczeń 

Czy też masz wrażenie, że czas ucieka? W dzisiejszym świecie […]

31 01.2024
Terapia manualna – na czym polega i jak może pomóc?

Terapia manualna – na czym polega i jak może pomóc?

Terapia manualna jest ważną częścią współczesnej fizjoterapii, która otwiera nowe […]

22 01.2024
Jak biegać w zimę? Poradnik

Jak biegać w zimę? Poradnik

Bieganie zimą może być równie przyjemne co letnie treningi, pod […]

16 01.2024
Poradnik: Jak wybrać najlepszą torbę sportową?

Poradnik: Jak wybrać najlepszą torbę sportową?

Wybór odpowiedniej torby sportowej może wydawać się prostym zadaniem, ale […]

02 01.2024
Jak odzież termoaktywna może wspierać Twoją aktywność?

Jak odzież termoaktywna może wspierać Twoją aktywność?

Odzież termoaktywna – często określana mianem technicznej lub funkcjonalnej – […]

17 12.2023
Jak biegać szybciej? Dobry czas na 10 km w zasięgu Twojej ręki

Jak biegać szybciej? Dobry czas na 10 km w zasięgu Twojej ręki

Bieganie to nie tylko doskonała forma aktywności fizycznej, ale także […]

24 11.2023
Dlaczego uprawiając regularną aktywność fizyczną powinniśmy suplementować kolagen?

Dlaczego uprawiając regularną aktywność fizyczną powinniśmy suplementować kolagen?

Zdjęcie autorstwa: Drazen Zigic na Freepik Mówią, że „sport to […]

22 11.2023
Jak wybrać pierwszy zestaw do ćwiczeń?

Jak wybrać pierwszy zestaw do ćwiczeń?

Aktywność fizyczna jest jednym z elementów, które warto wprowadzić do […]

21 11.2023
Jakie wyniki biegowe osiągają najlepsi piłkarze?

Jakie wyniki biegowe osiągają najlepsi piłkarze?

Współczesna piłka nożna wymaga od najlepszych zawodników na świecie przekraczania […]

08 11.2023
Catering dietetyczny – czy nadal warto zamawiać dietę pudełkową?

Catering dietetyczny – czy nadal warto zamawiać dietę pudełkową?

Catering dietetyczny to idealne rozwiązanie dla osób, które chcą zadbać […]

10 10.2023
Czym są kompleksy witamin i minerałów i dlaczego warto je stosować?

Czym są kompleksy witamin i minerałów i dlaczego warto je stosować?

Być może szukając konkretnego suplementu diety, spotkałaś się w sklepie […]

10 10.2023
Skarpety pięciopalczaste do biegania

Skarpety pięciopalczaste do biegania

Skarpety pięciopalczaste z roku na rok cieszą się coraz większą […]

09 10.2023
Dlaczego warto nosić przy sobie latarkę EDC?

Dlaczego warto nosić przy sobie latarkę EDC?

Latarka EDC jest obowiązkowym elementem wyposażenia każdej osoby, która stawia […]

09 10.2023
Jakie akcesoria do biegania warto mieć pod ręką?

Jakie akcesoria do biegania warto mieć pod ręką?

Bieganie to doskonały sposób na utrzymanie dobrej kondycji fizycznej i […]

X

Zapisz się na newsletter

i bądź na biężaco z poradami dla biegacza

Zapisuję się