Wybór między bieganiem a jazdą na rowerze może być kwestią […]
Data aktualizacji 05.08.2021
Przeczytasz w 4 minut
Bieganie to sport bardzo popularny ze względu na brak konieczności kupowania drogiego sprzętu i ogólną dostępność. Wystarczą w miarę wygodne buty i już możemy zacząć trenować bez ograniczeń wiekowych, pogodowych i terenowych. Na olimpiadzie i innych zawodach lekkoatletycznych mamy do czynienia z trzema rodzajami biegów, a są to biegi długodystansowe, średniodystansowe i krótkodystansowe (sprinty). Do każdej kategorii dochodzą jeszcze biegi przez płotki i biegi z przeszkodami. W tym artykule skupimy się jednak głównie na krótkim dystansie i przeanalizujemy najlepszych biegaczy w zależności od długości toru.
Sprint, czyli bieg krótkodystansowy to jedna z najpopularniejszych dyscyplin lekkoatletycznych na świecie. Niestety dla sportowców jest to również najbardziej kontuzjogenny rodzaj biegu. W procesie treningowym przygotowującym zawodników do jak najlepszej formy całe ciało ulega silnym przeciążeniom i siłom, które mogą powodować lekkie i groźne kontuzje, wykluczające sportowców nawet na kilka miesięcy. Najczęstszym powodem kontuzji jest przetrenowanie lub nieodpowiednia rozgrzewka. Często zdarza się również, że sprinterzy za szybko powracają po przebytej kontuzji i ponownie nabawiają się podobnej kontuzji. Z racji na dużą kontuzjogenność w historii tej dyscypliny tylko nieliczni osiągali naprawdę spore sukcesy. Sprint odbywa się na czterech dystansach, wliczając biegi indywidualne i sztafety. Najkrótszy bieg odbywa się na dystansie 60 metrów i rozgrywany jest on tylko na zawodach halowych.
Najciekawszy bieg, który na Mistrzostwach Świata i Olimpiadzie ujawnia najszybszego człowieka na Ziemi, odbywa się na dystansie 100 metrów. Pozostałe dwa dystanse to 200 i 400 metrów. W biegach sztafetowych zarówno mężczyźni, jak i kobiety rywalizują na dystansach 4 x 100 metrów i 4 x 400 metrów. W każdym biegu zawodnicy startują ze specjalnych bloków startowych na sygnał. W nowych przepisach obowiązujących od 2010 roku każde przedwczesny start przed sygnałem skutkuje natychmiastową dyskwalifikacją zawodnika. Dawniej po pierwszym falstarcie zawodnika wszyscy uczestnicy biegu zostawali poinformowani, że kolejny przedwczesny start będzie skutkować wyeliminowaniem z rywalizacji. Popularną formą zabawy jest typowanie zwycięzców sprintów, używając bonus na start ewinner możemy wybierać z puli biegów na różnych wydarzeniach sportowych.
Bieg na 60 metrów odbywa się tylko na zawodach halowych. Start zaczyna się z pozycji niskiej, a bieżnie usytuowane są w centrum stadionu. W biegach na tym dystansie wśród mężczyzn królują głównie Amerykanie, a obecnym rekordzistą z wynikiem 6,34 s z 18 lutego 2018 roku jest Christian Coleman z USA. Sprinterem, który najczęściej uzyskiwał najlepszy czas, jest Amerykanin Maurice Greene (4 razy z rzędu w latach 1998-2001). Rekord Polski w biegu na 60 metrów ustanowił w 1987 roku Marian Woronin (6.51 s).
Najszybszą kobietą na świecie jest Rosjanka Irina Priwałowa, która uzyskała czas 6,92 s w 1993 roku w Madrycie. Kobieta, która najczęściej stawała na pierwszym miejscu podium, jest Holenderka Nelli Cooman (4 krotnie w latach 1986, 1987, 1988 i 1999). Najszybszą Polką jest Ewa Swoboda z czasem 7,07 sekund. Rekord ten został ustanowiony 12 lutego 2016 roku w Toruniu.
Sprint na 100 metrów jest najkrótszym biegiem lekkoatletycznym na otwartym stadionie. Najszybszym człowiekiem na naszym globie jest Jamajski sprinter Usain Bolt, który zakończył karierę w 2017 roku na Mistrzostwach Świata w Londynie. W całej swojej karierze na wszystkich najważniejszych imprezach lekkoatletycznych zdobył aż 19 złotych medali (wliczając sztafety), dwa srebra i jeden brąz. Rekord należący do Bolta został ustanowiony w Berlinie w 2009 roku i wynosi on 9,58 sekund. Drugim najszybszym sprinterem jest ex aequo Amerykanin Tyson Gay i Jamajczyk Yohan Blake (9,69 s).
