> Buty trekkingowe > Jak mierzyć buty trekkingowe by uniknąć rozczarowania?

04.02.2022

Jak mierzyć buty trekkingowe by uniknąć rozczarowania?

Kupujesz pierwsze buty trekkingowe? Nie obędzie się bez doskonałego dopasowania! Nikt nie chce po górskiej wędrówce zmagać się z odciskami, a w trakcie niej cierpieć i wypatrywać końca! Jak mierzyć buty trekkingowe w sklepie stacjonarnym, a o co zadbać kupując w Internecie? Przeczytaj! 

Jak mierzyć buty trekkingowe w sklepie? Przygotuj się!

Zanim ruszysz do sklepu, poczekaj aż stopa zmęczy się całym dniem. Po południu będzie nieco większa, a nie chcesz przecież wracać z długiej wyprawy w cisnących butach! Nie licz na to, że Twoje buty trekkingowe będą mieć taki sam rozmiar co codzienne. Zwiększony wysiłek wymaga intensywniejszego dopływu krwi.

Poza tym konieczna będzie gruba skarpeta. Jak mierzyć buty trekkingowe? Zapobiegliwie! Nawet jeśli planujesz wyłącznie wędrówki latem, pogoda w górach może się skrajnie różnić od tej w mieście. Nigdy nie wiesz kiedy przyda się cieplejsza skarpetka, a luźniejsze buty nigdy nie będą aż tak niewygodne jak te za ciasne.

Mierzenie obuwia w sklepie sportowym

W sklepie z butami trekkingowymi wybieraj do mierzenia buty różnych producentów. konstrukcje obuwia zależnie od firmy będą się różnić. Jedni szyją treki na szerokie stopy, drudzy na węższe – testuj ile sił nawet jeśli wydaje Ci się, że trafiłeś dobrze. Tylko tak wybierzesz nie ,,dobrze”, ale najlepiej.

Mocno zasznuruj oba buty, tak jak zrobiłbyś to na trasie. Upewnij się, że każda część buta dobrze się dopasowuje, nie uwiera, konstrukcja stabilizuje piętę i kostkę. To warunek nie tylko wygody, ale też bezpieczeństwa! 

Chodź, skacz, biegaj po sklepie – niech Twoja stopa przetestuje obuwie w każdej możliwej pozycji. Powinieneś mieć luz w czubkach palców, pięta zaś musi bezwzględnie pozostać na miejscu. Pozginaj stopę by sprawdzić elastyczność podeszwy. Wszystko Ci odpowiada, nic nie obciera? Dla pewności wyjmij wkładkę i sprawdź czy jest o 1 centymetr dłuższa od stopy.

Nie poddawaj się – zapewniamy, że żadne zdrowe stopy nie są aż tak niestandardowe, by w sklepie sportowym nie udało się dobrać na nie butów! Zostaw psu dodatkową porcję jedzenia i zarezerwuj sobie na zakupy nawet kilka godzin.

Jak mierzyć buty trekkingowe przez Internet?

Pierwsze buty w góry lepiej przymierzyć stacjonarnie, ale jeśli koniecznie chcesz kupić je w sklepie internetowym, musisz zmierzyć długość stopy. Jak to zrobić?

Pod koniec dnia stań na kartce, przysuń piętę do ściany i obrysuj stopę. Dla pewności pomiar wykonaj jeszcze raz (mogłeś nieświadomie się przesunąć). Następnie złap za linijkę – długość Twojej stopy to odległość między piętą a najdłuższym czubkiem palca.

Do długości dolicz przynajmniej 1 centymetr na skarpetę i opuchliznę stopy spowodowaną wysiłkiem. Jeśli wybierasz się w góry zimą skarpeta będzie bardzo gruba – przyda się 1,5 centymetra zapasu. Na ciężki zimowy szlak, wymagający supergrubych skarpet i ocieplających wkładek trzeba doliczyć jeszcze więcej (nawet do 2,5 centymetra), ale to już raczej nie dotyczy początkujących trekkingowców.

Masz już określoną długość? Otwórz tabelę rozmiarów od producenta i wybierz idealne treki. Jeśli wahasz się między większymi i większymi, lepiej zamówić większe. Potem buty przetestuj na długim, intensywnym spacerze po mieszkaniu – tak jak robi się to w sklepie stacjonarnym. W razie wątpliwości odeślij obuwie w nienaruszonym stanie!

Jak mierzyć buty trekkingowe? W sklepie stacjonarnym mierz dużo, dokładnie, przetestuj je przed zakupem i nie poddawaj się. Kupując w Internecie dokładnie zmierz stopę, dolicz margines na skarpetę i opuchliznę, w razie wahania wybierz większy rozmiar. Dobranie pierwszych treków idealnych nie jest proste, ale z następnymi pójdzie Ci już dużo łatwiej!