Najszybszym Polakiem w tym dystansie jest Marian Woronin, który uzyskał czas 10,00 sekund w 1984 roku w Warszawie. W kobiecym sprincie na 100 metrów jeszcze żadna z pań nie uzyskała w historii czasu poniżej 10 sekund, a poniżej 10,5 s zeszła Amerykanka Florence Griffith-Joyner w 1988 roku, ustanawiając rekord z czasem 10,49 s. Obecnie najszybszy czas dzierży Jamajka Shelly-Ann Fraser-Pryce z wynikiem 10,63 s z 5 czerwca 2021 roku. Najszybsza Polka uzyskała czas 10,93 s w 1986 roku w Grudziądzu. Mowa tutaj o Ewie Kasprzyk.
Bieg na 200 metrów rozgrywany jest zarówno w hali, jak i na otwartym stadionie. Rekordzistą na tym dystansie jest nie kto inny jak Jamajczyk Usain Bolt, który ustanowił rekord w 2009 roku w Berlinie, przecinając linię mety w czasie 19,19 s. Najszybszą kobietą jest Amerykanka Florence Griffith-Joyner z czasem 21,34 s z 1988 roku.
Rekordzistą halowym jest Namibijczyk Frankie Fredericks z czasem 19,92 s, a najszybszą kobietą w warunkach halowych jest Jamajka Marlene Ottey z czasem 21,87 z 1993 roku. Najszybszy Polak przebiegł ten dystans w czasie 19,98 s (Marcin Urbaś), a Polka w czasie 22,13 (Ewa Kasprzyk w 1986 roku).
Bieg na 400 metrów jest najdłuższym dystansem spośród biegów krótkich i na standardowym stadionie stanowi dokładnie jedno pełne okrążenie. W warunkach halowych są to dwa okrążenia. Najszybszy na tym dystansie jest Wayde van Niekerk z RPA, który bił rekord w 2016 roku w Rio de Janeiro (43,03 sekundy). Najszybsza kobieta na tym dystansie ustanowiła rekord w 1985 roku w Australii. Była to Niemka Marita Koch. Najszybszy Polak – Tomasz Czubak przebiegł ten dystans w czasie 44,62 w 1999 roku, a najszybsza Polka – Irena Szewińska w czasie 49,28 w 1976 roku w Montrealu.
Mogą Ci się spodobać:
Wybór między bieganiem a jazdą na rowerze może być kwestią […]
Prześcieradła z gumką są od jakiegoś czasu niezwykle popularne. Mają […]
Wiele osób rozpoczynających swoją przygodę z bieganiem zastanawia się nad […]
Bieganie może być wspaniałą przygodą, pasją i sposobem na zachowanie […]
Inwestycja w smartwatch do biegania z GPS to decyzja, która […]
Dieta wysokobiałkowa, znana również jako wysokoproteinowa, koncentruje się na spożywaniu […]
Coraz więcej osób korzysta z różnych gadżetów, aby monitorować swoją […]
Regularny wysiłek fizyczny pomaga utrzymać zdrowie i dobre samopoczucie. Jednym […]
Bieganie – czy to wybór dla każdego? Aktywność fizyczna, bez […]
Osoby uprawiające sport oprócz urazów mięśniowych często skarżą się na […]
Zimą, gdy wokół mało słońca, a na talerzach królują mrożonki […]
Bieganie to sport, który angażuje wiele mięśni oraz wymaga wytrzymałości […]
Styl sportowy cenimy sobie przede wszystkim za wygodę, która pozwala […]
Smartwatche stały się nieodłącznym elementem naszego codziennego życia. To nie […]
Regularne bieganie pozwala zachować zdrowie na długi czas. Pozytywnie wpływa […]
Każdy biegacz wie, że odpowiednia dieta jest kluczem do osiągnięcia […]
Czy też masz wrażenie, że czas ucieka? W dzisiejszym świecie […]
Terapia manualna jest ważną częścią współczesnej fizjoterapii, która otwiera nowe […]
Bieganie zimą może być równie przyjemne co letnie treningi, pod […]
Wybór odpowiedniej torby sportowej może wydawać się prostym zadaniem, ale […]
Odzież termoaktywna – często określana mianem technicznej lub funkcjonalnej – […]
Bieganie to nie tylko doskonała forma aktywności fizycznej, ale także […]
Zdjęcie autorstwa: Drazen Zigic na Freepik Mówią, że „sport to […]
Aktywność fizyczna jest jednym z elementów, które warto wprowadzić do […]
Współczesna piłka nożna wymaga od najlepszych zawodników na świecie przekraczania […]
Catering dietetyczny to idealne rozwiązanie dla osób, które chcą zadbać […]
Być może szukając konkretnego suplementu diety, spotkałaś się w sklepie […]
Skarpety pięciopalczaste z roku na rok cieszą się coraz większą […]
Latarka EDC jest obowiązkowym elementem wyposażenia każdej osoby, która stawia […]
Bieganie to doskonały sposób na utrzymanie dobrej kondycji fizycznej i […]